لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۳۷ بازدید ۰ دیدگاه

مجازات مالخری و روش اثبات آن چگونه است؟

متاسفانه امروزه دزدی و سرقت با توجه به شرایط اقتصادی افزایش پیدا کرده است و یکی از عواملی که باعث تشدید این امر می گردد، خرید اموال دزدی توسط مالخر از سارقان است.

دو روی یک سکه!

در حقیقت سارقان پس از سرقت اموال باید به نحوی آنها را بفروشند و مالخرها افرادی هستند که این اموال را با قیمتی بسیار پایین تر از ارزش واقعی آنها، خریداری کرده و به فروش می‌رسانند.

این عمل در قانون جرم محسوب شده و مالخر به نوعی شریک سارق به حساب می‌آید.

مجازات مالخری و روش اثبات آن موضوعی است که در این مطلب از مجموعه مشاوره امور کیفری به آن پرداخته ایم. 

مجازات مالخری

 مطابق با ماده ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی:

«هر کس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان آور به این که مال در نتیجه ارتکاب سرقت حاصل شده است، آن را به نحوی از انحاء تحصیل یا مخفی یا قبول کند یا مورد معامله قرار دهد، به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

علاوه بر این، اگر متهم خرید و فروش اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده باشد، و با توجه به ارزش مال مسروقه به اشد مجازات در این ماده محکوم خواهد شد.

در حالت کلی شاید ملاک مشخصی برای اثبات دزدی بودن مال وجود نداشته باشد، اما از برخی شواهد می‌توان تا حدودی به آن پی برد.

برای مثال، در برخی شهرها مکان های خاصی برای فروش اموال دزدی وجود دارد و طبیعتا رفتن به این مکان ها و خرید از آنجا را نمی‌توان به حساب ناآگاهی و بی اطلاعی از دزدی بودن مال گذاشت.

مجازات خرید مال مسروقه همانطور که به آن اشاره کردیم، سنگین بوده و اشتغال به این کار، مجازات را تشدید خواهد کرد.

اثبات بی اطلاعی از دزدی بودن مال نیز کاری دشوار است و باید با دلایل محکمه پسند را به قاضی ارائه داد تا نهایتا قاضی با بررسی دلایل و عوامل دیگر نسبت به عدم آگاهی متهم از مال مسروقه، وی را تبرئه نماید.

در غیر این صورت مجازات مالخری برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

باید به این نکته نیز توجه نمود که فقط خرید مال دزدی جرم به حساب نمی‌آید، بلکه مداخله در آن مانند: نگه داشتن مال مسروقه، امانت دادن یا هدیه دادن آن و … نیز جزو شراکت با سارق حساب شده و در همه این موارد در صورت آگاهی فرد از مسروقه بودن مال، مجازات خرید مال دزدی را در پی خواهد داشت.

خرید مال مسروقه چه مجازاتی دارد؟

همانطور که در قبل اشاره کردیم، مطابق با ماده ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی، خرید مال مسروقه با علم و آگاهی به اینکه مال از طریق دزدی حاصل شده است، حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد داشت.

مالخران حرفه‌ای و سابقه‌دار به حداکثر مجازات در این ماده محکوم خواهند شد.

 در واقع خریدن اموال مسروقه همکاری و معاونت در سرقت حساب می شود و در حالت کلی باید برای جلوگیری از سرقت اموال و خرید و فروش آنها، این مسئله از طرق مختلف و با کمک نهادهای فرهنگی و رفع مشکلات اقتصادی برطرف گردد.

اثبات بی اطلاعی از خرید مال مسروقه دشوار بوده و با توجه به اینکه دادگاه بر اساس شواهد و قرائن حکم خود را صادر می کند و مالخر حرفه‌ای را تشخیص می دهد، اگر فردی نتواند بی اطلاعی خود را اثبات کند، حتی اگر برای بار اول جرم را مرتکب شده باشد، ممکن است به حداکثر مجازات محکوم شود.

شرایط تحقق جرم مالخر

با توجه به مجازات مالخری و دشوار بودن اثبات بی اطلاعی از مال دزدی، بر اساس دلایل زیر، عمل متهم خرید مال مسروقه تلقی شده و مجازات در پی خواهد داشت:

  • داشتن علم و آگاهی از دزدی بودن مال معامله شده

چنانچه مشخص شود که فرد از مسروقه بودن مال بی اطلاع است، مسئولیت از وی ساقط خواهد شد.

  • وجود دلایل اطمینان آور از مسروقه بودن مال

مانند: پایین بودن قیمت مال نسبت به قیمت واقعی آن، که ایجاد شک در دزدی بودن آن خواهد کرد؛ البته این مسئله به تنهایی دلیل بر انجام جرم نیست و باید در ابتدا اثبات شود.

اما چنانچه در صورت عدم اطلاع از دزدی بودن مالی، آن را خریداری کرده باشید، چه مجازاتی خواهد داشت؟

مجازات خرید مال دزدی بدون اطلاع

 بر اساس مواردی که به آن اشاره کردیم، یکی از شرایط تحقق جرم، اطلاع از مسروقه بودن مال است.

در صورتی که با دلایل کافی ثابت شود که شخص خریدار از دزدی بودن مال اطلاعی نداشته است، مشمول مجازات نخواهد شد.

البته این اثبات دشوار بوده و نیاز به شواهد و قرائن این اطمینان آور و محکم پسند دارد. با این حال در صورت اثبات بی اطلاعی نیز باید کالای خریداری شده را به صاحب آن بازگرداند.

 مسئله مهم در رابطه با مجازات خرید مال دزدی آن است که دادگاه، مالخر را به رد مال محکوم نمی‌کند و تنها سارق را به رد عین یا مثل یا قیمت مال محکوم می نماید.

به این ترتیب، چنانچه مالباخته رد مال را از مال خر بخواهد، باید دادخواست حقوقی بدهد.

جمع بندی

  • مالخران افرادی هستند که اموال دزدی را خریداری کرده و به فروش می‌رسانند و در حقیقت وجود آنان باعث افزایش سرقت شده و این زنجیره را پایدار نگه داشته است.
  • مالخری، جرم محسوب شده و معاونت در سرقت به حساب می‌آید.
  • بر این اساس و مطابق با ماده ۶۶۲ قانون مجازات اسلامی، مجازات مالخری بین شش ماه تا سه سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود که این حکم در صورتی که مال حرفه‌ای باشد و متناسب با ارزش مال دزدی، تشدید خواهد شد.
  •  علم و آگاهی از دزدی بودن مال از شرایط تحقق جرم مالخری بوده و در صورتی که فرد بتواند بی اطلاعی خود را از مسروقه بودن مال اثبات نماید، تبرئه خواهد شد. اما اثبات بی اطلاعی از دزدی بودن مال کاری دشوار بوده و نیاز به دلایل کافی و محکمه پسند دارد.

 

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.