عمومی

نحوه شکایت از اداره پست

اداره پست یکی از مهم ترین سازمان­ های دولتی است که هر روزه تعداد زیادی از انواع بسته­ ها اعم از نامه و وسایل و تجهیزات مختلف را به اقصی نقاط کشور ارسال می­ کند.

با توجه به حجم فراوان مرسولات این اداره، وجود شکایات و نارضایتی افرادی که از خدمات آن بهره مند می­ شوند، دور از ذهن نیست. این شکایات همگی منجر به شکایت از اداره پست می شود.

سوالی که مطرح می­ شود این است که در صورت تاخیر در تحویل مرسوله به مقصد، مفقود شدن بسته پستی به هر علت، خرابی یا آسیب فیزیکی وارد شده به مرسوله و اتفاقاتی از این دست، شخص فرستنده و یا گیرنده چه راهی پیش رو خواهند داشت؟ آیا امکان پیگیری و یا شکایت از اداره پست وجود دارد؟

در ادامه به توضیح این بحث و راهکارهای پیش بینی شده توسط وکیل دادگستری در این زمینه خواهیم پرداخت.

پیگیری وضعیت مرسوله های پستی

فرستنده یا گیرنده بسته پستی می ­تواند با وارد شدن به سایت https://eop.post.ir وارد شده و با وارد کردن نام و نام خانوادگی، شماره رهگیری پستی و شماره شناسایی (مخصوص اتباع خارجی) از وضعیت بسته پستی خود باخبر شود.

همچنین چنانچه قبلا شکایتی را ثبت نموده اید از همین قسمت می توانید نسبت به وضعیت شکایت خود آگاهی یابید.

شماره رهگیری پستی در بالای صفحه رسید کاغذی پستی در سمت چپ درج شده است؛ همچنین در برخی موارد این شماره پیگیری برای شما پیامک خواهد شد.

شکایت از پست

پیگیری وضعیت عدم وصول مرسولات ثبتی

در صورتی که مرسولات ثبتی شما به دستتان نرسید، برای پیگیری این امر باید به دفاتر پستی مراجعه کرده و پس از ارائه قبض خود، از متصدی مربوطه تقاضای فرم مطالبه نمایید.

پس از تکمیل فرم مطالبه نامه، بر روی آن تمبر چسبانده می شود و سپس این فرم به واحد ذی ربط (مبادله یا مقصد) ارسال می گردد تا وضعیت آن مشخص شود.

برای راهنمایی جهت تکمیل فرم مربوطه به صحیح ترین نحو ممکن می توانید از وکیل تلفنی در بنیاد وکلا کمک بگیرید.

بیشترین موارد شکایت از اداره پست

مطابق آمارهایی که به طور مرتب و در فواصل معین توسط شرکت پست منتشر می شود، بیشترین آمار ثبت شکایت ها از این اداره، شامل موارد زیر می باشند:

 1. شکایات مرتبط با پست پیشتاز (تاخیر در ارسال یا دریافت بسته)
 2. شکایات مرتبط با مفقودی بسته
 3. شکایات مرتبط با آسیب فیزیکی محتویات داخل بسته های پستی

مرجع رسیدگی به شکایات پستی

بنا بر اظهار صریح اداره پست که در قسمت سامانه پاسخگویی این سایت درج شده است: «شرکت ملی پست ایران، خود را متعهد به توزیع سریع و دقیق مرسولات مشتریان می داند؛ بسته­ های پستی به طور متوسط، حداکثر تا ۷۲ ساعت به مقصد می رسند».

بنابراین چنانچه بیش از ۷۲ ساعت از ارسال بسته شما می­ گذرد، می ­توانید از طریق همین قسمت با وارد کردن اطلاعات خود از قبیل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه، کد مدرک شناسایی (برای اتباع خارجی) و شماره مرسوله، شکایت خود را ثبت نمایید و شرحی از درخواست خود را در قسمت مربوطه درج کنید.

بنابراین با توجه به نکته فوق، شکایات و پیگیری مشکلات باید از طریق خود اداره پست انجام شود.

نحوه شکایت از پست

شکایت پستی خود را چگونه مطرح کنیم؟

برای ثبت شکایت از اداره پست و یا هر یک از خدمات و سرویس های آن، چندین روش پیش بینی شده و مشتریان اداره پست می توانند با توجه به شرایط خود، یکی از این روش ها را انتخاب کنند:

 1. تماس با مرکز پاسخگویی شرکت پست از طریق شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰
 2. مراجعه به سایت eop.post.ir و ثبت شکایت و مشکلات از طریق سامانه هوشمند شرکت پست که در این سایت، پیش بینی شده است.
 3. مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات
 4. تماس با تلفن گویای ۱۹۵
 5. در مواردی نیز مشاهده شده است که برخی افراد با توجه به عدم نتیجه گیری در شکایات و پیگیری مسائل خود، شکایت خود را در سازمان بازرسی کل کشور مطرح کرده اند.

نحوه پاسخگویی شرکت پست به شکایات

شرکت پست خود را موظف به پاسخگویی شکایات افراد ظرف مدت ۸ تا ۲۴ ساعت می داند.

کارمندان مربوطه، با فرد شاکی تماس گرفته، زوایای مختلف موضوع را بررسی کرده و در اسرع وقت و به طور مقتضی پیگیری خواهند نمود.

شما می توانید همزمان در کنار پیگیری وضعیت مرسولات خود سوالات مبهم پیش آمده را در لحظه و به صورت برخط از وکیل آنلاین بنیاد وکلا جویا شوید.

نتیجه نهایی پیگیری مرسولات پستی و ثبتی

 • چنانچه شکایت شخص در ارتباط با تاخیر بسته باشد، پس از پیگیری های به عمل آمده توسط شرکت پست از واحد مربوطه، بسته در اولین فرصت برای گیرنده ارسال خواهد شد.
 • چنانچه بسته مورد نظر مفقود شده باشد، از سوی اداره پست غرامت پرداخته خواهد شد. در مورد امانات پستی بیمه شده، شرکت پست طبق فاکتور مشتری یا تشخیص کارشناسان مربوطه، جبران خسارت خواهد نمود.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و گفتگو با کارشناسان ما وقت مشاوره حقوقی خود رو همین حالا رزرو فرمایید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۱۶ رای

‫۳۰ دیدگاه ها

 1. یکهفته است منتظر بسته پستی هستم که از قضا برا دریافتش کلی هم عجله داشتم مامور پست زنگ زد به من گفتم من خونه نیستم اگه سخته بیارید برا من تا جایی که هستم میام ازتون میگیرم ناگفته نماند فاصله من تا خونم شاید در حد ۵ دقیقه باشه گفت نه نمیاره قرار شد برم بگیرم ازشون که دیگه گوشیشو جواب نداد و از اون روز عصر تا چهار روز بعدش که تعطیل بود خاموش بود . روز یکشنبه مراجعه کردم اداره پست همه منو به هم پاس دادن که نمیدونن کجاست بالاخره بسته من پیدا نشد و من دست از پا درازتر از اداره پست امدم بیرون بعد کلی تلفن و پیگیری امروز به من میگن برگشت خورده! خوب لامصبا من که اینهمه امدم رفتم زنگ زدم هیچی ، شماره من رو بسته بود چرا یه زنگ نزدید
  یه دفعه دیگه هم بسته تا پست رسید ولی هیچ وقت دست من نرسید و گفتن تحویل داده شده در صورتی کسی حتی در خونه ما هم نیومده بود
  مسخره ترین و بی مسئولیت ترین اداره اداره پسته

 2. اکثر کارمندان دولت دزد هستند، دزدی فقط این نیست که از دیوار کسی بالا بری (اون خیلی شرفش بیشتره چون علنا میگه مواظب باشین من دزدم)، یک دقیقه از کارت بزنی دزدیه، چه یه استاد دانشگاه باشی چه یه پستچی

 3. شورشو در اوردن. بسته رو دم در نمیبرن از سر خیخابون گزارش میکنن که خونه حضور نداشتن.
  بسه هایی هم که میرسه دست ادم قوطی هاشون له شدن چون موندن زیر لاستیک های بارزی که پست جابجا میکنه. حتی گاهی بسته های گوچیک گم و گور میشن بین لاستکا بعد چند روز میبینن عه یدونه بسته مونده. باید پست رو تحریم کرد تا حساب کار بیاد دستشون

 4. واسم زده ۶ صبح مراجعه مردم کسی تحویل نگرفت؛ آخه ۶ صبح کجا بوده؟! در حالیکه اصلا کسی هم نیومده… بدتر از اون ماه پیش یه سیم‌کارت گرفتم مامور زده تحویل داده شده در حالیکه اصلا بسته ای به دستم نرسیده از هر کی میپرسم کسی نیست بگه به کی داده چی کار کرده اصلا تو پست خراب شده چخبره بدترین سرویس دهی و شرکت ملی پست داره

 5. سلام. مامور پست چی اصلا بسته پستی رو نمیاره تحویل بده نه زنگ در میزنن نه با شماره تماسی که گذاشتن تماس میگیرن فقط میزنن پست پی مراجعه کرده و وی در منزل نبوده و سر این قضیه هم نمیشه ثبت شکایت کرد و کاملا ناراضی هستم نمیتونم پاشم برم پست تحویل بگیرم.

  1. مثل اینکه اعتصاب کردن نامه رسان ها ، شعبه منطقه پستی شهرری هم توی تیر ماه قولقوله بود، اکثرا بخاطر نیاوردن بسته پستی….ملت آمده بودند و عصبی از پست و پستچی ها ولی چون زورشان چون بهش نمیرسه و کارشان گیرش است ، واسه هم دیگه زرنگی درمیارن در نوبت صف تحویل گرفتن از باجه های مرسولات معطله

 6. کارمند پست بنام علی اصغر جودکی بسیار بی ادبانه با ما صحبت کرد و تهدید میکنه اگر تا ۳ دقیقه جلوی درب نباشید کالا را برگشت میزنم اونم وقتی ما طبقه سوم هستیم و برای پایین آمدن و آماده شدن حداقل ۵ دقیقه وقت لازم هست چون بعد از تایم اداری ساعت ۷/۵ شب که منتظر پست نبودیم آمدند، و خیلی خیلی بی ادبانه صحبت کردند لطفا روی رفتار کارمندان پست نظارت داشته باشید واقعا قصد شکایت از رفتار زشت این آقا را دارم

 7. با سلام این چندمین بار است که نامه رسان ها به خلاف در سامانه ثبت میکنند که به محل گیرنده مراجعه کرده اند و در محل حضور نداشته و در نهایت مرسوله را به واحد مرسوله های معطله تحویل میدهند. اگر واقعا در کارشان صداقت دارند چرا وقتی به قول خودشان مراجعه میکندد یک تماس ساده با گیرنده نمیگیرند که حضور دارید یا خیر. مشخص است که اصلا مراجعه نکردند و این مساله من را به شدت ناراضی کرده است.
  درد اصلی انجاست که همین شکایت را در سیستم شکایات پست ثبت میکنم و انتظار پیگیری دارم اما فقط یک جمله جواب مینویسند که باید برای دریافت مرسوله خود به پست مراجعه کنید.
  خب عزیزم خودم میدونم مرسوله م تحویل اونجا شده و باید باز هم بکوبم برم از اونجا بگیرمش.
  من انتظار دارم شما مساله رو پیگیری کنید نه اینکه صورت مساله پاک کنید.

  1. سلام ، بعد از یک هفته از سپردن مرسوله پستی به اداره پست چیزی دست ما را نگرفته ، از بخش شکایت شرح حال می فرستم می گویند صبور باشید ، ۳ روز بعد دوباره شگایت ارسال می کنم باز می گویند حتما بدستتون می رسه در حالیکه در سایت نشان می دهد که توی این ۱۰ روز یکجا مانده و هیچ تغییر وضعیتی نداده ، می خواهم بگویم که آن بخش شکایت هم بدرد عمه اشون می خوره، واقعا متاسفم که یک جای آباد و درست توی این مملکت باقی نمانده.

   1. دقیقا من شکایت کردم ک بسته بدستم نرسیده اما زده تحویل داده شد.کارشناس میاد جواب میده بسته به گیرنده تحویل داده شد.پست هم خدارو شکر اصلا جواب تلفن رو نمیده حداقل چهارتا حرف بهشون بزنم دلم آروم شه.

 8. من نمیدونم این نامه رسان ها از کی پول انعام و عیدی میگرین . من تو تبریز اندیشه میشینم نامه اوردن از بچه ها خواستن انعام و عیدی بدن این سومین بار این نامه رسان پول میگیره به اداره زنگ میزنم میگم میگه شما ندین من تو خونه نیستم که ندم خانومه بلخره خجالت میکشه میده ولی اصلا گدای معلومه عادت کردن من هزینه پست دادم یدونه هم باید به نامه رسان هرینه بدیم یه نفر نیس به اینا برسه

 9. اداره شرکت پست و کارکنان شرکت پست به بدترین ضعیف ترین وضع ممکن کارمیکنن خدمت رسانی اسم خودشونم گذاشتن شرکت پست ادم مرسوله شو با وانت جابه جا کنه زودترمیرسه دست گیرنده وقتی بسته میرسه اصلا بخودشون زحمت نمیدن بیارن مرسوله به ادرس نشونی فکری بحال این وضع بی نظمی اشفتگی اداره پست بکنید

 10. سلام چطوری رسیدگی میکنید این اداره پست نه کد رهگیری مرسوله داده و نه بسته پستی به مقصد رسونده اونم پرونده دادگاهی که موجب شده الان نرسیدن پرونده به دست دادگاه به برادرم ۱۱ سال زندان صادر بشه کی پاسخ این گندکاریو میده چه کسی بیاین ببینید چطوری زندگیمونو به آتیش کشیدن

 11. روی بسته ای که برای مشتری ارسال کردم با تاکید نوشته ام شکستنی اونم چند جاش…بعد تو دوربین مشتری دیده نامه رسان بسته رو پرت کرد یه لگد هم بهش زد چرا اینقدر کثیفن بعضیا ؟

 12. مامور پست اصلا به محل گیرنده نمیره میزنه نبودن و یا گیرنده شناسایی نشد
  و خیلی گستاخانه و بی ادبانه جواب تماس میدن

 13. الان یک ماهه که نتونستم از اداره پست تاییدیه سامانه سخا رو بگیرم.دروغ میگن.ادم رو میپیچونن.به ادرس مراجعه نمیکنن وقتی هم که چند بار خودم رفتم پست میگن فردا رمز رو بفرست رو گوشی پست چی تایید میکنه با وجود چند بار انجام اینکار باز هم متاسفانه .فقط مردم ازاری بجای مردم سالاری

  1. سلاو ۱۸ ماه است بسته ام گم شده هنوز خسارات هم ندادن در ضمن یک سوم پول جنس منو گفتن میدن الان ۱۸ هم هم گذشته باز باید همان پول پرداخت بشه این ظلم نیست خدایش امروز۱۷/۱۲/۱۴۰۱رفتم پست مرکزی آقای رحیمی هم دروغ بهم گفت هم رفتارش نادرست بود با صدای بلند با من حرف زد

  2. اداره شرکت پست و کارکنان شرکت پست به بدترین ضعیف ترین وضع ممکن کارمیکنن خدمت رسانی اسم خودشونم گذاشتن شرکت پست ادم مرسوله شو با وانت جابه جا کنه زودترمیرسه دست گیرنده وقتی بسته میرسه اصلا بخودشون زحمت نمیدن بیارن مرسوله به ادرس نشونی فکری بحال این وضع بی نظمی اشفتگی اداره پست بکنید

   1. یک هفته پیش برام از تهران پست ارسال کردنگفتن ۳روز الی۴روز به دستت میرسه الان۷روز هنوز از تهران ارسال نشده بیشرفا من دارم ۳روز دیگه میرم خارج من لازم اش دارم دستم نرسه بد بخت میشم بی چاره تون میکنم

 14. نامه رسان ها موتوری سعادت آباد اگه بابت بسته پول بدی سریع میارن وگرنه باید روال قانونی طی شه…نمیدونم چرا باید هر پاکت ۵۰هزار پول بگیره بعد نیم ساعته هم میارن..بعد اعتراض میکنی میگن هر غلطی میکنی بکن من پدرت در میارم…این نامه رسانه ..بزرگترها چی میشن

  1. البته از ماست که برماست…واسه کارت سوخت پول دادن به نامه رسان چه صیغه بود دیگه…دارین کامل میشین

    1. سلام
     پستچی شهرستان قروه استان کردستا بسته هارو جلو در نمیاره میگه خودتون بیاید اداره پست تحویل بگیریدمن صبح ها سرکارم نمیتونم‌برم اداره پست باید بسته یه ماه بمونه تا من یه مرخصی بگیرم برم بسته رو از اداره پست بگیرم مگه هزینه که پرداخت میکنم برا تحویل درب منزل نیست؟؟؟؟؟

  2. اداره شرکت پست و کارکنان شرکت پست به بدترین ضعیف ترین وضع ممکن کارمیکنن خدمت رسانی اسم خودشونم گذاشتن شرکت پست ادم مرسوله شو با وانت جابه جا کنه زودترمیرسه دست گیرنده وقتی دست نامه رسان میرسه اصلا بخودشون زحمت نمیدن بیارن مرسوله به ادرس نشونی فکری بحال این وضع بی نظمی اشفتگی اداره پست بکنید

 15. سلام مدت ۲۲ روزه بسته ای از قم به بلوچستان ارسال کرده ام خبری نیست گفتن حدود یکهفته ای میرسه ولی تلفن هم جوابگو نیستن

 16. مشکل در دریافت مرسوله یا بسته بندی و مفقودی آن جزو مشکلات عادی این اداره هستش . ولی فلاکتی که جدیداً دامنگیر اداره پست شده . ارگانی که همگان به ان اعتماد و اطمینان دارندو با خیال راحت هر بسته ای را به انها میسپارند . ولی چندیست که این اداره همه سابقه درخشان خودش را فدای همکاری و واسطه شدن با شرکتهای کالاه برداری شده که از اعتماد به مامور پست دارن از مردم دزدی میکنن و اجناس تقلبی را به مردم میفرشن کالاهای که با انچه تبلیغ کردن متفاوت است و مامور پست تا پول ان را نگیرد بسته را تحویل نمیدهد که مشتری ار درست بودن ان مطمعن شود و به واسطه اینکه پست اورده اعتماد میکند و بعدا با مراجعه به شماره تلفن و ادرس فرستنده که بروی برگه پستی نوشته شده میفهمد که اعتماد و اطمینانی که به این ارگان داشته فدای دوریال اجرتی شده که پست از این کلاهبردان میگیرد شده ..!! واقعا متاسفم که همجای دونیا سعی بر مشتری مداری است ولی اینجا ……!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا