لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

مشاوره حقوقی خانواده | 42812 مشاوره

مشاوره حقوقی خانواده در بنیاد وکلا به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین و تلفنی انجام می‌شود. وکیل متخصص خانواده آماده پاسخگویی مشاوره به صورت مشاوره تلفنی خانواده و مشاوره آنلاین خانواده می‌باشد. بنیاد وکلا کیفیت کلیه مشاوره‌های تلفنی و آنلاین (چت) را تضمین می‌کند.

سوال مطرح شده
۱۸۶,۱۰۴ سوال مطرح شده
پاسخ ارائه شده
۱,۰۷۲,۱۷۵ پاسخ ارائه شده
وکیل پاسخگو
۶,۹۹۸ وکیل پاسخگو

شما هم می‌توانید پرسش حقوقی خود را بصورت ناشناس مطرح کنید و از متخصصین بنیاد وکلا پاسخ بگیرید.

سوال خود را مطرح کنید
دیگر خدمات مشاوره‌ای بنیاد وکلا
چت با متخصص مشاوره حقوقی آنلاین
جلسه تلفنی مشاوره حقوقی تلفنی
جلسه حضوری مشاوره حقوقی حضوری
رزرو وقت مشاوره
مرتب سازی:
اگر مهریه خواستم بتونم بر اساس اون سند رسمی مهرمو طلب کنم؟

سلام وقت بخیر. شوهر من تمام حسابهای بانکیش مسدود شده و امکان دریافت حقوق از طرف شرکت براش مقدور نیست. خود شرکت پیشنهاد داده به ایشون تا زمانی که مشکل حساب بانکیش حل بشه میشه حقوقش…

پرسیده شده
۹ پاسخ ۶۳ آخرین پاسخ توسط رسول رضایی
نفقه تعلق میگیرد؟

سلام وقت بخیر. خانه را به نام همسرم کردم زمان خرید .الان بعد از ۴ سال بنده را بیرون کرده از خانه بدلیل اینکه کار اداری خود را از دست دادم (اخراج شدم) و در حال حاضر با ماشین شخصی…

پرسیده شده
۸ پاسخ ۴۶ آخرین پاسخ توسط محمدحسین انصاری مهیاری
آیا بهش مهلت اعتراض میده دوباره یا بدون حق اعتراض؟

بنده درخواست طلاق دادم دادگاه بدوی رد کرد، تجدیدنظر رد کرد، دیوان برای بررسی مجدد داد قاضی هم ارز، قاضی میخا حکم طلاق بده آیا بهش مهلت اعتراض میده دوباره یا بدون حق اعتراض؟ چه…

پرسیده شده
۳ پاسخ ۲۲ آخرین پاسخ توسط فاطمه دهقانی فیروزآبادی
گفتگو با متخصصین آنلاین ۷ متخصص آنلاین
شتاب‌دهی
بهنام رفیعی ساران
بهنام رفیعی ساران ۴.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۲۴۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
اکرم فرخ
اکرم فرخ ۹.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۴۴۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرصاد پوراعتضاد
مرصاد پوراعتضاد ۳.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۶ / ۵ (۲۰۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
شاهرخ صحرائی
شاهرخ صحرائی ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
کیومرث نهاردانی
کیومرث نهاردانی ۹.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۰۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
ابوالفضل جهان بخش
ابوالفضل جهان بخش ۹.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۹۳۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
مریم مرادی
مریم مرادی ۵.۵ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۹ / ۵ (۵۲۰) دیدگاه
شتاب‌دهی
جواد شاهسوند اینانلو
جواد شاهسوند اینانلو ۴.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۶۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
رامین رضایی
رامین رضایی ۸.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۶۶۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
سعید ستوده پارسا
سعید ستوده پارسا ۲.۵ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۲۷۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرضیه صفدری
مرضیه صفدری ۸.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۸۲۵) دیدگاه
شتاب‌دهی
عباد جاویدی آل سعدی
عباد جاویدی آل سعدی ۰.۳ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۳۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
هدی فرخی هنزکی
هدی فرخی هنزکی ۲.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۲۱۱) دیدگاه
محمد محمودی
محمد محمودی ۰.۱ کاراموز وکالت مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۴) دیدگاه
سیدمحمد سجادی
سیدمحمد سجادی ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۵ / ۵ (۱) دیدگاه
امین ولی زاده
امین ولی زاده ۰.۰ کارشناس حقوقی
۴.۵ / ۵ (۴) دیدگاه
دانیال تمیزالنیا
دانیال تمیزالنیا ۰.۳ کارشناس حقوقی
۵ / ۵ (۳۰) دیدگاه
آیا زندگی دختر در خانه پدری مانع دادخواست نفقه وی به لحاظ قانونی میگردد؟

در صورتیکه پدر هیچ گونه مبلغی جهت پوشاک و تحصیل و نیازهای بهداشتی و... در اختیار دختر قرار نمیدهد و سهم دختر از خانه پدری ماهیانه تنها مقدار اندکی خوراک است... آیا صرفا قسم برای…

پرسیده شده
۳ پاسخ ۱۶ آخرین پاسخ توسط فاطمه دهقانی فیروزآبادی
بدلیل ثبت نکردن مهریه چه طور اقدام قانونی بشه؟

سلام خسته نباشید من خانمی هستم که ۶ماه شده عقد کردم ولی آقا مهرییه منو ثبت نمی کند شکایت کردم ازش تعهد گرفتن زرف ۴۸ساعت که یه رو ثبت کند ولی نکرد باید چه کنم؟

پرسیده شده
۴ پاسخ ۲۳ آخرین پاسخ توسط حسن طالب علی
مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
فرناز مهری محمد همتی پور سها آگهی مونا عابدی
۸۲۵ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۲,۶۹۹) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۵۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

آیا قاضی میتواند به دلیل تنفر زوجه از زوج بدون رضایت شوهر حکم طلاق بدهد؟

سلام آیا قاضی میتواند به دلیل تنفر زوجه از زوج بدون رضایت شوهر حکم طلاق بدهد قاضی با برگردان کلیه مهریه که زوجه تاکنون گرفته بدون رضایت زوج حکم طلاق داده

پرسیده شده
۱۳ پاسخ ۸۴ آخرین پاسخ توسط زهرا سبزی
نفقه تا چه زمانی به زوجه تعلق دارد؟

اگر مردی دادخواست طلاق بده و بعد از تعیین تکلیف حقوق زوجه باز هم نفقه تا تمام شدن اقساط مهریه نفقه باید پرداخت بشه؟

پرسیده شده
۱۴ پاسخ ۶۱ آخرین پاسخ توسط زهرا سبزی
آیا به نظر شما برای ساقط شدن حق حبس به دلیل تمکین عام با رضایت کامل زوجه اقدام کنم؟

سلام وقتتون بخیر ما تو دوران عقد به سر میبردیم که زوجه مهریه شو گذاشت اجرا و درخواست نفقه کرد و به علت دوشیزه بودن و قسم خوردن به قرآن در دادگاه به خاطر عدم دخول(جلسه اتیان به…

پرسیده شده
۹ پاسخ ۸۰ آخرین پاسخ توسط هدی فرخی هنزکی
طلاق توافقی چه مدت طول میکشد؟

سلام.با وجود توافق دونفر برای طلاق و بخشیدن مهریه و داشتن حق طلاق خانم و گذراندن مشاوره های اجباری چه مدت زمان تمام میشود طلاق؟وباوجود حق طلاق نیاز هست ک اقا در زمان دادگاه حضور…

پرسیده شده
۳ پاسخ ۴۶ آخرین پاسخ توسط آسیه فتاحی امیردهی
مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
فرناز مهری محمد همتی پور سها آگهی مونا عابدی
۸۲۵ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۲,۶۹۹) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۵۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

تعدیل اقساط چطور انجام بشه؟

سلام دختری هستم ک سالها قبل از آقایی جداشدن ایشون یه سوپر مارکت بزرگ دارن و وضعیت مالی خوب دارن الان در حال دادن سکه مهریه من هستن ولیکن جدیدا درخواست تعدیل اقساط دادن و با آوردن…

پرسیده شده
۱۰ پاسخ ۵۸ آخرین پاسخ توسط بهنام رفیعی ساران

دعاوی خانواده همانطور که از نام آن پیدا است، در ارتباط با اعضای یک خانواده اعم از پدر، مادر و فرزندان است. در واقع این دعاوی در ارتباط با کانون اصلی خانواده است و در صورت بروز اختلاف بین زوجین و عدم تعین تکلیف وضعیت فرزندان، شاهد اقامه این نوع دعاوی در مراجع قضایی هستیم. 

دعاوی خانواده جزء مجزایی از دعاوی حقوقی محسوب می‌شوند و در قانون فصل جداگانه‌ای به اینگونه موضوعات اختصاص داده شده است. این که زن و شوهر به دلایلی با هم سازش نمی‌کنند و قصد جدا شدن دارند و یا آینده فرزندان به واسطه جدایی والدین در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، همگی جزو موضوعاتی هستند که به امور خانواده ارتباط دارد. 

کارشناسان امور خانواده در بررسی مشکلات خانوادگی به این نتیجه رسیده‌اند که نحوه رفتار والدین یا یکی از آن‌ها نسبت به سایر اعضای خانواده جز عامل اصلی بروز مشکلات در این زمینه به شمار می‌رود. در واقع نحوه تعامل زوجین نسبت به یکدیگر، برای فرزندان الگو خواهد شد و طبیعتا در آینده نیز شاهد چنین رفتارهایی از سوی فرزندان با سایر افراد جامعه خواهیم بود. 

به دلیل اهمیت بالای موضوعات و دعاوی خانواده، قانونگذار مقررات مجزایی برای اینگونه دعاوی در نظر گرفته است و همچنین مراجع قضایی خاصی نیز صلاحیت رسیدگی به دعاوی مزبور را دارند. با بررسی پرونده‌های حقوقی، می‌توان به حجم بالای ورودی پرونده‌های امور خانواده پی برد و سالانه شاهد این هستیم که دعاوی متعددی که در ارتباط با امور خانواده هستند، در مراجع قضایی مطرح می‌شوند. 

دعاوی خانواده گستردگی زیادی دارند و نمی‌توان صرفا به یک سری موضوعات خاص آن‌ها را محدود نمود. اما مهم‌ترین این دعاوی شامل طلاق، مهریه، نفقه، حضانت، نکاح دائم و منقطع و غیره است.

برقراری رابطه زوجیت که از طریق عقد نکاح صورت می‌گیرد، می‌تواند زمینه شروع اختلافات خانوادگی به شمار رود. در واقع عقد ازدواج صرفا و در تمامی شرایط منجر به بروز مشکلات خانوادگی نمی‌شود اما طبیعتا اینگونه مسائل در ارتباط با عقد ازدواج محسوب می‌شود. 

همانطور که مستحضر هستید، علم حقوق دارای گرایش های زیادی است و همین مسئله سبب شده است تا حقوقدانان در زمینه‌های خاصی فعالیت داشته باشند. در واقع حوزه وکالت که امروزه در حال حرکت به سمت تخصصی شدن پیش می‌رود و یکی از زمینه‌هایی که نیاز به داشتن مهارت و تخصص در آن دارد، امور خانواده است. 

وکلای زیادی در کشورمان هستند که به شکل تخصصی در امور خانواده، وکالت کرده و در زمینه ارائه مشاوره حقوقی خانواده نیز فعالیت می‌کنند. در خصوص ارائه مشاوره حقوقی نیز در دسته‌بندی‌های انجام شده، امور خانواده به صورت مجزا توسط متخصصین حوزه انجام می‌شود که برای بهره‌مندی از مشاوره حقوقی در مورد دعاوی خانواده و موضوعات مرتبط با آن باید با وکلا مجرب مشورت بگیرید. 

مشاور حقوقی در امور خانواده کیست؟

مشاور حقوقی از دو بخش کلی مشاور و امور حقوقی تشکیل شده است که طبیعتا افرادی که قصد دارند در این زمینه فعالیت داشته باشند، باید هم در امور مشاوره و هم در امور حقوقی، مهارت بالایی داشته باشند. در جامعه ما مشاوران زیادی وجود دارند که در امور مختلف فعالیت کرده و به افراد متقاضی پیشنهادات و راهکارهای مختلفی نیز ارائه می‌دهند. 

در امور حقوقی نیز شاهد این قضیه هستیم که حقوقدانان برجسته کشور به امر ارائه مشاوره در زمینه‌های خاص حقوقی می‌پردازند. بین فعالیت مشاوران خانواده و مشاوران حقوقی فعال در امور خانواده شباهت‌های زیادی وجود دارد اما طبیعتا فردی که مشاوره حقوقی می‌دهد، نسبت به فردی که صرفا به امر مشاوره خانواده می‌پردازد، ممکن است سطح معلومات بالاتری داشته باشد. 

مشاوران خانواده در اغلب مواقع به موضوعاتی مانند نحوه تعامل زن و شوهر نسبت به هم، چگونگی داشتن رابطه زناشویی مناسب، بررسی علل اصلی اختلافات زوجین در زندگی و مواردی از این قبیل می‌پردازد.

در واقع مشاور خانواده برخلاف مشاور حقوقی خانواده به بررسی ابعاد حقوقی و قانونی امور خانوادگی نمی‌پردازد، بلکه عمده فعالیت آن‌ها در زمینه امور زناشویی و این که زن و شوهر در روابط زوجیت چگونه باید نسبت به هم تعامل داشته باشند، می‌باشد. 

مشاور حقوقی خانواده، فردی است که به طور همزمان در دو نقش مشاور و فردی که دارای تخصص کافی در امور حقوقی است، فعالیت دارد. در واقع چنین اشخاصی باید از توانایی بالا در ارائه مشاوره امور خانواده برخوردار باشند. با توجه به این که امور خانواده، حوزه تخصصی از علم حقوق محسوب می‌شود، فعالیت در این زمینه نیازمند داشتن تخصص و دانش حقوقی بالا است. 

مشاور حقوقی در امور خانواده، صرفا در زمینه مشاوره، ایفای نقش نمی‌کند، بلکه به بررسی ابعاد حقوقی دعاوی خانواده و وظایف و تکالیف قانونی زوجین نسبت به هم می‌پردازد. به دلیل گستردگی موضوعات خانواده، به صورت تخصصی توسط وکلا و سایر حقوقدانان، خدمات حقوقی در این زمینه ارائه می‌شود. 

بنابراین می‌توان گفت که مشاور حقوقی در امور خانواده، جدای از بحث دانش حقوقی بالا در مورد موضوعات خانواده، باید از توانایی بالا در زمینه امر مشاور نیز برخوردار باشد. کار اصلی مشاور در تمامی حوزه‌ها، مشورت دادن به متقاضیان و ارائه پیشنهادات مناسب برای حل مشکلات آن‌ها است. 

در هر صورت شخص ارائه دهنده مشاوره حقوقی در امور خانواده، باید از این توانایی برخوردار باشد که بتواند در امر مشاوره نیز بهترین عملکرد را داشته و اطلاعات صحیح و به روز حقوقی را در اختیار افراد متقاضی قرار دهد. ارائه اطلاعات نادرست حقوقی سبب گمراه کردن متقاضیان شده و چه بسا این مسئله منجر به اضافه شدن مشکل آن‌ها گردد. 

مشاور حقوقی امور خانواده همان وکیل دادگستری است؟

در ارتباط با ارائه مشاوره حقوقی، یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان دریافت خدمات حقوقی این است که افرادی که مشاوره حقوقی می‌دهند، وکلای دادگستری هستند یا خیر؟ در واقع غیر از وکلا دادگستری، افراد دیگر نیز می‌توانند به امر مشاوره حقوقی بپردازند؟ 

در پاسخ به این سوالات، بهتر است بگوییم که مشاوران حقوقی عمدتا وکلای دادگستری هستند و این موضوع صرفا در مورد دعاوی خانواده محسوب نمی‌شود. در واقع نمی‌توان گفت که تمامی افرادی که مشاوره حقوقی می‌دهند، وکیل دادگستری بوده و صرفا وکلای دادگستری می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند. 

مشاوره حقوقی در تمامی زمینه‌ها مانع از امر وکالت نیست و تقریبا تمامی وکلا در کشورمان، علاوه بر امر وکالت، در زمینه ارائه مشاوره حقوقی نیز فعالیت داشته و به موکلین در مورد دعاوی مختلف، مشاوره می‌دهند.

حال در مورد این که غیر از وکلا دادگستری نیز افراد دیگر این امکان را دارند که در حوزه مشاوره حقوقی فعالیت کنند، باید گفت که این امر امکان پذیر است اما باید سواد و دانش حقوقی بالایی داشته باشند. 

فردی که در یک زمینه خاص مانند امور خانواده، مشاوره حقوقی ارائه می‌دهد، باید دانش و معلومات حقوقی بالایی داشته باشد تا بتواند اطلاعات صحیحی را به افراد متقاضی بدهد. جدای از این که باید برای فعالیت در زمینه مشاوره در امور خانواده، پروانه کسب که توسط قوه قضاییه صادر می‌شود را اخذ نمود. 

اخذ پروانه مشاوره در امور خانواده، صرفا اختصاص به تحصیل کردگان رشته حقوق ندارد و سایر رشته‌ها نظیر روانشناسی نیز می‌توانند برای گرفتن مجوز کسب و کار در این حوزه، اقدام کنند. اما در هر صورت، مشاوره امور خانواده در زمینه حقوقی اختصاص به افرادی دارد که تحصیل کرده رشته حقوق هستند و به واسطه دانش حقوقی بالا در این حوزه، توانایی دادن مشاوره حقوقی در امور خانواده را بر عهده دارند. 

افرادی که حتی وکیل دادگستری نباشند، اما به دلیل مهارت و دانش حقوقی در امور خانواده، نیز می‌توانند به امر مشاوره حقوقی خانواده نیز بپردازند. ارائه مشاوره حقوقی در هر زمینه‌ای منوط به داشتن تخصص و مهارت کافی در همان زمینه است. فردی که در امور خانواده، مشاوره حقوقی می‌دهد، جدای از این که باید نقش مشاور را به خوبی ایفا کند، می‌بایست اطلاعات و معلومات مناسبی در این حوزه داشته باشد. 

در هر صورت، مشاوران حقوقی در امور خانواده عمدتا وکیل هستند اما این مسئله باعث نمی‌شود تا سایر حقوقدانان نیز نتوانند فعالیتی در حوزه مشاوره حقوقی داشته باشند. در واقع فعالیت به عنوان مشاوره حقوقی صرفا برای وکلا در نظر گرفته نشده است و غیر از وکلا نیز می‌توانند به متقاضیان مشاوره حقوقی در مورد موضوعات خانواده بدهند. 

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی در امور خانواده یا وکیل خانواده؟

در بخش قبل به بررسی این موضوعات پرداختیم که مشاور حقوقی امور خانواده کیست و این که چه کسانی می‌توانند در زمینه مشاوره حقوقی خانواده فعالیت داشته باشند. همانطور که گفته شد، علاوه بر وکلای دادگستری، حقوقدانان دیگر نیز می‌توانند در زمینه مشاوره حقوقی نیز فعالیت داشته باشند. 

در هر صورت در این بخش قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که در دعاوی خانواده، مشاوره حقوقی بهتر است یا وکیل دادگستری؟ در واقع کارایی کدام یک در امور خانواده بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که قصد دارید در امور خانواده، اقدام به طرح دعوا نمایید یا صرفا قصد دارید در این زمینه اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهید. در بحث اقامه دعوا، اولویت شما باید استفاده از وکیل باشد اما این موضوع باعث نمی‌شود که در طرح دعاوی خانوادگی، نتوان از مشاوره حقوقی استفاده نمود یا کارایی مشاوره حقوقی در این زمینه کم باشد. 

حال اگر تمایل دارید که صرفا اطلاعات و معلومات حقوقی خود را افزایش دهید، مشاوره حقوقی باید انتخاب اولتان در این زمینه باشد. به طور کلی برای طرح دعاوی خانواده، استفاده از وکیل یا مشاوره حقوقی در وهله اول، به اراده طرفین بستگی دارد. در واقع فرد متقاضی برحسب شرایط خود تصمیم می‌گیرد که با یک وکیل، قراردادی را منعقد کند یا از خدمات مشاوره حقوقی استفاده کند. 

وکیل و مشاوره حقوقی در مورد موضوعات خانواده، هر کدام یک سری مزایایی دارند و در مقابل نیز می‌توان معایبی را برای هریک در نظر گرفت. کارایی مشاوره حقوقی شاید در از جنبه‌های مختلف به اندازه استفاده از وکیل نباشد اما یقینا کمتر از آن نخواهد بود. فردی که اقدام به اخذ مشاوره حقوقی خانواده می‌کند، جدای از این که اطلاعات حقوقی خود را افزایش می‌دهد، با وکیل دادگستری به روش‌های مختلفی در ارتباط است. 

چه بسیار موکلینی بوده‌اند که بدون آن که در طرح دعوا وکیل داشته و وکیل در دادگاه از حق آن‌ها دفاع کند، از طریق مشاوره حقوقی توانسته‌اند به آنچه که می‌خواهند برسند. از طریق مشاوره حقوقی می‌توان به تمامی پاسخ‌هایی که متقاضیان در امور خانواده داشته‌اند، برسند و به نوعی مشکلات خود را در این زمینه حل و فصل کنند. 

در نهایت این موکلین هستند که تصمیم می‌گیرند که وکیل داشته باشند یا از خدمات مشاوره حقوقی استفاده کنند. جدای از این مسائل، عمدتا زمانی موکلین برای وکالت در پرونده به وکیل مراجعه می‌کنند که مشکل به وجود آمده برای آن‌ها بسیار بزرگ و پیچیده بوده و به نوعی امکان رسیدگی به آن از طریق مشاوره حقوقی وجود نداشته باشد.

وکیل دادگستری توانایی به جریان انداختن پرونده و انجام امور اجرایی را دارد اما مشاوره حقوقی خانواده صرفا اطلاعات حقوقی شما را تقویت می‌کند و در نهایت این خود شما هستید که باید پرونده خود را به اجرا بگذارید و در دادگاه به دفاع بپردازید.

فواید استفاده از مشاوره حقوقی خانواده

در مورد دعاوی خانواده، استفاده از مشاوره حقوقی طبیعتا مزایایی برای افراد متقاضی خواهد داشت. مزیت اصلی مشاوره حقوقی، هزینه‌های مناسب این نوع خدمات نسبت به وکلا دادگستری است. در واقع تحت هیچ شرایطی نمی‌توان هزینه‌های وکیل را با مشاوره حقوقی مقایسه کرد. 

مشاوره حقوقی در مورد موضوعات مختلف از جمله امور خانواده، عمدتا به صورت تلفنی و آنلاین انجام می‌شود که این مسئله برای افرادی که زمان کافی برای مشاوره حضوری را ندارند، بسیار مناسب است

مشاوره حقوقی این قابلیت را دارد که امکان ارائه این خدمات به افراد مختلف در سراسر کشور باشد و از این حیث موکلین در هر کجای کشور که باشند، می‌توانند از خدمات مشاوره حقوقی بهره مند شوند. 

در ارتباط با دریافت مشاوره حقوقی خانواده، متقاضیان می‌توانند با وکلایی که خود انتخاب می‌کنند، به گفتگو حقوقی پرداخته و سوالات و مشکلات خود را با وکیل در میان گذاشته و از تجربه این افراد استفاده کنند. متقاضیان دریافت مشاوره حقوقی، با هزینه‌های بسیار مناسب با وکیل در ارتباط بوده و در این صورت رفع مشکلات حقوقی به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. 

معایب استفاده از مشاوره حقوقی در امور خانواده

مشاوره حقوقی در عین حال که دارای مزایایی است، از یک سری معایب نیز برخوردار است. اصلی‌ترین معایب مشاوره حقوقی را می‌توان به نبود همراه یا فردی به عنوان وکیل تا پایان اقامه دعوا با موکل اشاره کرد. تفاوت اصلی بین وکیل و مشاوره حقوقی خانواده این است که اگر موکل برای طرح دعوا وکیل داشته باشد، فرآیند قانونی طرح دعوا توسط وکیل انجام شده و در این زمینه دیگر نیازی به انجام مراحل خاص از طرف موکل نیست. 

در واقع مشاوره حقوقی صرفا به ارائه راهکارها و پیشنهادات مناسب می‌پردازد و فرد مشاور وظیفه‌ای در خصوص رسیدگی به پرونده و طرح دعوا از طرف موکل ندارد. در زمان ارائه مشاوره حقوقی، به بیان اطلاعات مناسب در مورد چگونگی طرح دعوا و مراحل مختلف اقامه دعاوی خانواده مطرح می‌شود، اما انجام تمامی مراحل شکایت شخصا توسط موکل انجام می‌شود. 

وجود وکیل باعث می‌شود تا از حق و حقوق موکل دفاع شود و در واقع فردی به عنوان وکیل در محضر دادگاه و در بین اصحاب دعوا از موکل دفاع می‌کند. تنظیم اوراق قضایی طبق اصول و شیوه قانونی آن، یکی از مهم‌ترین مراحل در طرح تمامی دعاوی محسوب می‌شود که مشاوره حقوقی در این زمینه ارائه می‌گردد اما تنظیم آن در این شرایط توسط متقاضیان انجام می‌شود؛ مگر آن که طرفین دعوا وکیل گرفته باشند تا تنظیم انواع اوراق قضایی مانند دادخواست، لوایح قضایی، شکواییه توسط وکیل انجام شود. 

در هر صورت، مشاوره حقوقی در مقایسه با هزینه‌های داشتن وکیل و حق الوکاله بالا وکلا، برای آن دسته از افرادی که شرایط دسترسی به وکیل را نداشته باشند، بسیار مناسب است. در مقایسه بین مزایا و معایب مشاوره حقوقی، قاطعانه می‌توان گفت که مزایا استفاده از مشاوره حقوقی بیشتر از معایب آن است. 

مشاوه حقوقی خانواده طلاق و مهریه

مشاوره حقوقی خانواده در ارتباط با چه موضوعاتی است؟

موضوعات امور خانوادگی گسترده است و دعاوی که در این زمینه مطرح می‌شود، در اغلب مواقع به اختلافات بین زوجین ارتباط دارد. دعاوی خانواده به دلیل اهمیت بالایی که دارند، ارائه مشاوره حقوقی به صورت تخصصی برای آن‌ها انجام می‌شود و افرادی باید در این زمینه مشاوره بدهند که مسلط به مقررات امور خانواده باشند. 

در هر صورت موضوعات خانواده که در ارتباط با آن‌ها مشاوره حقوقی ارائه می‌شود، عبارتند از: 

دعاوی طلاق اعم از طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق توافقی

  • دعاوی مهریه
  • دعاوی نفقه
  • اجرت المثل
  • موارد انحلال عقد نکاح
  • مقررات مربوط به نکاح موقت
  • حضانت فرزندان
  • شرایط ملاقات با فرزند
  • دعاوی مربوط به جهیزیه
  • اختلافات زوجین در دوران نامزدی

مواردی که به آن اشاره کردیم، تنها بخشی از موضوعات مرتبط با امور خانوادگی محسوب می‌شوند که مشاوره حقوقی با ارائه جزئیات کافی برای هر کدام از آن‌ها ارائه می‌شود. 

مشاوره حقوقی طلاق از طرف مرد

یکی از موضوعات خانواده که در اغلب مواقع شاهد آن هستیم که مشاوره حقوقی در ارتباط با آن ارائه می‌شود، دعاوی طلاق است. یکی از اقسام طلاق به این صورت است که از طرف زوج درخواست می‌شود. اصولا حق طلاق با مردان است و می‌توانند هر زمان که بخواهند همسر خود را طلاق دهند. 

البته این که گفته می‌شود زوج می‌تواند هر زمان که تمایل داشت برای طلاق دادن زوجه اقدام کند، به صورت مطلق امکان پذیر نیست بلکه شرایطی در قانون عنوان شده است که در صورت وجود آن‌ها، امکان ارائه درخواست طلاق از طرف مرد وجود دارد. تا زمانی که حق و حقوق زن پرداخت نشده باشد، امکان طلاق دادن زوجه وجود ندارد. 

در واقع اگر زن مهریه خود را دریافت نکرده باشد، قانونا امکان جدایی طرفین وجود ندارد. در واقع می‌توان گفت که پذیرش درخواست طلاق از طرف زوج، منوط به پرداخت حق و حقوق قانونی زن است. بنابراین اگر مهریه خانم پرداخت نشده یا تکلیف پرداخت مهریه هنوز مشخص نشده باشد، دادگاه حکم طلاق را صادر نمی‌کند. 

جدای از این بحث که در مورد طلاق از طرف مرد، مشروط به پرداخت حقوق زن است اما شوهر باید مراحل طلاق را شخصا یا توسط وکیل انجام دهد. زوج برای طلاق دادن زوجه ابتدا باید دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه نماید و سپس پرونده به مرحله داوری کشیده می‌شود. در صورتی که دادگاه تشخیص دهد، زوجین برای شرکت در جلسات مشاوره به مراکز مشاوره امور خانواده دعوت می‌شوند. 

بعد از انجام این مراحل و در صورت صلاحدید دادگاه، حکم طلاق صادر شده و در نهایت برای ثبت طلاق باید به محضر مراجعه نماید. 

مشاوره حقوقی طلاق از طرف زوجه

زوجه برای درخواست طلاق باید دلایل موجه و قانونی داشته باشد و برخلاف طلاق از طرف مرد، بدون ارائه ادله محکمه پسند امکان صدور حکم طلاق وجود ندارد. در واقع زن برخلاف مرد برای آن که بتواند درخواست طلاق بدهد، باید دلایلی را برای طلاق عنوان کند که دادگاه با جدایی آن‌ها موافقت نماید. 

عدم پرداخت نفقه، عسر و حرج، غیبت شوهر بیشتر از چهار سال و وکالت در طلاق جزو مواردی هستند که زن به واسطه آن‌ها می‌تواند برای طلاق اقدام کند. در صورتی که ارائه دلایل از طرف زوجه برای دادگاه موجه تشخیص داده شود، حتی اگر شوهر برای طلاق رضایتی نداشته باشد، دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند. 

از بین موارد مزبور، عسر و جرح به عنوان دلایل شایع طلاق از طرف زن محسوب می‌شود که اگر زوجه بتواند در دادگاه ثابت کند که به دلایلی، زندگی کردن با شوهر برای او همراه با سختی و مشقت فراوان شده است، صدور گواهی امکان عدم سازش وجود امکان پذیر است. 

لازم به ذکر است که دلایلی که زن برای طلاق ارائه کند، در صورتی که جنبه قانونی داشته باشد و مورد پذیرش دادگاه باشد، مانعی برای مطلقه شدن زن وجود ندارد و در این شرایط اجازه از شوهر اهمیت خاصی ندارد. بنابراین زوجه اگر برای طلاق، دلایل محکه پسند نداشته باشد، تنها با اجازه شوهر امکان جدایی بین آن‌ها وجود دارد که در این شرایط، طلاق به صورت توافقی است. 

مشاوره حقوقی طلاق توافقی

زن و شوهر در صورتی که برای طلاق رضایت داشته باشند، می‌توانند به صورت توافقی از هم جدا شوند. طلاق توافقی نوعی از طلاق است که رضایت دو طرفه وجود داشته و طرفین بدون آن که مشکل خاصی برای جدایی داشته باشند، با توافقاتی که انجام داده اند، از هم جدا می‌شوند. 

در مورد طلاق توافقی لازم است که زوجین در مورد مسائلی مانند حقوق مالی زوجه بعد از طلاق به توافق برسند. در واقع زن و شوهر در مورد هر موضوعی که به توافق رسیدند، باید آن را به صورت مکتوب تحویل دادگاه دهند.

در واقع می‌توان گفت که در طلاق توافقی، صرفا طرفین بابت جدایی به توافق نمی‌رسند و باید در خصوص موضوعاتی چون مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزندان، نحوه ملاقات با فرزند و مواردی از این قبیل توافق کامل داشته باشند. 

مشاوره حقوقی خانواده بنیاد وکلا

مشاوره حقوقی نفقه زوجه

نفقه حقی است که به واسطه ازدواج به زن تعلق گرفته و از همان زمانی که رابطه زوجیت، برقرار شد، شوهر موظف به پرداخت نفقه زن می‌باشد. نفقه در عقد دائم به زن تعلق می‌گیرد و اصولا امکان تعلق گرفتن نفقه به زوجه در عقد موقت وجود ندارد. 

نفقه زن شامل نیازهایی است که متناسب با زندگی او بوده که در هر صورت، شوهر وظیفه دارد که مخارج زندگی همسر خود را تامین کند. پرداخت نفقه منوط به انجام تکالیف زناشویی از طرف زن است. در واقع عدم تمکین بدون دلایل موجه می‌تواند به محروم شدن زن از نفقه منجر گردد. 

در صورتی که زوجه، دستورات شوهر خود را اجرا نکند و برای عدم اجرای آن‌ها دلایل قانونی نداشته باشد، امکان تعلق گرفتن نفقه وجود ندارد. البته اگر موانع شرعی و قانونی برای تمکین وجود داشته باشد، لزومی برای تمکین از طرف شوهر نیست و در این صورت زن مستحق دریافت نفقه خواهد بود. 

عدم پرداخت نفقه در قانون در شرایطی جرم محسوب می‌شود و این امکان وجود دارد که شوهر به دلیل نپرداختن نفقه، مشمول مجازات حبس گردد. البته در صورتی ترک انفاق، رفتاری مجرمانه محسوب می‌شود که شوهر با توجه به تمکن مالی از پرداخت نفقه خودداری نماید. 

در صورتی که زن از شوهر خود به دلیل نپرداختن نفقه شکایت کرده و حکم دادگاه به محکومیت مرد برای پرداخت نفقه نیز صادر شده باشد، باز هم در این شرایط، شوهر نفقه زوجه را نپردازد، امکان ارائه درخواست طلاق از طرف زن وجود دارد. 

مشاوره حقوقی حضانت فرزند

جدایی والدین به دلایل مختلف عاملی است که باید بحث حضانت و نگهداری از فرزندان را مورد بررسی قرار داد. طبیعتا با جدایی زن و شوهر، فرزندان باید با یکی از والدین زندگی کنند که در این صورت اگر توافقی در مورد حضانت بین زوجین رخ نداده باشد، دادگاه طبق قانون شرایط مربوط به حضانت فرزندان را تعیین می‌نماید. 

طبق قانون، پسر و دختر تا هفت سالگی، تحت حضانت مادر بوده و بعد از آن تا فرا رسیدن سن بلوغ، پدر حق بر عهده گرفتن حضانت فرزندان را بر عهده دارد. بعد از اتمام سن بلوغ نیز فرزندان به اختیار خود تصمیم می‌گیرند که با پدر یا مادر خود زندگی کنند. 

حال اگر عدم صلاحیت قانونی حضانت یکی از والدین محرز گردد، سرپرستی از فرزندان به طرف دیگر داده می‌شود. فردی که مدعی فاقد صلاحیت اخلاقی طرفی است که حق حضانت با او است، باید دلایلی را برای دادگاه بیاورد که این موضوع به اثبات برسد. 

ارائه مشاوره حقوقی خانواده به صورت تخصصی توسط بنیاد وکلا

اگر به دنبال دریافت مشاوره حقوقی در امور خانواده هستید، پیشنهاد ما این است که به سایت بنیاد وکلا مراجعه کنید. مشاوره حقوقی این مجموعه در ارتباط با دعاوی خانواده به صورت تخصصی توسط وکلای مجرب و ماهر انجام می‌شود. از این حیث کیفیت مشاوره حقوقی توسط بنیاد وکلا تضمین شده است. 

علاوه بر کیفیت خدمات مشاوره حقوقی، هزینه مناسب این خدمات باعث شده است تا متقاضیان همواره به دنبال دریافت مشاوره حقوقی از بنیاد وکلا باشند. 

اگر قصد طلاق گرفتن از همسر خود را دارید یا می‌خواهید مهریه خود را به اجرا بگذارید و یا قصد مطالبه نفقه را دارید، بهتر است از مشاوره حقوقی این مجموعه که به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری انجام می‌شود، استفاده کنید. 

برای مشاوره حقوقی خانواده آن هم به صورت حضوری، شرایط آن در مجموعه فراهم شده است تا بتوانید به صورت حضوری با وکیل خود به گفتگو حقوقی پرداخته و از تجارب و مهارت او در امور خانواده استفاده کنید. 

در هر صورت برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص موضوعات دعاوی خانواده و مشاوره حقوقی در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.