لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی خانواده در بنیاد وکلا به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین و تلفنی انجام می‌شود. وکیل متخصص خانواده آماده پاسخگویی مشاوره به صورت مشاوره تلفنی خانواده و مشاوره آنلاین خانواده می‌باشد. بنیاد وکلا کیفیت کلیه مشاوره‌های تلفنی و آنلاین (چت) را تضمین می‌کند.

سوال مطرح شده
۲۱۳,۵۵۲ سوال مطرح شده
پاسخ ارائه شده
۱,۲۶۸,۹۷۰ پاسخ ارائه شده
وکیل پاسخگو
۸,۰۷۷ وکیل پاسخگو

شما هم می‌توانید پرسش حقوقی خود را بصورت ناشناس مطرح کنید و از متخصصین بنیاد وکلا پاسخ بگیرید.

سوال خود را مطرح کنید
دیگر خدمات مشاوره‌ای بنیاد وکلا
چت با متخصص مشاوره حقوقی آنلاین
جلسه تلفنی مشاوره حقوقی تلفنی
مرتب سازی:
امکان، نحوه، هزینه و مرجع صالح برای استرداد طلاجات از زوجه

با احترام، با زوجه در اختلاف هستیم و کلیه مهریه و نفقه‌اش را گرفته؛ ۱- آیا زوج می‌تواند دادخواست استرداد طلاجات خریده شده به زوجه در زمان زندگی را بدهد؟ ۲- به کدام دادگاه برای…

پرسیده شده
۲ پاسخ ۱۸ آخرین پاسخ توسط قاسم دهقانی
اعتراض زوج به حکم قطعی طلاق بعد از دیوان نیز ممکن است؟

با سلام و وقت بخیر، طلاق به درخواست زوجه انجام شده، رای دادگاه بدوی و تجدیدنظر به نفع زوجه صادر گردیده و با اعتراض زوج پرونده به دیوان کشور رفته. اگر رای دیوان هم به نفع زوجه…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۱۵ آخرین پاسخ توسط قاسم دهقانی
نحوه و طرق جلوگیری از آزار و اذیت همسر توسط زوج

سلام و خسته نباشید وکلای عزیز، می‌خواستم راهنمایی کنید چطوری می‌تونم جلوگیری کنم از آزار و اذیت مرد خانواده به جهت بهبود شرایط زندگی؟ من رو راهنمایی کنید ممنون میشم.

پرسیده شده
۴ پاسخ ۱۹ آخرین پاسخ توسط قاسم دهقانی
گفتگو با وکلای آنلاین ۱۴ متخصص آنلاین
شتاب‌دهی
الهام ناظری
الهام ناظری ۰.۹ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۵۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
زهره کشاورزی
زهره کشاورزی ۳.۳ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۲۱۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
محسن خیری
محسن خیری ۱۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۷۷۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
کیومرث نهاردانی
کیومرث نهاردانی ۲.۹ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۲۵) دیدگاه
شتاب‌دهی
مهشید پیروی
مهشید پیروی ۰.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴ / ۵ (۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
فائزه نقاش
فائزه نقاش ۱.۵ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۱۷۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
آرزو سلیمانی
آرزو سلیمانی ۵.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۴۶۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
مهرداد مهرپویا
مهرداد مهرپویا ۲.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۲۱۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
سید احمد نبوی
سید احمد نبوی ۱.۷ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۴۰) دیدگاه
شتاب‌دهی
زهرا نیک زاد
زهرا نیک زاد ۰.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۶۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
بهنام رفیعی ساران
بهنام رفیعی ساران ۶.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۳۷۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
آسیه فتاحی امیردهی
آسیه فتاحی امیردهی ۲.۱ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۲,۳۰۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
علی اکبر یزدانی
علی اکبر یزدانی ۲.۹ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۳۵۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
محبوبه سلبی
محبوبه سلبی ۰.۵ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۶ / ۵ (۲۶) دیدگاه
شتاب‌دهی
مریم مرادی
مریم مرادی ۵.۵ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۹ / ۵ (۷۵۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
رامین رضایی
رامین رضایی ۵.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۸۸۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
جواد شاهسوند اینانلو
جواد شاهسوند اینانلو ۵.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۲۸۲) دیدگاه
توحید میدانی
توحید میدانی ۱.۱ کارشناس ارشد حقوق
۴.۹ / ۵ (۱,۰۹۸) دیدگاه
فائزه احمدی
فائزه احمدی ۱.۳ کارشناس حقوقی
۴.۹ / ۵ (۳۴۶) دیدگاه
سعیده کریم فر
سعیده کریم فر ۱.۰ کارشناس حقوقی
۴.۸ / ۵ (۶۵۹) دیدگاه
قاسم دهقانی
قاسم دهقانی ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۰ / ۵ (۰) دیدگاه
درخواست حضانت فرزند پسر قبل از ۱۵ سال بابت اعتیاد پدر

سلام خسته نباشید، فرزند من پسر و متولد سال ۸۹ ماه مرداد هست و چند روز دیگه ۱۴ سال قمری تمام و وارد ۱۵سال میشه. چون مهریه رو اجرا گذاشتم پدرش تهدید به گرفتن پرونده از مدرسه و بردن…

پرسیده شده
۲ پاسخ ۱۹ آخرین پاسخ توسط قاسم دهقانی
وام ازدواج در صورت ازدواج مجدد بدون سابقه دریافت وام ازدواج

خسته نباشید، حدود ۷ماه هست که از همسرم جدا شدم و دو بچه دارم. اگه بخوام دوباره با همسرم عقد کنم، آیا وام ازدواج تعلق می‌گیره؟ در ازدواج اول هیچ وامی دریافت نکردیم.

پرسیده شده
۴ پاسخ ۳۱ آخرین پاسخ توسط قاسم دهقانی
مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
سحر دشتی داغیانی مهران صادقی مصطفی مستاجران سعید نعمتی
۱,۰۲۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۳,۳۰۰) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره حقوقی

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

در صورت درخواست طلاق، مشخص می‌شود زوج قبلا ازدواج کرده بوده است؟

سلام وقتتون بخیر، همسر من قبلا یک ازدواج دیگه داشته که جدا شدن و من از موضوع اطلاع داشتم و با رضایت خودم عقد کردیم ولی خانوادم نمی‌دونستن و هنوز نمی‌دونن، الان ما به مشکل خوردیم و…

پرسیده شده
۸ پاسخ ۷۰ آخرین پاسخ توسط عذرا نصرآبادی
امکان توقیف حساب‌های بانکی توسط زوجه با وجود برداشت مهریه از حقوق

با سلام، همسرم ۳ سال است بدون عذر شرعی و قانونی منزل مشترک را ترک کرده است و با توجه با اینکه کارمند هستم ماهانه به طور مستمر در حال پرداخت مهریه به ایشان می‌باشم. دادخواست عدم…

پرسیده شده
۵ پاسخ ۴۳ آخرین پاسخ توسط مسعود زمانیان
حکم طلاق خارج از خواسته، عدم توجه به جرح شهود توسط زوج

با سلام و عرض احترام، دادخواست طلاق همسرم به دلیل عسروحرج ناشی از اعتیاد و عدم پرداخت نفقه به دادگاه خانواده ارائه شده و با شرح پیش گفته صدور گواهی عدم امکان سازش با بذل ۵۰ سکه از…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۲۴ آخرین پاسخ توسط قاسم دهقانی
با پذیرش بدوی تعدیل، قسط بعدی مهریه طبق کدام رای پرداخت شود؟

سلام، ببخشید من می‌خواستم بپرسم درخواست تعدیل دادم پذیرفته شده، الان حکم بدوی اومده با توجه به اینکه ۲۰ روز فرصت داره برای تجدیدنظرخواهی خانمم و تا بیستم اسفند فرصت داره با توجه…

پرسیده شده
۴ پاسخ ۳۶ آخرین پاسخ توسط مهشید پیروی
مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
سحر دشتی داغیانی مهران صادقی مصطفی مستاجران سعید نعمتی
۱,۰۲۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۳,۳۰۰) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره حقوقی

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

امکان مطالبه و میزان نفقه دختر شاغل مجرد ۲۹ ساله

سلام، دختری هستم مجرد، ۲۹ ساله، دارای مدرک لیسانس که به خاطر مشکلاتی از خانه پدرم فرار کرده و مستقل زندگی می‌کنم ولی زندگی با حقوق کارگری برایم بسیار سخت شده، آیا می‌توانم از پدرم…

پرسیده شده
۱۵ پاسخ ۶۷ آخرین پاسخ توسط فاطمه سدیان

در تمامی کشورها، تقویت بنیان خانواده، از اهمیت  بسیار بالایی در نزد قانونگذاران آن جامعه برخوردار بوده و همواره تلاش می‌شود که قوانین حمایتی درستی در این زمینه به تصویب برسد. علاوه بر این نگرش، افزایش بسیار زیاد دعاوی خانوادگی در دادگاه‌های سراسر کشور نیز نشانگر آن است که خانواده و کانون آن نیازمند حمایت جدی است.

به همین علت است که در طی سالیان اخیر قوانینی در همین راستا توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و موضوعات و مقررات مهمی در خصوص دعاوی خانوادگی در آن تدوین گردیده است. دعاوی خانوادگی به دعاوی اطلاق می‌گردد که مربوط به کانون خانواده است و در واقع تاثیر کاملا مشخصی بر این روابط در محیط خانوادگی می‌گذارد.

بنابراین هر نوع دعوایی که در دادگاه‌های سطح کشور مطرح می‌شود و آن دعوا  مربوط به زوجین یا فرزندان آن‌ها‌، به عنوان عضوی از کانون خانوادگی باشد را باید نوعی از دعاوی خانوادگی محسوب کرد.

برای درک بهتر موضوع در این مقدمه مثالی را عنوان خواهیم کرد. پس از عقد ازدواج، حقوق و تکالیفی بین زوجین بوجود می‌آید و در واقع بر عهده آن‌ها قرار می گیرد که در صورت عدم انجام آن وظایف یا تکالیف، هر یک از زوجین قادر خواهند بود دعوای خانوادگی بر علیه دیگری مطرح نمایند.

یا هنگامی که هم که زوجین فرزندی به دنیا می‌آورند، تنظیم روابط آن‌ها با فرزندانشان جزیی از روابط خانوادگی محسوب می‌شود. در این مقاله سعی خواهد شد به بررسی کامل حقوق و دعاوی خانوادگی، انواع دعاوی خانوادگی و دادگاه صالح برای طرح دعاوی خانوادگی بپردازیم.

لازم می‌دانیم قبل از شروع مطالب به این موضوع نیز اشاره نماییم، که سامانه حقوقی بنیاد وکلا با بهره‌مندی از کارشناسان و مشاوران حقوقی و وکلای بسیار مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات حقوقی در قالب مشاوره حقوقی تلفنی، مشاوره حقوقی آنلاین و یا ارائه مشاوره به صورت حضوری در کلیه موضوعات مرتبط با حقوق و دعاوی در صلاحیت دادگاه‌های خانواده، به مخاطبین و متقاضیان عزیز است.

انواع دعاوی خانوادگی

بر اساس آخرین اصلاحات انجام شده در قوانین و مقررات مربوط به حقوق و دعاوی خانواده، با تصویب قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391، رسیدگی به موضوعات زیر که جزیی از حقوق و دعاوی خانوادگی محسوب می‌شود، در صلاحیت دادگاه خانواده قرار گرفته است.

به نظم درآوردن روابط خانوادگی و حمایت از آن و جلوگیری از مطرح شدن دعاوی خانوادگی در دادگاه‌ها، هدف اصلی از تصویب این قانون است. قانونگذار در ماده 4 قانون حمایت از خانواده به مصادیق مختلفی از این حقوق و دعاوی اشاره نموده است.

دعاوی همچون نکاح دائم ، نکاح موقت و اذن در نکاح،  دعوای ازدواج مجدد، دعوای مطالبه مهریه، نامزدی و خسارات ناشی از بر هم زدن آن، دعاوی مربوط به شروط ضمن عقد نکاح، دعوای مطالبه جهیزیه، نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت، دعوای تمکین و نشوز، دعوای حضانت و ملاقات فرزندان، دعوای طلاق، رجوع از طلاق، فسخ و انفساخ نکاح، دعوای بذل مدت و انقضای آن، دعوای نسب، دعوای رشد، دعوای حجر و رفع آن، ولایت قهری، قیمومت، امور مربوط به ناظر و امین اموال محجوران و دعاوی مربوط به وصایت در امور مربوط به آن‌ها، دعاوی مربوط به امور غایب مفقودالاثر، دعوای نفقه اقارب، سرپرستی کودکان بی سرپرست، اهدای جنین و دعوای تغییر جنسیت، از دعاوی محسوب می‌گردد که جزیی از دعاوی و حقوق خانوادگی محسوب می‌شود.

حتما این نکته را مدنظر قرار دهید که دعاوی خانوادگی اشاره شده در این ماده، اصولا باید توسط وکیل خانواده طرح و دنبال گردد و در واقع در سیستم حقوقی کشور ایران همانند اغلب کشورهای دنیا، به دعاوی خانوادگی به صورت کاملا تخصصی، در دادگاهی با عنوان دادگاه خانواده رسیدگی خواهد شد.

البته این موضوع به این معنا نخواهد بود که امکان طرح دعوا، توسط شخص خواهان به هیچ وجه مقدور نیست! بلکه نتیجه نهایی بسیاری از دعاوی اشاره شده، بستگی به تخصص و آگاهی از قوانین دارد که معمولا این مهم از وکلای حاذق و کارکشته برمی‌آید. همچنین نکته مهمی که در این مبحث جا دارد که به آن نیز اشاره گردد، شرایط قضاتی است که در دادگاه خانواده باید صرفا از آن‌ها استفاده گردد.

قضات دادگاه‌های خانواده باید آموزش‌های خاص این  نوع قضاوت را دیده باشند و از لحاظ خصوصیات فردی نیز، خصوصیاتی داشته باشند که قانون‌گذار به آن‌ها اشاره نموده است. قضات دادگاه‌های خانواده، باید حتما مرد باشند و در دادگاه خانواده یک مشاور زن در معیت هر قاضی وجود دارد که وظیفه خاص خود را انجام داده و گزارش آن را به قاضی دادگاه ارائه خواهد داد.

از لحاظ ساختاری نیز دادگاه های خانواده بخشی از دادگاه های حقوقی کشور هستند و رسیدگی به کلیه دعاوی خانوادگی و براساس تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی، در این دادگاه‌ها انجام می‌شود. پس باید گفت که صلاحیت رسیدگی به دعاوی خانوادگی، از دادگاه های عمومی سلب گردیده و در واقع به دادگاه های تخصصی که با عنوان دادگاه خانواده شکل گرفته، سپرده شده است.

در ادامه این مقاله سعی خواهد شد شما را با هر یک از این دعاوی به صورت کامل آشنا نماییم.

حقوق و دعاوی مربوط به انحلال عقد نکاح

انحلال عقد نکاح، همان پایان دادن به عقد ازدواج است که در حقوق ایران به صورت‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. انحلال عقد ازدواج، صورت‌های مختلفی دارد که یکی از آن‌ها طلاق است، که خود طلاق نیز به صورت‌های مختلفی انجام خواهد شد.

فوت هر یک از زوجین، فسخ نکاح و ازدواج، بطلان عقد نکاح و بذل مدت نیز از موضوعاتی است که باعث انحلال عقد نکاح خواهد شد. در ادامه به بررسی هر یک از این موضوعات خواهیم پرداخت:

تقاضای طلاق از طرف مرد

بر اساس ماده 1133 قانون مدنی، قانونا مرد نیازی به موافقت زن، برای طلق او ندارد و مرد معمولا بدون نیاز به هر دلیلی، هرگاه بخواهد، قادر خواهد بود که همسر خود را طلاق گوید.

البته مرد در هر شرایطی و قبل از اقدام به طلاق، موظف است به دادگاه خانواده مراجعه کرده و با ارائه دادخواست حقوقی و طرح دعوای طلاق، تشریفات لازم را برای گرفتن حکم طلاق و اجازه‌نامه آن انجام دهد. انجام این فرآیند در بدو امر از طریق دفاتر خدمات قضایی در سطح کشور انجام خواهد شد.

تقاضای طلاق از طرف زن

اصولا مطابق قوانین کشورمان و فقه شیعه، زن حقی برای طلاق ندارد. ولی مطابق همین قانون، علل بسیار زیادی وجود دارد که زن هم قادر است از دادگاه خانواده تقاضای طلاق کند.

البته به دلیل عدم ارتباط این موضوع با عنوان این مقاله، شما می‌توانید جهت اطلاع از راه ها و دلایل طلاق به درخواست زن، به سایر مقالات ما در سامانه حقوقی بنیاد وکلا مراجعه نموده و اطلاعات جامعی را در این خصوص کسب نمایید.

طلاق توافقی

در این نوع طلاق، زوجین در مورد تمام حقوق و تکالیف مربوط به زندگی مشترک، توافق کرده و با استناد به این توافق، مستقیم به دادگاه خانواده مراجعه می‌نمایند.

همچنین در صورت عدم تمایل و یا عدم امکان به مراجعه شخصی به دادگاه خانواده برای طلاق توافقی، به دو وکیل متخصص طلاق توافقی و دعاوی خانوادگی به صورت مجزا وکالت اعطا می‌کنند. لازم به توضیح است که مطابق شرایط جدید، انجام طلاق توافقی با پیچیدگی‌های خاص و تشریفات مختص به خود قابل انجام است.

فسخ عقد نکاح

عقد ازدواج را نیز باید ذاتاً یک قرارداد به شمار آورد و مانند هر قرارداد دیگری این امکان وجود خواهد داشت، تا آن را فسخ نمود. پس یکی دیگر از رو‌شهای پایان دادن و انحلال این عقد را باید در فسخ آن جستجو کرد.

منظور از عبارت فسخ نکاح این است که با اراده یکی از زوجین و با استناد به دلایلی که قانونگذار برای هر یک زوجین در نظر گرفته است، یکی از آن‌ها بتواند آن قرارداد را منحل کند. از جمله آن دلایل قانونی می‌توان به امکان فسخ نکاح به علت تخلف از شرایط ضمن عقد ازدواج و یا فسخ به علت وجود خیارات قانونی اشاره کرد.

اختیار فسخ یا همان خیارات قانونی در عقد ازدواج، کاملا مشابه سایر قراردادها نبوده و محدودیت‌هایی در آن وجود دارد. البته باید گفت که خود عقد نکاح نیز  یک قرارداد کاملا آزاد محسوب نمی‌شود و معمولا در شرایطی سخت گیرانه‌‎تر از سایر قراردادها انجام می شود.

در مجموع باید اختیارات فسخ عقد نکاح را در مواردی همچون: خیار تدلیس، خیار عیب و خیار تخلف از شرط ضمن عقد خلاصه نمود، که به زوجین حق فسخ قرارداد را خواهد داد.

دعوای مطالبه مهریه و اجرای آن

مطالبه مهریه از ناحیه زوجه، یکی از مهم‌ترین مصادیق حقوق و دعاوی خانوادگی محسوب می‌شود و یکی از رکن‌های مهم در عقد ازدواج به شمار می‌آید. در تعریف مهریه باید عنوان کرد که مهریه مالی است که در هنگام عقد تعیین خواهد شد و در واقع زوج پرداخت آن را متقبل گردیده و بر ذمه او قرار می‌گیرد، پس شاید الزامی به پرداخت آن در حین عقد نباشد.

مهریه چیزی جدایی از شیربها  بوده و در واقع شیربها ریشه در عرف و رسوم مناطق مختلف دارد و هیچ مبنای قانونی برای آن وجود ندارد. بر طبق قانون مدنی ایران و بر اساس ماده 1082، زوجه به مجرد عقد نکاح مالک مهریه خواهد شد. پس قادر خواهد بود، هر تصرف مالکانه‌ای، اعم از مطالبه یا انتقال، در مهریه خود انجام دهد.

  • مطالبه مهریه به دو طریق امکان پذیر خواهد بود:
  • از طریق دادگاه‌های خانواده و تقدیم دادخواست مطالبه مهریه
  • از طریق اداره اجرای ثبت و تقاضای اجرای آن از محل اموال شوهر
  • چند نکته که در هنگام مطالبه مهریه باید به توجه گردد

در فرض مطالبه مهریه از طریق دادگاه، زوجه قادر خواهد بود به همراه دادخواست مطالبه مهریه، توقیف اموال زوجه را در قالب قرار تامین خواسته از دادگاه خانواده تقاضا نماید.

بنابراین  زوجه می‌تواند به راه‌های مختلف به زوج فشار بیاورد که مهمترین این راه‌ها عبارتند از: توقیف حساب بانکی زوج، توقیف اموال منقول و غیرمنقول، توقیف هر نوع مال اعم از اوراق بهادار و سهام و حتی اموال و وجوه متعلق به زوج که نزد شخص ثالث قرار دارد. مواردی همچون خط موبایل، خودرو و هر نوع وسیله نقلیه، تقاضای ممنوع الخروجی زوج و همچنین جلب زوج، از این قبیل راهکارهاست.

از دی ماه سال 1398 و بر اساس بخشنامه صادره از سوی رییس قوه قضاییه ابتدا متقاضی مکلف خواهد بود برای مطالبه مهریه خود، به اداره اجرای ثبت مراجعه کرده و بعد از آن چنانچه مالی از شوهرش یافت نشد، دادخواست مطالبه خود را تقدیم دادگاه خانواده کند.

مهریه نیز همانند هر مال دیگری به ارث خواهد رسید. بنابراین خانمی که در دوران زندگی خود مهریه خود را نگرفته، بعد از فوتش، وراث او قادرند مهریه را از شوهرش دریافت کنند، که البته نیاز به طرح دادخواست دارد. وراث زوجه ممکن است فرزندانی باشند که مهریه را از پدر خود مطالبه می ‌نمایند و البته یک چهارم مهریه متعلق به خود زوج است.

دعاوی حضانت و ملاقات فرزندان

به موجب قانون حق حضانت و ملاقات فرزندان که البته جنبه تکلیف گونه دارد، به پدر و مادر آن‌ها واگذار گردیده است. حضانت در واقع به معنای مراقبت و نگهداری از فرزندان است که تا پایان سن 7 سالگی با مادر و بعد از آن این حق تا سن بلوغ بر عهده پدر خواهد بود. هنگامی که یکی از والدین عهده‌دار حضانت فرزندان است، دیگری می‌تواند در هر شرایطی با فرزندان خود ملاقات داشته باشد.

در خصوص حضانت فرزندان ذکر نکات ذیل ضروری به نظر می‌رسد:

جد پدری یا همان پدربزرگ و نزدیکان دیگر، در هیچ شرایطی حق ملاقات و حضانت نوه‌های خود را ندارد. مگر اینکه خود طفل یا صاحب حق حضانت خواهان آن باشد. در صورت فوت یکی از زوجین، حضانت فرزندان با دیگری خواهد بود.

بر اساس قانون بعد از 15 سال تمام برای پسر و 9 سال تمام برای دختر، از آنجایی که آن‌ها بعد از این سنین از حضانت خارج خواهند شد و به علت رسیدن به سن بلوغ برای خود مستقلا تصمیم خواهند گرفت که به همراه چه کسی زندگی کند، این امر نیز ممکن است که هیچ یک از پدر و مادر خود را انتخاب نکنند و مثلا در صورت قبول پدر بزرگ، با او زندگی نمایند.

دعوای مطالبه نفقه

از ضروریات عقد نکاح، پرداخت مخارج زندگی زوجه یا همان نفقه از سوی مرد خواهد بود. اگر مرد نفقه همسر خود را پرداخت ننماید، این امر علاوه بر اینکه موجب خواهد شد، حق طلاق برای زن تحت شرایطی به وجود بیاید، دارای تبعات دیگری نیز در روابط زناشویی خواهد شد.

در این شرایط زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و تقدیم دادخواست مطالبه نفقه، مبلغ آن را مطابق با نظر کارشناس، از شوهر خود دریافت کند.

در دعوای مطالبه نفقه بهتر است به نکات ذیل توجه گردد: نفقه شامل خوراک، پوشاک، مسکن و هزینه‌های درمان خواهد بود و مواردی مثل شرکت در آموزش‌های ورزشی، هزینه‌های سفر، جراحی‌های زیبایی و مواردی از این قبیل که در واقع عرف آن را غیر ضروری قلمداد می‌کند، جز نفقه محسوب نخواهد شد.

بر اساس یک رویه غیر منطقی و با توجه به وجود تورم و بالا رفتن بسیاری از هزینه‌های زندگی در کشور ما، متاسفانه رویه دادگاه‌ها و کارشناسان دادگستری در تعیین مبلغ ماهیانه نفقه، عددی در حدود یک میلیون تومان است، که متاسفانه مبلغ ناچیزی است و گاهی اوقات زوجه تمایلی برای مطالبه آن ندارد.

ترک انفاق در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری گردیده و عدم پرداخت نفقه از سوی مرد علاوه بر اینکه تحت شرایطی حق طلاق را به زن خواهد داد، جرم محسوب و امکان جلب و زندان شوهر را نیز به همراه دارد.

دعوای استرداد جهیزیه

جهیزیه به کالاها،  اموال و اشیایی گفته می‌شود که توسط زن و خانواده او، بر اساس عرف و رسم جاری مرسوم هر منطقه، زن با خود به خانه شوهر می‌برد. در صورتی که به هر دلیلی مرد و زن در یک مکان به زندگی مشترک خود ادامه ندهند، زن این حق را دارد تا نسبت به بردن جهیزیه خود به مکان دیگری اقدام کند.

جهیزیه در مالکیت زن است و حتی اگر بین زوجین جدایی حادث نگردد، زن در هر صورتی می‌تواند جهیزیه خود را به جای دیگری انتقال دهد. حتما به این موضوع توجه داشته باشید که در طول زندگی مشترک و آن هنگام که زن تصمیم به انتقال جهیزیه خود به جای دیگری را می‌گیرد، آن چیزی که از جهیزیه موجود باشد متعلق به اوست و نمی‌تواند نوسازی وسایل را از شوهر خود بخواهد یا عوض آن را مطالبه کند.

نصب و عزل قیم

اشخاصی که پدر و پدر بزرگ پدری ندارند و هنوز به سن رشد نرسیده‌اند، برای اداره اموال خود و همچنین انجام امور مالی، نیاز به قیم داشته و برای این امر دادسرای ویژه‌ای با عنوان دادسرای سرپرستی، با در نظر گرفتن مصلحت طفل یا شخص محجور، یکی از نزدیکان را به عنوان قیم شخص تعیین خواهد کرد.

در صورتی که پس از تعیین قیم، شخصی به این موضوع اعتراض داشته باشد و یا مدعی باشد که قیم صلاحیت لازم را ندارد و یا اداره سرپرستی به هر علت از نصب و تعیین قیم امتناع کند، این امکان وجود دارد که با تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده، نصب و تعیین قیم را تقاضا نماید و اگر اعتقاد به عدم صلاحیت قیم دارد، عزل او یا تعیین امین را تقاضا کند.

دعوای اثبات نسب و نفی آن

چنانچه هر شخصی ادعا کند که با دیگری فامیل است و به نحوی نسبت خونی دارد، باید آن را با ارائه دادخواست اثبات نسب به دادگاه خانواده ثابت کند. همچنین در مقابل در صورتی که فردی نیز منکر رابطه نسبی یا خونی با دیگری باشد، می‌تواند درخواست خود را تحت عنوان نفی نسب به دادگاه خانواده ارائه کند. نتیجه دعوای نفی نسب یا اثبات نسب در مرحله بعدی اصلاح شناسنامه و وارد کردن یا خارج کردن نام خوانده از خویشاوندان و افراد دارای نسب والد و فرزندی با خواهان خواهد بود.

مشاوره حقوقی دعاوی خانوادگی در سامانه حقوقی بنیاد وکلا

مشاور حقوقی از دو بخش کلی مشاور و امور حقوقی تشکیل شده است که طبیعتا افرادی که قصد دارند در این زمینه فعالیت داشته باشند، باید هم در امور مشاوره و هم در امور حقوقی، مهارت بالایی داشته باشند. در جامعه ما مشاوران زیادی وجود دارند که در امور مختلف فعالیت کرده و به افراد متقاضی پیشنهادات و راهکارهای مختلفی نیز ارائه می‌دهند. 

در امور حقوقی نیز شاهد این قضیه هستیم که حقوقدانان برجسته کشور به امر ارائه مشاوره در زمینه‌های خاص حقوقی می‌پردازند. بین فعالیت مشاوران خانواده و مشاوران حقوقی فعال در امور خانواده شباهت‌های زیادی وجود دارد اما طبیعتا فردی که مشاوره حقوقی رایگان می‌دهد، نسبت به فردی که صرفا به امر مشاوره خانواده می‌پردازد، ممکن است سطح معلومات بالاتری داشته باشد. 

مشاوران خانواده در اغلب مواقع به موضوعاتی مانند نحوه تعامل زن و شوهر نسبت به هم، چگونگی داشتن رابطه زناشویی مناسب، بررسی علل اصلی اختلافات زوجین در زندگی و مواردی از این قبیل می‌پردازد.

در واقع مشاور خانواده برخلاف مشاور حقوقی خانواده به بررسی ابعاد حقوقی و قانونی امور خانوادگی نمی‌پردازد، بلکه عمده فعالیت آن‌ها در زمینه امور زناشویی و این که زن و شوهر در روابط زوجیت چگونه باید نسبت به هم تعامل داشته باشند، می‌باشد. 

مشاور حقوقی خانواده، فردی است که به طور همزمان در دو نقش مشاور و فردی که دارای تخصص کافی در امور حقوقی است، فعالیت دارد. در واقع چنین اشخاصی باید از توانایی بالا در ارائه مشاوره امور خانواده برخوردار باشند. با توجه به این که امور خانواده، حوزه تخصصی از علم حقوق محسوب می‌شود، فعالیت در این زمینه نیازمند داشتن تخصص و دانش حقوقی بالا است. 

مشاور حقوقی در امور خانواده، صرفا در زمینه مشاوره، ایفای نقش نمی‌کند، بلکه به بررسی ابعاد حقوقی دعاوی خانواده و وظایف و تکالیف قانونی زوجین نسبت به هم می‌پردازد. به دلیل گستردگی موضوعات خانواده، به صورت تخصصی توسط وکلا و سایر حقوقدانان، خدمات حقوقی در این زمینه ارائه می‌شود. 

بنابراین می‌توان گفت که مشاور حقوقی در امور خانواده، جدای از بحث دانش حقوقی بالا در مورد موضوعات خانواده، باید از توانایی بالا در زمینه امر مشاور نیز برخوردار باشد. کار اصلی مشاور در تمامی حوزه‌ها، مشورت دادن به متقاضیان و ارائه پیشنهادات مناسب برای حل مشکلات آن‌ها است. 

در هر صورت شخص ارائه دهنده مشاوره حقوقی در امور خانواده، باید از این توانایی برخوردار باشد که بتواند در امر مشاوره نیز بهترین عملکرد را داشته و اطلاعات صحیح و به روز حقوقی را در اختیار افراد متقاضی قرار دهد. ارائه اطلاعات نادرست حقوقی سبب گمراه کردن متقاضیان شده و چه بسا این مسئله منجر به اضافه شدن مشکل آن‌ها گردد. 

مشاور حقوقی امور خانواده همان وکیل دادگستری است؟

در ارتباط با ارائه مشاوره حقوقی، یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان دریافت خدمات حقوقی این است که افرادی که مشاوره حقوقی می‌دهند، وکلای دادگستری هستند یا خیر؟ در واقع غیر از وکلا دادگستری، افراد دیگر نیز می‌توانند به امر مشاوره حقوقی بپردازند؟ 

در پاسخ به این سوالات، بهتر است بگوییم که مشاوران حقوقی عمدتا وکلای دادگستری هستند و این موضوع صرفا در مورد دعاوی خانواده محسوب نمی‌شود. در واقع نمی‌توان گفت که تمامی افرادی که مشاوره حقوقی می‌دهند، وکیل دادگستری بوده و صرفا وکلای دادگستری می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند. 

مشاوره حقوقی در تمامی زمینه‌ها مانع از امر وکالت نیست و تقریبا تمامی وکلا در کشورمان، علاوه بر امر وکالت، در زمینه ارائه مشاوره حقوقی نیز فعالیت داشته و به موکلین در مورد دعاوی مختلف، مشاوره می‌دهند.

حال در مورد این که غیر از وکلا دادگستری نیز افراد دیگر این امکان را دارند که در حوزه مشاوره حقوقی فعالیت کنند، باید گفت که این امر امکان پذیر است اما باید سواد و دانش حقوقی بالایی داشته باشند. 

فردی که در یک زمینه خاص مانند امور خانواده، مشاوره حقوقی ارائه می‌دهد، باید دانش و معلومات حقوقی بالایی داشته باشد تا بتواند اطلاعات صحیحی را به افراد متقاضی بدهد. جدای از این که باید برای فعالیت در زمینه مشاوره در امور خانواده، پروانه کسب که توسط قوه قضاییه صادر می‌شود را اخذ نمود. 

فواید استفاده از مشاوره حقوقی خانواده

در مورد دعاوی خانواده، استفاده از مشاوره حقوقی طبیعتا مزایایی برای افراد متقاضی خواهد داشت. مزیت اصلی مشاوره حقوقی، هزینه‌های مناسب این نوع خدمات نسبت به وکلا دادگستری است. در واقع تحت هیچ شرایطی نمی‌توان هزینه‌های وکیل را با مشاوره حقوقی مقایسه کرد. 

مشاوره حقوقی در مورد موضوعات مختلف از جمله امور خانواده، عمدتا به صورت تلفنی و آنلاین انجام می‌شود که این مسئله برای افرادی که زمان کافی برای مشاوره حضوری را ندارند، بسیار مناسب است

مشاوره حقوقی این قابلیت را دارد که امکان ارائه این خدمات به افراد مختلف در سراسر کشور باشد و از این حیث موکلین در هر کجای کشور که باشند، می‌توانند از خدمات مشاوره حقوقی بهره‌مند شوند. 

در ارتباط با دریافت مشاوره حقوقی خانواده، متقاضیان می‌توانند با وکلایی که خود انتخاب می‌کنند، به گفتگو حقوقی پرداخته و سوالات و مشکلات خود را با وکیل در میان گذاشته و از تجربه این افراد استفاده کنند. متقاضیان دریافت مشاوره حقوقی، با هزینه‌های بسیار مناسب با وکیل در ارتباط بوده و در این صورت رفع مشکلات حقوقی به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود. 

معایب استفاده از مشاوره حقوقی در امور خانواده

مشاوره حقوقی در عین حال که دارای مزایایی است، از یک سری معایب نیز برخوردار است. اصلی‌ترین معایب مشاوره حقوقی را می‌توان به نبود همراه یا فردی به عنوان وکیل تا پایان اقامه دعوا با موکل اشاره کرد. تفاوت اصلی بین وکیل و مشاوره حقوقی خانواده این است که اگر موکل برای طرح دعوا وکیل پایه یک داشته باشد، فرآیند قانونی طرح دعوا توسط وکیل انجام شده و در این زمینه دیگر نیازی به انجام مراحل خاص از طرف موکل نیست. 

در واقع مشاوره حقوقی صرفا به ارائه راهکارها و پیشنهادات مناسب می‌پردازد و فرد مشاور وظیفه‌ای در خصوص رسیدگی به پرونده و طرح دعوا از طرف موکل ندارد. در زمان ارائه مشاوره حقوقی، به بیان اطلاعات مناسب در مورد چگونگی طرح دعوا و مراحل مختلف اقامه دعاوی خانواده مطرح می‌شود، اما انجام تمامی مراحل شکایت شخصا توسط موکل انجام می‌شود. 

وجود وکیل باعث می‌شود تا از حق و حقوق موکل دفاع شود و در واقع فردی به عنوان وکیل در محضر دادگاه و در بین اصحاب دعوا از موکل دفاع می‌کند. تنظیم اوراق قضایی طبق اصول و شیوه قانونی آن، یکی از مهم‌ترین مراحل در طرح تمامی دعاوی محسوب می‌شود که مشاوره حقوقی در این زمینه ارائه می‌گردد اما تنظیم آن در این شرایط توسط متقاضیان انجام می‌شود؛ مگر آن که طرفین دعوا وکیل گرفته باشند تا تنظیم انواع اوراق قضایی مانند دادخواست، لوایح قضایی، شکواییه توسط وکیل انجام شود. 

در هر صورت، مشاوره حقوقی در مقایسه با هزینه‌های داشتن وکیل و حق الوکاله بالا وکلا، برای آن دسته از افرادی که شرایط دسترسی به وکیل را نداشته باشند، بسیار مناسب است. در مقایسه بین مزایا و معایب مشاوره حقوقی، قاطعانه می‌توان گفت که مزایا استفاده از مشاوره حقوقی بیشتر از معایب آن است. 

ارائه مشاوره حقوقی خانواده به صورت تخصصی توسط بنیاد وکلا

اگر به دنبال دریافت مشاوره حقوقی در امور خانواده هستید، پیشنهاد ما این است که به سایت بنیاد وکلا مراجعه کنید. مشاوره حقوقی این مجموعه در ارتباط با دعاوی خانواده به صورت تخصصی توسط وکلای مجرب و ماهر انجام می‌شود. از این حیث کیفیت مشاوره حقوقی توسط بنیاد وکلا تضمین شده است. 

علاوه بر کیفیت خدمات مشاوره حقوقی، هزینه مناسب این خدمات باعث شده است تا متقاضیان همواره به دنبال دریافت مشاوره حقوقی از بنیاد وکلا باشند. 

اگر قصد طلاق گرفتن از همسر خود را دارید یا می‌خواهید مهریه خود را به اجرا بگذارید و یا قصد مطالبه نفقه را دارید، بهتر است از مشاوره حقوقی این مجموعه که به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری انجام می‌شود، استفاده کنید. 

برای مشاوره حقوقی خانواده آن هم به صورت حضوری، شرایط آن در مجموعه فراهم شده است تا بتوانید به صورت حضوری با وکیل خود به گفتگو حقوقی پرداخته و از تجارب و مهارت او در امور خانواده استفاده کنید. 

در هر صورت برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص موضوعات دعاوی خانواده و مشاوره حقوقی در این زمینه می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.