لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

مشاوره حقوقی شرکت ها | 1295 مشاوره

مشاوره حقوقی شرکت ها در بنیاد وکلا به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین و تلفنی انجام می‌شود. وکیل متخصص شرکت ها آماده پاسخگویی مشاوره به صورت مشاوره تلفنی شرکت ها و مشاوره آنلاین شرکت ها می‌باشد. بنیاد وکلا کیفیت کلیه مشاوره‌های تلفنی و آنلاین (چت) را تضمین می‌کند.

سوال مطرح شده
۱۹۰,۰۶۳ سوال مطرح شده
پاسخ ارائه شده
۱,۱۱۱,۶۱۵ پاسخ ارائه شده
وکیل پاسخگو
۷,۱۳۲ وکیل پاسخگو

شما هم می‌توانید پرسش حقوقی خود را بصورت ناشناس مطرح کنید و از متخصصین بنیاد وکلا پاسخ بگیرید.

سوال خود را مطرح کنید
دیگر خدمات مشاوره‌ای بنیاد وکلا
چت با متخصص مشاوره حقوقی آنلاین
جلسه تلفنی مشاوره حقوقی تلفنی
مرتب سازی:
اعضای هیئت مدیره فعلی در سال ۹۹ در شرکت حضور نداشته و مسئولیتی هم نداشته اند راه حل چیست؟

با سلام اداره مالیات حساب‌های شخصی هیئت مدیره شرکت سهامی خاص رو بعلت مالیات قطعی سال ۹۹ مسدود کرده ، در حالیکه اعضای هیئت مدیره فعلی در سال ۹۹ در شرکت حضور نداشته و مسئولیتی هم…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۱۳ آخرین پاسخ توسط علیرضا زرینه پور
چگونگی انحلال شرکت با وجود تک عضو باقیمانده رو بیان بفرمایید؟

با سلام سال ۹۳ یه آقایی دوستی خانوادگی داشت باهامون و یه پول دستی کمک داده بودم بهش که ظرف ۳ ماه بهم برگردونه اما در نهایت با ترفندهایی منو برد دفترخونه و امضایی گرفت ازم و اصلا…

پرسیده شده
۷ پاسخ ۴۶ آخرین پاسخ توسط حسین حاجی زاده
بابت این موضوع شاکی هستم از شما کمک میخوام که از کجا باید شروع کنم؟

مدیر عامل و رئیس هئیت مدیره شرکتی ب دلیل نداشتن حساب مختص به شرکت برای تمامی واریزی های شرکت اعم از حقوق پرسنل و تنخواه از حساب من استفاده میکرده بنده الان بابت این موضوع شاکی…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۱۹ آخرین پاسخ توسط علی محبی
گفتگو با متخصصین آنلاین ۱۶ متخصص آنلاین
شتاب‌دهی
شاهرخ صحرائی
شاهرخ صحرائی ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۴۷) دیدگاه
شتاب‌دهی
بهنام رفیعی ساران
بهنام رفیعی ساران ۴.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۲۶۹) دیدگاه
شتاب‌دهی
اکرم فرخ
اکرم فرخ ۹.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۵۳۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
سیامک پاکباز
سیامک پاکباز ۰.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
ابوالفضل جهان بخش
ابوالفضل جهان بخش ۹.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱,۰۲۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
رامین رضایی
رامین رضایی ۸.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۷۰۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
جواد شاهسوند اینانلو
جواد شاهسوند اینانلو ۴.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۷۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
محمدعلی رضائی برزانی
محمدعلی رضائی برزانی ۹.۵ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۱,۵۴۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرضیه صفدری
مرضیه صفدری ۸.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۸۸۷) دیدگاه
شتاب‌دهی
مریم مرادی
مریم مرادی ۵.۵ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۹ / ۵ (۵۶۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
کیومرث نهاردانی
کیومرث نهاردانی ۹.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۰۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
گل نوش ملکی
گل نوش ملکی ۵.۴ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۴۶۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
محسن یکتن خدایی
محسن یکتن خدایی ۱.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۹۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرصاد پوراعتضاد
مرصاد پوراعتضاد ۳.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۶ / ۵ (۲۱۵) دیدگاه
علیرضا زرینه پور
علیرضا زرینه پور ۰.۵ کارشناس حقوقی
۴.۶ / ۵ (۵) دیدگاه
احمدرضا یعقوبی
احمدرضا یعقوبی ۲.۶ کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۹۱) دیدگاه
محمد محمودی
محمد محمودی ۰.۱ کاراموز وکالت مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۴) دیدگاه
رضا گلریز
رضا گلریز ۵.۲ کارشناس حقوقی
۴.۹ / ۵ (۴۲۰) دیدگاه
امکانش هست در یک شرکت با مسئولیت محدود بین ۲نفر با سهم الشرکه برابر هر دو مدیر عامل شوند؟

سلام وقتتون بخیر.سوال بنده این است که امکانش هست در یک شرکت با مسئولیت محدود بین ۲نفر با سهم الشرکه برابر هر دو مدیر عامل شوند؟

پرسیده شده
۵ پاسخ ۶۹ آخرین پاسخ توسط مهدیه کارگر دهقانی
شر‌کت عملی چگونه اثبات می شود؟

سلام با خانواده ای معاملاتی داشتم که پسران و پدر شریک تجاری هستند ولی شرکت شان عملی و مخفی است و ثبت تجاری نشده است که آن خانواده با یک پروانه و در یک محل فعالیت می کنند یکی از…

پرسیده شده
۱۲ پاسخ ۶۰ آخرین پاسخ توسط سیدمحمد سجادی
مشاوره حقوقی تلفنی شرکت ها
امیر ضیغمی سجاد نیستانی رضا اخلاص پور زینب علیپور
۳۹۰ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۲۰۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۸۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

آیا با تجدیدنظرخواهی شخص حقیقی برای هر دو رای تجدید نظر صادر می شود؟

اگر رای تضامنی برای شرکت و شخص صادر شود ، آیا با تجدیدنظرخواهی شخص حقیقی برای هر دو رای تجدید نظر صادر می شود یعنی تجدیدنظر خواهی یکی برای رسیدگی کافی است

پرسیده شده
۶ پاسخ ۴۱ آخرین پاسخ توسط سیدمحمد سجادی
چطور میتونم اجناسی دارم به شرکت بفروشم وفاکتور بدم؟

سلام من مدیر عامل وعضو هیئت مدیره وسهام دار شرکت مسولیت محدود هستم بقیه اعضا پدر وبرادرم هستند یک سوال داشتم من چطور میتونم اجناسی دارم به شرکت بفروشم وفاکتور بدم اگر مصوبه…

پرسیده شده
۸ پاسخ ۵۶ آخرین پاسخ توسط سیدمحمد سجادی
به یکباره استعفا کردن؛ ما باید چی کار کنیم؟

سلام.۸۰میلیون به هیبت مدیرها پول دادیم.درعرض۶ماه دوباره پول خواستن برای ساختمان.وقتی بیلان خواستیم به یکباره استعفا کردن.ما باید چی کار کنیم،،

پرسیده شده
۷ پاسخ ۵۷ آخرین پاسخ توسط سیدمحمد سجادی
رویه چطور هست که مشمول ماده ۲۵۸ نشوم؟

سلام ما یک شرکت مسولیت محدود داریم من مدیر عامل سهامدار و عضو هییت مدیره هستم اجناسی هست که میخوام طبق فاکتور فروش مغازه خودم به شرکت بفروشم چون شرکت بازرس ندارد

پرسیده شده
۷ پاسخ ۵۷ آخرین پاسخ توسط محمد حاجیلو
مشاوره حقوقی تلفنی شرکت ها
امیر ضیغمی سجاد نیستانی رضا اخلاص پور زینب علیپور
۳۹۰ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۲۰۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۸۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

پرسیده شده
۷ پاسخ ۵۸ آخرین پاسخ توسط محمد حاجیلو

در حال حاضر انواع مختلفی از شرکت با اهداف مختلفی در کشور تاسیس شده‌اند که ممکن است موضوع فعالیت آن‌ها تجاری یا غیر تجاری باشد. طبق آمارهای منتشر شده، اغلب شرکت‌های تاسیس شده در کشور، تجاری هستند و مابقی آن‌ها، در زمره شرکت‌های غیر تجاری قرار دارند. در واقع می‌توان گفت که شرکت‌ها با این هدف که به امور تجاری بپردازند، اقدام به ثبت شرکت می‌کنند.

شرکت‌ها به دو بخش کلی شرکت دولتی و خصوصی تقسیم بندی می‌گردند. شرکت‌هایی که بیش از 50 درصد از سهام آن‌ها متعلق به دولت باشد، به عنوان شرکت دولتی محسوب می‌شوند. در صورتی که سهام شرکت کمتر از 50 درصد متعلق به بخش‌های دولتی باشد، شرکت مورد نظر دیگر دولتی نبوده و در دسته بندی شرکت خصوصی قرار دارد.

جدای از بحث شرکت دولتی و خصوصی، شرکت‌ها عموما بر اساس تجاری بودن آن‌ها به چند دسته تقسیم بندی می‌شوند که در قانون تجارت به آن اشاره شده است. قانون تجارت در بحث شرکت‌ها، اختصاصا به شرایط و مقررات مربوط به شرکت‌های تجاری پرداخته است و در خصوص شرکت‌های غیر تجاری مقرراتی وضع نشده است. این که شرکت تجاری لزوما باید به فعالیت‌های تجارتی بپردازد، در مورد شرکت سهامی صدق نمی‌کند.

قانون تجارت صراحتا عنوان می‌کند که شرکت‌های سهامی در صورتی که به امور بازرگانی یا تجاری نیز نپردازند، باز هم در دسته بندی انواع شرکت‌های تجارتی قرار می‌گیرند. بنابراین برای این نوع از شرکت‌ها، تفاوتی ندارد که زمینه فعالیت آن‌ها تجاری باشد و یا مرتبط با امور غیر بازرگانی باشد.

در قانون تجارت، به هفت نوع شرکت تجاری اشاره شده است که از بین این شرکت‌ها، شرکت سهامی به دلیل اهمیت بالای موضوع فعالیت و نحوه ثبت شرکت، مقررات بیشتری برای آن‌ها وضع شده است.

امروزه شرکت‌های زیادی در سراسر کشور هستند که برای انجام فعالیت حقوقی خود اقدام به استخدام وکیل و یا مشاور حقوقی می‌کنند تا در مورد اموری که جنبه قضایی دارد، بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. وکلا دادگستری که متخصص در امور شرکت‌ها هستند، از این توانایی برخوردار هستند که به ارائه مشاوره حقوقی در مورد موضوعات مرتبط با شرکت بپردازند.

از این رو شرکت‌های مختلف برای استفاده از مشاوره حقوقی تخصصی می‌توانند از خدمات سامانه بنیاد وکلا استفاده کنند. مشاوره حقوقی شرکت‌ها به شکل کاملا تخصصی توسط بنیاد وکلا ارائه می‌شود و می‌توانید مشکلات حقوقی خود را به بهترین شکل ممکن حل و فصل کنید.

شرکت‌های تجاری موضوع ماده 20 قانون تجارت

در بخش مقدمه به این موضوع اشاره گردید که شرکت‌ها بر اساس فعالیتی که دارند، به شرکت‌های تجاری و غیر تجاری تقسیم‌بندی می‌شوند. شرکت‌های تجارتی، زمینه فعالیت آن‌ها مرتبط با امور تجارتی است و می‌توان شخصیت تاجر را برای این شرکت‌ها در نظر گرفت. در علم حقوق، شرکت از هر نوع که باشد، دارای شخصیت حقوقی است و از این حیث، قوانینی که در ارتباط با اشخاص حقوقی هستند، می‌توان برای انواع مختلف شرکت‌ها در نظر گرفت.

زمانی که بحث شرکت‌های تجاری مطرح می‌شود، غالبا اینگونه تصور می‌شود که تمام شرکت‌ها باید به فعالیت تجاری بپردازند. البته که اگر شرکتی زمینه کاری آن مرتبط با امور تجارتی نباشد، نمی‌توان آن شرکت را به عنوان یک شرکت تجاری در نظر گرفت.

شایان ذکر است که شرکت‌های سهامی که در قانون از آن‌ها به عنوان شرکت تجاری یاد می‌شود، در صورتی که عملیات و زمینه فعالیتشان ارتباطی با امور تجاری نباشد، این مسئله باعث نخواهد شد که شرکت سهامی به عنوان یک شرکت تجاری در نظر گرفته نشود.

ماده 2 لایحه قانون تجارت در این زمینه بیان می‌دارد که شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می‌شود ولو این که موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد. در واقع با توجه به این که شرکت سهامی جز شرکت‌های ذاتا تجاری به شمار می‌روند، اما اهمیتی در خصوص تجاری بودن فعالیت آن‌ها ندارد و حتی اگر یک شرکت سهامی، زمینه فعالیت آن، غیر تجاری باشد، در زمره انواع شرکت تجاری قرار می‌گیرد.

حال این که چه شرکت‌هایی تجاری هستند و در قانون به عنوان شرکت تجارتی شناخته می‌شوند، ماده 20 قانون تجارت به این موضوع پرداخته است. به موجب ماده مزبور، شرکت‌های زیر، شرکت تجارتی محسوب می‌شوند:

 1. شرکت سهامی
 2. شرکت با مسئولیت محدود
 3. شرکت تضامنی
 4. شرکت مختلط غیر سهامی
 5. شرکت مختلط سهامی
 6. شرکت نسبی
 7. شرکت تعاونی تولید و مصرف

موارد فوق، شرکت‌های تجاری به شمار می‌روند که هر شرکتی که به غیر از این موارد باشد، در زمره شرکت غیر تجاری قرار می‌گیرد. به جزء شرکت سهامی که امور آن‌ها می‌تواند ارتباطی با فعالیت‌های تجارتی نداشته باشد، مابقی شرکت‌های تجارتی، الزاما باید زمینه کاری آن‌ها مرتبط با عملیات تجاری باشد تا بتوان آن‌ها را در زمره شرکت‌های تجارتی قرار داد.

با توجه به اهمیت بالای موضوع شرکت‌های تجارتی، هر کدام از این شرکت‌ها، نیاز به ارائه اطلاعات مورد نیاز دارند که ارائه نمودن اطلاعات در قالب مشاوره حقوقی انجام می‌شود. مشاوره حقوقی شرکت‌های تجاری، ابتدا تعریف کلی از انواع شرکت‌های تجاری بیان می‌کند و سپس نحوه فعالیتشان و همچنین مقرراتی که برای انواع شرکت تجاری در قانون تجارت عنوان شده است، پرداخته خواهد شد.

مشاوره حقوقی شرکت‌ها

مشاوره حقوقی شرکت‌های سهامی

طبق ماده 20 قانون تجارت، یکی از انواع شرکت‌های تجاری، مربوط به شرکت‌های سهامی است. همانطور که از نام این شرکت‌ها پیدا است، سهم الشرکه شرکاء به سهام تبدیل می‌شود که مقررات مشخصی برای آن‌ها در قانون عنوان شده است.

تعریفی که در قانون از شرکت سهامی عنوان شده است، بدین گونه است که شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن‌ها است.

تعداد اعضای مورد نیاز برای تاسیس شرکت سهامی، حداقل سه نفر است که کمتر از این میزان، امکان تاسیس شرکت با عنوان شرکت‌های سخامی وجود ندارد. دو نوع شرکت سهامی در قانون با نام‌های شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص ذکر شده است.

شرکت سهامی عام، شرکت‌هایی که موسسین آن‌ها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می‌کنند. همچنین شرکت‌هایی که تمام سرمایه آن‌ها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین تامین گردیده است، شرکت سهامی خاص نامیده می‌شود. درج عناوین سهامی عام و خاص قبل یا بعد از نام شرکت ضروری است که اگر این موضوع رعایت نشود، اداره ثبت شرکتها، مانع از به ثبت رسیدن شرکت مزبور خواهد شد.

سرمایه‌ای که جهت تاسیس شرکت سهامی خاص در قانون عنوان شده است، حداقل یک میلیون ریال و برای شرکت سهامی عام، حداقل پنج میلیون ریال است. حال اگر مقدار سرمایه‌ای که به منظور تاسیس این شرکت‌ها توسط موسسین آورده شود، شرایط مربوط به آن در ماده 5 لایحه قانون تجارت آورده شده است.

‌بر اساس ماده مزبور، در صورتی که سرمایه شرکت بعد از تاسیس به هر علت از حداقل مذکور در این ماده کمتر شود، باید ظرف یک سال نسبت به افزایش سرمایه تا میزان‌ حداقل مقرر اقدام به عمل آید یا شرکت به نوع دیگری از انواع شرکت‌های مذکور در قانون تجارت تغییر شکل یابد، در غیر این صورت، هر ذینفع می‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه درخواست کند.

به منظور تاسیس نمودن شرکت سهامی از نوع عام، طبق قانون لازم است که حداقل 20 درصد از سرمایه شرکت، توسط موسسین تعهد گردد. علاوه بر آن، حداقل 35 درصد از مبلغ تعهد شده باید در یکی از حساب‌های بانکی شرکت نیز سپرده شود. در ارتباط با ثبت شرکت سهامی عام لازم است که بعد از انجام فرآیند مزبور، مراحل مربوط به تهیه و تنظیم اظهارنامه، اساسنامه شرکت و همچنین اعلامیه پذیره نویسی نیز انجام شود.

به موجب ماده 6 لایحه قانون تجارت، برای ثبت شرکت سهامی عام، اظهارنامه‌‌ای به ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه ‌پذیره‌نویسی سهام که به امضاء کلیه موسسین رسیده باشد، به مراجع مزبور داده شود. اظهارنامه به همراه طرح‌های اساسنامه شرکت و اعلامیه پذیره نویسی سهام، در شهر تهران به اداره ثبت شرکت‌ها و در شهرستان‌ها به دوایر ثبت شرکت ارائه می‌گردد.

در مناطقی که اداره ثبت شرکت و یا دوایر آن وجود ندارد، مدارک مزبور برای ثبت شرکت سهامی به اداره ثبت اسناد و املاک تحویل داده خواهد شد.

مشاوره حقوقی شرکت با مسئولیت محدود

در بخش قبل به بحث مشاوره حقوقی شرکت سهامی پرداختیم و مقررات مربوط به تاسیس شرکت‌های سهامی نیز عنوان شد. در این بخش قصد داریم به بررسی نوع دیگری از شرکت‌های تجاری که شرکت با مسئولیت محدود است، بپردازیم. اگر در خصوص شرکت با مسئولیت محدود و محدوده فعالیت آن‌ها، سوال و یا ابهامی دارید، می‌توانید با دریافت مشاوره حقوقی، به پاسخ تمامی سوالات خود در این زمینه برسید.

در خصوص این موضوع که شرکت با مسئولیت محدود چیست، ماده 94 قانون تجارت، تعریف جامعی از این نوع شرکت‌ها عنوان کرده است. بر همین اساس، شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکاء بدون این که سرمایه به ‌سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

شرکت با مسئولیت محدود بر خلاف شرکت‌های سهامی، عملیات مربوط به تبدیل سرمایه به سهام صورت نمی‌گیرد و مبنای این شرکت، میزان سرمایه‌ای است که شرکاء وارد شرکت می‌کنند. ذکر عبارت مسئولیت محدود برای تاسیس این نوع شرکت ضروری است، در غیر این صورت، شرکت در مقابل اشخاص ثالث، شرکت تضامنی محسوب می‌شود. در واقع عدم درج عبارت مسئولیت محدود، باعث می‌شود که این نوع شرمت در برابر اشخاص ثالث، به عنوان شرکت تضامنی در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است که در مورد ‌اسم شرکت با مسئولیت محدود، نباید از نام و مشخصات هیچ کدام از شرکاء استفاده گردد، در غیر این صورت شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را خواهد داشت. در واقع قانونگذار تاکید به این موضوع دارد که نام تک تک شرکاء نباید در عنوان اصلی شرکت، قید شود؛ زیرا عدم رعایت این موضوع باعث می‌شود تا شریکی که نام او در اسم شرکت نوشته شده است، به عنوان شریک ضامن در برابر افراد دیگر به شمار رود.

ماده 96 قانون تجارت، بیان می‌کند که شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم ‌الشرکه غیر نقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد. در شرکت با مسئولیت محدود و سایر شرکت‌های تجاری، سرمایه‌ای که شرکاء با خود وارد شرکت می‌کنند، می‌توان به صورت نقدی و یا غیر نقدی باشد. وضعیت سرمایه نقدی که کاملا مشخص است اما در خصوص سرمایه غیر نقدی شرکت، باید ارزش ریالی آن مشخص شود.

در مورد این که هر کدام از سهم الشرکه غیر نقدی بر اساس چه میزانی تقویم شده اند، باید به صورت واضح و دقیق در شرکتنامه عنوان شود. انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود، شرایط خاص خود را دارد و سهم هر یک از شرکا نمی‌تواند به سهام با نام و یا بی نام انتقال یابد. انتقال سهام شرکاء در این شرکت به اوراق تجاری و موارد دیگر، منوط به این است که عده از شركاء كه لااقل سه ربع سرمايه متعلق به آن‌ها بوده و اكثريت عددی نيز داشته باشند، رضایت دهند.

در واقع برای انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود، باید شرکایی که حداقل سه چهارم از سرمایه شرکت به آن‌ها تعلق دارد، رضایت دهند. در غیر این صورت، امکان منتقل نمودن سهام شرکت با مسئولیت محدود وجود ندارد. همچنین ماده 103 قانون تجارت عنوان می‌کند که انتقال سهم الشرکه صورت نخواهد گرفت، مگر به موجب سند رسمی.

در شرکت با مسئولیت محدود که اعضاء و یا شرکا آن، بیش از 12 نفر است، وجود هیات نظارت الزامی است. گفتنی است که هیات نظارت، حداقل سالی به مدت یک بار، مجمع عمومی شرکاء را تشکیل می‌دهد. در مورد شرکت با مسئولیت محدود، ذکر این نکته ضروری است که امکان تغییر دادن تابعیت شرکاء در صورت اتفاق آرای و موافقت اکثریت شرکاء انجام می‌شود.

مشاوره حقوقی شرکت تجاری

مشاوره حقوقی شرایط انحلال شرکت با مسئولیت محدود

در بخش قبل، با شرکت با مسئولیت محدود و مقررات مربوط به آن آشنا شدیم و عنوان شد که در این نوع شرکت، عملا انتقال سرمایه به سهام شرکت وجود ندارد. شرکت با مسئولیت محدود، شرایط خاصی برای انحلال دارد که ماده 114 قانون تجارت، به این موضوع پرداخته است. در هر صورت، بر اساس موارد زیر، شرکت با مسئولیت محدود منحل می‌شود:

 • وقتی كه شركت مقصودی را كه برای آن تشكيل شده بود انجام داده يا انجام آن غير ممكن شده باشد.
 • وقتی كه شركت برای مدت معينی تشكيل و مدت منقضی شده باشد.
 • در صورتی كه شركت ورشكست شود.
 • در صورت تصميم عده از شركاء كه سهم‌ الشركه آن‌ها بيش از نصف سرمايه شركت باشد.
 • در صورتی كه به واسطه ضررهای وارده نصف سرمايه شركت از بين رفته و يكی از شركاء تقاضای انحلال كرده و محكمه دلايل او را موجه ‌ديده و ساير شركاء حاضر نباشند سهمی را كه در صورت انحلال به او تعلق می‌گيرد پرداخته و او را از شركت خارج كنند.
 • در مورد فوت يكی از شركاء اگر به موجب اساسنامه پيش‌‌بينی شده باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط انحلال شرکت با مسئولیت محدود و سایر شرکت‌های تجاری، می‌توانید از مشاوره حقوقی بنیاد وکلا استفاده کنید تا اطلاعات مورد نیاز در این زمینه به بهترین شکل ممکن ارائه شود.

مشاوره حقوقی شرکت تضامنی

شرکت تضامنی، به عنوان یکی دیگر از شرکت‌های تجاری است که مشاوره حقوقی به صورت تخصصی در مورد آن ارائه می‌شود. ماده 116 قانون تجارت، شرکت تضامنی را اینگونه تعریف کرده است که شرکتی است برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود.

در صورتی که دارایی شركت برای تأديه تمام قروض كافی نباشد، هر يک از شركاء مسئول پرداخت تمام قروض شركت است. در واقع اگر سرمایه شرکت جهت پرداخت بدهی‌های شرکت کافی نباشد، در این صوت هر کدام از شرکاء در قبال پرداخت نمودن قروض مسئولیت تضامنی داشته و موظف به پرداخت دیون مربوطه هستند.

عبارت تضامنی باید در کنار اسم شرکت تضامنی به علاوه حداقل نام یکی از شرکاء قید شود. این موضوع برخلاف شرکت با مسئولیت محدود بود اما در شرکت تضامنی، ضروری است نام حداقل یکی از شرکاء در عنوان شرکت تضامنی قید شود. شرکت تضامنی وقتی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدی از سوی شرکاء داده شود یا سهم‌الشرکه غیر نقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد.

در شرکت تضامنی، به طور کلی انتقال سهام به شرکاء دیگر امکان پذیر نیست اما اگر تمامی شرکاء رضایت داشته باشند، می‌توان برای این عمل اقدام نمود. به بیان دیگر، انتقال سهم الشرکه در شرکت تضامنی، منوط به رضایت کلیه شرکاء است و اگر حتی یکی از شرکاء رضایت نداشته باشد، نمی‌توان انتقال سهامی را انجام داد.

در این نوع شرکت، سود حاصله به میزان سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم می‌شود. اما اگر شرکتنامه مورد دیگری را عنوان کرده باشد، بر اساس ترتیب عنوان شده عمل خواهد شد. تعیین سمت مدیر در شرکت تضامنی ضروری است و طبق قانون، مدیر این شرکت می‌تواند از بین یکی از شرکاء یا فردی خارج از شرکت انتخاب شود.

به موجب ماده 124 قانون تجارت، مادامی كه شركت تضامنی منحل نشده است، مطالبه قروض آن بايد از خود شركت به عمل آيد و پس از انحلال طلبكاران شركت می‌توانند برای وصول مطالبات خود به هر يک از شركاء كه بخواهند و يا به تمام آن‌ها رجوع كنند و در هر حال هيچ يک از شركاء نمي‌تواند به استناد اين كه ميزان قروض‌ شركت از ميزان سهم او در شركت تجاوز می‌نمايد از تأديه قروض شركت امتناع ورزد. فقط در روابط بين شركاء مسئوليت هر يک از آن‌ها در تأديه قروض‌ شركت به نسبت سرمایه خواهد بود كه در شركت گذاشته است آن هم در صورتی كه در شركتنامه ترتيب دیگری اتخاذ نشده باشد.

در شرکت تضامنی با توجه به این که مسئولیت تضامنی وجود دارد، هر یک از شرکا در برابر طلبکاران مسئول هستند. در واقع اگر طلبکاری برای دریافت طلب خود به یکی از شرکاء رجوع کند، شریک نمی‌تواند ادعا کند که میزان سهم او در شرکت کمتر از میزان بدهی شرکت بوده و در این زمینه وظیفه وصول مطالبات شرکت را ندارد.

هر گاه شركت تضامني منحل شود، مادام كه قروض شركت از دارايي آن تاديه نشده هيچ يک از طلبكاران شخصی شركاء حقی در آن‌ دارایی نخواهد داشت. اگر دارایی شركت برای پرداخت قروض آن كفايت نكند، طلبكاران شركت حق دارند بقيه طلب خود را از تمام يا فرد فرد شركاءِ ‌ضامن مطالبه كنند. ولی در اين مورد طلبكاران شركت بر طلبکاران شخصی شرکا حق تقدم نخواهند داشت.

مشاوره حقوقی شرکت‌ها بنیاد وکلا

مشاوره حقوقی شرکت مختلط

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در مشاوره حقوقی شرکت‌ها در ارتباط با شرکت‌های مختلط است. در حال حاضر شرکت‌های بسیاری وجود دارند که به صورت ترکیبی از سرمایه و ضمانتی در قالب شرکت مختلط تاسیس شده‌اند و به امور تجاری می‌پردازند. شرکت مختلط، شامل شرکت مختلط سهامی و غیر سهامی است.

طبق ماده 141 قانون تجارت، شركت مختلط غير سهامی شركتی است كه برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوصي بين يک يا چند نفر شريک ضامن و يک يا چند ‌نفر شريک با مسئوليت محدود بدون انتشار سهام تشكيل می‌شود. شرکت مختلط غیر سهامی، مرکب از شرکت با مسئولیت محدود و شرکت تضامنی است. این نوع شرکت، انتشار سهامی در آن صورت نمی‌گیرد و بحث تبدیل سهام در آن منتفی است.

در اسم شرکت باید عبارت (‌شرکت مختلط) و حداقل اسم یکی از شرکاء ضامن قید شود. ‌شريک ضامن مسئول كليه قروضی است كه ممكن است علاوه بر دارایي شركت پيدا شود. شريک با مسئوليت محدود كسي است كه مسئوليت او ‌فقط تا ميزان سرمايه است كه در شركت گذارده و یا بایستی بگذارد. در واقع شریک با مسئولیت تضامنی و شریک با مسئولیت به اندازه میزان سهام در این شرکت وجود دارد.

اگر يک يا چند نفر از شركاء با مسئوليت محدود حق خود را در شركت بدون اجازه سايرين كلا يا بعضا به شخص ثالثی واگذار نمايند،‌ شخص مزبور نه حق دخالت در اداره شركت و نه حق تفتيش در امور شركت را خواهد داشت.

تعریف شرکت مختلط سهامی در ماده 162 قانون تجارت ذکر شده است که بر اساس این ماده، شرکت مختلط سهامی شرکتی است که بین تعدادی از شرکاء سهامی و شریک ضامن تشکیل می‌شود. شرکت مختلط سهامی، ترکیب شده از شرکت سهامی و شرکت تضامنی است.

‌شركاء سهامی كسانی هستند كه سرمايه آن‌ها به صورت سهام يا قطعات سهام متساوی القيمت در آمده و مسئوليت آن‌ها تا ميزان همان سرمايه است كه در ‌شركت دارند.
‌شريک ضامن كسی است كه سرمايه او به صورت سهام در نيامده و مسئول كليه قروضی است كه ممكن است علاوه بر دارایی شركت پيدا شود در ‌صورت تعدد شريک ضامن مسئوليت آن‌ها در مقابل طلبكاران و روابط آن‌ها با يكديگر تابع مقررات شركت تضامنی خواهد بود.

مشاوره حقوقی شرکت‌ها در مورد چه موضوعاتی ارائه می‌شود؟

مسائل مرتبط با شرکت‌ها، نیاز به بررسی دقیق از ابعاد حقوقی دارند که در این راستا می‌توانید از خدمات سامانه بنیاد وکلا که با شرایط بسیار مطلوبی ارائه می‌شود، نهایت استفاده را داشته باشید. مشاوره حقوقی شرکت‌ها در مورد موضوعات زیر به صورت تخصصی ارائه می‌گردد:

 • موضوعات مرتبط با بورس و بازار سرمایه
 • نحوه ثبت شرکت‌های تجاری اعم از شرکت سهامی خاص، شرکت با مسئولیت محدود و غیره.
 • نحوه انتقال و تبدیل سهام
 • پلمپ دفاتر قانونی شرکت‌ها
 • تغییرات شرکت
 • روزنامه رسمی و آگهی شرکت
 • ثبت علائم تجاری و برند

مشاوره حقوقی در مورد موضوعات مزبور به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری انجام می‌شود. در هر صورت، جهت دریافت مشاوره در مورد دعاوی شرکت‌ها، با کارشناسان حقوقی ما و وکیل شرکت‌ها در تماس باشید.