متخصصین فعال
رضا غلامی حاجی آبادی کارشناس حقوقی
46s
فاطمه عبداللهی کارشناس حقوقی
14m
حسین امامی کارشناس حقوقی
18m
رضا اشرفی کارآموز کانون وکلای دادگستری
22m
مهسا پیشرویان کارشناس حقوقی
34m
عارف مولایی کارشناس حقوقی
38m
امین احمدی وکیل پایه یک دادگستری
58m
مرضیه شیخ الاسلامی کارآموز کانون وکلای دادگستری
1h
نسیم راسخ کارشناس حقوقی
1h
منوچهر رومی پور وکیل پایه یک دادگستری
1h
صدیقه سرلک کارآموز کانون وکلای دادگستری
1h
شهریار پورحکیمی وکیل پایه یک قوه قضاییه
2h
سیدمجید میرمعاف وکیل پایه یک دادگستری
2h
هادی علوی خوشحال کارشناس حقوقی
2h
احسان عبدالهی وکیل پایه یک قوه قضاییه
2h
ابوذر محمدی نژاد وکیل پایه یک قوه قضاییه
2h
مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری
3h
زینب علیپور کارشناس حقوقی
3h
حسن تقی لو کارشناس حقوقی
3h
مهرداد بوستانچی کارشناس حقوقی
3h

ما متوجه شدیم شما مشکل حقوقی دارید

با برترین وکلای بنیاد وکلا مشاوره تلفنی رزرو کنید و در سریع‌ترین زمان مشکلات حقوقی خود را حل کنید.

ثانیه : دقیقه

مشاوره تلفنی با وکلای برتر بنیاد وکلا

رزرو سریع
۱

ماده 24 قانون کار در خصوص نحوه پرداخت مزایا به کارگر چگونه است؟

تفسیر ماده 24 قانون کار را میخواهم ، آیا صرفاً پرداخت حقوق پایه به کارگر بعد از یک سال کفایت می کند یا حقوق پایه و سایر مزایای مندرج در قرار داد باید لحاظ شود؟ در واقع مزایای مختلفی مثل حق جذب و ... جز پرداختی این ماده قرار می گیرند یا صرفاً مبلغ حقوق پایه که وزارت کار اعلام کرده ملاک است؟

۴ پاسخ برای این سوال ثبت شده
توسط
وکیل پایه یک دادگستری ایران، پاکدشت
۲.۴ بر اساس عملکرد

علاوه بر دادن حقوق پایه به کارگر باید از طرف کارفرما تمامی مزایا طبق قانون کار باید پرداخت شود و باید با وکیل اداره کار مشورت کنید.

توسط
وکیل پایه یک دادگستری ایران، شیراز
۱.۶ بر اساس عملکرد

مبنای پرداخت سنوات حقوق پایه به علاوه مزایای ثابت پرداختی به تبع شغل است

توسط
کارشناس حقوقی ایران، اردبیل
۰ بر اساس عملکرد

اگر چنانچه کارگاه شما مشمول طبقه بندی باشد با حقوق مبنا محاسبه می شود در غیر اینصورت حقوق پایه به اضافه هر گونه مزایایی که به تبع شغلی به شما پرداخت می شد به عنوان حقوق مبنا در تعیین مزایای پایان کار موضوع ماده ۲۴ قانون کار محسوب می شود.

توسط
کارشناس حقوقی ایران، تهران، فلکه سوم تهران پارس
۰.۱ بر اساس عملکرد

سلام متاسفانه به سبب جهل به قانون اکثر کارگران تصور میکنند سنوات بر مبنای حقوق مصوب شورای عالی کار وزارت کار باید پرداخت شود و بر عکس آن کارگرانی نیز هستند که تصور میکنند این مبلغ باید بر مبنای همه مزد دریافتی ایشان محاسبه گردد حال آنکه بنا به نص صریح قانون کار مواردی که مشمول سنوات هستند و مواردی که در سنوات محاسبه نمی‌شوند احصا شده لیکن با توجه به پراکندگی دستورالعمل ها و عدم اطلاع کارگران و حتی کارفرما ها ایشان مبلغ را صرفا بر مبنای مزد مصوب شورای عالی کار محاسبه و خیال خود را راحت میکنند لذا برای جلوگیری از تضییع حق خود که در کارکردهای بالای چند سال مبلغ فاحش میشود پیشنهاد میگردد اطلاعات خود را بالا برده و مطالعات بیشتری داشته باشید و به کارفرما نیز گوشزد کنید، تجربه ثابت کرده برخی کارفرمایان درصورتیکه مستند قانونی به ایشان ارائه کنید حاضر به پرداخت حق شما خواهند بود

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.