لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
مشاوره حقوقی تلفنی
مشاوره تلفنی حقوقی
تمام محصولات
مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
اکبر هدایی‌ متنق فاطمه معین مهسا پیشرویان مینا محمدی
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

آیا کارگر میتواند حق ناهار خود را از کارفرما مطالبه نماید؟

پرسیده شده

با عرض سلام.میخواستم بدونم امکان شکایت برای حق ناهاری کارگر بعد از حدود سه سال ندادن این حق وجود دارد؟

۱۲,۶۶۵
مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
اکبر هدایی‌ متنق فاطمه معین مهسا پیشرویان مینا محمدی
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۱۴ پاسخ برای این سوال ثبت شده

خیر امکان وصول آن وجود با توجه به قانون کار وجود نخواهد داشت .

موید باشید

به استناد ماده 151 قانون کار در کارگاههائی که برای مدت محدود به منظور انجام کاری معین (راه سازی و مانند آن) دور از مناطق مسکونی ایجاد می شود، کارفرمایان موظفند 3 وعده غذای مناسب و ارزان قیمت (صبحانه، نهار، شام) برای کارگران خود فراهم نمایند که حداقل یک وعده آن باید غذای گرم باشد. در غیر کارگاههای موضوع ماده فوق تهیه غذا و اقدام به برقراری آن و یا پرداخت وجهی از این بابت الزامی نبوده و منوط به انجام توافق در کارگاه خواهد بود. بدیهی است کارگاههائی که در این زمینه از قبل عرف و روال داشته باشند منطبق با رویه مورد عمل خود اقدام خواهند نمود.

مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
اکبر هدایی‌ متنق فاطمه معین مهسا پیشرویان مینا محمدی
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

مطالبات کارگر مشمول مرور زمان نمی شود.اگر حق نهار جز عرف کارگاه بوده است شما می توانید طرح دعوی کنید. اما هیات های تشخیص به علت حجم زیاد پرونده ها به مطالبات سال آخر رسیدگی میکنند. هر چند خلاف قانون و قابل اعتراض در دیوان عدالت است اما با توجه به جزیی بودن مبلغ پیشنهاد طرح دعوی نمیکنم

با سلام وخسته نباشید اگر داخل قرارداد ذکر شده که کارفرما موظف به دادن یک وعده غذا میباشد .میشود این حق را گرفت در غیر اینصورت خیر

با سلام . بسته به نوع کارگاه چنانچه مشمول مزایای نهاری باشید بله.

مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
اکبر هدایی‌ متنق فاطمه معین مهسا پیشرویان مینا محمدی
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

با سلام
در صورتی که توافقی یا مبلغی از این بابت از حقوق شما کسر می کرده می توتنی علیه ایشان دادخواست بدید در غیر اینصورت قانون چنین حقی برای شماقائل نیست .
با احترام بهجت

هر کارگاهی یک شرایط و امکاناتی را برای کارگران خود قائل می شود در برخی کارگاه ها به همه کارگران ناهار میدهند و در برخی دیگر حق ناهار که کارگر میتواند برای خود از هر جایی تهیه کند. اما این صرفا یک اعانه به کارگر است و وظیفه ای را بر دوش کارفرما نمیگذارد. اما اگر سابقا این امر در کارگاه اجرا میشده و استمرار طولانی داشته برای تمام کارگران حقی ایجاد میکند و کارفرما نمیتواند از این امر سرباز بزند. با این حال مطالبه حق ناهار معطوف به زمان حال است و به گذشته تسری پیدا نمیکند.

سلام در صورتیکه قبلا طی سالیان طولانی عرفی مبنی بر پرداخت این مبلغ بوده است کارفرما نمیتواند آن را قطع کند، اگر نه جزو اختیارات کارفرماست و میتواند پرداخت نکند چراکه در قانون کار اجباری قائل نشده است، در هر حال میتوانید بررسی آن را وفق ماده ۲۶ قانون کار از هیات حل اختلاف اداره کار محل درخواست کنید

مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
اکبر هدایی‌ متنق فاطمه معین مهسا پیشرویان مینا محمدی
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

سلام
اگر توافق بر پرداخت بوده یا عرف کارگاه مبنی بر پرداخت بوده قابل مطالبه هست در غیر اینصورت خیر.

با سلام خدمت دوست عزیز.درپاسخ ب این ک آیا میشود حق ناهار را دراین مدت مطالبه کرد بسته ب این دارد ک آیا ازقبل توافقی بوده یا خیر.اگر بوده ک امکانش وجود دارد.

با سلام
برابر ماده ۱۵۱ قانون کار در مواردی خاص کار گاهی این حق وجود اما با عنایت به قرارداد و ساعات کاری و لزوم نهار پرداخت هزینه این حق متصور می باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی روابط کار و کارگری
اکبر هدایی‌ متنق فاطمه معین مهسا پیشرویان مینا محمدی
۱۱۸ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۴۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

سلام خیر اگر بصورت عرف در کارگاه بود باشد و مبلغ ناهار برای بقیه کارگران واریز میشده میتوانید درخواست شکایت کنید در غیر این صورت خیر

سلام باتوجه به استناد ماده ۱۵۱ قانون کار در کارگاههائی خیر نمیتوانید

این بستگی به چند مورد دارد:
۱-ساعات کار شما در آن شرکت تا چه زمانی می باشد و اگر بیش از ساعات مقرر باشد کارفرما موظف است ناهار بدهد.(به شرط الزام کارفرما برای حضور و نه حالت اضافه کاری معمول)
۲-این موضوع به ماده ۲۶ ق.کار مربوط نمی شود زیرا تغییر عمده نمی باشد.
۳-اگر وفق ماده ۱۵۱ ق.کار بودید هم برای کارفرما الزام آور است و الا خیر.
در هر صورت نمی توانید ناهار گذشته را مطالبه نمایید.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.