لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

اگر عمو بعدا مطلع بشه از فروش منزل؛ میتونه اقدام قانونی بر علیه سایر فرزندان کند؟

پرسیده شده

سلام و عرض ادب و ممنون بابت وقتی که میذارید
بنده یک مادربزرگ دارم که بیوه هستن، یک منزل دارن، جدیدا زمین گیر شدن و قصد فروش منزل رو داریم تا پولش رو بذاریم بانک که از سود بانکیش هزینه ی پرستار و زندگیشون تامین شه.

خریداری پیدا شده که منزل رو میخره و تعهد میده تا مرگ مادربزرگ بنده ایشون رو از خونشون بیرون نکنه، ایا این تعهد قانونیه؟ نمیتونه فردا بزنه زیرش؟

دوم اینکه، یکی از عموهای بنده اعتیاد داره و به محض مطلع شدن از فروش خونه، سهم الارث رو طلب خواهد کرد، منزل به نام مادر بزرگ هست، اگر عمو بعدا مطلع بشه از فروش منزل میتونه اقدام قانونی بر علیه سایر فرزندان کنه؟

و سوم پدربزرگ بنده قبل از مرگ وصیت میکنن که ارث بین همه مساوی تقسیم شه، اگر پس از مرگ مادربزرگ با انحصار ورثه تقاضای دو به یک بودن سهم پسرها رو بکنیم امکان پذیر است یا خیر؟
با تشکر

مشاوره حقوقی تلفنی فروش ملک مشاعی
سمانه برخورداری حسام خوشگواری هدی فرخی هنزکی رضا اخلاص پور
۸۳۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۷ بر اساس (۱,۳۵۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۱۳ پاسخ برای این سوال ثبت شده

با درود اگر تمام منزل بنام مادر بزرگ باشد هرگونه تصرفی می‌تواند در آن بکند و کسی نمی‌تواند مدعی آن بشود.
الناس مسلطون علی اموالهم.
بله میتوانید با شخصی قراردادی تنظیم کنید که نگهداری نمایند، بهتر است این قبیل قرارداد ها را وکیل دادگستری تنظیم یا به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نمایید.

گفتگو با متخصصین آنلاین
سعیده کریم فر
سعیده کریم فر ۲.۸ کارشناس حقوقی
۴.۷ / ۵ (۴۹۷) دیدگاه
محسن خیری
محسن خیری ۳.۳ وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا
۴.۹ / ۵ (۸۸) دیدگاه
جواد شاهسوند اینانلو
جواد شاهسوند اینانلو ۰.۰ کارشناس حقوقی
۴.۷ / ۵ (۵۴) دیدگاه

با درود
به دفترخانه بروید و در قالب حق انتفاع عمری خریدار متعهد شود. بیشتر از یک سوم اموال قابل وصیت نیست مابقی طبق قانون تقسیم می شود.
تا مادربزرگ در قید حیات هستن کسی نمی تواند در خواست ارث کند
ی توصیه با این شرایط جسمی مادربزرگ عاقلانه و بهتر هست در خانه سالمندان تحت نظر پرستار و پزشک قرار بگیرد. موفق باشید

اولا چنین شرطی معتبر است و در قالب حق انتفاع عمری قابل تنظیم است، ثانیا شما نمیتوانید سهم دیگری را بدون رضایت او بفروشید غیر از اینکه معامله غیر نافذ است مرتکب جرم فروش مال غیر نیز خواهید شد، ثالثا انجام وصیت شرعا واجب است اما در قانون وصیت تا یک سوم اموال نافذ بوده و بیشتر از آن را کلیه وراث باید تنفیذ کنند و انجام وصیت های غیر مالی و بیش از یک سوم علیرغم اینکه واجب شرعی است اما الزام قانونی ندارد

درود
_ انتقال ملک و تعهد خریدار را در غالب صلح عمری اجرا نمایید .
_عمویتان در زمان حیات مادرش نمیتواند تقاضای سهم الارث داشته باشد و فرد زنده اختیار اموالش را دارد که بفروشد یا نگه دارد .
_وصیت تا ثلث اموال قابل پذیرش است و مازاد بر ان نیاز به تنفیذ ورثه دارد .

با سلام

۱- ایجاد حق انتفاع در قالب عمری برای مادربزرگ امکان پذیر بوده و این نحوه واگذاری از مصادیق بیع مال مسلوب المنفعه خواهد بود و صحیح و لازم الاجراست

۲- با توجه به اینکه ملک به نام مادربزرگ است و ایشان در قید حیات هستند عموی شما حق مطالبه سهم الارث ندارند. توارث صرفا پس از فوت برقرار می‌شود نه در حال حیات

۳- وصیت متوفی تا یک سوم ماترک نافذ بوده و مازاد بر آن منوط به اجازه وراث است. بر این اساس بدون رضایت ورثه ذکور، نمیتوان از سهم الارث ایشان کسر و به سهم الارث وراث اناث اضافه نمود

و نکته پایانی اینکه شما یا شخص دیگری که قصد انعقاد قرارداد را دارید حتما می باید از مادربزرگ خود وکالت یا نمایندگی قضایی داشته باشید

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ