لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

جرم ماری جوانا؛ گل؛ وید؛ گرس مجازات حمل و خرید و فروش

جرم ماری جوانا؛ گل؛ وید؛ گرس مجازات حمل و خرید و فروش

امروزه گل (ماری جوانا) به عنوان یکی از شایع‌ترین مواد مخدر در دسترس همه افراد قرار گرفته است. بسیاری از افراد به تصور این که گل اعتیادآور نیست، آن را مصرف می‌کنند.

اما نباید فراموش کرد که ماری‌جوانا یا گل نیز مانند دیگر مواد مخدر سنتی و صنعتی دارای قدرت توهم‌زایی است و به همین دلیل نیز می‌تواند زمینه را برای بروز انواع فساد و جرم آماده کند. ما در بنیاد وکلا در این مقاله قصد داریم تا شما را با مجازات قاچاق، خرید، فروش و استعمال مواد مخدر گل آشنا سازیم.

مجازات حمل، قاچاق و نگهداری گل (ماری‌جوانا)

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، قانون‌گذار هیچ مجازاتی را برای گل به صراحت اعلام نکرده است. اما عدم ذکر نام ماده نمی‌تواند فرد را با برائت از محکومیت مواجه کند. مطلبی که باید بدانید این است که مجازات گل طبق رویه دادگاه، همان مجازات حشیش در نظر گرفته‌شده است. به همین دلیل برای شرح میزان مجازات ماده مخدر گل یا ماری‌جوانا، از مطالب ذکر شده در خصوص حشیش استفاده می‌کنیم. در صورت قاچاق و حمل گل، حکم دادگاه بر اساس میزان مواد

مخدر گل، به شرح زیر است:

 • تا ۵۰ گرم، تا ۴ میلیون ریال جریمه نقدی و تا ۵۰ ضربه شلاق
 • بیش از ۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم، از ۴ تا ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و در صورتی که دادگاه لازم بداند تا ۳ سال حبس
 • بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم، از 50 تا 200 میلیون ریال جریمه نقدی و ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و ۳ تا ۱۵ سال حبس
 • بیش از ۵ کیلوگرم، اعدام و مصادره اموال به استثنای هزینه تأمین زندگی و متعارف برای خانواده محکوم

مجازات خرید، فروش و مصرف گل (ماری‌جوانا)

همانطور که بیان شد در مورد خرید ماده مخدر گل حکم خاصی وجود ندارد و باید به حکم ماده مخدر حشیش رجوع کرد. از نظر قانون، این دو ماده مخدر، دارای مجازات یکسانی در زمینه خرید هستند.

 • تا ۵۰ گرم، تا ۳ میلیون ریال جریمه نقدی و تا ۵۰ ضربه شلاق
 • بیش از ۵۰ کرم تا ۵۰۰ گرم، ۵ تا ۱۵ میلیون ریال جریمه نقدی و ۱۰ تا ۷۴ ضربه شلاق
 • بیش از ۵۰۰ گرم تا ۵ کیلوگرم، ۱۵ میلیون ریال تا ۶۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۴۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و ۲ تا ۵ سال حبس
 • بیش از ۵ کیلو تا ۲۰ کیلو، ۶۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال جریمه نقدی و ۵۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و ۵ تا ۱۰ سال حبس و در صورت تکرار جرم، برای بار دوم، علاوه بر مجازات ذکر شده، به مصادره اموال و برای بار سوم به اعدام محکوم خواهد شد.
 • بیش از ۲۰ کیلو تا ۱۰۰ کیلوگرم، علاوه بر مجازات ذکر شده در شماره ۴، به ازای هر کیلو، ۲ میلیون ریال به مجازات جزای نقدی مرتکب اضافه می‌شود. در صورت تکرار جرم، مجرم اعدام خواهد شد و اموال او نیز مصادره می‌شود.
 • بیش از ۱۰۰ کیلو، علاوه بر مجازات جریمه نقدی و شلاق ذکر شده در شماره ۴ و ۵، مجرم به حبس ابد محکوم می‌شود و در صورت اینکه مشمول عفو شود و بتواند از زندان خارج‌شده و مجدداً مرتکب جرم مواد مخدر گردد، اعدام خواهد شد و اموالش نیز مصادره می‌شود.

اثبات تعلق و یا عدم تعلق انواع مواد مخدر

در بسیاری از موارد، فرد متهم ادعا می‌کند که ماده مخدر متعلق به او نمی‌باشد. در برخی از موارد فرد می‌داند که چه کسی برای او پاپوش درست کرده است و یا به صراحت اعلام می‌کند که ماده مخدر برای فرد خاصی است. در صورتی که فرد متهم بتواند در دادگاه ثابت کند که ماده مخدر گل برای او نیست، می‌تواند از مجازات مبرا شود. قانون‌گذار در ماده ۲۶ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر بیان کرده است که اگر کسی برای فرد دیگر پاپوش درست کند و مواد مخدر و یا وسایل مصرف مواد را در جایی قرار دهد که شخص دیگر متهم شود، به حداکثر مجازات همان جرمی که انجام داده، محکوم خواهد شد.
در صورتی که در خصوص پرونده مواد مخدر گل بی‌گناه هستید و شخص دیگری برای شما پاپوش درست کرده است، بهتر است در فرایند دادگاه از تجربیات وکیلی آگاه استفاده کنید. ما در گروه بنیاد وکلا آماده خدمت‌رسانی به شما هستیم.

دادگاه صالح به رسیدگی ماده مخدر گل

دادگاه صالح برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به مواد مخدر، دادگاه انقلاب است. پرونده‌های مربوط به مواد مخدر گل نیز با توجه به حکم قانون، در صلاحیت دادگاه مذکور می‌باشد. از آنجایی که بحث مواد مخدر، مستقیماً با نظم عمومی جامعه در ارتباط است، به همین دلیل دادگاه انقلاب که یکی از عالی رتبه‌ترین دادگاه‌های کشور است، موظف به رسیدگی آن است.

در صورتی که پس از صدور حکم از دادگاه انقلاب، فرد اعتراضی داشته باشد، می‌تواند ظرف مدت مشخص‌شده، مراتب اعتراض خود را به دادگاه تجدیدنظر ارسال کند. مهلت در نظر گرفته‌شده برای افراد در ایران ۲۰ روز و برای افرادی که مقیم ایران نیستند، ۲ ماه است.

خلاصه مطلب

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که مصرف گل مجازاتی نداشته و این ماده، جزء مواد مخدر محسوب نمی‌شود. اما باید بیان کرد که در صورت کشف این مسئله، قانون و دادگاه با شما برخورد شدیدی خواهد کرد. و مجازاتی مانند مجازات دیگر مواد مخدر برای شما در نظر گرفته خواهد شد. در صورتی که شما معتاد باشید به ۱ تا ۵ میلیون ریال جزای نقدی و همین‌طور تا ۳۰ ضربه شلاق محکوم خواهید شد و اگر برای بار اول گل کشیده باشید، به ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و ۱ تا ۵ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شوید.

شیوع مصرف گل در بین افراد جامعه مخصوصاً جوانان ما را بر این امر واداشت تا شما را با مهم‌ترین مباحث مربوط به مواد مخدر گل آشنا سازیم. بالا بودن میزان مجازات این ماده و همچنین در نظر گرفتن سوء سابقه برای حمل، خرید، فروش و مصرف آن موجب می‌شود تا شما از بخش زیادی از حقوق اجتماعی خود محروم شوید. به همین دلیل در صورت برخورد با این مسئله بهتر است با وکلای بنیاد وکلا مشورت نمایید.