لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

مشاوره حقوقی وصول مطالبات | 11041 مشاوره

مشاوره حقوقی وصول مطالبات در بنیاد وکلا به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین و تلفنی انجام می‌شود. وکیل متخصص وصول مطالبات آماده پاسخگویی مشاوره به صورت مشاوره تلفنی وصول مطالبات و مشاوره آنلاین وصول مطالبات می‌باشد. بنیاد وکلا کیفیت کلیه مشاوره‌های تلفنی و آنلاین (چت) را تضمین می‌کند.

سوال مطرح شده
۱۹۰,۰۶۳ سوال مطرح شده
پاسخ ارائه شده
۱,۱۱۱,۶۱۵ پاسخ ارائه شده
وکیل پاسخگو
۷,۱۳۲ وکیل پاسخگو

شما هم می‌توانید پرسش حقوقی خود را بصورت ناشناس مطرح کنید و از متخصصین بنیاد وکلا پاسخ بگیرید.

سوال خود را مطرح کنید
دیگر خدمات مشاوره‌ای بنیاد وکلا
چت با متخصص مشاوره حقوقی آنلاین
جلسه تلفنی مشاوره حقوقی تلفنی
مرتب سازی:
آیا بعد از گذشت چند سال از تاریخ چکها امکان اقامه دعوای جدید امکان اقدام روی چکها وجود دارد؟

باسلام خواهر زاده بنده در بازار مشغول هستند در سال ۹۳ با شرکتی ساختمانی قراردادی منعقد می کنند مبنی بر تامین میلگرد و در قرارداد ملکی متعلق به طرف قرارداد جهت ضمانت معین می شود…

پرسیده شده
۳ پاسخ ۸۹ آخرین پاسخ توسط مسعود زمانیان
ایا میتوانم سفته های امانت داده شده را به دادگاه بدم؟

با سلام بنده قیم پدرم بودم و چند عدد چک و سفته نزد من امانت هست در حال حاظر پدرم فوت شده و من به خواهر و برادرام گفتم بیاید رضایت ثبتی بدید و سفته هارو از من تحویل بگیرید ولی راضی…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۸۹ آخرین پاسخ توسط اعلا قدیمی
آیا میتونن از طریق قانونی شکایت کنن و سفته پسرم رو اجرا بزارن؟

با سلام بنده پسرمی را کلاس کنکور ثبت نام کرده بودم الان بعد پرداخت چند ماه قسط به علت اختلال تایمهای کلاس با مدرسه و ... کلاس کنکور رو کنسل کردم حالا آموزشگاه بهم گفته نمیتونم…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۷ آخرین پاسخ توسط آرمین افشاری پور
گفتگو با متخصصین آنلاین ۱۴ متخصص آنلاین
شتاب‌دهی
شاهرخ صحرائی
شاهرخ صحرائی ۰.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۴۷) دیدگاه
شتاب‌دهی
بهنام رفیعی ساران
بهنام رفیعی ساران ۴.۰ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۲۶۹) دیدگاه
شتاب‌دهی
اکرم فرخ
اکرم فرخ ۹.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۵۳۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
سیامک پاکباز
سیامک پاکباز ۰.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
ابوالفضل جهان بخش
ابوالفضل جهان بخش ۹.۶ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱,۰۲۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
رامین رضایی
رامین رضایی ۸.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۷۰۸) دیدگاه
شتاب‌دهی
جواد شاهسوند اینانلو
جواد شاهسوند اینانلو ۴.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۷۳) دیدگاه
شتاب‌دهی
محمدعلی رضائی برزانی
محمدعلی رضائی برزانی ۹.۵ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۸ / ۵ (۱,۵۴۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرضیه صفدری
مرضیه صفدری ۸.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۸۸۷) دیدگاه
شتاب‌دهی
مریم مرادی
مریم مرادی ۵.۵ وکیل پایه یک مرکز وکلای قوه‌قضاییه
۴.۹ / ۵ (۵۶۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
کیومرث نهاردانی
کیومرث نهاردانی ۹.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۱۰۴) دیدگاه
شتاب‌دهی
گل نوش ملکی
گل نوش ملکی ۵.۴ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۴۶۲) دیدگاه
شتاب‌دهی
محسن یکتن خدایی
محسن یکتن خدایی ۱.۱ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۷ / ۵ (۹۱) دیدگاه
شتاب‌دهی
مرصاد پوراعتضاد
مرصاد پوراعتضاد ۳.۸ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۶ / ۵ (۲۱۵) دیدگاه
امین ولی زاده
امین ولی زاده ۰.۰ کارشناس حقوقی
۴.۷ / ۵ (۱۰) دیدگاه
احمدرضا یعقوبی
احمدرضا یعقوبی ۲.۶ کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۹۱) دیدگاه
لیلا ذوالفقاری نیا
لیلا ذوالفقاری نیا ۰.۰ کارشناس حقوقی
۰ / ۵ (۰) دیدگاه
رضا گلریز
رضا گلریز ۵.۲ کارشناس حقوقی
۴.۹ / ۵ (۴۲۰) دیدگاه
آیا دادگاه تاخیر تادیه را از تاریخ روی سفته محاسبه می‌کند یا از امسال که اقدام کرده؟

با سلام بنده یک فقره سفته در سال ۹۵ بابت ضمانت بدهی به شخصی داده بودم الان ایشان سفته را در سال ۱۴۰۱ اقدام کرده آیا دادگاه تاخیر تادیه را از تاریخ روی سفته محاسبه می‌کند یا از…

پرسیده شده
۱ پاسخ ۶ آخرین پاسخ توسط آرمین افشاری پور
مبلغ چک رو ندارم پرداخت کنم، تکلیف چیست؟

سلام من چک داده بودم ولی چکها به صورت امانت بوده برگشت خورده حساب هام مسدود شده حالا پول چک رو هم ندارم چیکار میتونم بکنم

پرسیده شده
۹ پاسخ ۳۹ آخرین پاسخ توسط آرمین افشاری پور
مشاوره حقوقی تلفنی وصول مطالبات
عبدالصمد محمدی مقدم حامد شاکری نیا زینب علیپور فاطمه مرادی حقیقت
۷۵۴ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۷۳۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۵۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

آیا میتوانم روی چک اقدام کنم؟

سلام بنده چندسال پیش منزل مسکونی وباغ وماشین را بنام خانمم کردم در قبال بخشش مهریه وبرای انجام این کار یک چک سفید امضا از ایشان دریافت کردم والان خلاف وعده کرده است

پرسیده شده
۳ پاسخ ۲۱ آخرین پاسخ توسط علی تقوی
مشکلی توی دادگاه اگر نتونم ثابت کنم که بابت چی بوده، پیش نمیاد؟

سلام و عرض خسته نباشید من یک سفته ۵۰ میلیون تومانی سفید امضا از شخصی دارم که نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان به من بدهکاره. این بدهی بابت طلا بوده و رد و بدل بانکی نیست که بتونم ثابت…

پرسیده شده
۴ پاسخ ۵۰ آخرین پاسخ توسط علی تقوی
روز جلسه دادگاه تجدید نظر برادر خانومم نمی‌تواند حضور یابد؟

با سلام. برادر خانوم من یک فقره چک به مبلغ ۱۵ میلیون تومان به من داده است و من هم به کسی دیگر از بابت حساب خودم دادم و او مبلغ ۱۵ میلیون را به ۹۵ میلیون تغییر داده و برگشت زده…

پرسیده شده
۱۲ پاسخ ۶۰ آخرین پاسخ توسط آسیه فتاحی امیردهی
چطور میتونم این پرونده را به نفع خودم که حق هم هستم جمع بندی کنم به نحوی که چکمو ازش بگیرم؟

سلام،بنده از برج ۵ سال ۱۳۹۶ پول درصدی به مبلغ ۶ میلیون تومان را به صورت یک فقره چک از فردی گرفتم و تا برج ۱۱ همان سال تقریبا ۴ میلیون تومان‌به حساب شخص دیگری که شماره کارتش را…

پرسیده شده
۵ پاسخ ۳۷ آخرین پاسخ توسط داریوش جعفری مرنی
مشاوره حقوقی تلفنی وصول مطالبات
عبدالصمد محمدی مقدم حامد شاکری نیا زینب علیپور فاطمه مرادی حقیقت
۷۵۴ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۷۳۲) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۵۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

مطالبه طلب از بدهکار چه مراحلی دارد؟

سلام.من یک کابینت ساز هستم و اخیرا برای یکی از آشنایان کار کردم اما بخاطر اینکه قبلا برای کار کرده بودم ومیشناختمش بدون مدرک کار را تحویل دادم اما ایشان نه جواب تلفن منو میده نه…

پرسیده شده
۶ پاسخ ۳۳ آخرین پاسخ توسط بهنام رفیعی ساران

رابطه طلبکاری و بدهکاری جز روابطی آشکار به شمار می‌روند که شخص طلبکار برای آن که بتواند طلب خود را وصول کند، از روش‌های مختلفی اقدام می‌کند. این که فردی به شخص دیگر بدهکار باشد، از لحاظ قانونی منعی وجود ندارد و چه بسا نمی‌توان چنین اشخاصی را مجرم تلقی نمود. در صورتی که بدهکار، اقدام به پرداخت طلب خود ننماید، در این صورت می‌توان اقدامات قانونی مانند طرح دعوا و پیگیری قضایی را در این زمینه انجام داد. 

فرد بدهکار، متعهد است که طلب خود را طبق توافق انجام شده به طلبکار بدهد که در صورت عدم پرداخت آن، بحث شکایت قضایی مطرح شده و طلبکار جهت وصول مطالبه از طریق روش‌های قانونی اقدام می‌کند. در واقع این مسئله حق طلبکار است که اگر بدهکار به صورت مسالمت آمیز برای پرداخت طلب خود اقدام نکند، از او شکایت کند.

مطالبه شخص طلبکار می‌تواند وجوه نقد، چک، سفته، رسید، فاکتور و مواردی از این قبیل باشد. هر کدام از مطالبات، روش‌های وصول مشخصی دارند و در این صورت اگر طلبکار، از بدهکار چک یا سفته دارد، باید طبق اصول تعیین شده عمل کند. 

عمدتا بین طرفین معامله، زمان مشخصی برای ادای دین تعیین می‌شود که اگر بدهکار، در زمان مقرر اقدامی را برای پرداخت وجه و یا طلب خود انجام ندهد، طلبکار با در اختیار داشتن مدارک و اسناد مربوطه، می‌تواند اقدامات قانونی لازم را انجام دهد. وصول مطالبه به واسطه اسناد عادی و یا رسمی نیز صورت می‌گیرد که در هر صورت، اشخاصی که قصد مطالبه طلب خود را دارند، باید بهترین روش و راهکار را در این زمینه اتخاذ کنند. 

پر واضح است که نحوه وصول اسناد تجاری مانند چک و سفته، شرایط خاص خود را دارد و باید بر اساس مقررات وضع شده عمل شود. از این رو، لازم است که برای وصول مطالبات خود از مشاوره حقوقی وکلا دادگستری استفاده کنید. در واقع اگر می‌خواهید طلب خود که به هر شکلی است، از طریق قانونی مطالبه کنید، باید با وکیل وصول مطالبات خوب در این زمینه مشورت گرفته و یا وکالت این موضوع را بر عهده وی قرار دهید. 

مشاوره حقوقی بنیاد وکلا به صورت تخصصی به موضوعات نحوه وصول مطالبات می‌پردازد و در این صورت با بهره مندی از خدمات این سامانه به راحت‌ترین شکل ممکن برای مطالبه انواع طلب خود اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره حقوقی وصول مطالبات در ادامه مطلب با ما همراه باشید. 

وصول مطالبات چیست؟

در مورد این موضوع که وصول مطالبات چیست، باید گفت که مطالباتی که افراد از اشخاص مختلف دارند، برای دریافت و وصول آن‌ها می‌توانند از راه‌های قانونی اقدام کنند. به بیان دیگر، مطالبه هرگونه طلبی در قالب وصول مطالبات انجام می‌شود.

در مورد وصول مطالبات، رابطه بدهکاری و طلبکاری برقرار شده و به واسطه آن شخص طلبکار، طلبی که از بدهکار دارد را دریافت می‌کند و به بیان ساده‌تر می‌توان وصول مطالبات را به این شکل بیان کرد که شخص طلبکار، طلب خود را از بدهکار یا مدیون دریافت می‌کند. 

زمانی که مدیون، وجه مشخصی را از طلبکار دریافت می‌کند، باید بتواند طبق موعد مقرر، طلب خود را پرداخت کند. طلبی که شخص دائن از مدیون دارد، می‌تواند وجه نقد بوده و یا اسناد تجاری مانند چک و سفته باشد. در هر صورت، بدهکار به طلبکار به نسبت وجه دریافت شده مدیون بوده و باید بتواند طلب خود را پرداخت نماید. 

روشی که دائن برای وصول مطالبه خود در نظر می‌گیرد، باید به صورت قانونی باشد که البته در این زمینه برخی از طلبکاران از روش‌های غیر متعارف استفاده می‌کنند که برای انجام این عمل چندان جایز نیست. 

تعهدات افراد در مورد مطالبات حقوقی

وصول مطالبات را می‌توان نوعی مطالبات حقوقی نیز در نظر گرفت که دلیل آن هم وجود یک سری تعهدات مشخص بین طرفین است. در واقع یک طرف، مدیون و طرف دیگر، دائن یا طلبکار است که در هر صورت مدیون، متعهد به پرداخت وجه به طلبکار است. گفتنی است که امکان در نظر گرفتن کلیه مطالبات را نوعی تعهد حقوقی نیز در نظر گرفت که مسائل مرتبط با امور مالی نیز در این زمینه دخیل هستند. 

تعهدات افراد در مطالبات حقوقی شامل تعهد قراردادی و تعهد غیر قراردادی است. تعهد قراردادی، همانطور که از نام آن پیدا است، تعهد میان دو یا چند شخص که در قالب انعقاد قرارداد صورت می‌گیرد. ممکن است که طلبکار و بدهکار، قرارداد مکتوبی را با یکدیگر امضاء نموده و در این راستا نیز وصول مطالبات طی قرارداد منعقده صورت گیرد. 

تعهدات غیر قراردادی نیز خارج از ضوابط تنظیم قرارداد صورت می‌گیرد و در واقع وصول طلب، بدون قراردادی انجام می‌شود. در این صورت، دائن برای وصول نمودن طلب خود نمی‌تواند به قراردادی استناد کند و باید از طرق دیگر در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد. 

مشاوره حقوقی وصول مطالبات

وصول مطالبات بر اساس چه اسنادی انجام می‌شود؟

وصول کردن مطالبه می‌تواند به واسطه اسناد عادی و رسمی و یا اسناد تجاری انجام شود. برای آن که طلبی وصول شود، می‌توان به اسناد موجود استناد نمود و در این صورت باید میان طرفین، سندی وجود داشته و یا تنظیم شده باشد.

ممکن است طلبکار از بدهکار برای وصول طلب، سند عادی و رسمی داشته باشد که از طریق آن‌ها می‌تواند طلب خود را از مدیون وصول کند. سند رسمی اعتبار بیشتری نسبت به سند عادی دارد و از این حیث، طلبکار با شرایط بهتری می‌تواند برای وصول طلب خود اقدام کند. 

وصول مطالبات از طریق اسناد تجاری، یکی از متداول‌ترین روش‌های مطالبه طلب است که طلبکار از بدهکار، چک یا سفته دریافت کرده و در این صورت می‌تواند سند تجاری را نقد کند. اسناد تجاری جز اسناد عادی به شمار می‌روند اما از این حیث در مقام قانونی، قابلیت وصول را داشته و در قانون، شرایط مشخصی برای نحوه وصول آن‌ها عنوان شده است. 

مدیون که در قبال طلب خود به دائن چک می‌دهد، در واقع متعهد به این موضوع شده است که در تاریخ مندرج در چک، باید مبلغ آن را وصول کند. با توجه به این که نحوه وصول مطالبه چک و سفته، مقررات خاص خود را دارد، در این زمینه لازم است که افراد متقاضی با وکلا دادگستری و افراد متخصص در این حوزه مشورت بگیرند. با توجه به اهمیت موضوع وصول مطالبات اسناد تجاری، در ادامه به ارائه مشاوره‌های حقوقی در این زمینه خواهیم پرداخت. 

مشاوره حقوقی روش‌های وصول مطالبه چک

یکی از انواع وصول مطالبات، در ارتباط با چک است. چک یک سندی تجاری است که در معاملات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. چک در حکم وجه نقد است که فرد مدیون به جای بدهی خود به دیگران چک می‌دهد.

با توجه به این که چک نوعی سند عادی محسوب می‌شود، اما مقرراتی برای نحوه معاملات آن در قانون عنوان شده است که در صورت عمل نکردن به آن‌ها، عواقب جبران ناپذیری در انتظار متعهدین چک خواهد بود. 

زمانی که چک بنا به هر دلیلی مانند نبود وجه کافی در حساب صادرکننده چک، پاس نشود، در این صورت طلبکار می‌تواند از راه‌های مختلفی برای مطالبه چک اقدام کند. برای وصول چک، روش‌های حقوقی و کیفری و همچنین ثبتی در قانون پیش بینی شده است که مشاوره حقوقی نحوه وصول مطالبه چک به ارائه راهکارهای لازم در این زمینه می‌پردازد. 

با دریافت مشاوره حقوقی، می‌توانید از راه‌های قانونی که می‌توان برای وصول چک اقدام نمود، آگاهی کافی پیدا کنید و در این صورت به بهترین شکل ممکن مطالبات خود که به صورت چک است را وصول کنید. افرادی که قصد دارند، از طریق قانونی اقدام به وصول چک نمایند، در صورت عدم اطلاعات کافی در این زمینه، باید با وکلا دادگستری و کارشناسان حقوقی متخصص در امور اسناد تجاری مشورت کنند. 

در واقع زمانی که فردی به عنوان طلب خود از مدیون، چک دریافت نموده است، اما نمی‌داند که چطور چک را نقد کند یا در صورت برگشت خوردن چک، از نحوه وصول چک آگاهی کافی نداشته باشد، باید در این زمینه وکیل گرفته و یا از مشاوره حقوقی وکلا ماهر و کاربلد استفاده نماید. در هر صورت به دلیل اهمیت بالای موضوع روش‌های وصول چک، در ادامه به بررسی هر کدام از این موضوعات می‌پردازیم. 

مشاوره حقوقی وصول چک

وصول چک از طریق اداره ثبت

یکی از روش‌های متداول وصول چک، مراجعه به اداره ثبت است. الزامی برای آن که بتوان چک از طریق دادگاه وصول نمود، وجود ندارد و دریافت کننده چک می‌تواند با بهره مندی از روش‌های ثبتی برای آن که بتواند چک خود را وصول کند نیز اقدامات لازم را انجام دهد. 

با توجه به این که چک در حکم اسناد رسمی لازم الاجرا است، می‌توان چک را دوایر اجراییه ثبت نیز وصول نمود. این موضوع در خصوص بانک‌های دولتی و خصوصی تفاوتی نمی‌کند و چک‌هایی که از بانک‌های مختلف صادر می‌شود، امکان وصول از طریق اداره ثبت وجود دارد. 

پر واضح است که چک، سند رسمی نبوده و به عنوان سند عادی شناخته می‌شود اما ویژگی لازم الاجرا بودن اسناد رسمی را دارد. از این رو شخص طلبکار، طبق قانون این حق را دارد که برای وصول کردن چک، به اداره ثبت مراجعه کند.

نکته بسیار مهم در خصوص وصول چک از طریق اداره ثبت این است که اگر چک به دلیل نداشتن تطابق امضاء پرداخت نشود، در این صورت وصول آن با مراجعه به اداره ثبت امکان پذیر نیست. در صورتی که بانک، چک را به دلیل عدم تطابق امضاء صادرکننده چک و سایر متعهدین پرداخت نکند، نمی‌توان چک را با مراجعه به اداره ثبت وصول کرد. 

دوایر اداره ثبت محل وقوع بانک محال علیه، صلاحیت رسیدگی به وصول انواع چک را بر عهده دارد. در صورتی که چک به دلیل عدم وجود وجه نقد برگشت بخورد، جهت صدور اجراییه لازم است که گواهی عدم پرداخت که از بانک صادر می‌گردد و اصل چک به اجرای اسناد رسمی ارائه شود. برای وصول چک، لازم است که دریافت کننده چک، مراحل مربوط به برگشت زدن چک و دریافت گواهی مربوطه را انجام دهد و با در اختیار داشتن اصل چک و سایر مدارک مورد نیاز، اقدام به وصول چک نماید. 

اگر بخشی از مبلغ چک وصول شود، در این صورت بانک اصل چک را دریافت نموده که البته بانک، گواهی را به عنوان گواهی جایگزین چک برگشت زده شده ارائه می‌دهد. از طریق روش ثبتی، امکان دریافت خسارت تاخیر تادیه وجود ندارد و صرفا می‌توان مبلغ مندرج در چک را وصول کرد. مطالبه خسارت تاخیر تادیه با مراجعه به دادگاه امکان پذیر است و باید مراحل مربوط به دادرسی انجام شود. 

موضوع دیگری که در خصوص وصول چک از طریق اداره ثبت باید به آن توجه کرد، این است که اگر در متن چک، به مواردی که جنبه تضمینی داشته باشند، اشاره شود، نمی‌توان از این راه اقدامی را برای وصول چک انجام داد.

می‌توان گفت که مطالبه چک از راه اداره ثبت، شرایط محدودیت تری نسبت به روش شکایت از طریق مراجع قضایی دارد و طلبکار باید مقررات مربوط به وصول چک از طریق اداره ثبت را بداند تا بتواند بدون مشکل خاصی برای وصول چک اقدام کند. 

وصول چک از طریق کیفری

افرادی که اقدام به صدور چک بلامحل می‌کنند، باید به این موضوع توجه داشته باشند که می‌تواند جنبه کیفری برای آن‌ها در پی داشته باشد. البته که بحث وصول چک از طریق کیفری نیز، شرایط خاص خود را دارد و در هر حالتی نمی‌توان از صادرکننده چک، شکایت کیفری نمود. 

فردی که از راه کیفری برای وصول چک اقدام می‌کند، طبیعتا به طلب خود نمی‌رسد و یا بهتر است اینطور بگوییم که مبلغ چک پرداخت نمی‌شود. صرفا دریافت کننده چک طبق قانون، مجازات خواهد شد. اگر طلبکار می‌خواهد که به مبلغ درج شده در چک برسد و به نوعی طلب خود را وصول کند، باید درخواست مطالبه وجه را تقدیم کند. 

در واقع شکایت کیفری از چک، جنبه مجازات کردن صادرکننده چک را دارد و دائن با این هدف که مدیون، به دلیل نپرداختن مبلغ چک، مجازات کیفری شود، برای شکایت کیفری اقدام خواهد کرد. در خصوص شکایت کیفری در رابطه با پرداخت چک، باید اشاره به مسئله داشت که صرفا می‌تواند از صادرکننده شکایت کیفری کرد.

در واقع طلبکار اگر قصد طرح دعوی کیفری به دلیل عدم پرداخت چک را دارد، صرفا می‌تواند از صادرکننده شکایت کند و ضامن چک و ظهر نویسی طرف دعاوی چک کیفری قرار نمی‌گیرند. شخصی که ضامن صادرکننده در خصوص پرداخت چک می‌شود، صرفا در این زمینه مسئولیت حقوقی نداشته و بار مسئولیت کیفری برای او در نظر گرفته نخواهد شد. 

طرح دعوا مطالبه وجه چک از جنبه کیفری از طریق مراجع قضایی چون دادسرا و سپس دادگاه کیفری قابل رسیدگی است. شاکی، ابتدا باید شکواییه مرتبط با موضوع دعوا که در این حالت، وصول نشدن مبلغ چک است، را تنظیم نموده و با انجام مراحل ثبت شکواییه در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، رسیدگی به شکایت از صادرکننده چک آغاز می‌گردد. 

چک سفید امضاء، چک بدون تاریخ، چک وعده‌دار، چک تضمینی برای انجام کار مشخصی، چک مشروط و غیره، قابل طرح شکایت کیفری نیستند. برای وصول چک از طریق روش کیفری، لازم است که شرایط قانونی مرتبط با آن وجود داشته باشد. در صورتی که بعد از آن که چک برگشت خورد، به شخص دیگری منتقل پیدا کند، چنین شخصی نمی‌تواند برای ثبت شکایت کیفری اقدام نماید. 

ماده 11 قانون صدور چک بیان می‌کند که در صورتی که دارنده چک تا شش ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند، یا ظرف شش ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت، شکایت ننماید، دیگر حق شکایت کیفری نخواهد داشت.

دارنده چک در ماده مزبور، همان فردی است که برای بار نخست چک را به بانک ارائه نموده باشد. همچنین فردی که چک پس از بازگشت از بانک، به وی منتقل گردیده باشد، طبق قانون نمی‌تواند شکایت کیفری کند و تنها در صورتی امکان پذیر است که انتقال قهری صورت گرفته باشد. 

تبصره ماده 11 قانون صدور چک نیز بیان می‌کند که هرگاه پس از طرح دعوا کیفری، شاکی چک را به شخص دیگر منتقل نماید، تعقیب کیفری موقوف خواهد شد. موقوف شدن تعقیب کیفری در مورد پرداخت چک، صرفا به انتقال چک بعد از شکایت، اختصاص ندارد؛ بلکه در ماده 12 قانون صدور چک به شرایط دیگری از صدور قرار موقوفی تعقیب اشاره شده است. 

اگر قبل از آن که رای قطعی در مورد شکایت چک کیفری از طرف دادگاه صادر گردد، شاکی گذشت کند یا این که کلیه خسارات تاخیر تادیه و مبلغ چک توسط صادرکننده پرداخت شده باشد، مرجع رسیدگی قرار موقوفی تعقیب را صادر خواهد کرد.

حال اگر گذشت شاکی و پرداخت مبلغ چک و خسارات تاخیر تادیه توسط متهم، بعد از صدور حکم قطعی صورت گرفته باشد، اجرای حکم متوقف می‌شود. اما محکوم علیه باید مبلغی معادل یک سوم جزای نقدی مقرر در حکم را پرداخت کند. 

مشاوره حقوقی وصول مطالبات بنیاد وکلا

وصول چک از طریق حقوقی

علاوه بر روش‌های ثبتی و کیفری، برای وصول چک نیز روش حقوقی تعیین شده است. منظور از طرح شکایت حقوقی چک این است که دریافت کننده چک، قصد مطالبه وجه مندرج در چک را دارد و در این صورت از صادرکننده و ضامن و همچنین ظهر نویس، شکایت می‌کند.

در واقع، هدف اصلی طلبکار از طرح دعوی حقوقی مطالبه وجه چک، این است که بتواند مبلغ چک را وصول کند و برخلاف طرح دعوی کیفری، بحث تعیین مجازات صادرکننده به دلیل صدور چک بلامحل وجود ندارد. 

در مورد وصول چک از راه ثبتی نیز به مانند طریقه حقوقی، طلبکار تمایل دارد که بدهکار را وادار به پرداخت چک نماید و به نوعی به خواسته خود که همان مطالبه وجه است، برسد. 

طرح شکایت حقوقی چک، محدودیت‌های روش‌های قبلی را ندارد و طلبکار طبق قانون این حق را دارد که علیه متعهدین چک شکایت کیفری کند. در مقررات جدیدی که در قانون چک و معاملات بانکی ایجاد شد، می‌توان با اخذ گواهی عدم پرداخت که دارای کد رهگیری نیز است، صدور اجراییه را مستقیما از دادگاه درخواست نمود. 

بر اساس ماده 23 قانون صدور چک، دارنده این امکان را دارد که با ارائه نمودن گواهی عدم پرداخت، صدور اجراییه نسبت به کسری مبلغ چک را درخواست نماید. زمانی که در خصوص شکایت حقوقی مطالبه وجه، اجراییه صادر می‌شود، صادرکننده وظیفه دارد که ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ اجراییه، بدهی خود را پرداخت کند؛ در غیر از این صورت، اجرائیه مطابق قانون نحوه محکومیت‌های مالی به اجرا گذاشته خواهد شد. 

در واقع اگر صادرکننده، چک بلامحل صادر نماید و به طور کلی مبلغ چک به هر نحوی وصول نشود، دریافت کننده می‌تواند علیه وی شکایت حقوقی کند. با طرح شکایت حقوقی و صدور اجراییه، صادر کننده موظف است که از تاریخ مربوط به صدور اجراییه به مدت ده روز برای پرداخت چک اقدام کند. در صورت عدم پرداخت، مراحل توقیف اموال محکوم علیه از سر گرفته می‌شود. به نسبت مبلغ مندرج چک، اموال محکوم علیه توقیف شده و برای وصول مبلغ چک به مزایده گذاشته می‌شود. 

ارائه مشاوره حقوقی تخصصی وصول مطالبات

افراد زیادی در جامعه هستند که ممکن است مطالبات بسیاری داشته باشند. مطالبه می‌تواند وجه نقد بوده و یا اسناد تجاری معتبر باشد. طلبی که یک فرد دارد و برای وصول آن اقدام می‌کند، عمدتا وجه نقد و یا چک و سفته است.

اشخاصی که مطالباتی از افراد مختلفی دارند، برای وصول آن‌ها می‌توانند از طریق روش‌های قانونی استفاده کنند. البته بهتر است که قبل از انجام اقداماتی چون شکایت، به صورت مسالمت آمیز مسائل مطرح شده حل و فصل شود. 

در مورد وصول اسناد تجاری از قبیل چک، مقررات خاصی در قانون صدور چک عنوان شده است و بر همین اساس باید وصول آن انجام شود. عدم پرداخت چک در موعد مقرر و یا صدور چک‌های بلامحل، برای صادرکنندگان و متعهدان صدور چک، مسئولیت‌های قانونی دارد و در این صورت لازم است که برای انجام معاملات مرتبط با اسناد تجاری، از افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند، مشورت گرفت. 

بحث وصول مطالبات شاید به ظاهر امری ساده به نظر برسد، اما عدم رعایت ضوابط و مقررات تعیین شده می‌تواند منجر به بروز خسارات فراوانی گردد. افرادی که قصد وصول مطالبات خود را دارند، باید از قوانین مربوط به وصول آن آگاهی کافی داشته باشند.

به طور مثال، طلبکار برای نقد کردن چک، باید تا حدودی با قوانین حوزه چک و صدور آن آشنایی کافی داشته باشند که در صورت عدم داشتن اطلاعات کافی، نمی‌توان برای وصول چک اقدام کند. 

برای وصول مطالبات، سامانه بنیاد وکلا به صورت تخصصی، مشاوره حقوقی وصول مطالبات ارائه می‌دهد و می‌توانید با شرایط مناسب از خدمات مشاوره حقوقی استفاده کنید. ارائه مشاوره حقوقی بنیاد وکلا در مورد وصول مطالباتی چون چک و سفته صورت می‌گیرد و اگر در خصوص وصول اسناد تجاری با مشکل مواجه شدید، استفاده از خدمات این سامانه به شما پیشنهاد می‌شود. 

مشاوره حقوقی بنیاد وکلا به روش‌هایی چون تلفنی، آنلاین و حضوری ارائه می‌شود و بسته به شرایط خود می‌توانید از هر کدام خدمات مشاوره حقوقی استفاده کنید. لازم به ذکر است که در بنیاد وکلا، امکان دریافت مشاوره حقوقی به صورت رایگان وجود دارد که به عنوان یکی از مزیت‌های اصلی خدمات حقوقی این سامانه به شمار می‌رود. برای دریافت مشاوره حقوقی تخصصی وصول مطالبات، با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.