لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
۹ پاسخ برای این سوال ثبت شده

خیر امضا به تنهایی در سند عادی قابل استناد نخواهد بود و هیچ ضمانت اجرایی ندارد.

موید باشید

در سند عادی بدون اثر انگشت دارای اعتبار نیست

سلام اگر امضا کننده سواد داشته سند هم دارای اعتبار است اگر سواد نداشته ، باید مهر شخصی یا اثر انگشت هم درج کرده باشد .

با درود فراوان
بله صرف امضا کفایت می نماید و نیازی به اثر انگشت نمی باشد .

بله اعتبار امضا بالاتر از اثر انگشت است،
زیرا ممکن است در موقع خواب یا بی هوشی اثر انگشت فرد را زیر برگه زده باشند

سلام و درود.
بدون‌امضا تاثیری ندارد

بسمه تعالی : دووجه دارد . در صورت قبول و عدم انکار شخص صاحب امضا قابل قبول و رسیدگیست و حتی سکوت ایشان نیز دال بر قبول و تایید ایشان اسن و برای دادگاه قابل استناد و مسند . اما در وجه دوم : انکار صاحب امضا و تردید یا ادعای جعلی بودن آن و سپس در ین صورت ابتدا به اصالت سند و جلب نظر کارشناس مربوطه مبنی بر جعلیت سند رسیدگی و چنانچه تایید گردد قابل قبول خواهد بود

هرچند لزوم امضای اسناد در تعریف ماده ۱۲۸۳ قانون مدنی نیامده است . اما ضرورت امضاء بعنوان رکن اصلی سند از قوانین گوناگون استنباط می شود ،از جمله ماده ۱۲۹۳ قانون مدنی به این شرح"...سند مزبور در صورتی که دارای امضاء یا مهر طرف باشد عادی است " و ماده ۱۳۰۱ قانون مدنی به این شرح" امضایی که در روی نوشته یا سندی باشد بر ضرر امضاء کننده دلیل است " همچنین مواد ۱۳۰۲و۱۳۰۳ همین قانون ، مواد ۲۲۳-۳۰۷و۳۱۱ قانون تجارت راجع به اسناد تجاری (برات-سفته-چک)، مواد ۲۷۸و۲۷۹ قانون امور حسبی در مورد وصیت نامه ومواد ۶۳و۶۵ قانون ثبت که با ملاحظه مواد فوق و تکرار این نوع احکام هیچ تردیدی در لزوم و اهمیت امضای سند بوجود نمی اید . بنابر این نوشته منتسب به اشخاص فقط در صورتی قابل استناد است که امضائ شده باشد زیرا امضاء نشان تایید مندرجات سند است و سند فاقد آن ناقص است و مهمترین رکن اعتبار را ندارد هرچند که ممکن است بعنوان قرینه در کنار سایر ادله مورد استناد قرار گیرد .

صرف امضا ذیل سند معتبر هست و الزاما نیازی به اثر انگشت نیست

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.