بیمه

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر یکی از شناخته شده ترین انواع بیمه در کشورمان محسوب می شود که خدمات مختلفی را در اختیار بیمه گذاران قرار می دهد. با توجه به بررسی های انجام شده، بیمه عمر در بین افراد مسن متقاضی بیشتری دارد و هر ساله تعدادی زیادی از اشخاص اقدام به تهیه این نوع بیمه می نمایند.

نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا این نوع بیمه یکی از روش های متداول سرمایه گذاری است که آثار آن در آینده نمود پیدا می کند. به عبارت دیگر بیمه عمر پوششی برای سرپرست و اعضای خانواده، پشتیبان مالی و پس اندازی مطمئن برای بیمه گذاران به شمار می رود که در آینده مزایای فراوانی برای بیمه گذاران خواهد داشت.

در این بیمه نامه توافق می شود که در قبال پرداخت حق بیمه، بیمه گذار در آینده از خدمات آن بهره مند شود. مواردی مانند فوت، کهولت سن، از کارافتادگی و … جز تعهدات شرکت های بیمه در قبال بیمه گذاران است که باید به درستی اجرا شوند.

اشخاصی که اقدام به تهیه این بیمه می کنند، دیدگاه بلند مدت و به نوعی آینده نگری نسبت به آن دارند. خانواده ها می توانند فرزندان خود را تحت پوشش بیمه عمر قرار دهند تا به میزان کافی از آینده آن ها اطمینان خاطر داشته باشند. بسیاری از افراد جامعه ما در زمینه های مختلفی مانند ملک، سکه، سهام بورس و غیره سرمایه گذاری می کنند، اما هیچ گونه برنامه ای برای سرمایه گذاری در صنعت بیمه ندارند که یقینا آسیب های آن را در آینده نزدیک خواهند دید.

افرادی که به اقتضای شغل دولتی خود بازنشسته شده اند یا به دلیل کهولت سن توانایی انجام کار ندارند، بیمه عمر می تواند بهترین گزینه برای آن ها باشد. متاسفانه کمتر کسی در جامعه ما به این موضوع توجه می کند که بالاخره در سن معینی دیگر توانایی انجام کار نخواهد داشت و بیمه عمر می تواند کمک کننده آن ها در زمینه های اقتصادی و درآمدی باشد. در واقع این بیمه یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری مطمئن و ایمن برای تمامی اعضای جامعه به شمار می رود که می تواند آینده آن ها را به بهترین شکل ممکن تضمین کند.

آشنایی با انواع بیمه عمر

با توجه به تنوع بالایی که بیمه عمر دارد، بیمه گذاران می توانند برحسب نیاز و شرایط خود انواع آن را تهیه نمایند. تعهداتی در بیمه عمر وجود دارد که در صورت قید حیات بودن یا فوت وی، بیمه گر ملزم به اجرای صحیح آن ها می باشد.

 • بیمه تمام عمر:

این بیمه نامه جزو محبوب ترین نوع بیمه عمر در بین بیمه گذاران به شمار می رود و همانطور که از نام آن پیدا است، بیمه ای مختص تمام عمر می باشد. اعتبار بیمه نامه مذکور دائمی است و محدودیت زمانی برای افراد بیمه شده ندارد.  در بیمه تمام عمر شرکت بیمه وظیفه دارد که در صورت فوت بیمه گذار، میزان مبلغ بیمه شده را به ذی نفعان وی برگرداند.

به بیان دیگر، در صورت فوت بیمه گذار، شرکت بیمه ملزم به جبران خسارت بازماندگان او می باشد. در واقع پس از فوت اشخاص بیمه شده، اولاد آن ها تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرند و می توانند از مزایای آن استفاده کنند.

 • بیمه عمر زمانی:

این بیمه نامه به بیمه عمر ساده نیز معروف است که پوشش آن برای بیمه گذاران فقط سرمایه فوت می باشد. از نام بیمه عمر زمانی می توان فهمید که اعتبار آن به مدت و زمان خاصی (معمولا یک سال) محدود می شود و پس از انقضای آن دیگر اعتباری ندارد مگر این که حق بیمه پس از فوت شخص بیمه شده توسط ذی نفعان وی مجدد تمدید شود.

یکی از مزایای این بیمه نامه ارزان بودن آن می باشد و بیمه گذاران با شرایط بهتری می توانند اقدام به تهیه آن نمایند. درواقع ناچیز بودن مبلغ حق بیمه عمر زمانی باعث شده است که بسیاری از اشخاص خود را تحت پوشش این بیمه قرار دهند و از خدمات آن استفاده کنند. بیمه عمر زمانی در عین داشتن مزایا فراوان، معایبی نیز دارد که اصلی ترین عیب بیمه مذکور این است که سرمایه فوت در صورت فوت شخص بیمه شده در مدت اعتبار بیمه‌نامه پرداخت می‌شود.

یعنی اگر بیمه گذار فوت کند و بیمه نامه آن از مدت اعتبار ساقط شده باشد، سرمایه بیمه شده به وراث وی تعلق نخواهد گرفت. حتی در صورتی که فرد بیمه شده زنده باشد و مدت اعتبار بیمه نیز تمام شده باشد، تمام سرمایه بیمه نامه از بین می رود و به فرد بیمه گذار تعلق پیدا نمی کند.

تفاوت اصلی میان بیمه تمام عمر و بیمه عمر زمانی این است که در بیمه تمام عمر مبلغ سرمایه در هر زمانی قابل برگشت به وراث بیمه گذار می باشد اما در بیمه عمر زمانی میزان سرمایه بیمه شده تنها در زمان اعتبار بیمه نامه به بازماندگان بیمه شده قابلیت پرداخت دارد.

 • بیمه عمر انفرادی و مشترک:

تمامی انواع بیمه عمر این قابلیت را دارند که به صورت انفرادی یا گروهی تهیه شوند. به همین جهت بیمه گذاران می توانند در صورت نیاز به صورت انفرادی یا مشترکا با چند نفر تحت پوشش بیمه های مزبور قرار بگیرند. بیمه عمر مشترک به این صورت است که فرد بیمه شده می تواند یک نفر از اعضای خانواده خود را با پرداخت یک حق بیمه تحت پوشش قرار دهد. درواقع یک حق بیمه برای دو نفر در نظر گرفته می شود که این روش به لحاظ اقتصادی به سود بیمه گذاران نیز می باشد.

 • بیمه مختلط پس انداز:

در این نوع بیمه نامه اشخاص بیمه گذار می توانند مبلغ سرمایه را به عنوان پس اندازی مطمئن در مواقعی که به آن نیاز پیدا می کنند، درنظر بگیرند. پس از فوت بیمه گذار، سرمایه بیمه شده به بازماندگان وی تعلق پیدا می کند و برخلاف بیمه عمر زمانی محدودیتی بابت پرداخت سرمایه فوت وجود ندارد. از جمله انواع بیمه مختلط پس انداز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بیمه‌‌‌ عمر و ‌‌سرمایه‌گذاری
 2. بیمه ‌‌نامه‌ پس‌ انداز با کاهش‌ ‌‌حق ‌بیمه‌ در سال‌‌ های‌ اول‌
 3. بیمه ‌‌نامه‌ پس‌ انداز با دو برابر سرمایه‌ در صورت‌ فوت
 4. بیمه ‌‌نامه‌ پس‌ انداز با دو برابر سرمایه‌ در صورت‌ حیات‌
 5. بیمه ‌‌نامه‌ پس‌ انداز با حق‌ انتخاب
 • بیمه مستمری:

این بیمه مخصوص افرادی است که تمایل دارند سرمایه گذاری مطمئنی در زمان حیات خود انجام دهند. در این بیمه نامه مستمری، سرمایه گذاری به صورت مستمر ادامه پیدا می کند و بیمه گذاران می توانند از سرمایه بیمه شده به صورت یکجا استفاده نمایند.

 • بیمه بازنشستگی:

زمانی که افراد بازنشسته می شوند یا به دلیل اقتضای سن و پیری توانایی انجام کاری را ندارند، بیمه بازنشستگی برای آن ها بسیار پرکاربرد خواهد بود. افرادی که بیمه بازنشستگی را انتخاب می کنند، به دنبال تضمین درآمدی مناسب در آینده هستند و به عنوان سرمایه گذاری بلند مدت به آن توجه می کنند.

نکات مهم پیرامون بیمه عمر

از بیمه عمر همواره به عنوان بیمه سرمایه گذاری یاد می شود و افراد مختلف می توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. در این بیمه نامه یکسری شرایط مانند سن، جنسیت، وضعیت سلامت و تاریخچه سلامت خانوادگی، شغل و محیط کار درج می شود که در تعیین نرخ بیمه تاثیر گذار هستند. شرکت های بیمه با توجه به موارد مذکور، میزان مبلغ پرداختی از سوی بیمه گذاران را تعیین می کنند و شرایط هر بیمه گذار با یکدیگر متفاوت است.

بیمه عمر علاوه بر این که منبع مناسبی برای تامین سرمایه یا سرمایه گذاری به شمار می رود، مزیت های دیگری مانند معافیت از مالیات و دریافت وام دارد. مبالغ سرمایه شده در بیمه عمر از پرداخت مالیات معاف هستند و هیچ گونه مالیاتی به آن ها تعلق نمی گیرد. همچنین امکان دریافت وام از روی سرمایه بیمه شده وجود دارد و بیمه گذاران می توانند به تناسب میزان سرمایه خود، وام اخذ نمایند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا