لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
۰

مجازات فرار از دین مهریه چیست؟

با سلام .توروخدا جواب من رو سریع بدید چون این تنها امیدم برای قانع کردن به طلاق.
ایا اگر مهریه از طریق اداره ثبت اسناد املاک اجرا گذاشته بشه و بعد از دریافت ابلاغیه اداره ثبت زوج اقدام به خالی کردن حساب خود بکند فرار دین محسوب می شود؟ من الان شکایت کیفری رو کردم و درحال بررسی است و بازپرسی از زوج و پدر مادر زوج بابت مشارکت در فرار از دین است.میشه بگید ایا مجازات همسرم در صورت اثبات فرار از دین قطعا حبس است؟ یا ممکنه فقط جزای نقدی براش تعیین بشه

۱۸ پاسخ برای این سوال ثبت شده

بله در صورتیکه به قصد فرار از دین باشد مجازات حبس هم خواهد داشت یعنی اداره ثبت در صورتی آن را توقیف میکند که پول در حساب باشد. لذا میتواند جزای نقدی هم باشد.

خالی کردن حساب به جهت فرار از دین نیست به میزان مبلغ موجود در حساب و میزان بدهی بستگی دارد اثبات ان مشکل است اما اگر اموال داشت ان را به کسی انتقال می دادند این معامله فرار از دین محسوب می شود

سلام فرار از دین نیست

شکایت فرارازدین شما به لحاظ عدم صدور رای برمحکومیت ،نتیجتا رد خواهد شد

در صورت تشخیص ارتکاب جرم در دادگاه کیفری دو معمولا حبس تعیین میشود ولی در مرحله تجدیدنظر امکان تخفیف و تعلیق مجازات بسیار زیاد است.

مجازات همسردرصورت اثبات فرارازدین ، قطعا حبس

سلام
یکی از روش مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت است ک ده روز از تاریخ ابلاغ دین را بپردازد یا ترتیبی برای پرداخت بدهد یا مالی را معرفی کند جهت اجرای سند و اگر اقدامی نکرد ب اندازه طلب از اموال بازداشت میشود در صورتی مهریه را پرداخت نکند از طریق مزایده بفروش میرسد ئ مهریه پرداخت میشود

فرارازدین نیست

خالی کردن حساب فرار از دین محسوب نمیشود

باید پس از صدور حکم قطعی مبنی بر پرداخت بدهی شخص اموال خود را انتقال دهد و معامله ای انجام دهد تا فرار از دین محسوب شود. درصورتی که زوج هیچ مالی نداشته باشد حبس میشود.

عنوان مجرمانه معامله به قصد فرار از دین است که در خصوص خالی کردن حساب هیچ معامله ای صورت نگرفته است، لذا بر طبق اصل قانونی بودن جرم و مجازات و اصل برائت جرمی واقع نشده است تا مجازاتی در نظر گرفته شود.
موفق باشید.

باسلام
وقت بخیر
باتوجه به رای وحدت رویه اخیر التصویب، این موضوع فرار از دین نمی باشد و فرار از دین صرفا برای زمانی است که رای قطعی صادر گردیده باشد.

خالی کردن حساب به تنهایی فرار از دین نیست

خالی کردن حساب صرفا و به تنهایی فرار از دین به حساب نمی اید مگر بتواتیم ثابت کنید مبلغ حساب به میزان مهریه بوده و بعد از شکایت به کسی صوری منتقل شده بدون معامله یا معامله صوری که در این صورت با توجه به مدارک می شود در زمره فرار از دین قرار بگیرد اما اگر کمتر از مهریه باشد و مدرکی هم دال بر صوری بودن نباش فرار از دین نیست.ولی اگر اموال غیر منقولی را منتقل کند ، قطعا فرار از دین است.

باسلام احترام
برداشت ازحساب شخصی خود فرارازدین نیست البته بستگی به مقداربرداشت آن دارد اگرهمسرتان پس ازاطلاع از مطالبه مهریه شما ، مبلغ زیادی درحساب بانکی داشته وآنرا برداشت کرده ازترس مهریه. فرارازدین محسوب میشود که در دادگاه باید اثبات گردد و درصورت اثبات مجازات حبس دارد

متاسفانه خیر،در این خصوص رویه دادگاهها بر این اساس است که در صورتی فرار از دین محسوب میشود که شخص محکوم علیه باشد یعنی حکم بر علیه او قبلا صادر شده باشد ،نص صریح قانون ن.ا.م.م.هم در تائید این مدعا به واژه محکوم علیه اشاره دارد.

با درود
موضوع مطروحه شما مصداق فرار دین نمی باشد

تحقق معامله به قصد فرار از دین مطابق رای وحدت رویه منوط به انتقال مال بعد از صدور رای قطعی می باشد.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.