لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال

انتقال ملکی که در رهن بانک هست چگونه است؟

پرسیده شده

ملکی که در رهن بانک هست را میخواهم به نام همسرم انتقال بدهم طوری که بعد از فوت بنده وارثان نتوانند ادعایی نسبت به ملک داشته باشند

۵ پاسخ برای این سوال ثبت شده

انتقال ملک منوط به رضایت بانک است. با جلب رضایت بانک، می توانید آپارتمان را منتقل کنید.

با مبایعه نامه به وی بفروش وسپس وکالت بلاعزل بده تا بعد از تسویه بتواند بنام خود انتقال دهد

برابر قانون مال در رهن را نمیتوان منتقل کرد مگر با رضایت راهن که بانک است .

میتوانید بیع نامه تنظیم کنید ودرآن شرط کنید که پس از پرداخت اقساط ملک منتقل میشود ویابابانک تسویه کنید که بتوانید سندراانتقال دهید

طبق ماده ۷۹۳ قانون مدنی راهن نمی تواند در مال مرهونه(در سوالی که طرح شده ملک مورد رهن بانک) تصرفی نماید، مگر به اذنمرتهن( بانک).
بنابراین چنانچه بدون اجازه بانک ملک مورد رهن به دیگری منتقل شود(که به آن تصرفات ناقل می گویند) بر اساس مواد ۵۷ قانون اجرای احکام مدنی، ۲۲۹امورحسبی و رای وحدت رویه دیوان عالی ، انتقال غیر نافذ است و منوط به تنفیذ بانک می شود و این بدان معنیست که فروش ملک از اساس باطل نیست بلکه مالک جدید می تواند با موافقت بانک که معمولا هم بانکها موافقت می کنند قائم مقام (جایگزین یا نماینده) مالک قبلی قرار بگیرد و با پرداخت اقساط یا تسویه وام ملک را از رهن خارج کند و پس از فک رهن به نام وی منتقل می شود.
که نمونه ی آن بسیار هم زیاد است و بسیاری از مردم که بدهکار بانک هستند ملک خود را اینگونه میفروشند.

ولی در خصوص اجاره دادن و رهن دادن ملکی که در رهن بانک است هیچ مشکلی وجود ندارد و نیازی به اجازه بانک هم نیست و تصرف ناقل محسوب نمی شود.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.