لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
۱

شکایت تصرف ارث توسط برخی از وراث به چه شکل قابل پیگیری است؟

ضمن عرض سلام و احتارم
پدر بنده سه سال پیش فوت کرده از پدربزرگم که قبل از ایشان مرحوم شده است یک ملک باغ و زمین کشاورزی باقیمانده است با توجه به اینکه عمه و عموهای اینجانب وضع مالی خوبی دارند از فورش این املاک خودداری می نمایند و به تازگی نیز متوجه شده ام بدون اطلاع بنده و خانواده اینجانب قسمتی از منزل مسکونی را به مغازه تبدیل نموده و به اجاره داده اند ، باغ و زمین کشاورزی را نیر بین خود تقسیم نموده اند ، سوال بنده این است که آیا بعد از گذشت زمان می توانند جهت مغازه ادعای سهم سرقفلی و برای زمین و باغی که در آن کار می نمایند ادعایی داشته باشند ؟ اصولا آیا جهت تغییر کاربری منزل به مغازه رضایت همه وراث مورد نیاز است ؟
باتشکر

۸ پاسخ برای این سوال ثبت شده

توجه داشته باشید که ورثه دیگر حق تصرف بدون اذن را ندارند و در این مورد می توانید مطالبه اجرت مثل روزهایی که ملک در تصرف آن ها بوده است را دریافت کنید

موید باشید

سلام و درود
شما در مورد سوال ۱ : میتوانید درخواست تقسیم ترکه کنید و به بقیه ی وراث ابلاغ میشود تا بیان و تقسیم ترکه انجام بدن
سوال ۲ : بدون اجازه ی وراث نمیتوانند تصرف کنند و ادعایی داشته باشند ک برای خودشونه شما سریعا پیگیری کنید زیرا حق تصرف ندارند
و میتوانید هر استیفایی از زمین و... میبرند را از انها اجرت المثل مطالبه کنید

سلام و درود
شما در مورد سوال ۱ : میتوانید درخواست تقسیم ترکه کنید و به بقیه ی وراث ابلاغ میشود تا بیان و تقسیم ترکه انجام بدن
سوال ۲ : بدون اجازه ی وراث نمیتوانند تصرف کنند و ادعایی داشته باشند ک برای خودشونه شما سریعا پیگیری کنید زیرا حق تصرف ندارند
و میتوانید هر استیفایی از زمین و... میبرند را از انها اجرت المثل مطالبه کنید .

سلام با نوشتن دادخواست تقسیم ترکه یا دستور فروش ملک مشاعی یا دادخواست تصرف عدوانی میتوانید حق خود را مطالبه کنید.و نیز میتوانید دادخواست اجرت المثل ایام تصرف را هم بدهید.

توجه داشته باشید که ورثه دیگر حق تصرف بدون اذن را ندارند و در این مورد می توانید مطالبه اجرت مثل روزهایی که ملک در تصرف آن ها بوده است را دریافت کنید.

از بابت تصرف بدون اجازه سایرین با طرح دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف ملک مشاع میتوانید به مقصود خود برسید .

سلام در این موارد باید بعد از دریافت گواهی حصر وراثت تقسیم ترکه تقدیم دادگاه حقوقی محل شود

شکایت تصرف ارث توسط برخی از وراث به چه شکل قابل پیگیری است؟
اصولا با فوت اموال ( ترکه ) به وراث قانونی انتقال می یابد ، حال اگر ورثه حاضر به تقسیم نباشند و یا در کل اموال تصرف نموده باشند وراث معترض بدوا می توانند تقاضای تحریر و سپس تقسیم ترکه را از دادگاه تقاض نمایند و چنانچه بعض از ورثه در املاک حضور داشته باشند می توانند دادخواست ادخال ید داده و مطالبه اجرت المثل نمایند.
در خصوص تغییر کاربری نیز با توجه به اینکه موضوع در صلاحیت کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری است می توانید مراتب اعتراض خود را به شهرداری محل تقدیم نمایید .
تغییر کاربری در صلاحیت کمیسیون شورای عالی شهرسازی است و کلیه مالکین باید تقاضا داده و روند قانونی آن را طی نمایند.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.