لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
گفتگو با متخصصین آنلاین
۳ متخصص آنلاین

هزینه دادرسی به عهده کیست؟

پرسیده شده

سلام
مهریه همسرم ۵۰۰ سکه هست، که با احتساب سه و نیم درصد تقریبا میشه ۸۰ میلیون.
آیا دادگاه همون اول کل مبلغو به حساب زوج میزاره؟
یا زوجه باید قسمتی از اون هزینه رو اول پرداخت کنه، حتی اگر اعسار داده باشه؟

۱۱ پاسخ #62373687
۱۰,۲۱۹
مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
زهرا اشرفی قهی بهنام رفیعی ساران سیدمهرداد توسلی فرهاد امینی
۴۰۶ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۷۰۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۱۱ پاسخ برای این سوال ثبت شده

با سلام ووقت بخیر
زوجه میتواند درصورت عدم توان مالی از برداخت هزینه دادرسی مهریه دادخواست اعسار دهدو درانتهای روند مهریه زمانی که حکم قطعی صادر شد زوج میتواند از مهریه و هزینه دارسی و خسارات دادرسی اعسار دهد و دادگاه بنا بر عدم توان مالی زوج شرایط پرداخت درنظر گرفته می شود .

گفتگو با متخصصین آنلاین
محسن نریمانی ده نوی
محسن نریمانی ده نوی ۳.۷ وکیل پایه یک دادگستری
۴.۷ / ۵ (۱۳۴) دیدگاه
رضا رستمی
رضا رستمی ۱.۳ کارشناس حقوقی
۴.۸ / ۵ (۱۳۰) دیدگاه
چیا کهزاد
چیا کهزاد ۰.۳ کارشناس حقوقی
۴.۶ / ۵ (۱۴) دیدگاه

هزینه دادرسی ابتدا به عهده زوجه هست اما بعد از اجرای حکم در نهایت از شما گرفته می شود
حتی اگر اعسار زوجه قبول شود

مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
زهرا اشرفی قهی بهنام رفیعی ساران سیدمهرداد توسلی فرهاد امینی
۴۰۶ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۷۰۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

سلام . تاثیری در اصل قضیه ندارد و در هر حال هزینه دادرسی جزء خسارات است و باید محکوم بپردازد .

سلام دوست عزیز
مقدمه طرح دعوا مطالبه پرداخت هزینه دادرسی آن می باشد، پس همسر شما اگر بخواهد نسبت به دریافت مهریه خویش از دادگاه اقدام کند باید هزینه دادرسی آن را پرداخت کند ولی ایشان می تواند قسمتی از مهر خویش را مطالبه نماید و هزینه دادرسی کمتری پرداخت کنید یا با ارائه دادخواست اعسار همراه با دادخواست مطالبه مهریه در صورتی که دادگاه ایشان را معسر تشخیص دهد هزینه دادرسی بعد از صدور حکم و اجرا از شما وصول می شود.

ممکن است با شخصی اختلاف پیدا کرده‌ و درصدد آن باشید که به دادگستری مراجعه نمایید و از طریق قانون اختلاف خود را با وی حل و فصل نمایید اما باید بدانید که طرح دعوا در دادگستری نیازمند پرداخت هزینه است. در واقع طبق قانون شخصی که برای اقامه‌ی دعوا به دادگستری مراجعه می‌نماید، باید براساس نوع درخواستی که دارد مبلغی را به عنوان هزینه‌ی دادرسی پرداخت نماید. مشکلی که این‌جا می‌تواند مطرح شود آن است که گاه افراد ضمن آن‌که ادعا دارند حقی از آن‌ها ضایع شده‌است، توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه دادرسی جهت طرح دعوا را ندارند. در این صورت منصفانه نیست که این اشخاص صرفا به علت عدم توانایی مالی از رسیدن به حقوق خود منع شوند. از این رو است که قانون‌گذار به این اشخاص اجازه داده‌است که با اثبات اعسار، بتوانند دعوای خود را مطرح نمایند. اعسار از لحاظ لغوی به معنای تنگ‌دستی می‌باشد و به وضعیتی گفته می‌شود که فرد از لحاظ مالی به اندازه‌ای ناتوان است که نمی‌تواند هزینه دادرسی یا بدهی‌های خود را بپردازد؛ علت ناتوانی در پرداخت این هزینه‌ها می‌تواند کافی نبودن اموال و دارایی‌های انسان یا عدم دسترسی به اموال و دارایی‌ها باشد. در هر صورت به شخصی که در چنین وضعیتی قرار داشته‌باشد، معسر گفته می‌شود.
چگونگی طرح ادعای اعسار و ناتوانی از پرداخت هزینه‌ی دادرسی
فرض کنید که از شخصی طلبکار هستید و می‌خواهید دعوایی را تحت عنوان مطالبه‌ی وجه طرح نمایید اما توانایی مالی کافی برای پرداخت هزینه‌ی دادرسی را ندارید. برای آن‌که بتوانید ادعای اعسار خود را مطرح نمایید می‌توانید هر دو خواسته‌ی خود یعنی مطالبه‌ی وجه و اعسار از پرداخت هزینه‌های دادرسی را در یک دادخواست یا در دو دادخواست جداگانه تنظیم کنید. اگر قصد داشته باشید که همراه با درخواست مطالبه‌ی وجه، ادعای خود در خصوص وجود اعسار را مطرح کنید، باید در قسمت عنوان خواسته علاوه‌بر مطالبه‌ی وجه، اعسار از پرداخت هزینه‌های دادرسی را نیز ذکر نمایید اما این تنها راه‌حل نیست و می‌توانید به صورت مستقل از خواسته‌ی اصلی(مطالبه وجه) نیز از دادگاه بخواهید که درخواست اعسارتان را مورد رسیدگی قرار دهد. با توجه کرد که به صرف مطرح کردن از پرداخت هزینه‌های‌دادرسی معاف شوید بلکه باید دادگاه به این نتیجه برسد که واقعا توانایی مالی ندارید تا بتواند حکم به اعسارتان صادر نماید.
چگونگی اثبات ادعای اعسار
رایج‌ترین روشی که برای اثبات ادعای اعسار وجود دارد معرفی شاهد است اما برای آن‌که درخواست‌تان با سرعت بیش‌تری مورد رسیدگی قرار بگیرد، پیش از آن‌که به دادگاه مراجعه نمایید استشهادیه‌ای تنظیم کنید. در متن استشهادیه باید وضعیت مالی و شغلی خود را بیان کنید و در آخر حداقل از دو نفر از افرادی که در جریان وضعیت زندگی شما هستند هم‌چون همکاران و همسایه‌ها بخواهید که آن را امضا کنند. علاوه‌براین باید صورت کلیه‌ی اموال خود شامل تعداد یا مقدار و قیمت آن‌ها، میزان وجوه نقدی که نزد بانک‌ها و یا سایر مؤسسات مالی و اعتباری ایرانی و خارجی دارید و هم‌چنین مشخصات دقیق این حساب‌ها، کلیه‌ی اموالی که نزد اشخاص دیگری داشته و کلیه‌ی مطالباتی که از آنها دارید و همچنین فهرست نقل و انتقالات و هر نوع تغییری را که در اموال ذکر شده از یکسال قبل از طرح دعوای اعسار به بعد داده‌اید، ضمیمه‌ی دادخواست اعسار خود نمایید. پس از تنظیم استشهادیه و هم‌چنین دادخواست، به دادگاه مراجعه نمایید. دادگاه ابتدا تقاضای شما در خصوص اعسار را بدون تعیین وقت مورد بررسی قرار می‌دهد. در این مرحله اگر از پیش استشهادیه را تنظیم کرده‌باشید، دو نفر از اشخاصی که استشهادیه شما را امضا نموده‌اند برای ادای شهادت به دادگاه احضار می‌شوند و اگر هم استشهادیه را تنظیم نکرده‌باشید می‌توانید شاهد خود را معرفی نمایید. اگر قاضی به این نتیجه برسد که شما واقعا ناتوان از پرداخت هزینه‌ی دادرسی هستید، می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ی دادرسی درخواست خود را مطرح نمایید. برای این کار دادگاه مهلتی را برای رسیدگی به خواسته‌ی اصلی‌تان تعیین می‌نماید. اگر هم دادگاه ناتوانی مالی شما را احراز نکند درخواست شما در خصوص صدور حکم اعسار را رد می‌کند که در این صورت می‌توانید به آن اعتراض نمایید. نکته مهم دیگر آن است که اگر به عنوان خواهان یک دعوا بتوانید در یک دعوا اعسار خود را اثبات نمایید، می‌توانید در تمامی مراحل مربوط به آن دعوا مانند مرحله‌ی نخستین، تجدیدنظرخواهی و فرجام‌خواهی از معافیت‌های مربوط به آن استفاده کنید. هم‌چنین اگر تاجر هستید باید بدانید که نمی‌توانید از دادگاه بخواهید که حکم اعسارتان را صادر نماید و اگر ناتوان از پرداخت هزینه‌ی دادرسی هستید باید دادخواست ورشکستگی بدهید.

مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
زهرا اشرفی قهی بهنام رفیعی ساران سیدمهرداد توسلی فرهاد امینی
۴۰۶ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۷۰۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

هزینه دادرسی بر عهده خواهان است، مگر دادخواست اعسار وی از هزینه دادرسی پذیرفته شده باشد

هزینه دادرسی در دادگاه برعهده خواهان می باشد که میتوان هم زمان ادعای اعسار نمود.درصورت محکوم شدن زوج باید هزینه دادرسی را نیز بپردازد.

با سلام و احترام
هزینه دادرسی را باید خواهان پرداخت کند
مگر اینکه حکم اعسار بگیرید

مشاوره حقوقی تلفنی خانواده
زهرا اشرفی قهی بهنام رفیعی ساران سیدمهرداد توسلی فرهاد امینی
۴۰۶ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۷۰۳) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

بر عهده ی خواهان است. در صورت معسر بودن خواهان و محکومیت خوانده ، از خوانده مطالبه می شود.

با سلام
کلیه هزینه های دادرسی در دعاوی بر عهده خواهان یا شاکی میباشد و در صورت عدم تمکن مالی دادخواست اعسار میتواند تقدیم دادگاه نماید .

هزینه دارسی به عهده زوجه است لاکن می تواند دادخواست اعسار بدهد در صورتی که با صدور حکم دادگاه محکوم له شناخته شود و در دادخواست هزینه دادرسی را مطالبه نموده باشدهزینه دادرسی از محکوم علیه اخذ خواهد شد.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.