لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
گفتگو با متخصصین آنلاین
۲۳ متخصص آنلاین

آیا پدر میتواند بچه‌ها رو ممنوع الخروج کند؟

پرسیده شده

سلام من سی‌ و هفت سال دارم و دو سال پیش طلاقم با بخشیدن تمام حق و حقوق مالی و مهریه ام ثبت شده؛ من حضانت کامل دخترهام رو دارم و تامین هزینه‌های زندگی آنها هم در طلاقنامه با من است.من ساکن ایران نیستم؛ اگر با بچه‌ها برای سفر به ایران بیایم آیا پدر میتواند بچه‌ها رو ممنوع الخروج کند؟ آیا پدر قیم بچه‌هاست با وجود این که دادگاه تامین معاش بچه‌ها رو به مادر سپرده؟

مشاوره حقوقی تلفنی طلاق
سید روح اله معزی سیده ملیحه سادات حسینی امین احمدی هدی فرخی هنزکی
۷۰۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۱,۶۰۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۱۵ پاسخ برای این سوال ثبت شده

پدر می تواند بچه ها را ممنوع الخروج کند.

گفتگو با متخصصین آنلاین
توحید میدانی
توحید میدانی ۱.۰ کارشناس ارشد حقوق
۴.۹ / ۵ (۳۹۸) دیدگاه
امید داوری
امید داوری ۴.۳ کارشناس ارشد حقوق
۴.۸ / ۵ (۲۶۲) دیدگاه
زینب زینلی
زینب زینلی ۰.۲ کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری
۴.۹ / ۵ (۲۹) دیدگاه

طبق ماده ۴۲ قانون حمایت از خانواده : (( صغیر و مجنون را نمی توان بدون رضایت ولی ، قیم ، مادر یا شخص دیگری که حضانت و نگه داری آنان به او واگذر شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج کشور فرستاد مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی حق ، این امر را اجازه دهد .
دادگاه در صورت موافقت با خارج کردن صغیر و مجنون از کشور بنا به درخواست ذی نفع برای تضمین باز گرداندن صغیر و مجنون تامین مناسبی اخذ می کند . ))

مشاوره حقوقی تلفنی طلاق
سید روح اله معزی سیده ملیحه سادات حسینی امین احمدی هدی فرخی هنزکی
۷۰۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۱,۶۰۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

خیر پدر چنین حقی را ندارد. اما اگر ازدواج بکنید منوط به اجازه شوهر است مگر اینکه طلاق گرفته باشید.

به دلیل منافات با حق ملاقات فرزند، پدر میتواند از دادگاه خانواده بخواهد که از خروج فرزندان جلوگیری کند.

سلام و درود، بخاطر اینکه حضانت بچه ها با شماست لکن مشکلی پیش نخواهد آمد ، لکن از باب ملاقات پدر تدصیف نکردید چه برنامه ای تابحال اجرا می شد، آیا دادگاه تصمیم گرفته و یادر مورد محل سکونت شما و بچه ها آیا جایی درج شده؟ این پاسخ ها را درج کنید تا دقیقا بگویم چه خطراتی متوجه شماست

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

بر اساس رای دادگاه ۲۴ ساعت در هفته دیدار داشتند ولی بعد از خشونت پدر با مادر وبچه‌ها؛ دادگاه در خارج از کشور رای اولیه به عدم امکان دیدار پدر با بچه‌ها داد؛ و مادر و بچه‌ها به کشور سومی مهاجرت کردند و روند دادگاه رو فریز کردن که رای معتبر بمونه چون به علت مهاجرت ازون کشور امکان پیگیری نبود.الان پدر در ایران نیست ولی جد پدری هست و همچنین نگرانم که پدر از طریق سفارت ایران اقدام به ممنوع‌الخروجی فرزندان کند.

مشاوره حقوقی تلفنی طلاق
سید روح اله معزی سیده ملیحه سادات حسینی امین احمدی هدی فرخی هنزکی
۷۰۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۱,۶۰۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

باسلام و ادب

هر یک ازپدر و مادرکه دارای حق حضانت فرزند است نمی تواند فرزند را از کشور خارج کند مگر با رضایت طرف مقابل و یا اینکه فرزند را به شهر دیگری ببرد که ملاقات طرف دیگر تحت تاثیر قرار گرفته و دشوار یا غیر ممکن گردد

و طبق ماده ۴۲ قانون حمایت از خانواده : (( صغیر و مجنون را نمی توان بدون رضایت ولی ، قیم ، مادر یا شخص دیگری که حضانت و نگه داری آنان به او واگذر شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج کشور فرستاد مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی حق ، این امر را اجازه دهد .
دادگاه در صورت موافقت با خارج کردن صغیر و مجنون از کشور بنا به درخواست ذی نفع برای تضمین باز گرداندن صغیر و مجنون تامین مناسبی اخذ می کند . ))

نکته : کسی که حضانت را بر عهده دارد می تواند نسبت به ممنوع الخروجی فرزند اقدام کند تا ولی قهری نتواند نسبت به خروج فرزند اقدام کند .

در خصوص فرزندانی که به سن بلوغ شرعی رسیده اند ولی هنوز ۱۸ سال تمام نشده اند مقررات قانون گذرنامه حاکمیت دارد .
نکته بسیار مهم دیگری که مطرح است : اگر حضانت فرزند با مادرش باشد مطابق با ماده ۱۸ قانون گذرنامه ، برای زیر سن قانونی یعنی هجده سال تمام ، اجازه ولی قهری برای خارج شدن از کشور لازم است و صرف حضانت مادر بدین معنی نیست که وی می تواند مجوز خارج کردن فرزند را داشته باشد و در اینصورت اجازه پدر لازم است اما اگر حضانت با پدر باشد گر چه مجوز اخذ گذرنامه قانونا با اوست ولی مادر می تواند با درخواست از اداره گذرنامه مانع از خروج فرزندش از کشور بشود .

نکته : مدت اعتبار قرار یا دستور ممنوع الخروجی شش ماه است و اگر تمدید نگردد خود به خود از بین می رود .

در صورتی که پدر یا مادر دارای حق ملاقات با فرزند باشند و دیگر که سرپرست یا ولی فرزند است مبادرت به خارج کردن طفل از کشور
نکته : اگر مصلحت و غبطه طفل صغیر یا مجنون در خارج از کشور برای دادگاه مشخص گردد می توان ضمن صدور مجوز برای خروج از کشور طفل اگر ، فرد دارای حق ملاقات درخواست نماید ، تضمین یا تامینی مناسب برای بازگشت فرزند صغیر یا مجنون به کشور از ولی یا سرپرست او اخذ شود.

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

موقع طلاق پدر؛ مادر و بچه‌ها ساکن ایران نبودند؛ و الان هم نیستند؛ پدر حق دیدار یک بار در هفته داشته که بعد از خشونت با مادر و بچه‌ها این حق در دادگاه خارج از کشور از ایشون سلب شده؛ هزینه‌های بچه‌ها هم طبق رای دادگاه با مادر هست؛ من نگرانم که ایشون از طریق سفارت اقدام کنه برای ممنوع‌الخروجی؛ و یا جد پدری اقدام کنه.

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

با سلام باتوجه به انچه معروض داشته شد صرف هزینه و حضانت دلیل ممنوع الخروجی کودکان زیر۱۸ سال نمی تواند باشد و ولی می تواند این اقدام را انجام دهد .

با سلام هر یک ازپدر و مادرکه دارای حق حضانت فرزند است نمی تواند فرزند را از کشور خارج کند مگر با رضایت طرف مقابل و یا اینکه فرزند را به شهر دیگری ببرد که ملاقات طرف دیگر تحت تاثیر قرار گرفته و دشوار یا غیر ممکن گردد
اگر حضانت فرزند با مادرش باشد مطابق با ماده ۱۸ قانون گذرنامه ، برای زیر سن قانونی یعنی هجده سال تمام ، اجازه ولی قهری برای خارج شدن از کشور لازم است و صرف حضانت مادر بدین معنی نیست که وی می تواند مجوز خارج کردن فرزند را داشته باشد و در اینصورت اجازه پدر لازم است .البته درصورتی‌که دادگاه جا‌‌به‌جایی و خروج فرزند از محل تحت حضانت یا خروج او از کشور را مطابق مصلحت او بداند، می‌تواند با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی‌نفع و وفق قاعده لاضرر، حکم و مجوز خروج فرزند از کشور را صادر کند.

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

در زمان صدور طلاق پدر مادر و فرزندان ساکن ایران نبودند و حتی پاسپورت‌ها صادره از ایران نیست؛ و تامین مالی فرزندان نیز به دستور دادگاه با مادر است؛ و این‌که مادر در دادگاه خارج از کشور رای اولیه برای عدم امکان نزدیک‌شدن فرزندان به مادر و کودکان به دلیل خشونت پدر صادر شده؛ که باعث شد مادر و فرزندان از کشور مورد اقامت به کشور سومی مهاجرت کنند که از آزارها در امان باشند

بله صددرصد میتواند ایشان را ممنوع الخروج کند.
چون چه حضانت با پدرباشد، چه نباشد، بدلیل حق ولایت وقیمومیت دختران تا سن ۱۸ سالگی نیاز به اجازه پدربرای خروج از کشور دارندوحتی اگر بیایید ایران ایشان میتواند دختران راممنوع الخروج کند.

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

قیم و ولی مسئول مالی فرزندان نیز هست؛ ولی دادگاه تامین مالی فرزندان رو به مادر سپرده.

مشاوره حقوقی تلفنی طلاق
سید روح اله معزی سیده ملیحه سادات حسینی امین احمدی هدی فرخی هنزکی
۷۰۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۱,۶۰۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

خیر چنین امکانی برای پدر نیست

با درود خیر چنین امکانی برای او متصور نیست

سلام خیر، چنین امکانی برای پدر وجود ندارد.

مشاوره حقوقی تلفنی طلاق
سید روح اله معزی سیده ملیحه سادات حسینی امین احمدی هدی فرخی هنزکی
۷۰۱ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۹ بر اساس (۱,۶۰۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

با سلام با توجه به اینکه شما حضانت کامل فرزندان را دارید خیر نمیتواند.

با احترام چنین امکانی برای پدر وجود ندارد.

بنام خدا،چنین امکانی برای پدر وجود دارد.

بله پدر میتواند فرزندان را ممنوع الخروج نماید

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.