لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال

آیا فروشنده را میتوانم ملزم به پرداخت هزینه های شهرداری برای اداری نمودن واحد کنم؟

پرسیده شده

با سلام
در سال ۱۳۹۳ یک واحد اپارتمان اداری از یک مجموعه در حال ساخت از شخصی را خریداری نمودم که ایشان نیز از یک نهاد تقریبا دولتی امتیاز یک واحد اداری را خریداری کرده بود. الان با پیگیری فراوان مبنی بر عدم ساخت و تحویل به موقع ساختمان متوجه شده ام که با توجه به رقم ۲۰ میلیارد تومنی مورد تقاضای شهرداری برای اداری نمودن مجموعه سازنده از اداری نمودن منصرف و میگوید واحدها مسکونی خواهد بود و طی ۳ سال اینده ساخته خواهد شد سوالات ذیل را دارم
۱. ایا فروشنده را میتوانم ملزم به پرداخت هزینه های شهرداری برای اداری نمودن واحد کنم؟
۲. آیا تفاوت اداری با مسکونی در قالب ارش یا مطالبه خسارت امکان پذیر است؟
۳. در صورت دادخواست فسخ قرارداد ایا پس ۶ سال و با اینهمه بی ارزش شدن پول من باید اصل پول ۶ سال پیش را بگیرم یا به قیمت روز کارشناسی واحد؟
۴.آیا میتوانم خسارت تاخیر و تحویل واحد را مطالبه کنم که باید در سال ۹۶ تحویلم میشد؟
ممنون از پاسخگویی

۶ پاسخ برای این سوال ثبت شده

با سلام
به جهت تعدد سوالات و نیز شفاف سازی و پاسخگویی مناسب جهت رسیدگی به این پرونده و سوال شما، لطفا با همکاران مربوطه در بنیاد وکلا مشاوره تلفنی نمایید
موفق باشید

۲۵ اسفند ۱۳۹۸

سلام تعدد سوال به دلیل تعدد روشهای مختلف احقاق حق میتونه باشه اعم از الزام به انجام تعهد و یا فسخ قرارداد و یا .....

۲۵ اسفند ۱۳۹۸

سلامی دوباره.دوست عزیز به جهت اینکه برای هر سوالی پاسخی مفصل و گسترده باید داد و با چت نمیشود برای همین پیشنهاد مشاوره تلفنی را برای شما دادم.ما همیشه برای خدمت گذاری به شما عزیزان حاضریم

ماده ۴۲۲ قانون مدنی:
اگر بعد از معامله ظاهر شود که مبیع معیوب بوده مشتری مختار است در قبول مبیع معیوب با اخذ ارش یا فسخ معامله.

ماده ۴۲۳ قانون مدنی:
خیار عیب وقتی برای مشتری ثابت می‌شود که عیب، مخفی و موجود در حین عقد باشد.

ماده ۴۳۵ قانون مدنی:
خیار عیب بعد از علم به آن، فوری است

۲۵ اسفند ۱۳۹۸

وکیل عزیز بحث اینجاست که آیا شما تفاوت اداری با مسکونی بودن رو عیب و قابل ارش میدونید یا شرط وصف و فسخ کدام ؟ چرا ؟

بطور خلاصه باید عرض کنم ( در صورتی که در قرارداد به تجاری بودن مبیع اشاره کرده باشید )شما میتوانید فروشنده را ملزم به ارائه واحد تجاری از طریق محاکم قضایی نمایید و در صورت عدم تعهد میتوانید معامله را فسخ و مطالبه اصل ثمن به همراه تاخیر تادیه آن تا یوم الوصول را از فروشنده بخواهید
موفق باشید

درصورت عدم انجام تعهد میتوانید معامله را فسخ نمایید فروشنده باید به نرخ روز و با نظر کارشناس ثمن و غرامات وارده را بپردازد.

۲۶ اسفند ۱۳۹۸

با سلام غرامات برابر رای وحدت رویه فقط به نظر میرسد برای بطلان در معاملات میباشد آیا رای یا مستنداتی برای دریافت غرامات و یا پرداخت به قیمت روز ثمن معامله دارید؟ چه مبانی حقوقی چه ارای صادره ؟

۲۶ اسفند ۱۳۹۸

ماده۳۹۱قانون مدنی درصورت جهل مشتری به وجود فسادبایع باید از عهده غرامات وارده برمشتری نیز برآید.

یکی از خیارات قانونی که به موجب آن خریدار می تواند معامله را فسخ نماید خیار عیب است در این خیار ،دارنده آن هم اختیار فسخ معامله رادارد وهم می تواند با حفظ معامله وعدم فسخ آن،ارش عیب را مطالبه نمایدبرای مطالبه ارش یا محق شدن برای مطالبه آن، اجرا شدن شروط شکل خاص لازم نیست، لکن ارسال اخطار برای فروشنده برای تحقق امکان تقلیل ثمن در مدت عرفی ضروری است. از طرف دیگر تقلیل ثمن زمانی امکان مطالبه دارد که ضمان از عهده فروشنده به خریدار منتقل شده باشد و عیب نیز از طرف او برطرف نشده باشد، لکن هیچ کدام از موارد فوق نافی مطالبه ارش نیست. چرا که به عنوان مثال چنان‌چه عیب زمان عقد موجود باشد، و بیع از نوع بیع خیاری باشد، مشتری باز می‌تواند مطالبه ارش آن عیب را بنماید و اطلاق ادله نیز امکان مطالبه ارش با وجود بر طرف شدن عیب را منتفی نمی‌داند.چنآن‌چه طرفین قرارداد بر اساس توافقات فی‌مابین نسبت به انجام تعهدات خود اقدام کرده باشند و از عهده آن به خوبی برآمده باشند، بی‌شک جایی برای مطالبه ارش و سایر انواع خسارات باقی نمی‌ماند. برای مطالبه ارش مورد معامله باید دارای نواقصی حسب توافق انجام شده باشد. وجود عیب از جمله مسائلی است که چنان‌چه در مبیع وجود داشته باشد می‌توان ارش مطالبه کرد

۲۶ اسفند ۱۳۹۸

کمی اطلاعات ناچیزی حقوقی دارم ... سوالم از این باب میباشد که ایا اداری نبودن را میتوان شرط تخلف از وصف مبیع دانست یا عیب در مبیع اگر اولی باشد فقط میتوان فسخ نمود و چون معامله مال ۶ سال گذشته است و عموما در اثار فسخ غرامات پرداخت نمی شود و باید فروشنده پول بی ارزش شده ی ۶ سال پیش خود را بگیرد یا واحد مسکونی را به جای اداری بپذیرد اما اگر اداری بودن عیب مبیع محسوب شود میتواند با ارجاع به کارشناس ارش تفاوت اداری با مسکونی بودن را بگیرد ؟ به نظر شما وصف است یا عیب چرا ؟

با سلام
جهت دریافت پاسخ دقیق میبایست متن قرارداد و شروط آن ملاحظه تا قواعد حاکم بر شروط آن تفسیر گردد

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.