لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
۱

در صورتی که مبلغ چک زیر ۲۰ میلیون تومان باشد رسیدگی توسط شورا انجام می شود؟

با سلام و احترام
در صورت امکان گردش کار نحوه ارائه دادخواست و طرح دعوی به شورای حل اختلاف را به اختصار شرح دهید و آیا صحت دارد با که چون مبلغ درخواست که کمتر از ۲۰ میلیون است رسیدگی توسط دادگاه انجام نمیشود؟

۱۲ پاسخ برای این سوال ثبت شده

با سلام ووقت بخیر
وصول مطالبات تا ۲۰ میلیون تومان از طریق ثبت دردفاترالکترونیک خدمات قضایی و سپس ارجاع به شورای حل اختلاف انجام می شود.

با سلام و احترام
علی الاصول چک هایی که مسیر پیگیری حقوقی را درپیش دارند ،تا مبلغ ۲۰ملیون تومان ،در شورای حل اختلاف و در صورت بیشتر بودن مبلغ چک،در دادگاه عمومی رسیدگی میشوند.
اما جدیدا به رای وحدت رویه ای برخورد کردم که حتی مبالغ بیست ملیون و پایینتر را هم در صلاحیت دادگاه عمومی قرار داده و از صلاحیت شورا خارج کرده بود.
که متاسفانه شماره ی رای مذکور را یادداشت نکردم.
بد نیست بیشتر تحقیق شود.
سپاس

سلام دوست عزیز
مطالبات زیر بیست میلیون تومان در شورای رسیدگی می شود و بایستی به دفاتر خدمات الکترونیکی مراجعه نماید تا دادخواست مربوطه تنظیم کردد

در شورا مطرح میشود و ابتدا باید دادخواست را تنظیم کنید و در دفاتر خدمات قضایی اقدام به ثبت کنید و هزینه دادرسی هم بپردازید و بعدا تعیین شعبه میشود

سلام
بله رسیدگی در صلاحیت شورا می باشد

سلام
چنانچه مبلغ خواسته شما تا ۲۰ میلیون تومان است رسیدگی به آن در صلاحیت شورای حل اختلاف است و اگر بیشتر از مبلغ مذکور باشد رسیدگی با دادگاه است.

دعاوی مالی تا نصاب بیست میلیون تومان درصلاحیت شورای حل اختلاف است

بله. دادخواست خود را از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت کنید چون میزان مطالبه کمتر از بیست میلیون است به شورای حل اختلاف برای رسیدگی ارجاع می شود.

دعاوی مالی زیر ۲۰ میلیون تومان در صلاحیت رسیدگی شورای حل اختلاف میباشد و رسیدگی به دعوی مطالبه وجه چک زیر ۲۰ میلیون تومان در شورای حل اختلاف می باشد و تفاوتی بین شورا و دادگاه نمی باشد .

با سلام
در صورتی که مبلغ چک شما تا ۲۰ میلیون تومان باشن دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف می باشد مگر اینکه چک شما چک جدید دارای کد رهگیری ۱۶ رقمی باشد که میتوانید مستقیما اجراییه بگیرید (البته کسی می تواند مستقیما اجراییه بگیرد که گواهی عدم پرداخت چک به نام وی صادر شده باشد)
در این صورت حتی اگر مبلغ چک کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد صدور اجراییه در صلاحیت دادگاه می باشد به این ترتیب که پس از مراجعه به دفتر خدمات قضایی و تنظیم دادخواست با خواسته صدور اجراییه نسبت به چک مذکور پرونده به دادگاه صالح ارجاع داده می شود و اجراییه علیه صادر کننده صادر می شود.

سلام و عرض ادب
دردمینه وصول مطالبات بیش از بیست میلیون تومان در صلاحیت دادگاه و درغیراینصورت در صلاحیت شوراها میباشد

سلام از طریق دفتر خدمات قضایی اقدام به ثبت دعوای مطالبه وجه چک می نمایید و پس از ارجاع به شعبه، پیامکی دریافت می دارید و متعاقبا تعیین وقت رسیدگی شده و رای صادر می شود و می تواند رای را اجرا کنید و چون مبلغ زیر ۲۰ میلیون تومان است موضوع در صلاحیت شورا می باشد

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.