لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۳۴۶ بازدید ۰ دیدگاه

مالی که داخل در جهیزیه قلمداد شده می تواند موضوع دعوای استرداد جهیزیه قرار گیرد؟

مالی که داخل در جهیزیه قلمداد شده می تواند موضوع دعوای استرداد جهیزیه قرار گیرد؟
محسن سلمان زاده
مشاوره حقوقی با محسن سلمان زاده وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا
۴.۹ بر اساس (۷۶) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

هر مالی که داخل در جهیزیه قلمداد شود، ولو طلا می تواند موضوع دعوای استرداد جهیزیه قرار گیرد.

هر مالی که بر اساس توافق زوجین یا عرف محل داخل در جهیزیه قلمداد شود، هر چند از نوع زیورآلات (طلاجات) باشد، می تواند موضوع دعوای استرداد جهیزیه قرار گیرد.

چنانچه زوجه در لیست سیاهه جهیزیه طلاجات را نیز قید کند، اولادر صورت تعلق طلاها به زوجه، آیا میتواند در دعوای استرداد جهیزیه طلاجات را به عنوان جهیزیه مطالبه کند، آیا طلاجات جز جهیزیه محسوب می شود؟

آیا دادگاه می تواند رای به استرداد طلاجات بدهد یا این امر مستلزم دعوای مستقل است؟

چنانچه طلاجات توسط زوج به زوجه هبه شده باشد، آیا باز هم می تواند در دعوای استرداد جهیزیه آن را مطالبه کند و باید دادگاه نسبت به آن چه رایی صادر نماید؟

مطابق نظریه مشورتی شماره ۷/۹۸/۱۴۳۰ مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ اداره حقوقی قوه قضائیه:اولا، هر مالی که بر اساس توافق زوجین (که غالبا با تنظیم سیاهه صورت میپذیرد) یا به موجب عرف محل داخل در جهیزیه قلمداد شود، هر چند از نوع زیورآلات (طلاجات) باشد، می تواند موضوع دعوای استرداد جهیزیه قرار گیرد و تشخیص این که طلاجات فرض سؤال در مالکیت زوجه بوده است و به عنوان جهیزیه تحویل زوج شده است و یا توسط زوجه به زوج تملیک شده و تحت عناوینی همچون هبه و صلح قرار می گیرد، با لحاظ مندرجات پرونده و احراز قصد مشترک طرفین برعهده دادگاه رسیدگی کننده است.

ثانیا، مستند به ماده ۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، صلاحیت دادگاه خانواده صرفا محدود به بندهای هیجده گانه احصایی است و موضوعاتی از قبیل مطالبه شیربها یا استرداد طلاجات در صلاحیت دادگاه خانواده نیست.

چه اینکه موارد هیجده گانه مزبور امری استثنایی است و افزایش صلاحیت دادگاه خانواده نیازمند نص است و از آنجاییکه در امور استثنایی باید به قدر متیقن اکتفا نمود، لذا از تفسیر موسع و افزایش دامنه صلاحیت این دادگاه باید خودداری کرد.

با عنایت به مراتب فوق در صورتیکه به تشخیص دادگاه طلاجات فرض سؤال جهیزیه تلقی نشود، رسیدگی به دعوای استرداد آن از صلاحیت دادگاه خانواده خارج است.

محسن سلمان زاده
مشاوره حقوقی با محسن سلمان زاده وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلا
۴.۹ بر اساس (۷۶) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.