لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
جعفر خاکسار
مشاوره حقوقی با جعفر خاکسار کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری
۵.۰ بر اساس (۴) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی تعزیرات ۷۵ در زمره موادی است که در ان عنصرمادی و معنوی وعنصر قانونی جرم توامان مورد قانونگذاری قرار گرفته است. این ماده که در رابطه با نشر اکاذیب است دریک ماده ابتدا با ذکر قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یامقامات رسمی عنصر معنوی یا همان قصد را مورد اشاره قرار داده و سپس باذکر بوسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع  هرگونه اوراق چاپی یا خطی و.... عنصر مادی جرم و در خاتمه نیز با تعیین مجازات عنصر قانونی جرم را ذکر کرده است.

  در ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ به موردی از نشر اکاذیب اشاره شده است که با وقوع ان جرم افساد فی الارض واقع می شود. این ماده در کنار برخی جرایم دیگر نشر اکاذیب را به شرط گستردگی آن و اخلال در نظم وامنیت عمومی یا ورود خسارت عمده و... مشمول حد افساد فی الارض دانسته و مجازات اعدام برای ان در نظر گرفته است و در تبصره همین ماده ذکر نموده که اگر گستردگی جرایم ذکر شده در صدر ماده که نشر اکاذیب نیز یکی از مصادیق آن است.  احراز نشود موجب مجازات تعزیری درجه ۵ یا ۶  است بنظر نگارنده تبصره ماده ۲۸۶ حداقل در رابطه با جرم نشر اکاذیب تا حدودی مجمل است، چون اگر نشر اکاذیب مشمول حد افساد فی الارض نباشد مجازات آن بایستی براساس ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی تعزیرات تعیین شود با این وجود شاید بتوان گفت تبصره ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی ۹۲ که دران در غیر موارد شمولیت حد افساد فی الارض برای نشر اکاذیب تعیین تکلیف کرده قسمت ذیل ماده ۶۹۸ تعزیرات را در رابطه با تعیین مجازات تخصیص زده است . 

در همین موضوع می توانید مقاله شرایط لازم برای تحقق جرم نشر اکاذیب کدام است؟ را از وبلاگ بنیاد وکلا مطالعه کنید.

عنصر قانونی و عنصر معنوی جرم نشر اکاذیب

 فارغ از آثار سو  شایعات کذب بر جامعه،  برای تنویر اذهان خوانندگان محترم به واکاوی این جرم می پردازم امید است که مفید فایده واقع شود.  محترم دانستن شخصیت و شرافت اشخاص برای احاد جامعه امری ضروری است و نمیبایست به عمد ویا غیر عمد مورد تعرض واقع گردد لذا بی حرمتی به اشخاص در همه ابعاد ان نکوهیده و ناپسند است .امروزه علاوه بر امکان اشاعه و نشر اکاذیب از طریق آنچه در ماده ۶۹۸ تعزیرات ذکر شده با پیشرفت جامعه بشری افزایش قدرت انتقال اطلاعات باعث گردید، متاسفانه برخی از افراد با انگیزهای منفی از فضای حاصل از این پیشرفت عامدانه استفاده سو نمایند یا بصورت مسامحه ای به حیثیت و شرافت اشخاص دیگر لطمه بزنند. امروزه بالاخص در کشور ما فرهنگ استفاده از فضای مجازی بدرستی تبیین نگردیده واز این طریق جرایمی رخ میدهد که برخی از آن جرایم ماننده افترا، توهین، نشر اکاذیب شرافت و حیثیت افراد را نشانه گرفته اند بر عکس بزه افترا که دران بایستی عملی که دارای مجازات است به شخصی نسبت داده شود در بزه نشر اکاذیب انتساب عملی که جرم باشد ضروری نیست بلکه صرف انتساب خبری کذب به قصد اضرار به شخص مورد نظر کفایت میکند توجه شود که رکن اساسی این جرم قصد اضرار است و اینکه موجب اضرار واقع شود یا نشود ملاک نیست . همچنین جرم بودن اکاذیب انتسابی برای وقوع بزه نشر اکاذیب از اهمیت برخوردار نیست . عنوان ( نشر اکاذیب) نباید متوهم این موضوع باشد که با توجه به لفظ(اکاذیب)برای وقوع اینجرم بایستی چند مورد کذب برای وقوع این جرم نسبت داده شود وقوع این جرم با نسبت دادن حتی یک مورد کذب بصورت گسترده  نیز واقع میگردد و انچه مسلم است نسبت دادن مطالب صحیح موجب وقوع این جرم نمیگردد . وجوه افتراق نشر اکاذیب با توهین و افترا این است که نشر اکاذیب الزاما بایستی بصورت کتبی واقع شود و اظهارات شفاهی هرچند به کذب نسبت داده شوند موجب وقوع جرم نشر اکاذیب نخواهند شد ولی در توهین و افترا فرقی بین نسبت دادن کتبی یا شفاهی وجود ندارد . نشر اکاذیب از جمله جرایمی است که نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی قابل ارتکاب است اما توهین و افترا فقط نسبت به اشخاص حقیقی قابل ارتکاب بوده و نسبت به اشخاص حقوقی قابل ارتکاب نیستند . برای ارتکاب جرم نشر اکاذیب لازم نیست جرم به صورت صریح منتسب شود و حتی جرم بودن عمل هم شرط نیست اما بخصوص در افترا بایستی عمل انتسابی جرم باشد و صریحا نسبت داده شده باشد و در توهین نیز هرچند جرم بودن موضوع انتساب لازم نیست و صراحت در انتساب بایستی وجود داشته باشد . 

اگر علیه شما جرم نشر اکاذیب اتفاق افتاده است، می توانید با تنظیم شکوائیه توسط متخصصین بنیاد وکلا از متهم شکایت کنید.

جعفر خاکسار
مشاوره حقوقی با جعفر خاکسار کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری
۵.۰ بر اساس (۴) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.