روابط نا مشروعکیفری (جرائم)

رابطه نا مشروع چیست و راههای اثبات آن کدام است؟

رابطه نامشروع، خیانت و ارتباطهای خارج از عرف، قانون و شرع از آفتهایی است که متاسفانه جامعه امروزی به شدت به آن دچار شده، به بنیان خانواده ها ضربات غیرقابل جبران وارد و در اکثر مواقع منتهی به از هم پاشیدگی زندگی مشترک می گردد.

بنابراین انجام برخی اعمال و نوعی از روابط در قانون مجازات اسلامی ایران جرم انگاری و برای آن مجازات تعیین شده است (ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی، تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده).

با توجه به اینکه معیارهای اخلاقی در هر جامعه ایی متفاوت بوده و در کشور ما عرف اخلاقی پیوند ناگسستنی با موازین شرعی دارد، بنابراین برای تعیین مصادیق روابط نامشروع باید از منابع و تعاریف فقهی نیز کمک گرفت.

نوشته های مشابه

رابطه نامشروع به معنی ارتباطات خارج از قانون و شرع  بین زن و مرد نامحرم است.

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی عنوان می دارد:

“چنانچه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا اعمال منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (در آغوش گرفتن) شوند مرتکب جرم شده به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم می شوند”.

بنابراین ارتباط غیرقانونی و خلاف شرع بین زن و مرد نامحرم شامل:

برقراری ارتباط و مراوده بین دو جنس مخالف، خارج از معیارهای متعارف شرعی و قانونی به صور مختلف، خواه در قالب پیوندهای عاطفی منجر به ارتباط دوستانه اعم از ارتباط کلامی و نوشتاری و خواه در سطح پیشرفته جسمی و جنسی، بدون وجود علقه زوجیت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در این زمینه میتوانید از مشاورین و وکلای توانمند بنیاد وکلا کمک بگیرید.

روابط مجرمانه می‌تواند هم شامل ارتباط‌ های لفظی اعم از ارسال پیامک، چت در شبکه های اجتماعی، ارسال تصاویر و عکس های غیر عرفی و غیراخلاقی و تماسهای تلفنی غیرضروری گردد وهم ارتباط ‌های جنسی و جسمی از قبیل دست دادن، در آغوش گرفتن، خلوت کردن در محیط های غیر متعارف و … را در برگیرد.

لذا انجام اعمالی همچون دست دادن، از آنجایی که مغایر با اصول اخلاقی و اعتقادی اسلام است، نامشروع تلقی می گردد، چرا که موجب ترویج فساد و فحشاء در جامعه خواهد بود و فحشاء نیز جامعه را به تباهی می‌کشاند و اینگونه روابط، تجاوز به یکی از ارزشهای معتبر اخلاقی جامعه بوده و ضد ارزش محسوب، قانونا جرم و قابل مجازات خواهد بود.

بنابراین می‌توان گفت:

منظور از عمل منافی عفت غیر از زنا شامل روابط جسمی از قبیل تقبیل، مضاجعه، در آغوش گرفتن و… بوده و رابطه نامشروع، فقط شامل روابط غیر جسمی مانند مکالمات حضوری، ارتباط تلفنی، ارسال پیامک و ملاقات حضوری و… می‌باشد و چون این اعمال نوعا و غالبا به قصد لذت جنسی بوده و خوف وقوع به حرام و منشا فساد می‌باشد، از نظر شرع مقدس حرام است و قابل تعزیر میباشد.

وقتی نگاه کردن به زن یا مرد نامحرمی نزد خداوند متعال مذموم و ممنوع است، به طریق اولی ارتباطهای دیگر از قبیل صحبتهای غیر ضروری میان دو نامحرم (اعم از مکالمه تلفنی یا حضوری) به قصد لذت جنسی یا انجام هر عملی که مقدمه تحریک قوای جنسی و شهوانی است، نیز مذموم به حساب می آید.

نکته مهم در اثبات رابطه نامشروع

در رابطه نامشروع بین زن و مرد نامحرم، نوع مکالمات، مدت، تکرار آن، سن طرفین و مسائلی از این قبیل و همچنین عرف جامعه تاثیر زیادی در احراز بزه فوق دارد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا