لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۶۶۵۲ بازدید ۰ دیدگاه

چگونگی اثبات رابطه نامشروع پیامکی

چگونگی اثبات رابطه نامشروع پیامکی
مونا عابدی
مشاوره حقوقی با مونا عابدی کارشناس حقوقی
۴.۶ بر اساس (۵۱) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

رابطه نامشروع در قوانین کیفری و جزایی ایران به عنوان یک چرم تلقی می گردد.

با مراجعه به متون فقهی و قانونی می توان تعریف رابطه نامشروع را اینگونه بیان کرد: «انجام هرگونه رفتار، کردار و گفتار بین زن و مردی که بین آنها رابطه ی زوجیت برقرار نباشد و برخلاف شرع و منافی عفت و به قصد لذت طلبی جنسی باشد؛»

در قانون برخی از انواع رابطه نامشروع ذکر شده که شامل در آغوش کشیدن، بوسیدن، لمس بدن دیگری به منظور ارضای شهوت و لذت جنسی و مواردی از این قبیل می باشد.

روابط نامشروع موضوع قانون مجازات، روابطی به غیر از زنا است.

جرم رابطه نامشروع دارای دو جنبه عمومی و خصوصی است؛ جنبه خصوصی، حق شاکی برای شکایت علیه متهم می باشد.

در جنبه عمومی جرم نیز دادستان به عنوان مدعی العموم به پرونده ورود کرده و برای حفاظت از جامعه در برابر خطرات ناشی از انجام اعمال نامشروع، از متهم شکایت می کند و خواستار اعمال مجازات علیه وی خواهد شد.

مجازات رابطه نامشروع چیست؟

رابطه نامشروع جزء جرایم مستوجب حد است؛ بدین معنی که مجازات آن در شرع مشخص شده و قانونگذار در تعیین آن دخالتی ندارد.

مطابق ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی: «هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد، فقط اکراه کننده تعزیر می شود.»

همچنین «هر کس به طور علنی در معابر و انظار عمومی، تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود؛ چنانچه مرتکب عملی شود که خود آن عمل دارای کیفر نباشد اما عفت عمومی را جریحه دار کند، فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.»

بنابراین چنانچه رابطه نامشروع میان زن اعم از مجرد یا شوهردار با دیگری مشمول جرم زنا نباشد و تنها شامل تماس فیزیکی و بوسیدن باشد، مجازات تعزیری درجه ۶ و تا ۹۹ ضربه شلاق در خصوص جرایم منافی عفت محکوم خواهد شد.

جرایم منافی عفت به عموم افعال نامناسبی اطلاق می شود که برخلاف عرف جامعه و شرع باشند.

راه های اثبات رابطه نامشروع

اثبات وجود رابطه نامشروع از سخت ترین و پیچیده ترین مسائل قضایی است؛ چرا که معمولا در خفا انجام می گیرد، تعداد شاهدان آن کم بوده و مرتکبین نیز معمولا به انجام آن اقرار نمی کنند.

با اینحال می توان به برخی اصول عمومی اثبات جرم و همچنین روش های اثبات رابطه نامشروع استناد کرد.

اثبات روابط نامشروع میان زن و مرد عبارتند از:

  • اقرار مرتکب یا مرتکبین
  • شهادت چهار مرد عادل یا سه مرد به همراه دو زن
  • علم قاضی

مدارک، ادله، مستندات، نظریه کارشناس، نحوه دستگیری طرفین رابطه نامشروع، چگونگی اطلاع از وقوع جرم، شرایط شهود و مواردی از این قبیل منجر به بروز علم قاضی در وقوع یا عدم وقوع رابطه مشروع می شود.

رابطه نامشروع از طریق پیامک

در مورد اثبات رابطه نامشروع پیامکی دو موضوع را باید مدنظر قرار داد.

  1. در صورتی که رابطه نامشروع به صورت فیزیکی وجود دارد و طرفین رابطه نامشروع به وسیله پیامک و یا چت هایی در فضای مجازی نیز با یکدیگر در این زمینه صحبت می کنند.
  2. در صورتی که رابطه نامشروع، فقط از طریق پیامک وجود دارد و شامل صحبت های غیر اخلاقی و متن های خلاف عرف و شرع می باشد.

در جرم بودن حالت اول هیچگونه شکی وجود ندارد؛ در مورد دوم، آرای اکثر حقوقدانان بر این است که با توجه به ماده ۶۳۷ می توان آن را در زمره رابطه نامشروع و منافی عفت عمومی دانست، بنابراین می توان این نوع روابط را مشمول عنوان رابطه نامشروع و قابل مجازات قلمداد کرد.

روش اثبات رابطه نامشروع پیامکی

شرکت مخابرات ایران موظف شده است که سوابق پیامکی و صوتی مشترکین خود را تا شش ماه بایگانی، ثبت و محافظت نماید؛ بنابراین با دستور مقام قضایی صالح باید متن پیامک های متهم یا طرفین رابطه نامشروع را به صورت پرینت شده یا در قالب یک فایل در اختیار دادگاه قرار دهد.

پیامک هایی که رابطه نامشروع را ثابت می کنند، به عنوان یکی از قرائن مهمی هستند که می توانند در علم قاضی نسبت به وقوع جرم بسیار موثر باشند.

مونا عابدی
مشاوره حقوقی با مونا عابدی کارشناس حقوقی
۴.۶ بر اساس (۵۱) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.