لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۱۷۵ بازدید ۰ دیدگاه

شهادت کذب در دادگاه

شهادت کذب در دادگاه
سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی دادسرا
با سها آگهی همیار بنیاد
۵.۰ بر اساس (۷۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

گواهی یا شهادت دادن در دادگاه به معنای آن است که یک فرد از دیده ها و شنید ها و محسوسات خود و یا سایر اطلاعاتی که به طور اتفاقی از موضوعی پیدا کرده است، نزد دادگاه یا مراجع قضاوتی سخن گوید و با توجه به این تعریف، شهادت کذب به معنای آن است که شخص در خصوص موضوعی متوسل به دروغ شود و اموری که ندیده ، نشنیده یا اطلاعی از آن ندارد را بازگو کند.

به جهت اینکه شهادت هنوز هم یکی از مهم ترین ادله اثبات دعوا محسوب می شود و موضوعات حقوقی و کیفری مهمی را می توان به وسیله شهادت اثبات نمود، شهادت کذب یا شهادت دروغ می تواند تاثیری منفی بر جریان پرونده داشته و حقوق طرف مقابل را تضییع کند.

به همین دلیل در قوانین برای شهادت کذب مجازات تعیین شده و سبب مسئولیت مدنی شاهد دروغین می شود که در این مقاله قصد داریم به بررسی حکم و پیامدهای شهادت کذب یعنی مجازات شهادت کذب و بی اثر شدن شهادت کذب​ بپردازیم.

مجازات شهادت کذب

همانگونه که اشاره شد ، شهادت کذب یا شهادت دروغ پیامدهای سوئی بر جریان رسیدگی به پرونده خواهد داشت و به همین علت بر اساس قوانین و مقررات کیفری شهادت کذب جرم محسوب شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.

بر اساس ماده 650 قانون مجازات اسلامی ، شهادت دروغ نزد مقامات رسمی جرم شمرده شده است که بر اساس این ماده: "هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد، به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد".

علاوه بر این، در تبصره این ماده نیز مجازات دیگری برای شهادت کذب مقرر شده است که به موجب آن: "مجازات مذکور در این ماده علاوه بر مجازاتی است که در باب حدود و قصاص و دیات برای شهادت دروغ ذکر گردیده است".

بنابراین اگر کسی در دادگاه و نزد مقامات رسمی شهادت کذب داد مجازات همان است که در این ماده مقرر شده است؛ لکن در قسمت های مختلف قانون مجازات اسلامی مثل بخش حدود و قصاص و دیات نیز برای کسی که شهادت کذب داده و شخصی به موجب این شهادت کذب به حد، قصاص یا دیه محکوم شده است نیز مجازاتی جداگانه در نظر گرفته شده است.

پیامد حقوقی شهادت کذب

علاوه بر اینکه شهادت دروغ جرم است و سبب مجازات شاهد آن می شود، شهادت کذب پیامدهای حقوقی نیز به همراه داشته و آن بی اثر شدن شهادت دروغ یا شهادت کذب است.

به موجب ماده 1319 قانون مدنی: در صورتی که معلوم شود گواه بر خلاف واقع شهادت داده است، به شهادت او ترتیب اثر داده نمی شود.

بر اساس این ماده در صورتی که کذب بودن شهادت پیش از صدور رای قطعی برای دادگاه مشخص شود، دادگاه بدون توجه به این شهادت کذب تصمیم گیری می نماید و هر گاه پس از صدور رای قطعی دروغ بودن گواهی آشکار شود، این رای قابل واخواهی، تجدید نظر خواهی و یا فرجام خواهی می باشد که با این اعتراض، دادگاه به شهادت ترتیب اثر نمی دهد و با چشم پوشی از آن رسیدگی و اتخاذ تصمیم می کند.

اما هر گاه کذب بودن شهادت پس از نهایی شدن حکم (پایان مهلت تجدیدنظر خواهی، فرجام خواهی و واخواهی از حکم غیابی) مشخص شود، ممکن است بتوان با اثبات "حیله و تقلب طرفی که گواهی دروغ به نفع او داده شده است"، از رای صادر شده اعاده دادرسی نمود.

علاوه بر بی اثر شدن گواهی کذب در دادگاه، شهادت دروغ پیامد حقوقی دیگری نیز به همراه دارد و آن اقامه دعوای مسئولیت مدنی علیه گواه کذب و حتی شخصی است که از گواهی کذب بهره مند شده است؛ به این معنا که می توان هزینه ها و خساراتی که از بابت شهادت کذب وارد شده است را با اثبات کذب بودن گواهی یا شهادت از دادگاه حقوقی مطالبه نمود.

سها آگهی
مشاوره حقوقی تلفنی دادسرا
با سها آگهی همیار بنیاد
۵.۰ بر اساس (۷۶) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.