لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۳۶۷ بازدید ۰ دیدگاه

همه چیز درباره پلیس فتا که لازم است بدانید

همه چیز درباره پلیس فتا که لازم است بدانید

همان قدر که ما امور بانکی و خرید و فروش و بقیه کارهایمان را آنلاین و در فضای سایبری انجام می‌دهیم تبهکاران و بزهکاران هم در این فضا حضور دارند و از ما خیلی فعال‌ترند و از حداکثر قابلیت‌ها و امکانات الکترونیکی آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل در دنیا پلیس فضای سایبری وجود دارد و در ایران نیز پلیس فتا در بهمن ۱۳۸۹ در مجموعه نیروی انتظامی تشکیل شده است. یکی از جنبه‌های پلیس فتا تخصصی شدن پلیس است. در این مطلب قصد داریم شما را با پلیس فتا بیشتر آشنا کنیم.

معرفی پلیس فتا

پلیس فتا ضابط قضایی در فضای سایبری و مجازی است و بر اساس قوانین کیفری مربوط به این فضا عمل می‌کند. در ادامه مطلب، معنای پلیس فتا و شرح وظایف آن بررسی می‌شود.

معنای پلیس فتا

فتا سر واژه عبارت «فضای تولید و تبادل اطلاعات» است. منظور از فتا، فضایی است که با ابزارهای و امکانات الکترونیکی و مجازی ساخته شده است و در آن انواع فعالیت‌های اطلاع‌رسانی، خدماتی، مدیریت ارتباطات، تبادل اطلاعات و داده‌ها و مانند آن انجام می‌شود. امروزه خیلی از کارهایی که در فضای واقعی و غیر الکترونیکی انجام می‌شده به فضای سایبری منتقل شده است که با آن آشنا هستیم؛ مانند وب‌سایت‌ها و نرم‌افزار‌های موبایلی مختلف دولتی، عمومی و خصوصی با خدمات متنوع. این روزها صحبت از دولت الکترونیک و پیاده‌سازی همه خدمات در بستر آن است. بنابراین فضای سایبری در حال رشد و توسعه است و به همین میزان هم باید سواد رسانه‌ای کاربران بیشتر شود و نیز امنیت فتا (که به آن افتا می‌گویند) نادیده گرفته نشود. البته پلیس فتا در کنار وظایف انتظامی خود در زمینه جرایم اینترنتی و رایانه‌ای، آموزش‌ها و فرهنگ‌سازی عمومی در این زمینه‌ها را نیز در برنامه‌های خود گنجانده است.

تاریخچه پلیس فتا

سند راهبردی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور در ۱۰ دی ۱۳۷۶ به تصویب هیأت وزیران رسیده است. در این سند، به چالش‌ها، آسیب‌ها و تهدیدهای گوناگون فتا اشاره شده و برای تحقق امنیت فتا راهکارها و اقدامات اجرایی مختلفی نیز تصویب گردیده است؛ ازجمله:

 1. ایجاد مرکز تشخیص جرایم فتا.
 2. ایجاد پلیس مخصوص فتا در وزارت کشور (نیروی انتظامی).

برای تحقق مورد اول و تعیین مصداق‌های جرایم رایانه‌ای، قانون جرایم رایانه‌ای در ۵ خرداد ۱۳۸۸ در مجلس تصویب و سپس توسط دولت ابلاغ می‌گردد. این قانون بعداً با تغییراتی به بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی اضافه شده است.

طبق ماده ۲۲ این قانون، کارگروه (کمیته) تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در دادستانی کل کشور تشکیل می‌گردد که فرمانده نیروی انتظامی یکی از اعضای آن است. اکنون فهرست مصادیق محتوای مجرمانه تدوین شده و در دسترس است.

و برای تحقق مورد دوم سند راهبردی افتا، به دستور فرماندهی نیروی انتظامی، پلیس فتا در بهمن ۱۳۸۹ ایجاد می‌شود.

جرایم رایانه‌های گاهی سازمان‌یافته است و به کلاه‌برداری‌ گسترده و عمومی منجر می‌شود. در این موارد، از طریق [[مشاوره تلفنی حقوقی با وکیل جرایم رایانه‌ای بنیاد وکلا]] به بهترین راه قانونی و حقوقی دسترسی پیدا می‌کنید تا در سریع‌ترین حالت ممکن به حق خود برسید.

شرح وظایف پلیس فتا

طبق ماده ۲۹ قانون آیین دادرسی کیفری، فرماندهان، افسران و درجه‌داران نیروی انتظامی جزو ضابطان عام دادگستری هستند و طبق ماده ۲۸ همان قانون، این ضابطان دادگستری وظیفه «کشف جرم، حفظ آثار و جمع‌آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم، تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق و اجرای تصمیمات قضایی» را دارند‌. بنابراین پلیس فتا ضابط دادگستری در فضای سایبری است که بر اساس قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به این فضا، مانند قانون جرایم رایانه‌ای، قانون تجارت الکترونیکی و مصوبات کمیته مصادیق محتوای مجرمانه عمل می‌کند.

اگر نگاهی به قانون مجازات اسلامی در بخش جرایم رایانه‌ای بیندازیم متوجه عناوین جرایم سایبری در حوزه وظایف پلیس فتا می‌شویم:

 1. دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌‌های رایانه‌ای یا مخابراتی.
 2. شنود غیرمجاز محتوای در حال انتقال ارتباطات غیرعمومی در سامانه‌های رایانه‌ای، مخابراتی، امواج الکترومغناطیسی یا نوری.
 3. جاسوسی رایانه‌ای.
 4. جعل رایانه‌ای، مانند: تغییر یا ایجاد اطلاعات یا وارد کردن متقلبانه آنها.
 5. تخریب و اخلال در داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، مانند تغییر گذرواژه یا رمزنگاری‌ها با هدف مانع شدن دسترسی اشخاص مجاز.
 6. سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه.
 7. جرائم علیه عفت و اخلاق عمومی به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی.
 8. هتک حیثیت و نشر اکاذیب به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای.
 9. غیر از موارد بالا سایر جرایمی که به نوعی با سامانه‌های مختلف رایانه‌ای مرتبط باشد در حوزه وظایف پلیس فتاست. برای نمونه:

ـ تولید، انتشار یا توزیع هر اطلاعات آموزشی یا برنامه‌ یا هر نوع ابزار الکترونیکی برای ارتکاب جرائم رایانه‌ای.

ـ فروش یا انتشار گذرواژه یا در دسترس قرار دادن دسترسی غیرمجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی متعلق به دیگران و بدون رضایت آنها.

پلیس فتا و نماد اعتماد فروشگاه‌های اینترنتی

نماد اعتماد الکترونیکی فقط توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت) برای سایت‌های تجاری مانند فروشگاه‌های اینترنتی صادر می‌شود. بنابراین این نماد به پلیس فتا ارتباط مستقیم ندارد؛ اما وب‌سایت‌هایی که این نماد را دارند به معنای احراز هویت و صلاحیت مالکان آنهاست و در این صورت پلیس فتا بهتر می‌تواند به شکایات رسیدگی کند.

پلیس فتا و کافی‌نت‌ها

یکی از اقدامات پلیس فتا ابلاغ بخشنامه‌های لازم به دفاتر خدمات اینترنتی (کافی‌نت‌) و بازرسی از آنهاست. چنانچه پلیس فتا تخلف این مراکز را مشاهده کند علاوه بر اقدامات انتظامی خود، متخلفان را به مراجع قضایی معرفی می‌کند.

به چند نکته حقوقی توجه کنید:

 1. هر جرمی که به سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی کشور ایران مرتبط باشد یا از طریق دامنه‌ کشوری ایران (.ir) اتفاق افتاده باشد در صلاحیت اقدامات انتظامی پلیس فتا و رسیدگی در دادگاه‌های ایران است.

 2. در صورت ایجاد سایت، حتماً به فهرست مصادیق محتوای مجرمانه که موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای است دقت کنید تا پلیس فتا به سراغتان نیاید. در این فهرست، مصادیق محتواهای علیه عفت و اخلاق عمومی، مقدسات اسلامی، امنیت و آسایش عمومی، مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، و محتواهای مرتبط با امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی فهرست (لیست) شده است.
ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ