لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۱۶۶ بازدید ۰ دیدگاه

قرارداد پیش فروش ساختمان و نکات حقوقی که باید بدانید

قرارداد پیش فروش ساختمان و نکات حقوقی که باید بدانید

تقریبا از زمانی که آپارتمان ها با افزایش قیمت جدی روبرو شدند و قدرت خرید جامعه در این موضوع پایین آمد قانون پیش فروش آپارتمان تصویب شد که در نتیجه این تصویب از خریداران حمایتی صورت گیرد. قرارداد پیش فروش ساختمان و نکات حقوقی که باید بدانید را در ادامه این مطلب از زبان و به نوشتار وکیل بخوانید.

منظور از قرارداد پیش فروش چیست؟


به قراردادی که طی آن مالک زمین متعهد می شود بعد از تکمیل ساخت آپارتمان یا … واحدی از آن را به خریدار تحویل دهد قرارداد پیش فروش اطلاق می شود. این قرارداد باید در دفتر اسناد رسمی صورت گیرد و طبق قانون اگر مشاورین املاک این کار را انجام دهند مرتکب جرم شده اند.

پیش فروش از زمانی قابل اجرا است که پروانه ی ساخت از سوی شهرداری صادر شده باشد و شناسنامه مستقلی برای هر واحد تنظیم شده باشد.

نکات قرارداد پیش فروش

در قرارداد پیش فروش باید موارد زیر تصریح شود:

 1. اسم و مشخصات طرفین قرارداد اعم از حقیقی یا حقوقی
 2. پلاک و مشخصات ثبتی و نشانی وقوع ملک
 3. اوصاف و امکانات واحد ساختمانی مورد معامله مانند مساحت اعیانی، تعداد اتاقها، شماره طبقه، شماره واحد، توقفگاه (پارکینگ) و انباری
 4.  مشخصات فنی و معماری ساختمانی که واحد در آن احداث می شود مانند موقعیت، کاربری و مساحت کل عرصه و زیربنا، تعداد طبقات و کل واحدها، نما، نوع مصالح مصرفی ساختمان، سیستم گرمایش و سرمایش و قسمت های مشترک و سایر مواردی که در پروانه ساخت و شناسنامه فنی هر واحد قید شده یا عرفا در قیمت موثر است.
 5.  بها یا عوض در قراردادهای معوض، تعداد اقساط و نحوه پرداخت
 6.  شماره قبوض اقساطی برای بها، تحویل و انتقال قطعی
 7.  زمان تحویل واحد ساختمانی پیش فروش شده و تنظیم سند رسمی انتقال قطعی
 8.  تعیین تکلیف راجع به خسارات، تضمینها و قرارداد بیمه ای، تغییر قیمت و تغییر مشخصات مورد معامله
 9.  تعهدات پیش فروشنده به مرجع صادرکننده پروانه و سایر مراجع قانونی
 10.  معرفی داوران

چه مشخصاتی زمان قرارداد باید به خریدار اعلام گردد؟

 1. بهای آپارتمان و نحوه پرداخت آن: باید مشخص شود بهای پرداختی واحد چقدر است و نحوه پرداخت آن (چک و …) چگونه خواهد بود و تاریخ های پرداخت مشخص شود.
 2.  زمان تحویل آپارتمان: موعد تحویل موضوعی است که باید حتما در قرارداد به طور صحیح و شفاف بیان شود. معمولا سازنده ملک  زمان اتمام ساخت را مشخص می کنند که این تاریخ باید در دفتر اسناد رسمی ثبت شود.

اگر برای خرید ملک یا مالی به صورت پیش فروش نیاز به مشورت حقوقی دارید، مشاوره حقوقی تلفنی و مشاوره حقوقی رخط  در این زمینه یکی از خدمات حقوقی بنیاد وکلاست.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.