لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وکالت دادن سهم الارث به یکی از وراث امکان پذیر است؟

پرسیده شده

سلام پدربزرگ من دو سال پیش فوت کردن و خانه ای که داشتند را وراث هنوز تقسیم نکردن.یکی از خاله های من به مادرم وکالت دادن و با این کار سهم خود را به مادرم دادن.دایی من هم میخواهد با دریافت مبلغی به مادرم این وکالت را بدهد.میخواهم بدانم آیا چنین چیزی امکان دارد در صورتی که هنوز سهم وراث مشخص نشده(انحصار وراثت نکردن)؟اگر آری آیا دایی من بعد از دادن وکالت باز هم میتواند ادعایی کند؟برای انحصار وراثت باز هم به امضای او نیاز است؟و اینکه آیا وکالت خاصی باید از او گرفت که نتواند ادعایی کند؟

۳۴,۰۵۶
مشاوره حقوقی تلفنی انحصار وراثت و ارث
ثریا ترابی آناهیتا احمدی یحیی رحمتی سحر دشتی داغیانی
۷۶۳ متخصص آماده ارائه خدمت
۴.۸ بر اساس (۳۹۸) دیدگاه مشتریان
قیمت
از ۱۰,۰۰۰ تا ۳۰۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

۱۱ پاسخ برای این سوال ثبت شده

با سلام. ادای دیون واجب و هزینه دفن و کفن مقدم بر تقسیم اموال است.در هر حال تقسم ارث بصورت غیر رسمی میتواند باب منازعات و مشکلات را در اینده باز بگذارد.

گفتگو با متخصصین آنلاین
مجتبی عاشوری
مجتبی عاشوری ۸.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۹۶۵) دیدگاه
ابوالفضل جهان بخش
ابوالفضل جهان بخش ۶.۲ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۶۶۷) دیدگاه
مرضیه صفدری
مرضیه صفدری ۴.۷ وکیل پایه یک کانون وکلای دادگستری
۴.۸ / ۵ (۶۳۱) دیدگاه

با سلام با فوت هرکس بطور غیر ارادی و بنا به مجوز قانونی، اموالش به ورثه زمان فوتش منتقل می شود که در اصطلاح علم حقوق به آن انتقال قهری یا غیر ارادی مال گفته می شود. بنابراین، بعد از فوت پدر بزرگ شما، بنا به طبقات ارث، همسر، فرزندان بطور قهری مالک اموال منقول و غیر منقول پدربزرگ شده اند.همه افرادی که مالک چیزی هستند حق دارند در آن تصرف کنند.تصرف حقوقی یعنی خرید و فروش یا صلح یا بخشیدن مالی که به ارث رسیده مثل تصرف مادی مثلا سکونت در آپارتمان هست.برای اینکه در مورد تعداد وراث یک شخص مرده بعدا اختلافی بوجود نیاید، قانون از وراث می خواهد گواهی انحصار وراثت بگیرند. این گواهی صرفا اشخاص وارث یک متوفی را معلوم و معرفی می کند.وکالت دادن برای هر کاری که خود آن شخص می تواند انجام بدهد، هیچ منعی قانونی ندارد. اما سوال اینست وکالت میدهیم تا گواهی انحصار وراثت بگیرد یا سهم الارثی که به ما رسیده است را به نام خودش بکند؟ این دو موضوع متفاوت است .بنابراین، پیشنهاد می شود یک وکالتنامه برای گرفتن گواهی انحصار وراثت داده شود و یک صلح نامه در قبال واگذاری سهم الارثی که به دایی شما رسیده است.بعد از این صلح نامه(یا اقرارنامه محضری) دایی شما مالی را که به ارث به او رسیده بود در قبال هر مبلغی به مادرتان واگذار کرده است و دیگر نمی تواند هیچ ادعایی بکند.

درود
می توانند در کنار وکالتنامه اقرارنامه ویا در قالب صلح نسبت به انتقال سهم خود اقدام نمایند

با سلام.بله ولی طبق گفته شما خاله وکالت داده به مادر ودای هم... توجه داشته باشید وکالت دادن یعنی شما میتوانید از طرف آنها هرکاری انجام دهید واین به معنای واگذاری وگذشت از سهم خودشان نیست.
پس لازم است که یک وکالت نامه تام الاختیار بلاعزل در دفترخانه تنظیم وتمام موارد بطور صریح در آن قید شود تا در آینده کسی ادعایی نتواند داشته باشد.

با سلام
ترجیحا ابتدا وکالتنامه در خصوص حصر وراثت تنظیم و پس از دریافت گواهی حصر وراثت اقدام به انتقال سهم الارث خود نمایند.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ