لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
متخصصین فعال
۰

آیا انتقال اموال قبل از اجرا گذاشتن مهریه فرار از دین محسوب میشود؟

اگرشخصی مالکیت اموال منقول وغیر منقول خود را قبل از به اجرا گذاشتن مهریه توسط همسرش جهت استفاده از اعسار به فامیل درجه 1 خود دردفتراسناد رسمی انتقال دهد(فقط انتقال دهد وبنام درمراحل اداری صورت نگیرد) آیا دادگاه میتواند ثابت کندکه جهت فرارازدین بوده وراهی است که فامیل درجه 1 که اموال به مالکیت او درآمده بعدا ادعای مالکیت نکند اگه راه حل دیگری دارد لطفا بیان کنید

۲۱ پاسخ برای این سوال ثبت شده

در صورتیکه انتقال اموال مدتی قبل از به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه باشد معامله به قصد فرار از دین محسوب نمیشود.حال آنکه اگر منتقل شده باشد لذا به نام نشده باشد تصمیم گیری در خصوص فرار از دین با دادگاه میباشد.

موید باشید

توسط ط س | ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

حتی اگر زوج رسماً در دفتر مشاوره پزشک روانشناس اعلام کرده باشن که قصد جدایی دارن باز هم انتقال اموال قبل از دادخواست مهریه "فرار از دین" محسوب نمی شود؟؟؟

فرار ازدین محسوب نمی شود

سلام فرار از دین بع حکم قطعی است
۲ در دفترخانه ای دیگر وکالت بلاعزل و بیع نامه تنظیم کنید

سلام فرار از دین نیست و جرم محسوب نمی شود . اما در دعوی اعسار تاثیر مستقیم دارد .

باتوجه به مطالب فرارازدین محسوب نمیشود

قبل از اجرا گذاشتن مهر نمیتواند فرار از دین باشد
ولی در دعوای اعسار میتواند تاثیر داشته باشد

فرار از دین نیست ولی در دعوی اعسار از پرداخت مهریه اماره بر ملائت گذشته می باشد

خیر در اینصورت معامله به قصد فرار از دین مصداق نخواهد داشت

با سلام و وقت بخیر؛
با عنایت به مفاد رای وحدت رویه ای که اخیرا در ابتدای سال ۹۸ صادر گردیده است چنین امکانی میسر نیست.
رای مذکور به شرح ذیل است :
رای وحدت‌رویه شماره ۷۷۴ – ۱۳۹۸/۱/۲۰ هیات‌عمومی دیوان عالی کشور

نظر به این که قانونگذار در ماده ۲۱ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۴/۲۳/۴، در مقام تعیین مجازات برای انتقال‌دهندگان مال با انگیزه فرار از دین، به تعیین جزای نقدی معادل نصف محکوم‌به و استیفای محکوم‌به از محل آن تصویب کرده است و نیز سایر قراین موجود در قانون مزبور، کلا بر لزوم سبق محکومیت قطعی مدیون و سپس، انتقال مال از ناحیه وی با انگیزه فرار از دین دلالت دارند که در این‌صورت، موضوع دارای جنبه کیفری است لذا با عنایت به مراتب مذکور در فوق و اصل قانونی بودن جرایم و مجازات‌ها، به نظر اکثریت اهضای هیات عمومی دیوان عالی کشور رای شعبه سی‌وهشتم دیوان عالی کشور که مستدعی اعاده دادرسی را قبل از محکومیت قطعی به پرداخت دین، غیرقابل تعقیب جزایی دانسته است در حدی که با این نظر انطباق دارد صحیح و منطبق با قوانین موضوعه تشخیص می‌گردد. این رای در اجرای ذیل ماده ۴۷۱ قانون آیین دادرسی کیفری، در موارد مشابه برای کلیه مراجع قضایی و غیرقضایی لازم‌الاتباع است.

در صورتی که به صورت رسمی بوده باشد خیر معامله به قصد فرار از دین نیست.

انتقال قبل از طرح دادخواست و مطالبه مهریه فرار از دین نخواهد بود.

اگر در حین دادخواست زوجه به دادگاه انتقال دهید ممکن است فرار از دین محسوب گردد.

سلام
فرار از دین نمیباشد

حسب وحدت رویه دیوان عالی کشور فرار از دین در این مرحله محسوب نمی شود و لازمه فرار از دین این است که رای قطعی صادر و پس از صدور اجرائیه نسبت به انتقال مال اقدام نمائید ان هم در شرایطی که سایر اموال وی برای دین کافی نباشد.

مستندا به رای وحدت رویه ۷۴۴ تا قبل از صدور حکم قطعی محکومیت زوج به پرداخت مهریه ، انتقال اموال وصف کیفری ندارد

انتقال اموال قبل از صدور حکم قطعی مشمول معامله به قصد فرار از دین نمی باشد.

خیر قبل از تقدیم دادخواست فرار از دین محسوب نمی شود

دادگاه میتواند این معامله را صوری دانسته و دستور ابطال آن را صادر کند . زوجه باید دادخواست ابطال بیع به دادگاه محل اقامت خود بدهد . البته اصل بر صحت معاملات است و مدعی صوری بودن باید اثبات کند

با سلام و احترام با عنایت به رای وحدت‌رویه شماره ۷۷۴ – ۱۳۹۸/۱/۲۰ هیات‌عمومی دیوان عالی کشور قبل از قطعی شدن رای انتقال مال فرار از دین محسوب نمی گردد و فاقد وصف کیفری می باشد لذا بناء به توضیحات سئوال کننده هنوز مهریه اجرائیه هم صادر نشده است چنانچه منظور ایشان اجرائیه پس از صدور حکم قطعی دادگاه باشد انتقال اموال فرار از دین محسوب می گردد لیکن منظور از به اجرا گذاشتن مهریه از طریق اداره ثبت می باشد بدیهی است با توجه به رای وحدت رویه اشاره شده فرار از دین منتفی می باشد

خیر فرار از دین محسوب نمی گردد اگر پس از ثبت اجراییه در اداره ثبت اسناد و ثبت دادخواست مطالبه در دادگاه مدیون (بدهکار) اقدام به انتقال اموال نماید در صورت اثبات فرار از دین محسوب و مستوجب کیفر است .

در صورتی که انتقال اموال قبل از مطالبه مهریه باشد قضات به سختی صوری بودن معامله را می پذیرند و اثبات آن مستلزم بررسی های بسیار دقیق از سوی دادگاه خواهد بود. از این جهت در صورتی که مردی متوجه شود زن می خواهد مهریه خود را به اجرا بگذارد اموال خود را انتقال دهد، زن می بایست برای ابطال معامله به دادگاه درخواستی ارائه دهد که دادگاه با بررسی دقیق نسبت به موضوع تصمیم خواهد گرفت.

مشاوره‌های حقوقی مرتبط

مشاوره حقوقی تلفنی یکی از سریعترین و بهترین نوع مشاوره است.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با تضمین کیفیت مشاوره ارائه می‌شود.

قبل از رزرو مشاوره حقوقی تلفنی می‌توانید با بررسی وکیل و متخصصین حقوقی بر اساس عملکرد و امتیاز فعالیت تخصصی آنها فرد مناسب جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی را انتخاب کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی در بنیاد وکلا با بهترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه می‌شود.