لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

طلاق از طرف زن

مشاوره حقوقی در خصوص طلاق از طرف زن

۲,۴۴۴ دیدگاه
۴.۹
متخصصین
۲.۲ هزار
متخصص فعال
خدمات
۲
خدمت ارائه شده

امروزه بسیاری از زنان با انواع مشکلات در زندگی مشترک خود مواجه می‌شوند. بسیاری از زنان ترجیح می‌دهند تا از رویارویی با این مشکلات بپرهیزند و طلاق را برای خود راهی روشن می‌بینند.در صورتی که باید توجه داشت که طلاق یکی از پردردسرترین پرونده‌های موجود در دادگاه‌ها است. زندگی پس از طلاق برای زن بسیار سخت بوده و با مشکلات زیادی همراه است. به همین دلیل دادگاه در زمانی که طلاق از طرف زن باشد، سختگیری بیشتری برای صدور حکم خواهد داشت.

قانون‌گذار زن را موظف به ادامه زندگی با همسر می‌داند و جز در موارد محدود، حقی برای او جهت از بین بردن رابطه زوجیت قائل نیست. در صورتی که زنی خواهان طلاق باشد و به ‌نوعی طلاق از طرف زن باشد، باید به دادگاه دلایل محکمه‌پسند و قوی ارائه کند. در غیر این صورت دادخواست طلاق او از طرف دادگاه رد خواهد شد.

بر طبق قانون و شرع، حق طلاق با مرد است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که گرفتن حق طلاق یعنی مرد دیگر نمی‌تواند همسر خود را طلاق دهد و زن است که در خصوص ادامه زندگی و یا خاتمه دادن به آن تصمیم‌گیری می‌کند. در صورتی که حق طلاق، گرفتن حق وکالت برای طلاق است. یعنی مرد، همسر خودش را برای ارائه دادخواست طلاق، وکیل خود می‌داند. با این روش مرد همچنان می‌تواند همسر خود را طلاق دهد و زن نیز می‌تواند به نیابت از شوهر، به دادگاه مراجعه کرده و دادخواست طلاق را ارائه دهد.

حقوق مالی زن در طلاق از طرف زن

زنان به‌عنوان قشر آسیب‌پذیر جامعه در هنگام طلاق باید به موارد زیادی توجه داشته باشند. به همین دلیل نیز قانون برای آن‌ها انواع حقوق مالی را در نظر گرفته است تا در دوران زندگی زناشویی و پس از آن به مشکلات مالی دچار نشوند.

در صورتی که زن طلاق بخواهد، پرونده مسیر سختی را طی خواهد کرد. به همین دلیل نیز بهتر است قبل از هرگونه اقدامی در زمینه طلاق، وکالت خود را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید.گروه وکلای یاسا متشکل از وکلای کارآزموده می‌توانند شما را در این مسیر همراهی کنند.

در صورتی که زن خواهان طلاق باشد، برای گرفتن حقوق مالی او، مشکلات خاصی وجود خواهد داشت. بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که برای گرفتن حکم طلاق و رهایی یافتن از زندگی باید تمام حقوق خود ازجمله نفقه، مهریه، اجرت‌المثل و ... را ببخشند. در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است.

زن به‌ محض جاری شدن صیغه نکاح، مستحق دریافت مهریه می‌شود و به‌محض تمکین می‌تواند نفقه حال و گذشته خود را درخواست کند. ارائه دادخواست طلاق هیچ منافاتی با دریافت حقوق زن نداشته و زنان می‌توانند هم‌زمان این دو مسئله را در دادگاه طرح کنند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که در صورتی که طلاق از طرف زن باشد، دادگاه در خصوص صدور حکم طلاق سختگیری خواهد داشت. در صورتی که زنی نتواند به دادگاه دلیل محکمی ارائه کند، شانس او برای گرفتن طلاق پایین خواهد آمد. از این رو شما می‌توانید از وکیلی باتجربه بخواهید تا توافقی همه‌جانبه بین شما و همسرتان صورت دهد تا با کمترین دردسر، به سمت طلاق توافقی بروید.

در طلاق توافقی،مردان عموماً به شرط بخشیدن حقوق مالی، با طلاق موافقت می‌کنند. توجه داشته باشید که در صورتی که منبع مالی مناسبی ندارید، بخشیدن حقوق مالی به هر دلیلی کاری اشتباه است.

شرایط ارائه دادخواست طلاق از طرف زن

در صورتی که زن بتواند نقض یکی از شروط مندرج در عقدنامه را در دادگاه اثبات کند، می‌تواند قاضی را به صدور حکم طلاق مجاب نماید. قانون مدنی در ماده ۱۱۳۰ در خصوص شرایط درخواست طلاق از طرف زن مطالبی را ذکر کرده است. ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی که زن می‌تواند با استناد به آن درخواست طلاق نماید، عبارتنداز:

 1. اعتیاد مضر همسر
 2. نپرداختن نفقه حداقل به مدت ۶ ماه
 3. مریضی سخت همسر
 4. بچه‌دار نشدن همسر
 5. امراض مقاربتی همسر 
 6. نداشتن رابطه جنسی برای مدت غیرمتعارف با زن
 7. ترک زندگی توسط همسر
 8. ازدواج مجدد همسر (بدون اجازه و رضایت زن اول) 
 9. محکومیت به زندان به مدت ۵ سال 
 10. ارتکاب جرم توسط همسر که مخالف شان زن باشد
 11. عدم تهیه مسکن مناسب
 12. سوء رفتار همسر
 13. بلاتکلیف رها کردن زن
 14. خیانت همسر
 15. رابطه جنسی غیرمتعارف

حضانت فرزندان در صورت درخواست طلاق از طرف زن

بسیاری از زنان در هنگام طلاق تصور می‌کنند که در صورت جدایی از همسر، از دیدار با فرزند خود محروم می‌شوند. در صورتی که در بسیاری از موارد، مردان از این حربه برای منصرف کردن همسر از طلاق استفاده کرده و یا قصد آزار او را دارند. بر طبق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده، اگر تکلیف حضانت فرزند یا فرزندان مشخص نشده باشد، دادگاه ضمن حکم طلاق به آن رسیدگی کرده و تصمیم خواهد گرفت. نگهداری فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر بوده و پس از آن پدر موظف به نگهداری از آنان است.

در صورتی که مرد و زن توافق دیگری در سن حضانت فرزندان کرده باشند، دادگاه به توافق آن‌ها احترام خواهد گذاشت. در صورتی که زن بتواند بر طبق ماده ۱۱۳۰ سوء رفتار، اعتیاد و یا دیگر مباحث را اثبات نماید، این احتمال وجود دارد که دادگاه اجازه بر عهده داشتن حضانت به مرد را حتی پس از ۸ سالگی ندهد. زیرا قاضی باید مصلحت فرزندان را رعایت کند و در صورتی که قاضی تشخیص دهد زندگی با یکی از والدین برای کودک بهتر است، می‌تواند حکم به نفع پدر یا مادر دهد.

نحوه ارائه دادخواست طلاق از طرف زن

در صورتی که قصد جدایی از همسر خود را دارید، باید دادخواستی به محل اقامت خود یا همسرتان ارائه کنید. شما می‌توانید برای این کار از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی استفاده نمایید. برای ثبت دادخواست طلاق نیاز به رونوشت عقدنامه و همچنین شناسنامه است. بهتر است قبل از هرگونه اقدام در این زمینه با وکلای متخصص در زمینه طلاق مشورت نمایید. پس از ثبت دادخواست، برای طرفین ابلاغیه ارسال‌شده و زمان جلسه دادگاه به آن‌ها اطلاع داده خواهد شد. میزان زمانی که می‌توان برای پروسه طلاق از طرف زن در نظر گرفت حدود ۶ ماه است. همچنین در صورتی که از وکیلی متخصص استفاده نمایید می‌توانید در مدت‌زمان کوتاه‌تری به هدف خود برسید.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ