تصادفاتکیفری (جرائم)

آنچه که از قانون در تصادفات باید بدانیم

با گسترش روزافزون وسایط نقیله در سطح جوامع بین الملل، علیرغم منافع بسیار من جمله تسریع در ایاب و ذهاب، حمل و نقل سریع و …مشکلاتی هم به همراه داشته است؛ در این مقاله بر آن هستیم تا جامعه را با مسائل حقوقی جهت نیل به حق و حقوق قانونی مطلع نمائیم!

تصادف در لغت نامه دهخدا به معنی مقابل و روبرو شدن بدون قصد، بازخوردن، برخوردن، برخورد، تقابل، سانحه،حادثه تعریف شده است لیکن برخورد وسیله نقیله با هر اجسام دیگر را تصادف می گویند و در فرعنگ فارسی عمید به هم زده شدن، به هم کوفته شدن، سخت به هم خوردن دو چیز، کوفته شدن دو جسم به یکدیگر را تصادم گویند.

تصادف دو نوع خسارت به بار می آورد که در دو بخش به توضیحات آن می پرداریم

بخش اول- تصادف منجر به خسارت مالی و آن در صورتی است که صرفا وسیله نقلیه با تصادف کردن با یکدیگر یا با اجسام دیگر به وجود می آید؛

در تصادفی که منجر به ورود خسارت به خودرو گردد، دو شخص دخیل در قضیه میباشند: راننده مقصر که بعلت عدم بی احتیاطی، بی مبالاتی ، عدم مهارت در رانندگی و غیره منجر به خسارت به شخص زیاندیده گردد و شخص زیاندیده که بعلت عدم بی احتیاطی، بی مبالاتی و عدم مهارت در رانندگی شخص مقصر خودروی تحت تصرف آن مورد خسارت واقع می شود.

نکاتی که در خصوص تصادف منجر به خسارت مالی باید رعایت نمود

اگر تصادف حادث شده موجب ترافیک در محل وقوع تصادف گردد؛ در صورتی که خودروهای تصادفی پس از وقوع تصادف قابل حرکت باشد، از جاده یا خیابان برای مرتفع نمودن ترافیک اقدام نمائید تا اولاً موجب ترافیک نباشد و ثانیاً افسرکاردان در صورت حضور در صحنه تصادف خودروها را جریمه نقدی ننماید.

متصدی یا مالک خودروی زیاندیده پس از ترسیم کروکی توسط افسر کاردان به همراه مقصر به بیمه مربوطه مراجعه و نسبت به اخذ خسارت اقدام نماید؛  

در تصادف خسارتی دو نوع خسارت مطرح می گردد

نوع اول مربوط به خسارت اجزای تشکیل دهنده خودرو میباشد که در صورت بیمه بودن خودروی راننده مقصر، بیمه مربوطه نسبت به پرداخت خسارات وارده به نسبت تعهد مالی خویش اقدام می نماید.

نوع دوم خسارت مربوط به افت قیمت میباشد و مشروط است به اینکه سال ساخت خودروهای ایرانی بیش از پنج سال و خودروهای وارداتی بیش از ده سال نگذشته باشد؛ بیمه از پرداخت افت قیمت خودرو استنکاف می ورزد لیکن مقصر شخصاً باید خسارت افت قیمت خودرو را پرداخت نماید.

زیاندیده میبایست مراحل ذیل را برای رسیدن به حقوق قانونی خویش (مبلغ خسارت وارده ) انجام دهد

بدواً از طریق شورای حل اختلاف اقدام به تامین دلیل نموده و کارشناس رسمی میزان خسارت وارده ناشی ار افت قیمت خودرو را مکتوب نماید، سپس بر اساس صلاحیت دادگاه و شورای حل اختلاف اقدام به اقامه دعوی مطالبه خسارت ناشی از افت قیمت خودرو تسلیم مراجع قضایی ذیصلاح نماید.

بخش دوم تصادف منجر به خسارت بدنی (قتل غیرعمدی یا  صدمه بدنی)

ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی اشعار می دارد : ((هر گاه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده (‌اعم از وسائط نقلیه زمینی یا آبی یا هوایی) یا‌متصدی وسیله موتوری منتهی به قتل غیر عمدی شود مرتکب به شش ماه تا سه سال حبس و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌محکوم می‌شود.))

ماده ۷۱۷ قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد؛ (( هرگاه یکی از جهات مذکور در ماده(۷۱۴)، موجب صدمه بدنی شود، مرتکب به حبس از یک تا پنج ماه و پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه مصدوم، محکوم می شود.

با توجه به مادتین ۷۱۴ و ۷۱۷ قانون مجازات اسلامی هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده ( اعم از وسیله نقیله زمینی یا آبی یا هوایی) یا متصدی وسیله موتوری ؛ منتهی به قتل غیرعمدی یا صدمه بدنی شود مرتکب مجرم بوده  و مجازاتی برای راننده بزهکار تعیین گردیده است.

تصادف یا تصدام منجر به فوت یا صدمه بدنی از دو مبحث حقوقی یا کیفری مطرح می شود؛ 

  • الف – مبحث اول مربوط به خسارت مالی (حقوقی یا مدنی) ناشی از تصادف حادث شده است که زیاندیده بر اساس بخش اول این مقاله می تواند خسارت خویش را از مقصر مطالبه نماید.
  • ب – مبحث دوم مربوط به جرم و مجازات ( کیفری )ناشی از تصادف حادث شده می باشد که این امر خود از دوجنبه  قابل بررسی می باشد:

جنبه خصوصی جرم که بزهکار میبایست دیه جراحات وارده و یا دیه قتل غیرعمدی ناشی از تصادف را پرداخت نماید؛ در چنین موردی اگر خودرو بیمه شخص ثالث باشد از طریق  بیمه مربوطه نسبت به تادیه دیه اقدام میگردد، لیکن در صورت عدم بیمه بودن خودرو، شخص بزهکار باید شخصاً اقدام به تادیه دیه مذکور نماید و در صورتی که نتواند نسبت به پرداخت امر اقدام نماید؛ دیه از طریق صندوق تامین خسارتهای بدنی با اخذ ضمانت از بزهکار به مجروح یا وراث مقتول غیرعمدی تادیه و پرداخت میگردد و بزهکار به صورت تقسیط نسبت به عودت مبالغ دیه به صندوق تامین خسارتهای بدنی اقدام می نماید.

جنبه عمومی جرم که در این صورت بزهکار با لحاظ میزان جراحات وارده یا قتل غیرعمدی به جزای نقدی  ناشی از حبس و یا حبس محکوم میگردد؛

گاهاً مشاهده می شود که اشخاصی که مرتکب بزه ایراد ضرب و جرح یا قتل غیرعمدی ناشی از تصادف می گردند بیان می نمایند که در تصادفات دیه را باید بیمه پرداخت نماید لیکن جاهل به این امر هستند که دیه از جنبه خصوصی جرم پرداخت می شود و جزای نقدی یا حبس جنبه ی عمومی جرم تلقی میگردد.

مرجع رسیدگی به قتل غیرعمدی و یا ایراد صدمه بدنی ناشی از تصادف دادسرای محل وقوع جرم میباشد؛ مجروح ویا مضروب یا وراث مقتول ناشی از تصادف می توانند علیه بزهکار و یا مقصر در دادسرای عمومی محل وقوع جرم شکایت نمایند.

  • نکته اول : به خسارت مالی در تصادفات در دادسرا رسیدگی نمی شود و برای اخذ خسارت، زیاندیده باید طبق بخش اول این مقاله اقدامات قانونی را انجام دهد.
  • نکته دوم : دیه به زیاندیده  در هر صورت مقصر باشد یا نباشد پرداخت  میگردد، لیکن محل پرداخت دیه متفاوت است.
  • نکته سوم: شاکی جهت صدور قرار جلب به دادرسی در دادسرای محل وقوع بزه باید موارد ذیل را تسلیم مرجع رسیدگی( دادیار یا بازپرس) نماید:
  1. الف- کروکی تصادف
  2. ب- گزارش اورژانس ویا مرکز درمانی تحت معالجه بزه دیده
  3. ج- گزارش مرجع انتظامی ( پلیس ۱۱۰ )
  4. د- گواهی قطعی پزشک قانونی؛ اگر پزشک قانونی در اولین معاینه مجروح و یا مضروب نتواند میزان جراحات وارده را تعیین نماید طول درمان نوشته و برای تعیین جراحات دقیق وقت معاینه مجدد تجویز می نماید.

نکته چهارم: طول درمان به معنای تعیین دیه بیشتر نمی باشد.

نکته پنجم:  در صورتی که پزشک قانونی برای معاینه مجدد طول درمان تعیین نماید  مراتب را طی لایحه ای به دادیار یا بازپرس اعلام نمائید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا