لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۱۰۳۹ بازدید ۰ دیدگاه

نحوه پیگیری دادخواست مهریه زوجه

نحوه پیگیری دادخواست مهریه زوجه
مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۵ بر اساس (۲۷۲) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

از جمله شایع ترین دعاوی که در حوزه حقوق خانواده مطرح می شود، مطالبه مهریه توسط زوجه می باشد که به موجب آن، زوجه با تنظیم دادخواست، این حق قانونی خود را مطالبه می نماید.

معمولا دادخواست مهریه زن به سرانجام رسیده و دادگاه حکم به پرداخت مهریه به زن ولو با تقسیط مهریه صادر خواهد کرد.

با این وجود، دعوای مطالبه مهریه و رسیدگی به آن در مراجع قضایی نیازمند اطلاع از فرایند رسیدگی است و به همین دلیل بسیاری از افراد این پرسش را مطرح می کنند که نحوه پیگیری دادخواست مهریه به چه صورت است.

به همین مناسبت، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی پیگیری دادخواست مهریه زوجه بپردازیم و نحوه و روش آن را توضیح دهیم.

مطالبه مهریه

بر اساس قانون مدنی، همین که زن و مردی به عقد نکاح یکدیگر درآمدند، زن مالک مهریه خود می شود و می تواند بلافاصله بعد از عقد، اقدام به مطالبه آن نماید.

البته در صورتی که مرد با طوع و رغبت این تکلیف قانونی را انجام داده و مهریه همسرش را بپردازد، مراجعه به دادگاه ها و طرح دعوا برای مطالبه مهر موضوعیت نمی یابد.

با این حال، در بسیاری از موارد شوهر از پرداخت مهریه زن استنکاف می کند و یا اینکه توانایی مالی کافی برای پرداخت مهریه را ندارد که در این صورت، اقدام قانونی برای مطالبه مهریه، شامل طرح دادخواست مطالبه مهریه می باشد تا دادگاه حکم لازم را صادر کند.

لازم به ذکر است که اگر مبلغ مهریه کمتر از بیست میلیون تومان باشد، شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به دادخواست مطالبه مهریه را دارد ولی اگر مبلغ مهریه بیش از بیست میلیون تومان بود، دادخواست مطالبه مهریه را باید به دادگاه خانواده تقدیم کرد.

پیگیری دادخواست مهریه

در طی سال های اخیر، فرایند دادرسی الکترونیکی به صورت ویژه ای مورد توجه قوه قضاییه قرار گرفته است که این امر با توجه به ازدیاد جمعیت مراجعان به واحدهای قضایی، امری لازم و اجتناب ناپذیر محسوب می شود؛ به همین دلیل، راهکارهایی نیز طراحی و عملیاتی شده است که از جمله آنها می توان به طراحی سامانه ثنا اشاره نمود.

این سامانه که از سال 1395 راه اندازی شده است، اموری همچون ثبت و پیگیری دادخواست، اطلاع و مشاهده ابلاغیه در سامانه ثنا و اوراق قضایی مربوط به دعوا و همچنین مشاهده رای صادر شده از دادگاه را برای کلیه طرفین دعوا فراهم نموده است.

بنابراین، در حال حاضر سامانه ثنا از طریق سایت خدمات الکترونیک قضایی (عدل ایران) قابل دسترسی است که با استفاده از آن، می توان روال رسیدگی به دادخواست مهریه زوجه در دادگاه را پیگیری نموده و از کلیه مراحل رسیدگی به این دادخواست مطلع شد و نیز در صورتی که دادگاه رای صادر کرد، آن را ملاحظه نمود.

مینا محمدی
مشاوره حقوقی با مینا محمدی همیار ارشد بنیاد
۴.۵ بر اساس (۲۷۲) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.