لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۹۰ بازدید ۰ دیدگاه

هر آنچه که در باره وکالت تام الاختیار باید بدانیم

هر آنچه که در باره وکالت تام الاختیار باید بدانیم
ابراهیم صفری
مشاوره حقوقی تلفنی قراردادها
با ابراهیم صفری کارشناس حقوقی
۴.۷ بر اساس (۲۱) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

در این مقاله برای شما عزیزان در مورد اینکه وکالت تام الاختیار چیست؟ و در کجا کاربرد دارد توضیحاتی داده ایم تا بتوانید پاسخ به تمامی سوالات خودتان در خصوص وکالت تام الاختیار + هزینه آن به همراه معرفی وکیل مجرب تام الاختیار را پیدا کنید.

عقد وکالت چیست؟

وکالت عقدی است که یکی از طرفین شخصی را نماینده خود می کند که اعمال حقوقی وی را انجام دهد و نوعی عقد جایز است و موکل هر زمانی که بخواهد می تواند وکیل خود را غزل کند، مگر حق عزل خود را ساقط کرده باشد.

برای اطلاعات کافی در زمینه عقد وکالت و انواع آن و مشاوره با یک وکیل متخصص در عقد وکالت تام الاختیار مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید:

ماده ۶۷۹ قانون مدنی  از عقد وکالت می گوید:

«موکل می‌تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند مگر این که وکالت وکیل با عدم عزل در ضمن عقد لازمی شرط شده باشد.»

وکالتنامه چیست؟

وکیل به کسی می گویند که از طرف یک شخص دیگر اعم از حقیقی یا حقوقی، ملزم به انجام کارهای موکل (شخص حقیقی یا حقوقی) می شود.

انواع وکالتنامه

به صورت جامع، دو دسته وکالتنامه داریم:

 1. وکالت مقید
 2. وکالت مطلق

وکالت مقید

در این نوع وکالت، شخص وکیل فقط اجازه به انجام کار یا امور مشخصی دارد.

وکالت مطلق 

بدین معنی که وکیل به موکل خود اجازه می دهد که تمام امور بانکی یا اداری یا … خود را انجام دهد و نیازی به اجازه ثانویه موکل ندارد.

وکالت تام الاختیار چیست؟

منظور از وکالت این است که وکیل برای هر یک امور مشخص شده نیاز به اجازه موکل خود ندارد و حدود اختیارات به صورت مطلق و کامل به وکیل واگذار شده است.

انواع وکالت نامه تام الاختیار کدام است؟

یکی از موارد عقد وکالت، وکالت تام الاختیار است.

این نوع وکالت این گونه است که موکل در وکالت نامه تنظیمی فی مابین  تمامی امور مادی و اداری خود را به وکیل میدهد و دیگر لازم نیست که برای هر کار جدیدی یک وکالت جدید و حتی جداگانه ای نسبت به بعضی امور داده شود، وکالت نامه های تام الاختیار می تواند به صورت رسمی یا عادی تنظیم شود ؛یعنی عادی به صورت دست نویس و یا حتی دردفاتر اسناد رسمی به طور رسمی تنظیم شود.

ماده ۶۵۶ قانون مدنی در خصوص وکالت تام الاختیار  میگوید: وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید.

چگونه وکالت تام الاختیار فروش ملک بدهیم؟

مطابق قانون مدنی وکالت عقدی است که ممکن است بین ۲ نفر منعقد شود چه به صورت ساده چه به صورت بلا عزل وکالت ساده از نام ان پیداست که موکل می تواند هر زمانی که بخواهد وکیل خود را عزل کند.

امروزه بیشترین وکالت نامه هایی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم میشود وکالت نامه های بلا عزل است که موکل در خرید و فروش ملک خود به وکیل می دهد.

مطابق قانون مدنی موکل می تواند  هر زمانی که بخواهد وکیل را عزل کند مگر در زمان انعقاد عقد شرط خلاف شود؛ یعنی موکل این حق را از خود سلب کند.

در این صورت دیگر حق عزل نخواهد داشت؛ مانند وکالت بلا عزل به طور کلی وکالت می تواند با محدود شدن اختیارات وکیل و یا حتی به صورت اختیارات کامل باشد که در این صورت وکیل اختیار هر نوع تصرفی در مورد عقد وکالت خواهد داشت حتی فروش یک ملک یا اجاره و یا ... حتی به خودش.

وکالت تام الاختیار طلاق

وکالت تام الاختیار در طلاق دقیقا مانند تمامی واژه های ذیل همه در یک معنا بکار برده می شود:

حق طلاق، وکالت در طلاق زن، حق طلاق زوجه، حق طلاق محضری، شرط وکالت در طلاق در عقد نامه.

وکالت تام در طلاق از انجا که قانونگذار طلاق را برای مرد قرار داده است، در تمامی این واژه ها به این معنا است که مرد به همسرش (زوجه) وکالت می دهد که طلاق  با شرایط مندرج در وکالت نامه بدون حضور او و از طریق انتخاب وکیل دادگستری خود را مطلقه سازد.

با مقرر کردن حق طلاق از طرف مرد برای زن، زوجه باید و الزاما برای انجام عمل طلاق به یک وکیل دادگستری رجوع کند و برای مرد یک وکیل انتخاب کند که از طریق آن که نماینده مرد نیز محسوب می شود خود را مطلقه سازد.

وکالت تام الاختیار ارث

ممکن است بعد از فوت مورث، ورثه حین الفوت وکالت تام الختیار برای انجام امور موروثی دهند، در این صورت اگر وکیل تمامی اموال را به ضرر دیگر ورثه منتقل کند، وراث می توانند برای دریافت سهم الارث خود از شخص وکیل یا منتقل کننده شکایت کنند.

وکالت تام الاختیار به دو نفر

وکالت عقدی است که شخص برای امور کاری و حقوقی خود به دیگری می دهد، در انعقاد قراردادها قانون گذار محدودیتی از نظر تعداد طرفین قرارداد برای افراد در نظر نگرفته است.

بنابراین موکل می تواند امر وکالت را به یک نفر و یا دو نفر و یا حتی ۳ نفر و... یا بیشتر وکالت بدهد، اما می تواند تعیین کند که این افراد به صورت منفرد و یا اجنماع عمل کنند به گونه ای که هیچ کدوم بدون دیگری حق عملی حقوقی در مورد عقد وکالت را نداشته باشد.

هزینه وکالت تام الاختیار چقدر است؟

معمولا دفتر خانه ها هزینه ای که برای تنظیم وکالتنامه دریافت می کنند، اینگونه است که هزینه ای که بابت نوشتن و یا نگارش وکالت نامه به انها پرداخت می شود هزینه ای که مطابق وکالت نامه تنظیمی بسته به نوع آن پرداخت می شود.

اعتبار وکالت تام الاختیار چقدر است؟

به موجب ماده ۱۰ قانون مدنی قراردادهای خصوصی تا جایی که مخالف قانون نباشد دارای اعتبار است؛ بنابراین عقد وکالت نیز تا جایی که مخالف قوائد آمره و قانونی نباشد دارای اعتبار است.

اتمام وکالت تام الاختیار

 • وکیل از ادامه دادن و همکاری کردن استعفای دهد.
 • موکل وکیل خود را برکنار کند.
 • اگر موکل خود مورد وکالت را انجام دهد؛ یعنی منتقل کند ،رهن،اجاره دهد.
 • یعنی طبق ماده “۶۷۹” قانون مدنی، موکل میتواند وکیل خود را برکنار کند و همچنین وکیل هم حق اینکه بتوناد استعفا دهد را دارد.

عوامل مهم در خصوص باطل شدن وکالت تام الاختیار

 • فوت وکیل یا موکل
 • دیوانگی (جنون) وکیل یا موکل
 • از بین رفتن موضوع وکالت
 • نادانی وکیل یا موکل
 • انجام دادن کاری مخالف با کار وکیل
وکالت تام الاختیار بعد از مرگ موکل چگونه است؟

به موجب قاعده عام وکالت در قانون مدنی، وکالت عقدی است جایز، اذنی که بر مبنای اعتماد طرفین مخصوصا اعتماد موکل  به شخصی و یا همان وکیل منعقد خواهد شد.

موکل می تواند بر مبنای عقد وکالت به وکیل اذن دهد که به طور مطلق یا مقید به صورت تام الاختیار در اموال او تصرف کند.

بنابراین مطابق یک قاعده عام در عقد وکالت این نوع عقد با  فوت و حجر و یا حتی رجوع از اذن توسط وکیل منحل خواهد شد و اگر وکیل بر مورد عقد وکالت معامله ای انجام دهد، آن عقد منعقده غیر نافذ خواهد بود و نیاز به اذن ورثه خواهد داشت.

 

ابراهیم صفری
مشاوره حقوقی تلفنی قراردادها
با ابراهیم صفری کارشناس حقوقی
۴.۷ بر اساس (۲۱) دیدگاه مشتریان
قیمت
۳۰,۰۰۰ تومان
رزرو مشاوره

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.