لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا

در برخی از قراردادها متداول است که شخص یا اشخاصی به عنوان داور جهت رسیدگی به اختلافات طرفین قرارداد انتخاب شود و در صورت بروز اختلاف بین اشخاص اقدام به صدور رای کند.

برخی مواقع نیز پس از آن که بین طرفین اختلاف ایجاد شد طرفین ممکن است حل اختلاف را به شخصی به عنوان داور ارجاع دهند و داور پس از رسیدگی به ادعای طرفین اقدام به صدور رای می کند.

رای داور مانند رای دادگاه لازم الاجراست و قابلیت تجدید نظر خواهی در مرجع بالاتر ندارد و تنها حالتی که می تواند رای داور را نقض کند زمانی است که دادگاه صالح رای به ابطال رای داوری صادر کند.

ابطال رای داوری منحصر به موارد خاصی است که به آن تصریح شده است و در غیر از موارد مذکور در قانون قابل ابطال نخواهد بود.

بر اساس ماده ۴۸۳ قانون آیین دادرسی مدنی شخصی که رای داوری علیه وی صادر شده است می توان از ظرف مدت ۲۰ روز بعد از ابلاغ رای داور ابطال رای داوری را از دادگاه صالح درخواست نمایند. رسیدگی کننده به درخواست ابطال رای داور نمی‌تواند به اصل اختلاف طرفین قرارداد رسیدگی و نسبت به آن صدور حکم کند و صرفاً در حدود خواسته خواهان در خصوص تایید و یا ابطال رای داور رسیدگی می‌کند.

نمی‌توان اعتراض به نحوه رسیدگی داور و ادله ابراز شده از سوی داور مستند ابطال رای داوری قرار داد؛ زیرا دادگاه صلاحیت رسیدگی به نحوه رسیدگی و ارزش ادله استنادی داور را ندارد.

در صورت تقدیم دادخواست ابطال رای داوری اجرای رای داور متوقف نمی شود؛ مگر آن که به نظر دادگاه رسیدگی‌کننده دلایل اعتراض قوی باشد.

در چنین مواردی دادگاه قرار توقف اجرای رای داور را صادر می نماید و در صورت صلاحدید دادگاه تامین مناسب از معترضان به رای داوری اخذ خواهد شد.

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.