قرارداد اجارهقراردادها

وضعیت قرارداد اجاره بعد از فوت موجر

قرارداد اجاره ملک از رایج‌ترین قراردادهایی است که بین افراد برقرار می‌ شود و قوانین و مقررات خاص خود را دارد. یکی از مواردی که ممکن است این قرارداد را تحت تاثیر قرار دهد فوت صاحب خانه است.

گاهی این موضوع ممکن است برای مستاجران دغدغه بزرگی به حساب آید، به همین دلیل در این نوشتار از منظر وکیل قرارداد اجاره بنیاد وکلا به بررسی شرایط و ضوابط قراداد اجاره پس از فوت موجرپرداخته شده است.

تکلیف مستاجر پس از فوت موجر

بر اساس قانون، اگر موجر فوت کند مستاجر می‌ تواند تا مدت زمانی که در قرارداد مشخص شده، از ملک مورد نظر بهره‌ برداری و یا در آن سکونت داشته باشد.

بنابراین ورثه مالک نمی‌ توانند مستاجر را مجبور به تخلیه ملک قبل از مدت معلوم و درج ‌شده در قرارداد اجاره کنند، اما در دو مورد استثنا وجود دارد:

  1. شرط مباشرت در اجاره
  2. عقد قرارداد مطابق با عمر مالک

بنابراین طبق قانون مدنی، عقد اجاره به دلیل فوت موجر یا مستأجر باطل نمی‌ شود، اما اگر موجر فقط تا زمان حیات خود، مالک منافع ملک استیجاری باشد، اجاره با فوت موجر باطل می‌ شود و اگرمشروط به مباشرت مستاجر شده باشد با فوت مستاجر باطل می‌ شود.»

طبق قانون، قرارداد اجاره در صورت فوت موجر باطل می‌ شود؛ به معنای دیگر قرارداد اجاره تا زمان حیات مالک معتبر است.

آثار قرارداد اجاره

شرط مباشرت مستاجر چیست؟

اگر در قرارداد، قید شده باشد که فقط مستاجر می‌ تواند از ملک بهره‌ برداری کند، در این صورت هیچکس حتی ورثه مستاجر نیز نمی‌ تواند وارد ملک او شود و از آن بهره‌ برداری کند.

در این صورت قرارداد اجاره ملک در صورت پایان قرارداد یا فوت مستاجر لغو می‌ شود؛ به این امر شرط مباشرت در اجاره گفته می‌ شود.

برای همین هم چه وکیل تلفنی و چه وکیل حضوری به شما می گوید که قرارداد باید به دقت مطالعه شود.

فوت مستاجر

اگر مستاجر قبل از اتمام قرارداد فوت کند، بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر، باید ورثه در فسخ قرارداد اجاره اتفاق نظر داشته باشند.

بنابراین اگر یکی از وراث راضی به لغو قرارداد اجاره نباشد، آن قرارداد تا زمان درج شده در قرارداد به‌ حکم خود باقی است؛ به عبارت دیگر، برای فسخ قرارداد باید تمام وراث با یکدیگر درخواست فسخ اجاره ارائه بدهند.

پرداخت اجاره بعد از فوت موجر

در خصوص پرداخت اجاره‌ بها بعد از فوت مالک برای مستاجران در جلسات مشاوره حقوقی قرارداد اجاره دو راهکار وجود دارد:

  1. مستاجر می‌ تواند برای اعلام شماره‌ حساب، اظهارنامه‌ای مبنی بر پرداخت اجاره‌ بها به وراث موجر ارسال کند.
  2. اجاره ماهانه را به صندوق دادگستری واریز و در انتهای مدت قرارداد اجاره ودیعه را از وراث متوفی مطالبه کند.

مال در قرارداد اجاره

شایان ذکر است در صورت عدم همکاری وراث مستاجر می‌ تواند در مراجع قضایی، دادخواست مطالبه ودیعه به طرفیت وراث متوفی، طبق قرارداد اجاره تنظیم کند.

دریافت ودیعه بعد از مرگ موجر

یکی از دغدغه‌های مستاجران که در جلسات با وکیل آنلاین نیز مطرح می شود، دریافت مبلغ ودیعه در صورت فوت مالک است.

طبق قانون مدنی، ودیعه‌ ای که مستاجر به موجر یعنی متوفی پرداخت کرده است، جزء بدهی‌ های متوفی بوده و تا زمانی که ودیعه مستاجر بازگردانده نشود، مستاجر ملزم به تخلیه نخواهد شد.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای

یک دیدگاه

  1. سلام مستاجرین پس ازفوت متوفی قرارداد اجاره رانشان وراث نمیدهند و اجاره هم ندادند و هرکدام مبالغ زیادی گفتند که خرج کردیم ،بنگاه عقد قرارداد هم که خودش مستاجر متوفی هست هم نشان نمیدهد ممنون ازراهنمایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا