کیفری (جرائم)

حکم جلب و شرایط آن

شاید شنیده باشید یا به عینه شاهد این موضوع باشید که شخصی حکم جلب دیگری را از مراجع قضایی اخذ نموده باشد و با استناد به همین حکم جلب در صدد یافتن محکوم علیه باشد، در این نوشتار قصد داریم در خصوص حکم جلب و شرایط آن توضیحاتی دهیم.

حکم جلب، در واقع  تصمیمی است که از سوی مرجع قضایی برای خاتمه دادن  به اختلاف دو طرف صادر می‌شود.

عموما در پرونده‌های حقوقی و اختلافات مالی مثال معمول  چک و اختلافات ناشی از امور خانواده مثل مهریه و نفقه دستور حکم جلب به راحتی صادر نمی‌شود؛ چرا که در وهله اول نسبت به توقیف مال اقدام لازم مبذول می گردد، چنانچه به مال او دسترسی نداشته و خود محکوم علیه ظرف یکماه اعلام اعسار ننماید، درمرحله آخر حکم جلب صادر می شود اما در پرونده‌های کیفری مانند جرایمی بمانند خیانت در امانت یا کلاهبرداری حکم جلب سریع‌تر ابلاغ می گردد.

در واقع حکم جلب به دوحالت قابل اخذ است

حالت اول قاضی برای اینکه متهم را برای اجرای حکم  که قطعیت یافته است وادار کند حکم جلب او را صادر می‌کند.

حالت دوم زمانی متصور است که اتهام نسبت به شخص  هنوز محرز نشده است، پس قاضی برای تحقیق و رسیدگی در پرونده نیاز به پاره ای توضیحات دارد؛ بنابر این متهم را به دادرسی احضارمی کند ووقتی متهم در دادگاه حاضر نشود، حکم جلب اوصادر می شود

ما دو نوع جلب در قانون داریم تحت عنوان جلب عادی و جلب سیار که هرکدام تفاوتایی دارند.

در جلب عادی شاکی از محل زندگی و یا اختفای متهم اطلاعات کافی را دارد اما در خصوص جلب سیار شاکی به متهم دسترسی ندارد و متهم فراری است یا اطلاع از محل زندگی متهم ندارد؛ در این حالت حکم جلب سیار صادر می شود.

در حکم جلب عادی به کلانتری محل زندگی متهم ابلاغ می شود اما در جلب سیار خطاب به تمام کلانتری های حوزه قضایی صادر می گردد.

ناگفته نماند که حکم جلب دارای مدت زمان است که در همان زمان دارای اعتبار است حال اگر مدت تمام شود و دارنده حکم جلب نتواند در ان مدت به متهم یا محکوم علیه دسترسی یابد، می تواند تقاضای تمدید نماید.

حال  چگونه حکم جلب را از دادگاه بگیریم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در بدو امر شاکی یا خواهان باید شکایت یا دادخواست ارایه نماید و روال رسیدگی طی گردد، چنانچه پس از اثبات ادعا به نفع شاکی یا خواهان رای صادر شد اجرای حکم را از سر می گیریم که در پرونده های حقوقی معمولا در گام نخست معرفی اموال محکوم علیه است، چنانچه اگاهی نداشته باشیم تقاضای استعلام حسابهای بانکی و موارد ثبتی را از دادگاه طی یک لایحه اعلام می داریم که اگر نتیجه نداد و طلب تسویه نشد در گام آخر مطابق با ماده‌ی ۲ قانون اجرای محکومیت های مالی عمل می شود و حکم جلب صادر می گردد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا