شرکت ها

انواع سهام در شرکت

سهم با نام

سهمی که در ورقه مربوط به آن، نام صاحب سهم قید شده و یا در دفتر سهام شرکت ثبت شده است. این سهم باعث تسهیل ارتباط شرکت با صاحبان سهام و همچنین تسهیل محاسبه درآمد صاحبان آن برای دارایی می شود برای انتقال این نوع سهم  رعایت ماده ۴۰ ، الزامی است.

نوشته های مشابه

سهم بی نام

سهمی است که حقوق صاحب آن، ناشی از ورقه سهم است و به صرف قبض و اقباض منتقل می شود.

تبدیل سهام بی نام به با نام و بالعکس

این تبدیل فوایدی دارد از جمله برای شناسایی هویت دارندگان سهام بی نام، یا برای پذیرفته شدن سهام شرکت در بورس به کار می آید. برای تبدیل یا باید در اساسنامه پیش بینی شده باشد یا مجمع عمومی فوق العاده به آن رای دهد.

برای تبدیل سهام بی نام به با نام

باید مقررات مواد ۴۴ الی ۴۶ رعایت شود؛ یعنی اولا انتشار آگهی در روزنامه کثیر الانتشار آن هم در ۳ نوبت هر یک به فاصله ۵ روی ثانیا مهلت ۶ ماه از تاریخ اولین آگهی، ثالثا در صورت عدم مراجعه، تبدیل سهام بی نام به نام و فروش در بورس یا حراج آن رابعا کسر هزینه های حراج یا کارگزار بورس و مازاد در حساب بانکی بهره دار، خامسا اگر تا ده سال سهام باطله به شرکت داده شده اصل پول و سود آن به صاحب سهم داده می شود، در غیر این صورت جز و مال بلاصاحب خواهد بود.

برای تبدیل سهام با نام به بی نام

رعایت ماده ۴۷ به بعد لایحه الزامی است یعنی باید:

اولا مراتب یکبار در روز نامه کثیر الانتشار درج شود.

ثانیا بعد از دادن مهلت دو ماهه برای تعداد سهامی که تبدیل نشده، سهام بی نام صادر و در مرکز شرکت نگهداری شود.

ثالثا هر زمانی که مراجعه کردند سهام با نام، باطل و به آنها بی نام داده شود.

رابعا به آگاهی مرجع ثبت شرکتها رسانده شود م ۴۸ هر سهامداری که تبدیل سهام را انجام نداده باشد بی نام به نام یا بالعکس حق حضور در مجامع عهدی را نخواهد داشت.

سهام نقدی و غیر نقدی

در فرانسه به کسانی که آورده شان نقدی باشد سهم نقدی و آنهایی که آورده شان غیر نقدی باشد، سهم غیرنقدی داده می شود و این دو نوع سهام در قانون ما پیش بینی نشده است.

سهم انتفاعی

اگر ارزش اسمی سهم با استفاده از اندوخته های اختیاری یا سود قابل تقسیم به صاحب آن پرداخت شود، استهلاک سرمایه یا سهام صورت می گیرد و صاحب چنین سهمی، همه حقوق سابق خود را می کند و فقط نیم تواند ارزش اسمی سهم را  حین تصفیه شرکت، بگیرد.

حقوق مزبور قابل تغییر نیست، مگر بعد از تصویب توسط صاحبان این نوع سهام.

سهم موسس

مزیت قابل نقل و انتقالی است که صاحب آن، به دلیل ارائه خدمات در تاسیس شرکت سهامی، از قسمتی از منافع شرکت یا هنگام تصفیه از قسمتی از دارایی اضافه بر سرمایه باقیمانده شرکت برخوردار می شود، قانون مقررات خاصی در مورد اینگونه سهام ندارد و فقط لفظ مزایا در ماده ۹ لایحه می تواند منطبق بر این نوع سهم باشد.

دارنده این سهم نه طلبکار شرکت است نه شریک آن، بلکه فقط حق ویژه ای است که در صورت تحقق به صاحبش تعلق دارد؛ مثلا در صورت سود کردن شرکت درصدی از آن داده خواهد.

در اساسنامه شرکت پیش بینی و به تصویب مجمع عمومی موسس می رسد و بنابر این تغییر این حقوق، چون تغییر در محسوب می شود، فقط در صلاحیت مجمع عهدی فوق العاده است. مجمع هم بعد از تصویب خود صاحبان اینگونه حقوق است که می تواند اقدام کند.

سهام سرمایه ای

همان سهم عادی است که شریک با آوردن سرمایه، صاحب آن می شود.

سهام ممتاز

سهمی است که به صاحبش امتیازاتی داده می شود که به صاحبان سهام عادی تعلق، نظیر تخصیص سود سالانه بیشتر، اولویت صاحبان سهام در بردن سود، الویت در بردن سود سالهای آینده و امتیاز هنگام تقسیم دارایی شرکت، بعد از انحلال.

اعطای هر گونه امتیاز در حقوق ایران با رعایت ماده ۴۲ ممکن است. نکات ماده ۴۲ عبارتند از اینکه: به موجب اساسنامه یا مجمع عمومی فوق العاده در حین حیات شرکت می توان سهام ممتاز تعیین کرد، این نوع سهام باید صراحتا در اساسنامه یا صورت مجلس مجمع فوق العاده ذکر شود. برای تغییر این نوع سهام، موافقت نصف به علاوه یک دارندگان این نوع سهام لازم است.

حقوق و تعهدات ناشی از مالکیت سهام شرکت سهامی خاص

حقوق ناشی از مالکیت سهام:

سهیم شدن در سود شرکت که در مجمع عمومی عادی سالانه معین می شود. منظور از سود تقسیمی، سود خالص سال مالی منهای زیانهای سالهای مالی قبل و اندوخته قانونی (۵%) و سایر اندوخته های اختیاری به علاوه سود قابل تقسیم سالهای قبل که تقسیم نشده می باشد (۲۳۹).

سود قابل تقسیم باید نقدا به صاحبان سهام پرداخت شود نه به صورت سهام جدید، مگر در قالب افزایش سرمایه انتقال اندوخته قانونی در هیچ صورتی به سرمایه مجاز نیست.

میزان سود با توجه به ارزش اسمی سهام متعلق به هر کدام از سهامداران و با رعایت امتیاز سهام ممتاز محاسبه و پرداخت می شود.

پرداخت سود، با احراز وجود سود قابل تقسیم توسط مجمع عمومی پرداخت می شود و در غیر این صورت، مبلغ سود مرهوم خواهد بود و تقسیم آن، در واقع تقسیم سرمایه شرکت که وثیقه طلب طلبکاران است خواهد بود، حتی اگر در اساسنامه پیش بینی شده با شرکاء صرف نظر از سود و زیان، درصدی به بعضی از شرکاء داده شود هم امکان پرداخت نخواهد بود و برای رئیس شرکت، اعضای هیات مدیره و مدیر عامل که بدون صورت دارایی یا ترازنامه یا با استناد به صورت دارایی ترازنامه مزور سود مرهومی تقسیم کرده اند حبس از یک تا ۳ سال در نظر گرفته شده است بند ۱ م ۲۵۸ نحوه پرداخت سود در ماده ۲۴۰ لایحه پیش بینی شده است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. خواهش میکنم برای بسته های پستی از تیپاکس استفاده نکنید….واقعا برخورد بدی دارن…به هیچ وجه زیر بار هیچ مسئولیتی نمیرن…مشتری مدار نیستن…اگه بستتون براتون مهمه به این شرکت نسپارید….امیدوارم هرچه زودتر درش بسته بشه…برا من بستم یک هفته مونده بود نیاوردن اخرشرم زنگ زدن با حالت طلبکارانه بیا ببرش….واقعا درش بیاد گل متاسفم برای تک تک کارکنان تیپاکس که پول مفتی و حروم بشون میسازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا