جرایم اینترنتیکیفری (جرائم)

مجازات انتشار عکس و فیلم های مستهجن در فضای مجازی چیست؟

فضای مجازی همیشه با حواشی زیادی همراه بوده است.

افراد زیادی با سوء استفاده از امکانات این فضا سعی در برهم ریختن نظم و از بین بردن امنیت آن هستند.

نوشته های مشابه

اکثر این افراد در این خیال باطل به سر می برند که هویت آنها مشخص نیست و یا اینکه می توانند با هویت های جعلی ، چهره خود را پنهان کنند، اما واقعیت این است که ماموران پلیس فتا همیشه در حال پیگیری این افراد هستند تا هر چه بیشتر دامنه این فضای نوظهور یافته را از موضوعات آسیب زا و غیراجتماعی پاک کنند.

یکی از موضوعات رایج در این زمینه انتشار عکس و فیلم های مستهجن در فضای مجازی است.

از این رو در این مقاله به بررسی جرم انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازای و مجازات انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازی می پردازیم. 

جرم انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازی

برای اینکه بتوانیم جرم انتشار عکس و فیلم های مستهجن در شبکه های مجازی را بررسی کنیم، ابتدا باید بدانیم مفهوم محتویات مستهجن چیست؟

محتویات مستهجن به تصویر، صدا یا متن واقعی یا غیر واقعی اطلاق می شود که بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش یا عمل جنسی انسان است؛ بنابراین دامنه محتویات مستهجن از صدا و تصویر فراتر است و نوشته های منافی عفت و اخلاق را نیز در برمی گیرد.

جرم انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازی، یکی از انواع جرائم رایانه ای محسوب می شود.

قانون گذار در ماده ۱۴ قانون جرائم رایانه ای بیان داشته است که "هر کس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده محتویات مستهجن را تولید، ارسال، منتشر، توزیع یا معامله کند یا به قصد انتشار یا تجارت تولید یا دخیره یا نگهداری کند" مجرم است و مجازات خواهد شد؛ بنابراین می بینیم که حتی ارسال جزئی از این محتویات و نگهداری آنها به قصد تجارت با آن، جرم است.

مجازات انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازی

تا اینجا دانستیم که هر کسی اعمال فوق را مرتکب شود، مجرم است و مجازات خواهد شد.

مجازات انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازی حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات خواهد بود.

اگر مرتکب این اعمال را حرفه خود قرار دهد یا به طور سازمان یافته مرتکب شود، چنانچه مفسد فی الارض شناخته نشود، به حداکثر هر دو مجازات گفته شده، محکوم می شود.

هم چنین درباره مجازات ارسال این محتویات آمده است که در صورتی که محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا