لطفاً اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.

وبلاگ بنیاد وکلا
۶۰ بازدید ۰ دیدگاه

شرکت نسبی و شرکت مختلط غیر سهامی در قانون تجارت

شرکت نسبی و شرکت مختلط غیر سهامی در قانون تجارت
فرشید شاه مردانی فیروزجائی
مشاوره حقوقی با فرشید شاه مردانی فیروزجائی کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۳) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

شرکت نسبی از شرکت های اشخاص هست. این شرکت، مسئولیت شرکای آن تضامنی است یعنی اینکه به نسبت سرمایه ای که به شرکت آورده اند، باید از دارایی شخصی خودشان هم مایع بگذارند.

موارد تشابه شرکت نسبی با تضامنی

 1. ماده ۱۸۵ ناظر به ماده ۱۱۸ قانون تجارت در مورد شرط تشکیل شرکت نسبی و تضامنی در مورد پرداخت سرمایه نقدی وتسلیم و تقدیم سرمایه غیر نقدی می باشد.
 2. تقسیم منافع به نسبت سهم الشرکه صورت می گیرد مگر در صورت شرط خلاف (ماده ۱۸۵ ناظر به ۱۱۹) از سوی شرکاء صورت گرفته باشد.
 3. انتخاب مدیر از میان خود یا خارج از شرکت با همان حدود و اختیارات شرکت تضامنی (ماده ۱۸۵ ناظر بر ماده ۱۲۰) بود.
 4. تراضی شرکا به تقویم شرمایه غیر نقدی (ماده ۱۸۵ ناظر بر ماده ۱۲۳).
 5. انتقال سهم الشرکه به دیگری امکان پذیر نیست مگر به رضایت تمام شرکا (ماده ۱۸۵ ناظر به ماده ۱۲۳) صورت گرفته باشد.
 6. موارد انحلال، تبدیل و تغییر شرکت هم همان مواردی است که در مورد شرکت تضامنی می باشد (مواد ۱۸۹ تا مواد ۱۲۶ الی۱۳۶).
 7. مطالب قروض از خود شرکت تا زمانی که منحل نشده و بعد مراجعه به شرکا صورت می گیرد.
 8. موضوع، تجاری است. موضوع غیر تجاری پذیرفته نیست.
 9. فرد جدید، مسئول دیون قبلی هم هست و توافق خلاف فقط میان شرکا معتبر است.

ویژگی های شرکت نسبی

ماده ۱۸۳ قانون تجارت: "اگر دارایی شرکت نسبی برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد، هریک از شرکا به نسبت سرمایه ای که داشته است، مسئول تادیه قروض شرکت است".ماده ۱۱۶ قانون تجارت شرط خلاف این موضوع را در شرکت تضامنی ممنوع کرده بود و در شرکت نسبی سکوت کرده است اما با توجه به ماده ۱۸۵ که شرط خلاف در مورد تقسیم به نسبت سهم الشرکه را مجاز دانسته است و در مورد ضرر چنین شرطی را درج نکرده است، مجاز نمی باشد و مواد ۱۸۳ و ۱۸۶ آمر محسوب می شود، به علاوه اینکه اکثر قواعد شرکت تضامنی یا نسبی شباهت دارند.

اسم شرکت - ماده ۱۸۴ :در اسم شرکت نسبی عبارت شرکت نسبی و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود، در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد ، بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده عبارتی از قبیل "و شرکا" ، " و برادران"ضروری است.

اگر عبارت نسبی در نام شرکت نیامده باشد، در این صورت با استفاده از طریق اولویت گرفتن از ماده ۹۵ قانون تجارت در مورد شرکت.م. که اگر عبارت "با مسئولیت محدود" نباشد در مقابل اشخاص ثالث تضامنی محسوب می شود، شرکت نسبی هم، در مقابل اشخاص ثالث تضامنی به حساب می آید.

شرکت مختلط غیر سهامی

ماده ۱۴۱ قانون تجارت: شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوص بین یک یا چند نفرشریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می شود.

ضامن مسئول کلیه قروضی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود. شریک با مسئولیت محدود کسی که  مسئولیت او فقط تا میزان سرمایه ای است که در شرکت گذارده و یا بایستی بگذارد. در اسم شرکت باید عبارت (شرکت مختلط) و لا اقل اسم یکی از شرکای ضامن قید شود.

تشکیل شرکت مختلط غیر سهامی

 شرکای شرکت حداقل از دو شریک که یکی ضامن و دیگری با مسئولیت محدود باشد تشکیل می شود، اهمیت تجاری ندارد؛ ضمن آنکه شریک، تاجر محسوب نمی شود.

نکته۱: وضعیت حقوقی شرکای ضامن، درست مثل وضعیت شرکای شرکت تضامنی است. شریک با مسئولیت محدود، نام و امضایش در شرکتنامه یا اساسنامه قید می شود و اشخاص ثالث می توانند او را بشناسند و در سود و زیان شرکت هم سهیم است.

نکته۲:  شریک ضامن مسئول پرداخت تمامی قروض است (مواد ۱۴۱ و ۱۵۷ قانون تجارت) و شریک با مسئولیت محدود در همان حصه ای (آورده ای) که به شرکت آورده مسئول می باشد، مگر آنکه اسم شریک با مسئولیت محدود جزو اسم شرکت باشد.

در اینصورت ضامن محسوب می شود و شرط خلافش معتبر نمی باشد (ماده ۱۴۳ قانون تجارت) یا اینکه شریک با مسئولیت محدود معامله ای برای شرکت انجام دهد و تصریح به سمت وکالت خود از سوی شرکت، ننموده باشد که در این صورت در حکم شریک ضامن محسوب می شود (۱۴۶) قبل از ثبت، شرکت تعهداتی کرده باشد نسبت به این تعهدات، شریک با مسئولیت محدود در حکم شریک ضامن خواهد بود، مگر ثابت کند اشخاص ثالث از محدود بودن مسئولیتش آگاه بودند (ماده ۱۵۰).

نکته۳: مسئولیت شرکای با مسئولیت محدود به میزان آورده آنهاست که در ابتدا به شرکت آورده اند و اگر توافق با شرکای ضامن یابرداشت از سرمایه شرکت، از سهم الشرکه به ثبت رسیده شریک با مسئولیت محدود کاسته شود تا زمانی که کاهش به ثبت نرسیده وطبق مقررات راجع به نظر شرکتها منتشر نشده در مقابل طلبکاران بلا اثر است (ماده ۱۵۳ قانون تجارت).

این مقرره که جزو نظم عمومی است به طلبکاران این امکان را می دهد که بعد از انحلال مستقیما علیه شریک با مسئولیت محدود برای ما به التفاوت مذکور اقامه دعوا کند.

نکته ۴: مسئولیت شریک با مسئولیت محدود شامل دیون قبل از ورودش به شرکت هم می شود و شرط خلافش بین اشخاص ثالث بلااثر خواهد بود ولی وی می تواند بعد از تحمل زیانهای قبلی به انتقال دهنده مراجعه کند.

نکته۵: انتقال سهم الشرکه:

 • الف - انتقال سهم الرشرکه شریک ضامن چون مانند شرایط ضامن در شرکت تضامنی است بدون رضایت سایر شرکا امکانپذیر نیست.
 • ب- انتقال سهم الشرکه شریک با مسئولیت محدود هم بدون رضایت سایر شرکا امکان ندارد اما ضمانت اجرای انتقال بدون رضایت ،بطلان انتقال نیست بلکه شخص منتقل الیه حق دخالت در اداره شرکت و حق تفتیش در امور شرکت را ندارد. فقط در سود و زیان شریک خواهد بود (ماده ۱۴۸ و ۱۴۹ قانون تجارت). ماده ۱۴۹ با این ایراد رو به روست که خصیصه همکاری در شرکت را نادیده گرفته است. این مقررات آمرانه خلافشان را نمی توان پیش بینی کرد.
فرشید شاه مردانی فیروزجائی
مشاوره حقوقی با فرشید شاه مردانی فیروزجائی کارشناس ارشد حقوق
۵.۰ بر اساس (۳) دیدگاه مشتریان

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

مشاوره خدمات در واتساپ سفارش سریع در واتساپ