دیوان عدالت اداری

مردم آگاه؛ شهروندان مطالبه گر

شهروندی موقعیتی است که شامل مجموعه ای از حقوق، وظایف و تعهدات است و به برابری، عدالت و استقلال تکیه و تاکید دارد.

حقوق شهروندی از مباحث مهم هر نظام حقوقی است که ناشی از کرامت ذاتی انسان و عام الشمول است.

هر انسانی باید نسبت به حقوق شهروندی و حق اجتماعی خود و دیگران علم لازم و کافی را داشته باشد تا بتواند در زندگی به آنها عمل کرده و در مقابل، انتظار رعایت این حقوق را از همنوع خود داشته باشد.

نوشته های مشابه

عدم آگاهی کامل از حقوق شهروندی و عدم توجه کامل به انجام آنها باعث نقض و پایمال شدن قوانین شهروندی می‎شود.

بدیهی است که شهروندان به عنوان اعضای یک جامعه در حوزه های مختلف مشارکت دارند و در برابر حقوقی که دارند، مسئولیت هایی را نیز در راستای اداره بهتر جامعه و ایجاد نظم بر عهده می گیرند و شناخت این حقوق و تکالیف نقش موثری در ارتقاء شهروندی و ایجاد جامعه ای بر اساس نظم و عدالت دارد.

شهر و شهروند و حقوق شهروندی از موضوعات مدرن امروزی هستند و در دولت و ملت معنا پیدا می کنند.

شکل گیری و نهادینه شدن یک جامعه دموکراتیک و پایدار مستلزم توجه جدی به حقوق شهروندی می باشد و بررسی پیشینه تاریخ در مورد شهروندان نشان می دهد که حقوق شهروندان مورد توجه بسیاری از محققان در حوزه های حقوق، جامعه شناسی، علوم سیاسی و … می باشد. 

خانواده هسته اولیه جامعه و پایگاه اصلی رشد و آموزش پذیری افراد است و تمام آنچه افراد در قبال جامعه و افراد دیگر باید انجام دهند به آموزش‌های خانه و خانواده بر می‌گردد.

بنابراین احترام به قانون و احترام و توجه به حقوق شهروندی را باید از درون خانواده ها آموزش داد.

حق و تکلیف در واقع دو روی یک سکه اند که اگر به خوبی موارد و مصداق های آن را برای مردم تبیین کنیم، شاهد اقبال مردم به آن و تحقق بهتر حقوق شهروندی در جامعه که همان روابط و حق و حقوق افراد در جامعه نسبت به یکدیگر است، خواهیم بود.

مثالی میان گذشتگان ما مرسوم بود که «حق گرفتنی است، نه دادنی.» بر این اساس، اگر شهروندان برای دفاع از حقوق شهروندی خود، از آن حقوق آگاهی داشته باشند و بر رسیدن به حقوق شهروندی خود پافشاری کنند، دولت چه در معنی قوه مجریه و چه در معنی حاکمیت، ناچار به تمکین و انجام دادن توقعات معقول و قانونی شهروندان می‌شود، ولی اگر شهروندان در حفظ حقوق شهروندی خود و کسب آگاهی درباره این حقوق کوتاهی انجام دهند، دولت هم در این زمینه دچار قصور و تقصیر می‌شود.

بنابراین، نقش شهروندان در حفظ و صیانت از حقوق شهروندی یک امر ضروری است.

موسسه حقوقی بنیاد وکلا در تلاش است با ارائه انواع خدمات و مشاوره های آنلاین و تلفنی، کار حقوقی شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به نحو احسنت به انجام برساند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا