دیهکیفری (جرائم)

بررسی دیه به کما رفتن و اغما چقدر است؟

یکی از موارد دیه، دیه منفعتی است که انسان از اعضای بدنش دریافت می کند، مثلا از دست دادن منافع ناشی از عقل، دیه دارد؛ مثل دیه جنون، دیه از دست دادن حافظه، دیه از دست دادن بویایی و مسائلی از این قبیل.

برای به کما رفتن از این رو دیه در نظر گرفته می شود که فرد توانایی های خود را برای ادامه حیات از دست می دهد و به همین دلیل، در صورتی که شخصی آسیب هایی را بر دیگری وارد سازد که به خاطر آن آسیب ها فرد به کما برود، به خاطر کما رفتن و در حالت اغما قرار گرفتن نیز دیه ای جداگانه مشخص و تعیین خواهد شد.

به همین مناسبت، در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی دیه به کما رفتن و اغما پرداخته و سپس، دیه کمای منجر به مرگ، و دیه عوارض ناشی از به کما رفتن را مورد بررسی قرار دهیم.

دیه کما

به کما رفتن یا به اغماء رفتن حالتی است که فرد در وضعیت ناهوشیاری قرار دارد و با دردناک ترین محرک های فیزیکی هم به حالت هوشیاری بر نمی گردد.

عوامل مختلفی موجب به وجود آمدن حالت کما می شوند؛ مانند عفونت، سموم یا خوردن ضربه به سر می تواند باعث به کما رفتن فرد می شود.

آسیبی که منجر به کما شود در قانون مجازات اسلامی، دارای دیه است.

دیه، یک مجازات اصلی است که در قانون برای مرتکبان جرایم عمدی که امکان اعمال مجازات قصاص برای آنها وجود ندارد، در نظر گرفته می شود.

البته در مواردی مقدار دیه در قانون مشخص نشده است، در این صورت قاضی با توجه به نظر کارشناس اقدام به تعیین دیه می کند و به دیه ای که از طریق نظر کارشناس پزشکی قانونی تعیین می شود، ارش گفته می شود.

لذا همانطور که اشاره شد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، اگر کسی بر اثر حادثه ای به کما برود، مرتکب، مطابق قانون باید دیه کما رفتن پرداخت کند.

دیه به کما رفتن، در ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی به این صورت بیان شده است:

"هرگاه در اثر جنایتی، قربانی بیهوش شود و به کما برود … و بعد از مدتی به هوش بیاید، نسبت به زمانی که بیهوش بوده است، ارش ثابت خواهد بود".

بنابراین دیه یا ارش کما، در صورتی که فرد به هوش بیاید، توسط پزشک قانونی با توجه به هر مورد خاص، مشخص خواهد شد.

دیه کما منجر به مرگ

در قسمت قبل دیه کما رفتن در صورت به هوش آمدن شخص مورد بررسی قرار گردید؛ با این حال، گاهی شخصی که به کما رفته است، فوت می کند.

در این صورت سوالی که مطرح می شود آن است که دیه کما منجر به مرگ چقدر است؟

دیه کما منجر به مرگ در ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی مشخص شده است.

بر اساس این ماده هرگاه در اثر جنایتی، قربانی بیهوش شود و به کما برود، چنانچه منتهی به فوت او شود، دیه نفس ثابت می شود.

بنابراین، طبق این ماده، دیه کمای منتهی به مرگ ، دیه کامل انسان است که نرخ و مبلغ آن به صورت سالیانه توسط قوه قضاییه اعلام خواهد شد.

دیه عوارض ناشی از به کما رفتن

پس از بررسی دیه کما پس از بهبودی و دیه کما در صورت فوت، لازم است تا این مطلب نیز بررسی شود که آیا می توان برای عوارض ناشی از به کما رفتن نیز دیه یا ارش گرفت؟

پاسخ به این سوال در ادامه ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی آمده است که بر اساس آن، باید دیه عوارض ناشی از کما نیز پرداخت شود.

یعنی در صورتی که فرد به کما رفته، از بابت به کما رفتن دچار عوارضی شده باشد، با توجه به عارضه به وجود آمده، ارش یا دیه آن عارضه مشخص خواهد شد و بسته به موضوع عارضه، دیه یا ارش تعیین خواهد شد که مبلغ آن طبق نظر کارشناس دادگاه (پزشک قانونی) مشخص خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا