لطفا اتصال اینترنت خود را بررسی کنید.
وبلاگ بنیاد وکلا
۹۴ بازدید ۰ دیدگاه

روند طلاق غیابی چقدر طول می کشد؟

روند طلاق غیابی چقدر طول می کشد؟
ایرج سلمانپور
مشاوره حقوقی با ایرج سلمانپور وکیل پایه یک دادگستری مرکز وکلا

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

طلاق در حقوق به معنای پایان رابطه زوجیت است. رای غیابی چیست و در طلاق چگونه معنا پیدا میکند؟ وقتی دادخواستی در دادگاه از سوی خواهان مطرح می شود در صورتیکه خوانده ( فردی که دادخواست علیه او تنظیم شده است) ابلاغیه دادگاه را تحویل نگیرد و در جلسات دادگاه حضور پیدا نکند رای غیابی صادر می گردد و خوانده می تواند تا ۲۰ روز پس از صدور رای با ذکر دلیل موجه رسیدگی را آغاز کند .

اما در مورد رای غیابی در طلاق می توانیم بگوییم زمانیکه که دادخواست طلاق توسط زوج یا زوجه داده می شود و خواهان که می تواند هر کدام از زوجین باشد ابلاغیه دادگاه را تحویل نگیرد و در جلسات دادگاه حضور پیدا نکند طلاق غیابی صورت می گیرد.

روند طلاق غیابی چقدر طول می کشد؟ 

  • طلاق غیابی از سوی زوج: وقتی دادخواست طلاق از سوی مرد (زوج) مطرح می شود و علیه زوجه رای طلاق غیابی داده می شود ثبت طلاق که توسط دفتر رسمی طلاق انجام می شود زمانی اتفاق می افتد که زوج حقوق مالی زوجه اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل را بپردازد. دادگاه در صورت نبودن زوجه مهریه را تقسیط میکند .

 

  • طلاق غیابی از سوی زوجه: طبق قانون اگر زوج به مدت ۴ سال غایب مفقودالاثر ( هیچ خبری از او نباشد و فوت یا حیات او مشخص نباشد) زوجه می تواند تقاضای طلاق کند و درخواست طلاق از طرف زن بدهد. که در این صورت هم رای دادگاه بدلیل نبودن خوانده غیابی خواهد بود. طبق بندهای ۸ و ۱۱ عقدنامه اگر زوج منزل خود را به مدت ۶ ماه یا بیش از آن ترک کند زوجه می تواند تقاضای طلاق کند و در این مورد هم طلاق غیابی انجام می گیرد.

به طور کلی مدت این نوع طلاق مشخص نیست و با توجه به شرایط و حضور یک وکیل طلاق یا نبود آن این روند تغییر خواهد کرد و اتمام روند آن در هر زوجی متفاوت خواهد بود .

مدارک لازم برای انجام آن چیست؟

  1. سند رسمی ازدواج
  2. اصل شناسنامه
  3. اصل کارت ملی

مدت عده در طلاق غیابی چگونه خواهد بود؟

مدت عده در این نوع طلاق هم مانند دیگر انواع آن سه طهر(پاکی) است که در حقوق پس از انجام طلاق تا پس از اینکه زن ۳ مرتبه فادت ماهیانه را تجربه کند و پاک شود نمی تواند ازدواج کند که معمولا در حکم طلاق هم قید می شود. اگر زن باردار باشد تا زمان زایمان باید عده نگه دارد. اگر زن یائسه باشد و یا باکره باشد عده نخواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق غیابی می توانید با وکیل متخصص این حوزه در بنیاد وکلا مشوت کنید.

ایرج سلمانپور
مشاوره حقوقی با ایرج سلمانپور وکیل پایه یک دادگستری مرکز وکلا

کیفیت کلیه مشاوره‌ها توسط بنیاد وکلا تضمین می‌شود

ثبت دیدگاه

جهت ثبت دیدگاه خود ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید:

ورود ثبت‌نام
دیدگاه‌ها

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.