خانواده

همه چیز درباره نامزدی، استرداد هدایا

نامزدی _ امتناع از نکاح

وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمیکند اگر چه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر  گردیده پرداخت شده باشد؛ بنابراین هر یک از زن و مرد  مادام که عقد نکاح جاری نشده می تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی تواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده و یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید.

چنانچه فردی در دوران نامزدی، خواه نامزدی باطل باشد یا نافذ، طرف مقابل را فریب دهد و موجبات خسارت وی را فراهم آورد، از باب تسبیب ضامن خواهد بود.

با توجه به ملاک اصل ۱۷۱ قانون اساسی و مواد ۱,۲,۸,۹ ,۱۰ قانون مسولیت مدنی، در صورت لطمه دیدن آبرو و اعتبار و یا عواطف یکی از طرفین بر اثر بهم خوردن غیرموجه نامزدی، زیان دیده میتواند مطالبه خسارت معنوی کند.

امکان تقاضای ارائه گواهی پزشک

 هر یک از طرفین می تواند برای انجام وصلت منظور از طرف مقابل تقاضا کند که تصدیق طبیب به صحت از امراض مسریه مهم از قبیل سفلیس و سوزاک و سل ارائه دهد.

چنانچه طرف از ارائه گواهی امتناع کند و یا گواهی دال بر وجود این امراض باشد مانند ایدز، بر هم خوردن نامزدی به دنبال آن، از مصادیق بر هم زدن نامزدی به دلایل غیرموجه نخواهد بود و نمی تواند مبنای مطالبه خسارت قرار بگیرد. 

ارائه گواهی تجرد یا بکارت از دیگر گواهی هایی است که میتواند از طرف مقابل تقاضا شود.

هدایای نامزدی 

هر یک از نامزدها می تواند در صورت به هم خوردن وصلت منظور هدایایی که به نامزد یا ابوین او برای وصلت منظور داده است، مطالبه کند.

اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایائی خواهد بود که عادتا نگاه داشته میشود، مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.

هدایای مصرف شدنی مانند عطر، بطور قطع بخشیده میشود و در صورت موجود نبودن، هدیه دهنده حق مطالبه قیمت را نخواهد داشت.

عکس یا نامه هایی که طرفین در دوران نامزدی، به یکدیگر داده اند، در صورت بقاء قابل استرداد است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا