جرایم اینترنتی

پلیس فتا و حوزه اختیارات و وظایف آن

امروزه استفاده از اینترنت و حضور در دنیای مجازی بخش جدایی ناپذیری از زندگی همه ما شده است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد؛ به همین دلیل این فضا نیازمند سر و سامان و نظم گرفتن است تا از امنیت برخوردار باشد و حقوق افراد در آن مورد خدشه قرار نگیرد.

از این رو در سال ۱۳۸۵ برای اولین بار پلیسی به نام پلیس فتا که مختصر شده پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران است، ایجاد شد، تا به عنوان پلیس سایبری از جرایمی که در فضای مجازی و با اینترنت و ابزار رایانه ای رخ می دهند، جلوگیری کند.

همچنین در صورت وقوع این جرم اقدام به پیگیری، تحقیق، کشف جرم و پیدا کردن متهم نماید؛ در این راستا ما برای آشنایی بیشتر با پلیس فتا در این نوشتار از بنیاد وکلا ابتدا به بررسی اهداف تشکیل پلیس فتا، جرائم مورد پیگیری در پلیس فتا و نحوه رسیدگی به جرائم در پلیس فتا می پردازیم.

اهداف تشکیل پلیس فتا

همه ما امروزه با فضای دیجیتال و سایبری همراه هستیم و از آن استفاده می کنیم.

افراد زیادی در این فضا درآمد خود را تامین می کنند که می توان گفت فضا سایبری را به روشی برای امرار معاش تبدیل کرده است؛ از این رو تامین امنیت این فضا و حفظ شدن اصول اخلاقی و دینی در آن، هم چنین رعایت ارزش های انسانی و هنجارهای جامعه، هدفی است که با آن می توان فلسفه تشکیل پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (fata) کشور را توجیه کرد.

وظیفه پلیس فتا این است که با در دست داشتن تخصص و تجهیزات لازم امنیت این فضا را تامین کند و اقدام به پیش بینی، جلوگیری و کشف جرائمی که ممکن است در این فضا رخ دهد نماید.

همانطور که ملاحظه می کنید این ارگان، نقش بسیار مهمی را در حفظ نظم و امنیت فضای مجازی برعهده دارد.

جرائم مورد پیگیری در پلیس فتا

از جمله وظایف پلیس فتا این است که جرائمی که در فضا مجازی رخ می دهد را شناسایی کند، تا در صورت وقوع بتواند آنها را پیگیری کند.

برای تشخیص جرایمی که پلیس فتا می تواند به آن رسیدگی کند، می توان به قانون جرایم رایانه ای مراجعه کرد.

در قانون جرایم رایانه ای، جرائمی که با استفاده از فناوری کامپیوتری و با استفاده از اینترنت رخ می دهند شناسایی شده است، که از میان آنها می توان به جرائمی همچون برداشت غیرمجاز از حساب دیگران، شنود غیر مجاز، جعل رایانه ای، فیشینگ، کلاهبرداری اینترنتی ، جاسوسی رایانه ای، نشر اکاذیب در فضای مجازی، انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران، پخش تصاویر مستهجن در فضای مجازی، دسترسی غیر مجاز به گذرواژه های دیگران و … اشاره کرد.

علاوه بر این جرائمی مانند هک کردن تلگرام دیگران نیز در زمره وظایف پلیس فتا (fata) می باشد.

نحوه رسیدگی به جرائم در پلیس فتا

کار پلیس فتا این است که در فضا مجازی گشت بزند و با بررسی سایت ها، بلاگ ها، فروم ها، شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و واتس آپ، محتویات آنها را بررسی کند و در صورتی که با محتوا غیر اخلاقی یا رفتاری غیرقانونی مواجه شد، اقدام لازم را در راستای توقف آن و مجازات مرتکب صورت دهد.

بعد از اینکه یکی از جرائمی که رسیدگی به آن در صلاحیت پلیس فتا هست رخ بدهد و پلیس آن را شناسایی کند یا شکایتی از بابت آن صورت بگیرد، از جمله شکایت فروشگاه های اینترنتی بابت کلاهبرداری و …، پلیس اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی، جمع آوری دلایل جرم و پیدا کردن متهم می کند.

بعد از پیدا شدن متهم، پلیس فتا، او را تحویل مقامات قضایی می دهد، زیرا بازجویی در این جرایم کمتر رخ می دهد و ادعا و اقرار متهم ارزش اثباتی ندارد و معمولا برای اثبات از مدارک دیجیتالی استفاده می شود.

البته باید در نظر داشت، که پلیس فتا (fata) در حین بررسی های خود نمی تواند حریم خصوصی افراد را نادیده بگیرد و وارد صفحات خصوصی دیگران مانند چت های دو نفره و صفحات خصوصی شده افراد شود.

در صورتی که بررسی این صفحات ضرورت داشته باشد در صورت وجود اجازه قضایی امکان پذیر است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا