روابط نا مشروعکیفری (جرائم)

همه چیز درباره خیانت زوجین

تعریف خیانت زناشویی

به هرگونه رفتار و عملی که در صورت حضور شریک عاطفی تان از انجام آن اجتناب می کنید، خیانت زناشویی گفته می شود.

در حقیقت خیانت لزوما به معنی برقراری رابطه جنسی نیست، بلکه سوء استفاده از اعتماد شریک عاطفی تان است.

ریشه اصلی شکل گیری خیانت در مردان

بسیاری از خانوم ها بر این باورند که دلیل اصلی خیانت مردان مسائل جنسی است.

طبق گفته دکتر لوآن بریزندین (Louann Brizendine) که یکی از بهترین روانشناسان و عصب شناسان در دانشگاه کالیفرنیاست، مردان در هر ۵۲ ثانیه یک بار به مسائل جنسی فکر می کنند.

اما تحقیقات صورت گرفته در مورد خیانت مردان، این موضوع را نشان می دهد که ریشه اصلی خیانت در مردان، نارضایتی عاطفی است، نه مسائل جنسی نظیر تنوع طلبی.

شرح دقیق این تحقیقات که به شکل گسترده روی مردان خیانتکار صورت گرفته؛ به شکل زیر است:

 • نارضایتی عاطفی (نظیر عدم توجه کافی و قدردانی): ۴۸%
 • نارضایتی عاطفی + نارضایتی جنسی: ۳۲%
 • نارضایتی جنسی: ۸%
 • عوامل گوناگون (نظیر تربیت فرد در دوران کودکی): ۱۲%

همانطور که مشاهده می کنید، نارضایتی جنسی تنها ۸% در خیانت مردان تاثیر گذار است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که مردان اغلب دنبال یک رابطه جنسی فوق العاده نیستند. بلکه در یک زندگی مشترک خواهان یک رابطه عاطفی عمیق هستند.

طبیعی هم هست؛ چرا که مردان زمانی واقعا از رابطه جنسی لذت می برند که به فرد مقابلشان به لحاظ عاطفی علاقه زیادی داشته باشند.

خیانت همسر

یکی از مسائلی که این روزها بسیار فراگیر شده است و باعث فروپاشی بنیان خانواده می شود، مسئله خیانت همسر است.

این امر در ازدواج دائم از جمله کارهایی است که خلاف عرف و قانون جامعه است. در هنگام انجام و اثبات آن حتی اگر فرد مقابل شکایتی هم نداشته باشد، باز هم در قانون مجازاتی برای شخص خطاکار در نظر گرفته شده است.

برخی از افراد هنگام مطلع شدن از خطای همسر خود با دلایلی این مسئله را نادیده گرفته و آن را پنهان می کنند.

بسیاری به خاطر حفظ آبرو یا وجود فرزند اما عده ای هم هستند که پس از دانستن این موضوع اقدام به شکایت می کنند و دنبال اجرای حکم حقوقی آن هستند.

خیانت همسر چیست؟

بطور کلی داشتن رابطه پنهانی و صمیمانه با جنس مخالف خیانت همسر محسوب شده و خلاف عرف می باشد. در ماده ۶۳۷ قانون تعریف آن بدین صورت است که:

“هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت (محرم نشده باشند) نباشد مرتکب این امر خلاف (غیر زنا) شوند ، به ۹۹ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.“

خیانت همسر یعنی خلاف آن عهدی که داده اید عمل کنید.

در ازدواج هم به معنای داشتن روابط خارج از چارچوب است. یعنی فردی تعهد خود را زیر پا گذاشته و به جای همسر خود با شخص سومی در یک ارتباط پنهانی لذت هایی را تجربه کنند.

این عمل سبب از بین رفتن رابطه زناشویی و عذاب وجدان برای فردی که خطاکار می شود؛ البته این امر در ازدواج را می توان از دو نوع مورد بررسی قرار داد:

 1. داشتن روابط نامشروع.
 2. داشتن روابط جنسی.

که در ادامه بطور کامل به بررسی این دو نمونه می پردازیم.

روابط نامشروع خارج از ازدواج

در قانون تعریف جامع و کاملی از رابطه نامشروع عنوان نشده است، اما بطور کلی با توجه به نظرات قوه قضاییه پیامک، تماس تلفنی و یا حتی تنها بودن در مکان عمومی برای مثال خودرو جزء روابط نامشروع حساب نمی شوند.

روابط نامشروع به اعمالی مانند بوسیدن، لمس کردن و از این دست رفتارها گفته می شود؛ پس داشتن یک مکالمه ساده بین دو طرف را نمی توان خیانت همسر در نظر گرفت.

البته محتوا مورد گفت و گو مهم و قابل توجه است؛ اگر گفت و گوی دو طرف بر سر موضوعاتی مانند مسائل جنسی و مکالمات عاشقانه باشد ممکن است بتوان آن مکالمه را به عنوان رابطه نامشروع در نظر گرفت.

روابط جنسی خارج از ازدواج

از طرفی دیگر برعکس رابطه نامشروع که تعریف مشخصی در قانون ندارند، روابط جنسی بطور کامل در قانون مجازات های اسلامی تعریف شده است.

انواع روابط جنسی خارج از ازدواج بصورت زنا یعنی رابطه جنسی بین مرد و زن، لواط که یعنی رابطه بین دو مرد و مساحقه که به رابطه بین دو زن می گویند عنوان می شود.

حضانت فرزند در هنگام طلاق

از عمده مشکلات زن و مرد در هنگام طلاق، حضانت فرزندشان می باشد؛ به دلیل اینکه در این زمان هر یک دو طرف تمایل دارند که حضانت فرزند مشترکشان به او واگذار شود.

بسیار دیده شده که خانم ها از حق و حقوق مالی خود زده تا بتوانند حضانت فرزند خود را بر عهده بگیرند.

اما اثبات خیانت همسر یکی از طرفین در دادگاه می تواند باعث عدم صلاحیت اخلاقی فرد در قبول حضانت فرزندش شود و در این زمان حضانت فرزند به فرد مقابل داده می شود.

خیانت در زندگی زناشویی مسئله مهمی است که در جوامع امروزی زیاد شده است و بنیان خانواده ها را متزلزل ساخته است.

خیانت معمولا زمانی در زندگی زناشویی  بوجود می آید  که خانمی فکر کند شوهرش به او اهمیتی نمی دهد و برایش ارزش قائل نیست.

در دنیا تقریبا مقدار آقایانی که به خانمشان خیانت میکنند از خانمها زیادتر است ولی پژوهشهای جدید نشان داد که در این سالها تعداد خانمهای خیانتکار زیادتر شده است.

دلایل خیانت زنان عبارتند از : انتقام جوییی، بی تفاوتی همسر، احساس ناامنی و خلا عاطفی، بازگشت به گذشته، رابطه یکنواخت، ترس از خیانت شوهر، روابط زناشویی سرد و نبود نقاط مشترک و …

روانشناسی خیانت

خیانت به موضوعی اطلاق می شود که یک عضو از یک رابطه ازدواج، اقدام به برقراری رابطه ای خارج از چارچوب ازدواج کند؛ یعنی زن یا مردی که در یک رابطه دو نفره براساس ازدواج رسمی قرار دارند، اقدام به برقراری رابطه ای عاطفی یا جنسی خارج از رابطه رسمی خود کنند.

این یک تعریف سطحی از خیانت است که در فرهنگ های مختلف تغییرات زیادی به خود دیده است که جای بحث در اینجا ندارد.

زمانی که یک مرد و زن مجرد در خود این توانایی را می بیند که اقدام به ازدواج و عقد قانونی آن کنند، به دنیای دیگری وارد می شوند.

دنیایی که در آن از بی تعهدی احتمالی و رفع مسئولیت های دوران مجردی خبری نیست و دو طرف باید تن به یک تعهد دائم نسبت به یکدیگر دهند؛ این تعهد شامل تعهد زمانی، حمایتی، پشتیبانی، عاطفی و جنسی است.

تعهد زمانی به این معنی است که دو طرف به یکدیگر تعهد دهند که در بیشترین و مهم ترین زمان های خود در کنار یکدیگر باشند. 

تعهد حمایتی دال بر این است که دو طرف بکوشند که از یکدیگر در شرایط سخت حمایت کنند.

تعهد پشتیبانی به این موضوع اشاره دارد که دو طرف نسبت به هم مسئول باشند و مسئولیت ها و تکالیف شخصی خود را ادا کنند.

تعهد عاطفی بدین معنی است که دو طرف یکدیگر را دوست داشته و در تامین نیازهای عاطفی یکدیگر و پرکردن خزانه عاطفی هم کوشا باشند.

و تعهد جنسی بدین معناست که زن و مرد بتوانند نیازهای غریزی و جنسی خود و همسر خویش را تامین کنند و در این زمینه کمبودی نسبت به هم وارد نکنند. 

در این میان اگر یکی از طرف های رابطه ازدواج در برآورده کردن هر یک از این کارکردهای اصلی رابطه، رجوع به فرد سومی خارج از رابطه دو نفره خود کند، اقدام به خیانت کرده است.

وقتی زن و شوهری که در یک رابطه دوطرفه با هم قرار می گیرند و تمایل خود را مبنی بر تعهدی طولانی مدت در تمامی ارکان و کارکردهای اصلی که برشمردیم ابراز می کنند، موظف هستند به تعهد خود پایبند باشند و هرگونه تخطی از این پیمان موجب رخ دادن فعل خیانت می شود.

عوامل و انواع خیانت

زمانی که در مورد خیانت صحبت می کنیم، به چند فاکتور مهم بر می خوریم.

این فاکتورها عبارت اند از: 

 1. خیانت لزوما جنسی نیست و می تواند عاطفی و حتی کلامی باشد.
 2. خیانت به صورت پنهانی صورت می گیرد و اگر علنی شود دیگر خیانت محسوب نمی شود.
 3. خیانت عمدتا کوتاه مدت است و کمتر با خیانت بلندمدت برخورد می کنیم.
 4. آخرین ویژگی خیانت این است که در بیشتر موارد، به خاطر پول صورت نمی گیرد و دلایلی عمدتا روانی در پس ماجرای خیانت نهفته است.

به تعبیری دیگر، از خیانت می توان تعبیر به بی وفایی نیز کرد. بی وفایی به همسر از رواج نسبتا زیادی در جوامع گوناگون برخوردار است که می تواند دلایلی روان شناختی یا اجتماعی داشته باشد.

در تعبیر بی وفایی، هرگونه پنهان کاری که از جانب یکی از طرفین در رابطه ازدواج صورت گیرد، خیانت محسوب شده و سندی است دال بر بی وفایی او.

حتی اگر شخصی مسئله ای را از همسر خویش به این دلیل پنهان کند که همسر او با دانستن آن مطلب ناراحت می شود، باز هم می توان گفت مرتکب بی وفایی شده است، پس هرگونه روابط خارج از چارچوب زناشویی، خیانت محسوب می شود، بنابراین با این توضیحات، خیال پردازی با شخصی غیر از شریک زندگی، دیدن عکس و فیلم مستهجن و روابط تلفنی و اینترنتی نیز نوعی خیانت تلقی می شود.

بی وفایی اشکال متعددی دارد، از قبیل بی وفایی جنسی و بی وفایی عاطفی، بی وفایی عاطفی به صورت درددل کردن با یک غریبه غیرهم جنس، درمیان گذاشتن اسرار، بگو و بخند کردن، گفت و گوی صمیمانه خارج از عرف و مواردی دیگر که از چشم همسر پنهان باشد، صورت می گیرد.

بی وفایی جنسی، برقراری رابطه جنسی و فیزیکی با شخصی خارج از حوزه زناشویی است که می تواند جنبه عاطفی نداشته باشد؛ در مواردی بی وفایی عاطفی و جنسی می تواند با هم صورت گیرد.

یکی از انواع خیانت که پیش از این در مورد آن صحبت کردیم، خیانت جنسی است.

این مسئله زمانی روی می دهد که هیچ گونه پیوند عاطفی میان فرد و طرف مقابلش وجود نداشته نباشد و صرفا دلایل هیجانی ناشی از تجربه رابطه جدید جنسی، این موضوع را به وجود آورده است.

دومین نوع خیانت، احساسی و عاطفی است.

این نوع از خیانت از زمانی روی می دهد که فرد احساس می کند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا کرده است.

وی از همراهی، صحبت کردن و در میان گذاشتن افکار و علائق خود با شخص دوم لذت می برد و کم کم به این نتیجه می رسد که ترجیح می دهد اوقات فراغت خود را به جای اینکه با همسر یا نامزدش بگذراند، با او سپری کند.

خیانت احساسی یکی از مواردی است که بیشتر خانم ها آن را مخرب و ویرانگر تصور می کنند. خانم ها به خوبی می دانند که دخترهای زیبای بسیاری وجود دارند و برخی از مردها، بالذاته از نظر بصری تحریک پذیر هستند.

البته این امر توجیه کننده خیانت جنسی نیست، اما همه به خوبی می دانند که برخی از مردها در کنترل خواست های جنسی خود ناتوان یا کم توان هستند.

خیانت به روش اینترنتی

یکی دیگر از انواع خیانت های عاطفی که متاسفانه این روزها زیاد به چشم می خورد، خیانت آنلاین است.

فرد سعی می کند بیشتر و بیشتر به شبکه اینترنت متصل شود که با یک فرد خاص صحبت کند و همسرش نیز ناراحت است که او ساعت های طولانی را در اینترنت می گذراند.

نیاز صحبت کردن فرد با شخص سوم که شاید خیلی زیاد هم نتواند او را ببیند، خیلی بیشتر از نیاز او برای بودن با همسر و نامزدش است.

درواقع ما با انواع و اقسام متفاوتی از خیانت ها در جامعه رو به رو هستیم که به مدد تکنولوژی و مدرنیسم، هر روز شکل های جدیدتر و فریبنده تری به خود می گیرد و ضروری است برای جلوگیری از آن چاره ای اساسی اندیشید، دام هایی فریبنده که نتیجه ای جز کابوس های وحشتناک پریشانی و ویران شدن کانون خانواده و تباه شدن برای گرفتاران آن در پی نخواهد داشت.

نتیجه حقوقی خیانت همسر

طبق گفته قانون، زن و شوهری که با یکدیگر ازدواج کرده و تعهد دارند نباید تعهدات خود نسبت به یکدیگر را زیر پا بگذارند، اما امروزه دلایل مختلفی وجود دارد که باعث صورت گرفتن این امر در خانواده ها می شود.

خیانت همسر به دنبال خود نتایج حقوقی را به همراه خواهد داشت که این نتایج برای زن و مرد متفاوت است.

در ادامه از دیدگاه قانونی به بررسی آثار آن برای زن و مرد می پردازیم.

نتیجه حقوقی خیانت زن متاهل

پس از اثبات این عمل از طرف زن تصمیم گیری برای ادامه زندگی به تنهایی بر عهده مرد است؛ همچنین طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی مرد می تواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق همسر خود را بدهد.

در این مورد حتی اگر در ضمن شرایط عقد، حق طلاق به زن داده شده باشد هم مرد جایز است حق طلاق را از او بگیرد.

موارد ذکر شده فقط در صورتی که خیانت زن اثبات شده باشد قابل انجام است، اما در صورتی که مرد به همسر خود اتهام بزند و در دادگاه اتهام وی اثبات نشود، همسر وی جایز است در دادگاه اعاده حیثیت کرده و تمام ضرر و زیان های مادی و معنوی خود را از شوهرش بگیرد.

نتیجه حقوقی خیانت مرد متاهل

در صورتی که مردی بدون اطلاع همسر خود و به صورت مخفیانه ازدواج کند و تائید دادگاه را برای ازدواج خود نداشته باشد، طبق قانون خطاکار محسوب می شود، در این صورت دادگاه حق طلاق را از وی گرفته و به همسرش می دهد.

سایر اثرات حقوقی خیانت همسر

با توجه به قانون اگر زن و مرد متاهلی وارد رابطه زنا شوند و از آن طریق به همسر خود خیانت کنند.

جرم زنا آنها دارای مجازات سنگسار، اعدام، صد ضربه شلاق، تبعید و تراشیدن موی سر می باشد به صورتی که:

 • هنگامی که زن خاطی با یک مرد متاهل رابطه زنا داشته باشد حکم هر دوی آنها سنگسار است.
 • هنگامی که مرد خاطی با زن متاهل رابطه زنا داشته باشد حکم هر دوی آن ها سنگسار است.

البته در مواردی قاضی می تواند حکم را تغییر دهد، برای مثال در صورتی که زن یا مرد خاطی به همسر خود دسترسی نداشته باشد.

 • در هنگام انجام این امر در صورتی که نفر سوم جزء محارم نسبی زن یا مرد باشد، حکم برای آنها اعدام است.
 • اگر مردی همسر دائم داشته باشد و قبل از اینکه با همسر خود رابطه جنسی داشته باشد به وی خیانت کند و در رابطه زنا باشد حکم آن تراشیدن موی سر، صد ضربه شلاق و تبعید به اندازه یک سال قمری است.

لازم به ذکر است تمام این مواردی که گفته شده است در صورتی لازم به الاجرا است که ادله جرم بطور کامل به اثبات برسد و بهتر است قبل از هر اقدامی با وکیل مجرب در حوزه خانواده مشورت نمایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا