دادسراکیفری (جرائم)

صلح و سازش در دعاوی کیفری

با توسعه و پیشرفت روزافزون در جوامع امروزی روش‌های حل اختلاف همچون سایر ابعاد زندگی بشری، تحول یافته و به تدریج شکلی دوستانه و مسالمت آمیز به خود گرفته است.

سازش به عنوان یکی از روش‌های حل اختلاف است. در این نوشتار به تعریف سازش قضایی و شرایط و چگونگی رسیدن به آن با راهنمایی وکیل متخصص پرداخته شده است.

نوشته های مشابه

سازش قضایی چیست؟

سازش یکی از روش‎های حل‎و‎فصل اختلافات است که از طریق آن دو طرف دعوا درصدد بر می‎آیند که با جستجوی راه‎حلی مسالمت‎آمیز و دوستانه به دعوا و اختلاف پایان دهند.

در سازش، شخص ثالث بی ‎طرف می‎تواند طرف ها را تشویق به ملاقات و مذاکره مستقیم کند.

یکی از روش‌های حل اختلاف، سازش قضایی است که این نوع سازش در دادگاه انجام می‎شود و قاضی در روند اجرا و حل اختلاف بین طرف ‎های دعوا نقش اساسی دارد.

صلح و سازش در دعاوی کیفری

ارجاع به شورای حل اختلاف و موسسات میانجی‎گری

موضوع میانجی‎گری و صلح در دعاوی کیفری و سازش، نوعی ابتکار و نوآوری در قانون آیین دادرسی کیفری محسوب می‎شود.

طبق قانون، قاضی می‎تواند بزه‎کار و بزه‎‎دیده را با توافق خودشان، به شورای حل اختلاف یا موسساتی که در بخش  میانجی‎گری فعالیت می‎کنند، ارجاع دهد تا آن‎ها بتوانند رابطه بزه‎کار و بزه‎‎دیده را اصلاح و میان آن ‎ها سازش ایجاد کنند.

در بسیاری از جلسات مشاوره حقوقی ما طرفین را به میانجیگری و سازش در راستای صرفه جویی در وقت و هزینه دادرسی دعوت می کنیم.

در قانون، حداکثر زمان برای میانجی‎گری سه ماه تعیین شده است و به همین دلیل قانونگذار مقرر کرده است که رسیدگی به موضوع دعوا تا سه ماه متوقف شود تا رابطه میان بزه‎کار و بزه‎دیده اصلاح شده و گذشت شاکی گرفته شود.

هدف قانونگذار از صلح و سازش بین طرف ‎ها این است که رابطه بین بزه‎کار و بزه‌دیده ترمیم شده و در نتیجه آن از تکرار جرم جدید و اتفاقات ناگوار دیگری که ممکن است در اثر به ‎هم خوردن رابطه آن ‎ها ایجاد شود، جلوگیری کند.

گاهی ممکن است که اگر صلح و سازش در دعاوی کیفری میان افراد ایجاد نشود، حس انتقام جویی میان بزه‌‎دیده و خانواده او باقی مانده و به همین دلیل جرایم دیگری روی دهد که این موضوعات شرایط ناگواری برای دستگاه عدالت و جامعه ایجاد خواهد کرد.

سازش در دعاوی کیفری

مراحل تنظیم صورتجلسه میانجی‎گری

هنگامی که میان طرف‌های دعوا سازش ایجاد می‎شود، شخص ثالث که در واقع میانجی‎گر است باید، توافق دو طرف را در صورتجلسه تنظیمی بیان و همچنین عنوان کند که بزه‎دیده چه وظایف و تعهداتی دارد.

این صورتجلسه پس از امضای ‎شخص ثالث و طرف‎های دعوای کیفری، برای تایید نزد مقام‎قضایی ارسال شده و در آن جا چگونگی اجرای توافقات، مشخص و معلوم می‎شود.

براساس قانون، نتیجه میانجی‎گری به صورت مشروح و با ذکر دلایل آن، طی صورتجلسه‎ای که به امضای میانجی‎گر و بزه‎دیده و بزه‎کار می‎رسد و برای بررسی و تایید و اقدامات بعدی نزد قاضی مربوط ارسال می‎شود.

در صورت رسیدن به یک توافق، ذکر تعهدات طرف‎ ها و چگونگی انجام آن در صورتجلسه الزامی است. می‌توانید از مشاوره حقوقی تلفنی بخواهید تا صورتجلسه شما را نظارت نماید.

سازش در دعاوی کیفری

در خصوص صلح در دعاوی کیفری ، براساس ماده ۸۲ قانون آیین دادرسی کیفری، در جرایم تعزیری که مجازات آن‎ها قابل تعلیق است، قاضی می‎تواند به درخواست متهم و موافقت بزه‎دیده یا مدعی خصوصی و با اخذ تامین مناسب، حداکثر دو ماه به متهم برای به دست آوردن رضایت و گذشت شاکی یا جبران خسارت ناشی از جرم مهلت تا اقدامات لازم را انجام دهد.

همچنین مقام قضایی می‎تواند برای ایجاد سازش بین طرف‎ های دعوا، موضوع را با توافق آن ‎ها به شورای حل اختلاف یا شخص یا موسسه‌ای برای میانجی‎گری ارجاع دهد.

بنابراین اگر متهم درپی کسب گذشت شاکی است، باید خسارات وارده به وی را نیز جبران کند.

برای مشورت بیشتر با متخصصین از طریق پیام رسان بنیاد وکلا به وکیل آنلاین پیام دهید.

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا