شرکت ها

چگونه از تیپاکس شکایت کنیم؟

تیپاکس، یک سرویس پستی خصوصی است که خدمات پستی از جمله حمل و نقل و ارسال کالا و محصولات مختلف را در داخل ایران و هم به صورت بین المللی انجام میدهد.

شرکت تیپاکس امروزه شعبات زیادی در اکثر شهرهای ایران دارد و هر نمایندگی، محدوده وسیعی از حوزه نمایندگی خود را تحت پوشش خدمات پستی خود قرار میدهد.

این شرکت متعهد شده است تا تمامی مرسولات را بیمه نماید؛ در اسرع وقت و در زمان مقرر به مقصد رسانده و بسته های پستی را بدون آسیب تحویل نماید.

برای ارسال بسته های خود به وسیله شرکت تیپاکس، دو روش در نظر گرفته شده است:

 1. مراجعه حضوری به نزدیکترین نمایندگی تیپاکس
 2. تماس با شعبه، درخواست جهت مراجعه آنها و تحویل گرفتن بسته از شما

تفاوت شرکت پست و تیپاکس

 • بسته بندی مرسولات، در اداره پست، بسته به اندازه محصول شما دارد؛ نامه ها در پاکت های متناسب با اندازه آنها انجام گرفته و اندازه بسته بندی محصولات دیگر نیز به همان نسبت، تعیین خواهد شد؛ اما در تیپاکس بسته بندی نباید از یک حداقلی کمتر باشد.

بنابراین حداقل اندازه بسته بندی محصول شما باید به اندازه یک جعبه کفش باشد.

 • فرستنده محصول، در تیپاکس، این اختیار را دارد تا هزینه پست محصول را پرداخت نکند و شرکت تیپاکس، هزینه مرسوله را از گیرنده دریافت نماید.
 • تیپاکس بر خلاف شرکت ملی پست، یک شرکت خصوصی است.
 • شرکت تیپاکس با دفاتر خدمات ارتباطی هیچگونه همکاری ندارد.
 • شرکت پست، محصولات را به هر آدرسی در اقصی نقاط کشور ارسال میکند؛ اما هر نمایندگی شرکت تیپاکس تنها به محدودۀ خود، خدمت رسانی میکند.

بنابراین چنانچه آدرس گیرنده شما خارج از محدودۀ تیپاکس باشد، گیرنده باید با پرداخت هزینۀ مجدد، بسته خود را به وسیله پیک و یا آژانس تحویل گرفته و یا خود برای گرفتن آن به شعبه تیپاکس مراجعه نماید.

علل عدم تحویل مرسولات توسط تیپاکس

بسته های پستی به دلایل مختلفی ممکن است به فرستنده عودت داده شوند و به گیرنده تحویل داده نشود.

در این صورت، بسته مذکور طی ۷۲ ساعت کاری به فرستنده عودت داده خواهد شد.

دلایلی که موجب برگشت بسته پستی میشوند عبارتند از:

 1. نقص نشانی گیرنده
 2. نقل مکان گیرنده (تغییر آدرس)
 3. مختوش شدن آدرس
 4. عدم پاسخگویی مشتری
 5. درخواست فرستنده به عودت بار قبل از تحویل آن توسط تیپاکس به گیرنده: در این حالت، فرستنده باید درخواست بازپس گیری بستۀ خود را به شعبه مبدا به صورت کتبی ابلاغ نماید. عودت بار توسط گیرنده، امکانپذیر نمیباشد.

روشهای پیگیری مرسولات تیپاکس

طبق تعهد شرکت تیپاکس، بسته ها حداکثر ظرف مدت سه روز به مقصد رسیده و تحویل گیرنده داده خواهد شد.

لازم است قبل از ارسال مرسوله، از وجود نمایندگی فعال در محل گیرنده، اطمینان حاصل نمایید. در صورتیکه آدرس گیرنده خارج از محدوده فعالیت تیپاکس باشد، گیرنده باید شخصا برای دریافت بستۀ خود به شعبه تیپاکس شهر خود مراجعه کند یا با پرداخت هزینه، از طریق پیک یا آژانس، بسته خود را تحویل بگیرد.

پس از ارسال محموله خود از طریق تیپاکس، یک قبض حاوی اطلاعات محصول، نام و مشخصات و آدرس فرستنده و گیرنده، کد رهگیری و هزینه ارسال به شما تحویل داده میشود.

از چند روش میتوانید وضعیت مرسولات تیپاکس را پیگیری نمایید:

 1. تماس با شماره تلفن ۸۴۵۷-۰۲۱ و پیگیری بسته خود از طریق اپراتور
 2. مراجعه به سامانه رهگیری مرسولات تیپاکس؛ در این روش، کد رهگیری مرسوله را در قسمت مربوطه وارد کرده و از روند ارسال محموله خود باخبر میشوید.
 3. استفاده از سامانه پیامکی برای رهگیری مرسولات تیپاکس
 4. اقدام از طریق نمایندگی پست تیپاکس شهر خود یا نزدیکترین نمایندگی به شهر مقصد
 5. در صورتی که فرستنده برای ارسال بسته با شعبه تماس گرفته اما مرسوله جمع آوری نشده باشد، میتواند با واحد صدای مشتری به شماره ۸۴۵۷ تماس بگیرد؛ مورد به واحد پیگیری ارجاع و برطرف خواهد شد.
 6. در صورتی که بار به شعبه مقصد رسیده و ظرف ۲۴ ساعت توزیع نشده باشد، مشتری میتواند برای پیگری با واحد صدای مشتری ۸۴۵۷ تماس بگیرد.

تقاضای مشتری توسط کارشناس صدای مشتری ثبت شده و از شعبه مقصد، جهت توزیع پیگیری میشود.

نحوه شکایت از تیپاکس

شرکت تیپاکس، خود را موظف به مشتری مداری و حفظ رضایت آنان میداند؛ اما با توجه به حجم بالای مرسولات، امکان تاخیر در ارسال بسته، مفقودی و یا حتی آسیب دیدن مرسولات وجود دارد.

با توجه به راهکارهایی که تیپاکس برای پیگیری شکایات مشتریان خود ارائه کرده است، میتوان نتیجه گرفت که این شرکت، خود را در مقام پاسخگویی و رسیدگی به شکایات قرار داده و خود مبادرت به ثبت شکایات، پیگیری و به نتیجه رساندن آن مینماید.

بنابراین میتوان از کانالهایی که توسط این شرکت عنوان گردیده و در ذیل بدانها پرداخته میشود، نسبت به اعلام شکایت از شعب تیپاکس اقدام کرد.

 • در صورت تاخیر در دریافت بسته پستی خود میتوانید از طریق روش هایی که در قسمت قبلی مقاله گفته شد، وضعیت محموله خود را پیگیری کنید.

شرکت تیپاکس متعهد است که در اسرع وقت به درخواست شما ترتیب اثر داده و از سرنوشت محموله، شما را آگاه نماید.

 • چنانچه بسته در زمان مقرر به دست شما رسید اما در شکل ظاهری و جلوۀ بیرونی آن، متوجه خرابی و آسیب دیدگی شدید، از تحویل بسته و امضا نمودن برگۀ مخصوص پستچی امتناع نمایید؛ در همان موقعیت، بسته را باز نموده و از سلامت محموله خود اطمینان حاصل نمایید.

چنانچه متوجه شدید محصول شما نیز دچار صدمه شده است از دریافت آن خودداری کنید.

سپس از طریق تماس با نمایندگی شهر خود و یا شعبه مرکزی، برای دریافت غرامت و جبران ضرر و زیان خود اقدام نمایید.

در این مورد، صورت جلسه ای تنظیم میگردد و شرکت، کالای جدید را برای شما (گیرنده) ارسال نموده و یا هزینه آن به صورت کامل، عودت خواهد شد.

 • تماس با شماره تلفن ۸۴۵۷-۰۲۱ و برقراری ارتباط با داخلی ۴
 • چنانچه محتویات داخل بسته، کسر شده باشد، میتوانید با واحد صدای مشتری با شماره ۸۴۵۷-۰۲۱ تماس گرفته، تعداد کلی اقلام و تعداد دقیق کسر شده را به کارشناس صدای مشتری اعلام کنید. کارشناس، گزارش را ثبت کرده و آن را جهت پیگیری به واحد مربوطه ابلاغ مینماید.
 • در صورت برخورد نامناسب کارکنان هر بخش از خدمات تیپاکس اعم از کارمندان شعب، پستچی ها و…. میتوانید با واحد صدای مشتری به شماره ۸۴۵۷-۰۲۱ تماس گرفته و موضوع را اعلام نمایید.

شکایت از تیپاکس به مراجع قضایی

چنانچه مشتری تیپاکس در دریافت هریک از خدمات ارائه شده توسط این شرکت دچار مشکل گردید و با توجه به پیگیری های مداوم، موفق به سرانجام رسانیدن شکایت خود نشد و شرکت تیپاکس در مقام پاسخگویی برنیامد، میتواند به مراجع قضایی صالح مراجعه کند.

مرجع قضایی صالح در این امر، به طور معمول «شورای حل اختلاف» است که در محدودۀ قضایی شعبه ای که مورد شکایت واقع شده است، قرار دارد.

شاکی میتواند با در دست داشتن مدارک و ادله ای که ادعای وی را ثابت میکند به شورای حل اختلاف مراجعه نماید و دادخواست تنظیم شده ای که حاوی ادعای مورد درخواست وی میباشد، به همراه مدارک بدانجا تسلیم نماید.

مراحل اداری بعدی شامل ابلاغیه به شعبه تیپاکس، رسیدگی به دعوا، صدور رای و نحوۀ اجرای آن طبق قانون انجام خواهد پذیرفت.

نکته قابل توجه آن است که برخی افراد تصور میکنند مرجع رسیدگی به شکایات از تیپاکس، سازمان بازرسی کل کشور است، اما از آنجا که تیپاکس یک شرکت خصوصی است، شکایت از آن در سازمان بازرسی قابل طرح نمیباشد؛ زیرا مطابق نص صریح شرح وظایف این سازمان که در سایت رسمی آن به آدرس https://shekayat.bazresi.ir/ ذکر شده است:

«رسیدگی به شکایت از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی، در صلاحیت سازمان بازرسی کل کشور نبوده و این سازمان امکان رسیدگی به آن را ندارد.»

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۶ رای

نوشته های مشابه

‫۳۵ دیدگاه ها

 1. من سه ماهه که بسته ام تو سرپرستی اصفهان مونده و هیچ کس جوابگو نیس فقط میگن باهاتون تماس میگیرن کارشناسان و پیگیری میکنن و هیشکی تماس نمیگیره واقعا که اصلا راضی نبودم دوباربرام تیپاکس کردن هردوبار همین بوده کاملا بی مسولییتن

  1. کثیفترین نهاد خصوصی شرکت تیپاکس هست….از منم پول خوردن،علت اعلام کردنم در اینجا واس اینه که شما گول تیپاکس کثیع رو نخورین

 2. سلام دوستان من یه بار ۲۵ میلیون تومانی ارسال کردم از تهران به مازندران که بعد از سه روز که به دست مشتری تو مازندران نرسید پیگیری کردیم گفتن بسته شما مفقود شده است و چون هزینه بیمه رو ۱۰۰ هزار تومن زده بودن بدون اینکه از ما بپرسن ارزش بارتون چقدر هستش الان میگن فقط ۱۰۰ هزار تومن به شما می دیم ین یه روش جدید کلاهبرداری هستش که تیپاکس داره انجام میده حواستونو خیلی جمع کنید به نظر منم تیپاکس یه شرکت جدید کلاهبرداری هستش .

   1. کثیف ترین جاییه که دیدم.فقط براشون پول مهمه‌.فقط بلدن بگن کارشناس زنگ میزنه که اونم حرف مفته.همشون اشغالن.۳میلیون بمن خسارت زدن هیچکس جواب نداد

 3. هزینه بسته بندی رو ۲۸۵۰۰ تومن گرفتن درحالیکه یه جعبه ساده بود که ۸ هزار تومنم قیمتش نیست .نمیدونم اینو باید ب کی بگیم ک پیگیری کنن

 4. یک بسته برام ارسال شد، سیستم صوتی، بعدازتحویل دیدم شکسته ودیگه به دردنمیخورم، ۴۱۵۰۰۰تومان کرایه دادم، شکایت کردم، قبول کردن گفتن زنگ میزنیم شماره واتس آپ میدیم تصاویرشکسته مرسوله روبفرستین دقیقا فرداش یکطرفه پرونده روبستن وقتی پیگیری کردم گفتن مگه مامیتونی به همه خسارت بدیم، ینی خدایی این حدبی وجدانی وپرویی، چقدرراحت حقوق آدم پایمال میکنن وخاطرآسوده به این روش ادامه میدن، خدالعنتتون کنه

 5. مزخرف تر از تیباکس من ندیدم بعد ۱۳روز بستمو اوردن اون هم با یه قیمت نجومی
  اژ تهران و مشهد بسته برام میاد نهایتش ۲۰ت
  تیباکس از شیراز ۸۰ت گرفت واقعا کلاه بردارتر از تی با کس ندیدم

 6. اصلا تیپاکس رو پیشنهاد نمی کنم
  واحد رسیدگی به شکایات تیپاکس هم هیچ کمکی به من نکرد
  بابت یک سفارش، کلی خون دل خوردم و در نهایت هم هیچ

 7. سلام وقت بخیر مجموعه تیباکس بار ب من تحویل داده ۷۰۰ گرم از بارم کم شده ب ارزش ۱/۵ میلیون هیچ کسی تقبل نمیکنه ثبت شکایت کردم بعد ار دو هفته بهم میگن رد شده
  واقعا متاسفم برای این مجموعه ضعیف ک دزد استخدام میکنن

 8. استفاده نکنید ، بد جوری کلاه بردار هستن ، پول هزینه بسته رو از قبل میگیرن ار کسی که ارسال میکنه ، بعد وقتی بسته رو میخوان تحویل بدن میگن هزینه پرداخت نشده ، دوباره پول میگیرن ، تیپاکس اهواز این حیله رو همیشه انجام میده ، و درخواست انعام هم میکنه ، که ۲۰ تومان هم به راننده بدید ، هزینه داخلی … و اضافی ، کسی نیست حال اینارو بگیره ؟؟؟؟ تخلف چقدر باید انجام بدن تا درشو تخته کنید

 9. …… تر،،،، بیشرفت تر،،… …. تر و دزدتر از شرکت تیپاکس در دنیا وجود نداره،،،،، یه مشت …. …. و پسر …. اداره میکنن،،، …. خونس،،،، کلاهبردارن،،،بعد از مدت زمان طولانی یه تیکه کاغذ کوچیک به دستم رسید،،، هر روز زنگ میزدم میگفتم بار چی شد میگفتن امروز به دستت میرسه،،،، دروغگوهای لاشی،،،، خیلی اذیت کردن،،،، الهی همه این اذیتها و پولهایی که از مردم میگیرین درد به بشه به جون تک تک کارمندان و مسئولین تیباکس الهی درد بشه به جون عزیزانشون داغ ببینن …… ها

 10. بدتر از تیپاکس تو عمرم ندیدم الان سی روزه یه بسته برام ارسال شده تا حالا دستم نرسیده هر چقدرم پیگیری و شکایت کردم جواب نگرفتم ،اداره پست حرف نداره کارش درسته

 11. به هیچ عنوان تیپاکس رو معرفی نمیکنم مرسولات با تاخیر ارسال میشه اصلا تعهد کاری در خصوص مرسولاتی که من فرستادم نداشته تند

 12. دستگاه کارتخوان سفارش دادم از تهران وقتی رسید دستم چاپگرش شکسته بود ثبت شکایت کردم بعد سه ماه گفتن مشمول خسارت نمیشه دوباره اعتراض کردم گفتن بسته شما صورتجلسه نشده وبسته بندیش با ما نبوده پس شامل خسارت نمیشه

 13. بنده دو بسته از مبدا زاهدان به تهران داشتم اولین تخلف شرکت تیپاکس اینکه روز تحویل فقط یک بسته تحویل داده و رسید دو بسته را دریافت نموده و پس از چندین مرحله پیگیری بسته دوم را دو روز بعد در حالی که ظاهرمناسبی نداشت تحویل دادند که متاسفانه یکی از اقلام کسر شده بود وپس از ثبت شکایت هیچ ترتیب اثری ندادند البته از شرکتی که هیچ تعهدی نسبت به مشتری نداره توقعی نیست فکر کنم فیلمهای نحوه بارگیری و ارسال مرسوله ها را همه در فضای مجازی دیده اند که چطور امانتها و بسته های مردم رو کارمند تیپاکس به داخل ماشین پرتاب میکنه این نشون میده که در استخدام و بکارگیری نیروی خود تیپاکس هم تعهدی ندارند چه برسه به مشتری … متاسفانه فقط شعار میدن وتنها به فکر سود بیشتر هستند و تعهدی نسبت به نحوه ارسال و دریافت مرسوله ها ندارند .

 14. تیپاکس خیلی مزخرف وهزینه گزاف وگران دریافت میکند دوتا جعبه از کرج به خوزستان رو ۴۳۰/۰۰۰ تومن ازم گرفت اگه با پست میآوردم ۱۵۰ تومن نمیشد
  حرومشون ، دیگه اصلا با تیپاکس چیزی جابجا نمیکنم

 15. منم بخاطر گرفتن بستم مجبورشدم باتیپاکس روبرو شم.متصدی بیشعور استانه اشرفیه زنگ میزد بیا خودت بگیر بعدیه هفته رفتم ب دروغ میگفت اوردم نبودی.منم بعدکارخسته رفتم.گفتم مگه نباید بیارین گفت اوردم نبودی مثه اسب دروغ میگفت ادرس محل کارم بود منو یه هفته کاشت.بعد ا فهمیدم کارشه تواونجامیشینه چایی میخوره زنگ میزنه بیاین بسته اتونو بگیرین.تهران زنگ زدم شکایت کردم فقط یه معذرت خواهی کردن درصورتی ک باید بااین خانم برخورد بشه.ازبی نظمی تیپاکس سواستفاده میكنه هنوزم ب این کارش ادامه میده متاسفم.

 16. بی مسئولیت ترینید واقعا….
  بسته رو ک تحویل نمیدین بعد از دو هفته زنگم میزنیم پاسخگو نیستین
  دزدم ک هستین از کرایه گرفتنی مجدد بعدشم از شعبه های دیگه میپرسیم میگن باید برید حضوري فلان شعبه تحویل بگیرید؟! حتی یه زنگم نمیزنن بسته ات کدوم شعبه اس برو تحویل بگیر… ریدیییییید واقعا در ب در دنبال بسته امون باید بگردیم💩💩

 17. سلام
  نکته جالب اینکه از قبل تمایلی به ارسال وسایل توسط تیپاکس نداشتم اما یکی از شرکتهایی که کار می کنیم بدین روش ارسال کرد من هم با توجه به کد ارسال شده پول رااینترنتی پرداخت کردم. راننده شرکت که امد گفت نه پول پرداخت نشده است و مجدد پول را گرفت جنس را تحویل داد پس از دوبار پیگیری قرار به واریز وجه شد که الان یک هفته است که هیچ به هیچ الان ! که حتی کد رهگیری هم در سایت غیر فعال شده است

 18. سلام هر محموله ای با تیپاکس فرستادم یا واسم فرستادن کفرمو دراوردن هزینه ارسالو در مبدا پرداخت کردم تو مقصد دباره همون مبلغو باز گرفتن بعد از پیگیریهای متعدد قرار شد شماره کارت بدم مبلغو برگردونن تا الان اگه واسه شما واریز کردن واسه منم واریز شده!!!!!!! یعنی دزد سر گردنه شمارو بخدا تو دامشون نیافتید

 19. من پرداخت آنلاین بابت مرسوله ای که قرار بود از تیپاکس دریافت کنم انجام دادم (پرداخت موفق بوده و ایران کیش تایید میکنه) ولی بعد از پرداخت، سایتشون وضعیت رو روی همون پرداخت نشده نگه داشت و مجبور شدم مامور توزیع که اومد کارت بکشم و مجدد پرداخت انجام بدم. مبلغ قابل توجهی برای پیگیری نیست ولی با خودشون تماس گرفتم و شکایت ثبت کردم. در صورت عدم پاسخگویی، با وجود گرفتاریم و کمبود وقت، احتمالا شکایت قضایی کنم.

 20. پرداخت هزینه ارسال تیپاکس رو اینترنتی انجام دادم و پرداخت موفق بود و درگاه پرداخت هم زنگ زدم گفتن موفق بوده ولی سایت تیپاکس زده بود “وضعیت: پرداخت نشده” و زمان تحویل هزینه ارسال رو مجدد ازم گرفتند. تماس گرفتم و با بخش شکایاتشون هم مطرح کردم ولی زیر بار نرفتند. واقعا تاسف آوره.

 21. از دوطرف پول میگیرن.الان یه بسته سفارش دادم ۱۵ روزه دستم نرسیده هر چی شکایت میکنم میگن تماس میگیریم و اخرشم هیچی.یکی میگه تو راهه یکی میگه هنوز ارسال نشدا و …
  کلا هیچکسم پیگیر نیست

 22. سلام بسته من شکسته شده. الان ک شکایت میکنم میگن هزینه رو نمیدیم چون بسته رو بردی تو خونه بازش کردی باید همکارهای ما میدیدن شکسته😐😐
  اصلا خوب نیست.
  متاسفم برای تیپاکس

 23. تیپاکس کثیفترین و بی شرفترین مجموعه ای هست که تو ایران کار میکنه . فقط باید اونای که شاکی هستند یکجا جمع بشن یک شکایت درست و حسابی انجام بشه تا همشون رو پاسخگو کنند . اینجوری باشه این کثافت کاری ادامه خواهد داشت هر روز هم به مال باخته اضافه خواهد شد .

 24. بنده هم مطالعه کردم ادعاهای فوق الذکر را همگی درست میباشد چرا چون بنده هم یک بسته ایی داشتم زدن داغون کردن وکسی هم جوابگو نیست راهش فقط وفقط طرح دعوی درمحاکم قضایی میباشد چرا که درصورت ازدیاد شاکی حتما امتیاز این ناکسها باطل خواهخد شد پس نتیجتا میبایست جملگی برعلیه این شرکت اقامه دعوی کنیم

 25. چند روز پیش لباس برای دختر دانشجوی فرستادم درمبدا نقدا هزینه رو پرداختم درمبدا به اسم هزینه دوباره از دخترم پول گرفتن به بازرسی باصطلاح خودشون چند دفعه تماس گرفتم کاین خلاف شرکتشون را گزارش وادعای حق کنم شماره تلفن دفترمقصر مبدا را بمن دادن. آخه یکی نیست بگه نادان مغرض کسی شاکی ومتشاکی رو روبروی هم قرار میدن. خدا به کی دردم رو بگم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا