دستور تخلیهملکی

سریع ترین روش دریافت حکم تخلیه چیست؟

امروزه اجاره منزل، یکی از بحث‌برانگیزترین کارهایی است که متاسفانه در برخی از موارد باعث بروز مشکلاتی برای افراد می‌شود.

در مدت زمانی که قرارداد بین دو طرف برقرار است و هر دو به تعهدات آن پایبند هستند، مشکلی پیش نخواهد آمد و با مسائلی مانند حکم تخلیه رو به‌ رو نخواهیم بود اما در صورت بروز اختلاف، صاحبخانه می‌تواند درخواست حکم تخلیه بدهد؛ در این نوشتار از بنیاد وکلا به بررسی روش‌هایی برای دریافت حکم تخلیه می‌پردازیم.

همچنین شما می‌توانید برای پروسه تخلیه ملک خود و برخورد با مستاجر خود از وکیل دستور تخلیه کمک بگیرید.

چه زمانی می‌توان حکم تخلیه گرفت؟

  • زمانی که مدت اجاره در قرارداد به اتمام رسیده باشد، ولی مستاجر همچنان در ملک باقی مانده و آن را تخلیه نمی‌کند.
  • با گذشت سه ماه از موعد پرداخت اجاره‌بها، مستاجر هیچ مبلغی را به موجر پرداخت نکرده باشد.
  • مستاجر از ملکی که اجاره کرده، در مواردی که غیر مشروع است استفاده کند.
  • مستاجر ملکی را که اجاره کرده، به شخص دیگری انتقال داده باشد.

در چهار مورد ذکر شده، موجر می‌تواند برای تخلیه منزل، اقدام به گرفتن حکم تخلیه از مراکز قانونی کند؛ البته قراردادی که بین موجر و مستاجر بسته می‌شود، می‌تواند به دو صورت رسمی و غیر رسمی باشد.

حال اگر این قرارداد، به صورت رسمی بسته شده باشد، موجر باید با مراجعه به اداره ثبت اسناد، حکم تخلیه را دریافت و سپس به دفتر اسناد رسمی که قرارداد اجاره در آن منعقد شده مراجعه کند و درخواست صدور اجراییه صورت پذیرد.

امروزه با توسعه ارائه خدمات در بستر اینترنت، امکان برقراری ارتباط با وکیل آنلاین نیز یکی از گزینه‌هاییست که پیش روی موکلین به خصوص افرادی که وقت مراجعه حضوری به وکیل را ندارند، قرار گرفته است.

دستور تخلیه ملک مسکونی

صدور حکم تخلیه توسط شورا یا دادگاه

زمانی که موجر توانست با ارائه مدارک لازم، اثبات کند که مستاجر یکی از مشکلات بندهای فوق را ایجاد کرده، اگر حکم تخلیه از سوی شورا یا دادگاه صادر شود، طی مدت زمان ۲۴ ساعت پس از صادر شدن حکم، مستاجر از آن مطلع و حکم تخلیه به وی ابلاغ خواهد شد.

در این صورت، وی ۷۲ ساعت مهلت دارد تا ملک اجاره شده را تخلیه کند. در این شرایط مستاجر نمی‌تواند در برابر حکم تخلیه، اعتراضی داشته باشد و باید طبق حکم، نسبت به تخلیه منزل اقدام کند.

دستور حکم تخلیه منزل زمانی قابل اجرا است که اگر مبلغی به عنوان ودیعه یا پول پیش نزد موجر باشد، وی آن را به مستاجر پرداخت کرده باشد.

تا پرداخت نشدن مبلغ ودیعه و عدم ارائه رسید آن به مراکز قضایی، امکان اجرای حکم تخلیه وجود نخواهد داشت.

امکان برقراری تماس با وکیل تلفنی به شما کمک می‌کند که در لحظه و حتی بازه زمانی کوتاهی که در راه دادگاه هستید، از اطلاعات متخصصین حقوقی ما بهره‌مند شوید.

حکم تخلیه ملک برای موجر

صدور حکم تخلیه توسط ثبت اسناد و املاک

در صورتی که حکم تخلیه توسط اداره ثبت اسناد و املاک صادر شده باشد، این حکم پس از ۴۸ ساعت به مستاجر ابلاغ می‌شود و او فقط ۷۲ ساعت فرصت دارد تا طبق حکم ملک یا منزل اجاره‌ای را تخلیه کند.

در این مورد، موجر موظف است اگر از مستاجر پول پیش یا ودیعه‌ای دریافت کرده، به وی بازگرداند و رسید پرداخت آن را به دایره اجرای اداره ثبت اسناد و املاک ارائه دهد.

اگر مستاجر در مدت زمان اقامت خود در ملک موجر، خسارتی به آن وارد کرده یا به موجر بدهی داشته باشد، موجر برای اثبات ادعای خود باید به دادگاه یا شورای حل اختلاف مراجعه کند و دادخواست دهد.

چه زمانی می‌توان حکم تخلیه را متوقف کرد؟

با توجه به توضیحاتی که عنوان شد، موجر می‌تواند طبق شرایطی دستور تخلیه را دریافت و از مراکز مربوطه آن را پیگیری و اجرا کند:

  • هر چند نباید از این نکته غافل شد که در صورت وجود شرایطی، می‌توان مانع از اجرای حکم تخلیه شد.
  • مستاجر مدعی شود که قرارداد اجاره‌نامه را تمدید کرده است.
    مستاجر عنوان کند که سندی که موجر برای دریافت حکم تخلیه ارائه کرده، جعلی است و صحت ندارد.
  • فرصت ۷۲ ساعته یا سه روزه‌ای که به مستاجر برای تخلیه منزل داده شده، مانع از این می‌شود که وی فرصت کافی داشته باشد تا بتواند اقدامی برای توقف حکم تخلیه انجام دهد.
  • در صورت درخواست دادرسی فوری از سوی مستأجر موجب می‌شود بدون نیاز به ارائه دادخواست، ادعاهایش را بررسی و به آن رسیدگی کنند.

یکی از موضوعات پرتکرار در بنیاد وکلا که همواره مطرح می‌شود مربوط به روابط موجر و مستاجر می‌باشد. دریافت مشاوره حقوقی دستور تخلیه ملک به شما کمک می‌کند تا از قدم‌های بعدی در پرونده خود کسب اطمینان نمایید.

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۹ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا