خانوادهطلاق

روند طلاق غیابی چقدر طول می کشد؟

طلاق در حقوق به معنای پایان رابطه زوجیت است. رای غیابی چیست و در روند طلاق غیابی چگونه معنا پیدا می‌کند؟ وقتی دادخواستی در دادگاه از سوی خواهان مطرح می شود در صورتی که خوانده (فردی که دادخواست علیه او تنظیم شده است) ابلاغیه دادگاه را تحویل نگیرد و در جلسات دادگاه حضور پیدا نکند رای غیابی صادر می گردد و خوانده می تواند تا ۲۰ روز پس از صدور رای با ذکر دلیل موجه رسیدگی را آغاز کند.

اما در مورد رای غیابی در طلاق و روند طلاق غیابی می توانیم بگوییم زمانی که که دادخواست طلاق توسط زوج یا زوجه داده می شود و خواهان که می تواند هر کدام از زوجین باشد ابلاغیه دادگاه را تحویل نگیرد و در جلسات دادگاه حضور پیدا نکند طلاق غیابی صورت می گیرد.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید همین حالا اقدام نمایید.

روند طلاق غیابی چقدر طول می کشد؟

  • طلاق غیابی از سوی زوج: وقتی دادخواست طلاق از سوی مرد (زوج) مطرح می شود و علیه زوجه رای طلاق غیابی داده می شود ثبت طلاق که توسط دفتر رسمی طلاق انجام می شود زمانی اتفاق می افتد که زوج حقوق مالی زوجه اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل را بپردازد. دادگاه در صورت نبودن زوجه مهریه را تقسیط می کند.
  • طلاق غیابی از سوی زوجه: طبق قانون اگر زوج به مدت ۴ سال غایب مفقودالاثر (‌هیچ خبری از او نباشد و فوت یا حیات او مشخص نباشد) زوجه می تواند تقاضای طلاق کند و درخواست طلاق از طرف زن بدهد. که در این صورت هم رای دادگاه بدلیل نبودن خوانده غیابی خواهد بود.

طبق بندهای ۸ و ۱۱ عقدنامه اگر زوج منزل خود را به مدت ۶ ماه یا بیش از آن ترک کند زوجه می تواند تقاضای طلاق کند و در این مورد هم طلاق غیابی انجام می گیرد.

به طور کلی مدت این نوع طلاق مشخص نیست و با توجه به شرایط و حضور یک وکیل طلاق یا نبود آن این روند تغییر خواهد کرد و اتمام روند آن در هر زوجی متفاوت خواهد بود‌.

روند طلاق غیابی

مدارک لازم برای طلاق غیابی چیست؟

به گفته وکیل تلفنی بنیاد وکلا مدارک لازم به شرح زیر است:

  1. سند رسمی ازدواج
  2. اصل شناسنامه
  3. اصل کارت ملی

مدت عده در طلاق غیابی چگونه خواهد بود؟

مدت عده در این نوع طلاق هم مانند دیگر انواع آن سه طهر (پاکی) است که در حقوق پس از انجام طلاق تا پس از اینکه زن ۳ مرتبه فادت ماهیانه را تجربه کند و پاک شود نمی تواند ازدواج کند که معمولا در حکم طلاق هم قید می شود. اگر زن باردار باشد تا زمان زایمان باید عده نگه دارد. اگر زن یائسه باشد و یا باکره باشد عده نخواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه طلاق غیابی می توانید با وکیل متخصص این حوزه در بنیاد وکلا مشوت کنید.

ضمن آن که پیام رسان بنیاد وکلا با قابلیت ازائه مشاوره حقوقی آنلاین در دسترس همگان می باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا