کیفری (جرائم)

تخفیف و تبدیل مجازات در دادگاه نظامی به چه شکل است؟

برخی از جرایم هستند که بر حسب اینکه چه کسی آن جرم یا جرائم را مرتکب شده است، مرجع قضایی صالح به رسیدگی آن متمایز از سایر مراجع قضایی است.

پیش از بررسی تخفیف و تبدیل مجازات باید گفت بر طبق قانون مجازات هر جرمی مستوجب مجازات است باید به آن رسیدگی شود اما برخی از جرایم وجود دارد که رسیدگی به آن باشد در مراجع خاص و بر طبق آیین دادرسی خاصی صورت گیرد که از جمله دادگاه ها و دادسرا های خاص عبارتند از:

نوشته های مشابه

دادگاه انتظامی وکلا، دادگاه روحانیون، دادگاه نظامیان و غیره که دادگاه نظامیان به جرایم اشخاص نظامی رسیدگی می کند که در قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح اشخاصی که نظامی خوانده می شوند بیان شده است، این اشخاص بر طبق این قانون مجازات می شوند.

اگر شرایط اعمال تخفیف وجود داشته باشد به آنان تخفیف داده خواهد شد که در این قانون جرایمی که تخفیف و تبدیل مجازات بر آنان اعمال می شود، بیان گردیده و به سه دسته مجازات های تا دو سال و دسته دیگر مجازات های بیش از دو سال تا پنج سال و همچنین مجازات های بیش از پنج سال تقسیم می گردد.

در صورتی که جهات تخفیف مجازات یا تغییر محکومیت وجود داشته باشد می تواند به ترتیب بیان شده در قانون تخفیف یا تبدیل مجازات اعمال گردد.

به همین دلیل در این مقاله به بررسی تبدیل مجازات در دادگاه های نظامی و تبدیل مجازات حبس تا دو سال نظامیان و تبدیل مجازات حبس تا سه ماه نظامیان و تخفیف مجازات حبس بیش از پنج سال می پردازیم. در این زمینه از دانش تخصصی وکیل حقوقی نیز بهره‌مند شده‌ایم.

تخفیف و تبدیل مجازات در دادگاه نظامی

تبدیل مجازات حبس تا دو سال نظامیان

به موجب قانون جرایم نیرو های مسلح اگر نظامیان در دادگاه های نظامی به مجازات حبس تا دو سال محکوم شده باشند، در صورت وجود شرایط تخفیف، مجازات حبس تا یک سوم مجازات مقرر در قانون تخفیف داده می شود که به یکی از مجازات های زیر می تواند تبدیل شود:

کارکنان پایور (پرسنل نظامی غیر وظیفه)

 1. کسر خقوق و مزایایی آنها به میزان یک چهارم از شش ماه تا یک سال
 2. جزای نقدی از دو میلیون تا بیست میلیون ریال
 3. محرومیت از گرفتن ترفیع از سه ماه تا یک سال
 4. انفصال موقت از خدمت از سه ماه تا شش ماه
 5. منع اشتغال به خدمت در یک نقطه یا نقاط معین از شش ماه تا یک سال

کارکنان وظیفه

 1. اضافه خدمت از دو ماه تا چهار ماه
 2. جزای نقدی از یک میلیون تا ده میلیون ریال
 3. منع اشتغال به خدمت در منطقه ای خاص به مدت معین

تبدیل مجازات حبس تا سه ماه نظامیان

بر طبق قانون تخفیف و تبدیل مجازات در شرایطی که امکان اعمال تغییر محکومیت وجود دارد، می تواند انجام شود بر همین اساس زمانی که بر طبق قانون مجازات نظامی بیش از دو سال تا پنج سال باشد، با راهنمایی وکیل تلفنی بر طبق قانون به مجازات های ذیل تبدیل می شود:

کارکنان پایور

 1. جزای نقدی از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال
 2. محرومیت از ترفیع از شش ماه تا دو سال
 3. تنزل یک درجه و یا رتبه
 4. انفصال موقت از شش تا یک سال
 • کارکنان وظیفه

 1. جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا سی میلیون ریال
 2. اضافه خدمت از سه ماه تا شش ماه

تبدیل مجازات

تخفیف یا تبدیل مجازات حبس بیش از پنج سال

زمانی که فرد نظامی جرمی انجام دهد که مجازات آن بیش از پنج سال حبس باشد قاضی دادگاه نظامی می تواند در صورتی که به وی تخفیف تعلق گیرد؛ یعنی دارای شرایط اعمال تخفیف یا تغییر محکومیت باشد، مجازات او طبق توضیح مشاوره حقوقی آنلاین به یکی از مجازات های زیر تبدیل گردد:

کارکنان پایور

 1. جزای نقدی از سی میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال
 2. محرومیت از ترفیع از دو سال تا چهار سال
 3. تنزل یک تا دو درجه و یا رتبه
 4. انفصال موقت به مدت یکسال

کارکنان وظیفه

 1. جزای نقدی از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال
 2. اضافه خدمت از شش ماه تا یک سال

چنانچه سوالاتی راجع به نحوه اجرای مجازات و تبدیل و تخفیف آن در دادگاه نظامی داشتید می­‌توانید با مشاوران و وکلای بنیاد وکلا ارتباط گرفته و از مشاوره حقوقی حضوری، آنلاین و تلفنی بهره‌­مند شوید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا