کیفری (جرائم)

پاپوش ساختن در مواد مخدر برای دیگران و افترای عملی

بسیار پیش آمده که افراد به دلیل ضعف در هنگام تقابل و رویارویی مستقیم با حریفان متوسل به راه هایی خلاف عرف و اخلاق و قانون به منظور تسلیم کردن رقبای خود می شوند.

به عبارتی  دیگر زمانی که فردی تاب توان و قدرت مقابله رو در روی با حریف خود را ندارد و یا زمانی که فردی پایین دست از اطاعت امر خلاف قانون مقام بالا دستی خود امتناع می ورزد، با درست کردن پاپوش برای وی، سعی در تخریب و زمین گیر کردن وی می کنند.

ماده ۶۹۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی بیان مقرر می دارد:

نوشته های مشابه

هر کس عالما عامدا به قصد متهم نمودن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیای را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می گردد، بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به اوست بگذارد یا مخفی نماید یا به نحوی متعلق به او قلمداد نماید و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب شود، پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن شخص، مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و یا تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم می شود.

در خصوص این ماده نکاتی را به اختصار بیان میکنم.

عنوان مجرمانه قانونی برای عمل پاپوش درست کردن برای افراد، افترای عملی است.

افترای عملی جرمی است مقید به وسیله؛ به عبارتی، اگر کسی به قصد متهم نمودن دیگری وسیله ای در خانه یا جیب او قرار دهد، ولی در واقع وسیله مزبور جزو آلات و ادوات جرم نباشد مشول حکم قانونی افترای عملی نخواهد بود.

شروط اصلی تحقق جرم افترای عملی به شرح زیر خواهد بود:

 • داشتن سوء نیت عام برای مرتکب، به عبارتی دیگر وی باید سوء نیت عام در گذاردن و مخفی کردن آلات و ادوات جرم یا اشیایی که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می گردد داشته باشد.
 • داشتن سوء نیت خاص، به عبارتی دیگر مرتکب قصد متهم نمودن دیگری را داشته باشد و این اعمال را عالمانه و آگاهانه و از روی عمد انجام داده باشد.
 • بزه دیده یا همان شخصی که مورد افترای عملی واقع می شود، باید از این اعمال ارتکابی بی اطلاع باشد.

زمانی بزه دیده یا متضرر از جرم افترای عملی می تواند از امتیازات مقرر در این ماده به منظور تحت تعقیب قرار دادن اتهام زنندگان به خود استفاده کند که قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی از وی صادر شده باشد؛ به عبارتی، صدور قرار منع تعقیب یا اعلام برائت قطعی متهم برای تحقق جرم ضرورت دارد.

مجرم نشان دادن افراد به وسیله جاساز کردن مواد مخدر، از موارد تشدید مجازات خواهد بود.

 براساس ماده ۳۰ قانون مذکور،‌وسایل نقلیه‌ای که مواد مخدر یا روانگردان صنعتی غیردارویی شناخته می‌شوند، ‌به نفع دولت ضبط و با تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر در اختیار سازمان کشف‌کننده قرار می‌گیرد.

اگر حمل این مواد بدون اجازه و اطلاع مالک وسیله نقلیه انجام شده باشد، وسیله نقلیه به مالک آن پس داده می‌شود.

براساس تبصره این ماده،‌ همه افرادی که به هر نحوی اقدام به ساخت یا جاسازی برای حمل این مواد در وسایل نقلیه می‌کنند، در صورت وقوع جرم به عنوان معاون جرم و در غیر این صورت از سه تا شش ماه حبس و حسب مورد از ۱۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم می‌شوند.

طرح شکایت افترا

کسانی که قربانی طرح شکایت واهی شده‌اند و حیثیت آنها لکه‌دار شده است، معمولا به دنبال راهی هستند که به بهترین روش ممکن حیثیت خود را احیا کنند و افترازننده را به سزای عمل خود برسانند.

شخصی که از او شکایت بی‌دلیل شده است چگونه می‌تواند از حیثیت لکه‌دار‌شده خود دفاع کند؛ توضیح می‌دهد:

چنین شخصی می‌تواند با طرح شکایت افترا علیه شخصی که این شکایت غیرقانونی را مطرح کرده است برای اعاده حیثیت خود تلاش کند؛ یعنی فرد بعد از اثبات بی‌گناهی خود می‌تواند طبق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی به عنوان مفتری شخص شاکی را تعقیب کند.

معمولا در این خصوص شخص با طرح شکایت افترا به دادسرا، تقاضای تعقیب، تحقیق و محکومیت مفتری را می‌کند.

در همین راستا مفتری احضار می‌شود و دفاعیات خود را ارایه می‌دهد؛ اما در صورت با اثبات سوء نیت وی، کیفرخواست صادر و پرونده برای رسیدگی به اتهام مربوط به دادگاه عمومی جزایی ارسال می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

یک دیدگاه

 1. با سلام خدمت شما بنده با یک شخصی که دوستان مشترکی داریم چندین سال مشکل شخصی داریم خیلی شدید که اون چندین سال پیش بنده را تحدید کرده بود که کاری میکند بنده به زندان یا اعدام بشم
  و الان از طریق شخصی از دوستان سمیمیم فهمه ام که آن شخص که با هم مشکل داریم قصد دارد که مواد مخدر از طریق یکی از دوستانم بزارد و برای بنده پاپوش درست کند آیا بنده میتوانم دوربین ثبت وقایع نصب کنم درون خودرو که اگر همچنین اتفاقی افتاد و برای بنده پاپوش درست کنن من بتوانم ثابت کنم؟
  و دوم اینکه اگر با گذاشتن دوربین متوجه این اقدام شوم قبل از اینکه ماموران بنده را بگیرند
  من میتوانم زود تر اقدام کنم و فیلم دوربین ثبت وقایع رو به پلیس مبارزه مواد مخدر ببرم به همراه مواد؟
  و اینکه شخصی که در فیلم دوربین نشان میدهد که مواد را گذاشته و برای بنده پاپوش درس کند
  با داشتن مدارکی که دارم فقط شخصی که مواد را گذاشته مجازات خواهد شد یا شخص اصل کاری که با بنده خصومت شخصی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا